Sport / outdoor

Recenze 8 nejlepších stanů (test 2020)

Nejlepší rodinné stany Dáváte před pohodlím hotelů přednost dobrodružnějšímu ubytování? Stanování s sebou přináší spoustu zábavy, blízkost k přírodě a může být i velmi romantické. Není proto divu, že tomuhle způsobu přespávání holdují cestovatelé, turisté, ale i rodiny s dětmi po celém světě.

A to ani nemluvíme o obrovské finanční úspoře. Vždyť stan můžete pořídit za pár tisíc, a pokud si dobře vyberete, získáte předplacený nocleh na desítky – ba i stovky nocí. V našem článku se dozvíte právě to, jak za své peníze získat co nejlepší stan, který vám umožní prožít mnoho mimořádných chvil na výletech, dovolených nebo jiných cestách.

Protože je stanů velké množství druhů, typů a variant, nemusí být snadné vybrat si optimální produkt. V naší recenzi stanů vám představíme šest různorodých modelů, mezi kterými si možná rovnou vyberete. Vybrali jsme pro vás totiž pouze velmi kvalitní a prověřené kousky. Pokud vám nepadne do oka žádný z nich, můžete se alespoň inspirovat.

Na konci testu najdete navíc průvodce nákupem. Ten vám poskytne základní informace potřebné pro orientaci v současné nabídce. Získáte přehled o důležitých parametrech a o typech stanů a jejich možnostech. Stan je nejenom určitá finanční investice – musí vám také poskytnout potřebnou ochranu proti přírodním vlivům. Špatná volba tak může mít mnohem horší důsledky než vyhozené peníze.

Jaký je tedy nejlepší stan (turistický a rodinný)?

 1. Husky Bonelli 3 – outdoorový až pro 3 osoby
 2. QUECHUA 2 Seconds Fresh&Black – samorozkládací až pro 2 osoby
 3. Coleman Darwin 4 plus – turistický pro až 4 osoby
 4. Ultralight Sawaj 3 – cykloturistický stan až pro 3 osoby
 5. QUECHUA Arpenaz 4.1 F&B – nejprodávanější až pro 4 osoby
 6. Waterfall Double UL – expediční stan až pro 2 osoby
 7. SEDCO HORIZONT 4-5 – rodinný stan až pro 5 osob
 8. Loap Texas 2 – levný stan až pro 2 osoby

Srovnávací test nejlepších stanů podle redakce

ProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
#1TOP cena / výkon
Husky Bonelli 3
Počet osob: 3
Hmotnost: 4,9 kg
Nepromokavost: 4000 mm
Určení: outdoorový
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2720 KčČíst recenze
#2Samorozkládací
QUECHUA 2 Seconds Fresh&Black
Počet osob: 2
Hmotnost: 3,3 kg
Nepromokavost: 2000 mm
Určení: samorozkládací
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 KčČíst recenze
#3Nejlepší pro 4 osoby
Coleman Darwin 4 plus
Počet osob: 4
Hmotnost: 6,2 kg
Nepromokavost: 3000 mm
Určení: turistický
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3140 KčČíst recenze
#4Ultralight – Sawaj 3
Počet osob: 3
Hmotnost: 2,5 kg
Nepromokavost: 3000 mm
Určení:
cykloturistika
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5 250 KčČíst recenze
#5Nejprodávanější stan
QUECHUA Arpenaz 4.1 F&B
Počet osob: 4
Hmotnost: 10 kg
Nepromokavost: 200 l vody/h/m²
Určení: kemping
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
#6Waterfall Double UL
Počet osob: 2
Hmotnost: 1,45 kg
Nepromokavost: 4100 mm
Určení: expediční
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4500 KčČíst recenze
#7SEDCO HORIZONT 4-5
Počet osob: 5
Hmotnost: 6 kg
Nepromokavost: 2000 mm
Určení: rodinné
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#8Cenový tip
Loap Texas 2
Počet osob: 2
Hmotnost: 2,83 kg
Nepromokavost: 1000 mm
Určení: turistický
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]899 KčČíst recenze

Jaký je nejlepší stan z Decathlonu?

Decathlon patří mezi nejvyhledávanější prodejce stanů. Nejčastěji jej nalezneme pod značkou QUECHUA. Nabízí jak stany turistické pro 1-2 osoby, tak velké rodinné stany, kam není problém vměstnat i 8 lidí.

 1. Pro 2 osoby: 2 Seconds Fresh&Black QUECHUA – ideální stan na víkend pro dvě osoby, samorozkládací do 2 sekund, orientační cena 1800 Kč
 2. Pro 4 osoby: Arpenaz 4.1 F&B QUECHUA – nejprodávanější stan v Decathlonu pro 4 osoby, ideální pro kempování
 3. Nejlevnější: MH 100 QUECHUA – nejlevnější turistický stan pro dvě osoby pořídíte v Decathlonu již od 600 Kč

Jaký je nejlepší stan HUSKY?

Husky je oblíbený výrobce turistických stanů, včetně těch do extrémních přírodních podmínek na vysokohorskou turistiku či expedice, stejně tak ale na seženete od tohoto výrobce i stany rodinné do 5 osob, ultralehké pro cykloturistiku, treking či klasické outdoorové stany na víkend.

 1. Lehký a stabilní: Husky Extreme Lite – Bronder 4 – horolezectví, cykloturistika, treking, ale využijete jej i při běžném kempování.
 2. Na cykloturistiku: Husky Ultralight – Sawaj Camel – pro cykloturistiku, treking a další outdoorové aktivity.
 3. Pro velké rodiny: Husky – Caravan 12 – k dlouhodobějším pobytům na jednom místě pro početnější skupiny

Jak vybrat stan?

Jaký stan koupit na dovolenou, abyste se mohli cítit v bezpečí před nástrahami počasí a získali za své peníze co nejvyšší kvalitu?

V následujícím průvodci se vám pokusíme pomoci s výběrem ideální varianty. Představíme vám možnosti, které jsou v současnosti k dispozici, a poradíme vám na jaké faktory se zaměřit.

Kempování

Důležité otázky při výběru stanu

Výběr stanu může být poměrně rychlou a jednoduchou záležitostí, ale jen pod jednou podmínkou. Musíte přesně vědět, co potřebujete a požadujete a mít taky reálná očekávání ohledně toho, co můžete v rámci svého rozpočtu získat. Pokud se ve stanech a jejich značkách dobře orientujete, bude to pro vás hračka. Pokud ne, pomohou vám například dobře položené otázky, které vás postupně navedou na správnou cestu.

 • Jak často budu stan používat? – Hledáte stan pro občasnou rodinnou dovolenou v kempu nebo spíš pro pravidelnou turistiku? V prvním případě jistě spíše využijete prostorný a pohodlný stan pro více osob s lepším vybavením, třeba i předsíňkou. Pravděpodobně ho budete stejně převážet vozem, takže na nějakém kile nebo centimetru navíc až tak nesejde. Pro častou turistiku budete potřebovat lehčí, skladnější stan, který unesete i na zádech. Musí být ale zároveň velmi odolný.
 • Jak budu stan přenášet/převážet a jak často ho budu rozkládat? – Tato otázka do značné míry souvisí s předchozí? Budete stan nosit na zádech při výpravách nebo turistice, či jej spíše převážet? Bude umístěn na stálém místě (např. v kempu), anebo ho budete rozkládat každou noc jinde? Na základě toho je třeba sledovat hmotnost, rozměry i odolnost stanu, typ konstrukce a způsob rozkládání.
 • Jak velký stan potřebuju? – Chcete stan čistě pro vlastní přenocování, nebo vyrážíte s přáteli či s rodinou? Budete mít s sebou jen batoh, anebo vyrážíte na expedici se spoustou vybavení? Při rozhodování o velikosti stanu vycházejte nejen z počtu osob, ale taky z potřeby úložného prostoru – a samozřejmě i z nároků na pohodlí, skladnosti apod.
 • V jakých podmínkách budu stan používat? – Velmi důležitá otázka, od které se může následně odvíjet řada vlastností a parametrů stanu. Například druh konstrukce a typ stanu. Kopulový typ je univerzální do většiny běžných podmínek, do náročnějších podmínek (zejména silného větru) se však lépe hodí geodetický typ. Rodinné stany obstojí v nenáročných, spíše příznivých podmínkách; expediční by měly odolat i extrémním podmínkám. Důležité je pak sledovat i vodní sloupec, kvalitu zpracování a odolnost, ale taky klást důraz na potřebné vybavení a příslušenství.
 • Jaké jsou mé finanční možnosti? – Tíží vás rozpočet, nebo se můžete rozšoupnout? Ať tak, nebo onak – měli byste mít vždy přehled, co můžete za určité peníze očekávat. I tím se budeme v našem průvodci zabývat.

Druhy konstrukcí

Nejdříve se pojďme podívat na samotný tvar stanu. Existuje hned několik variant a každá má své výhody a nevýhody.

Áčko

Tento typ stanů dnes již patří minulosti – byť u nás ještě poměrně nedávné. Klasické áčko tvořil jednovrstvý plášť a dvě nosné tyče; uchycen byl pomocí kolíků a lanek. Dnes už tento typ zakoupíte spíš jen v armádních výprodejích či bazarech.

Kopule

Hitem současnosti je stan ve tvaru kopule. Jedná se o velice praktické řešení. Konstrukce je nejčastěji tvořena dvěma tyčemi, které se ve vrcholu kříží. Tento systém je velmi stabilní a často není třeba další ukotvení. Vedle stability je výhodou také velmi rychlé a jednoduché rozložení i složení. K této kopuli často patří ještě praktická předsíňka.

Geodetický typ

V tomto případě se jedná de facto o stabilnější variantu kopule. Nosné tyče konstrukce se totiž kříží ve více bodech, a tak jsou tyto stany schopné obstát i v silnějším větru a obtížnějších podmínkách.

Tunelový typ

Tunelový typ stanů není u nás dvakrát vžitý, ale v mnoha zahraničních zemích se tato varianta těší velké oblibě. Její výhodou je vynikající využití vnitřního prostoru a zároveň minimální nároky na vnější prostor díky obdélníkovému půdorysu. Nevýhodou je však nižší stabilita (zejména při bočním větru) a stan je také vždy nutno kotvit.

Kvalitní stany

Typy stanů podle použití

Další důležité rozdělení stanů je podle způsobu jejich využití. Typ stanu vám může ihned napovědět leccos o jeho možnostech a snadno si můžete udělat obrázek, zda se jedná o vhodný model pro vaše potřeby.

Turistický stan

Tento typ představuje nejvíce univerzální variantu. Důraz je kladen na nižší hmotnost a větší skladnost, a proto nemůžete počítat s přílišným komfortem. Turistické modely jsou obvykle určeny pro 2-3; maximálně pro 4 osoby. Snadno se rozkládají a sbalují a lze je použít k různým příležitostem (výlety, turistika, cykloturistika, vodák, tramping apod.). Měly by obstát i v náročnějších podmínkách.

Rodinné stany

U rodinného typu hraje prim prostor. Tyto stany jsou nejčastěji určeny pro 4-5 osob a většinou poskytují dostatek místa i pro uložení zavazadel. Součástí bývá i praktická předsíňka, ve které se lze pohodlně skrýt před nepřízní počasí, a často zde bývají oddělené ložnice. Tyto stany však nebývají stavěné do náročných povětrnostních podmínek.

Expediční stany

V případě expedičních modelů jde pohodlí poněkud stranou a musí ustoupit maximální bezpečnosti a odolnosti. Zásadní je spolehlivost, stabilita, ale většinou je důležitá také skladnost, nízká hmotnost a rychlost rozložení a složení. Tyto stany jsou určeny pro dlouhé a náročné turistické cesty, vysokohorskou turistiku, expediční výpravy a podobně. Cena těchto stanů bývá vyšší, jelikož výjimečná kvalita je nezbytností.

Ultralehké a plážové stany

Jde o specifický typ velmi lehkých přístřešků, které spíše představují mezikrok mezi stanem a spaním pod širákem. Bývají určeny pro jednu až dvě osoby a hlavní předností je maximální lehkost a skladnost. Hodí se pro přespání v příznivém počasí.

Rychlost a způsob rozkládání

Obtížnost a rychlost rozložení je jistě velice směrodatný faktor. Dobrou zprávou je, že většinu dnešních stanů zvládnete postavit podle návodu i bez zásadních předchozích zkušeností, aniž byste na tom strávili celý den. Mezi různými stany jsou přesto značné rozdíly v obtížnosti a taky rychlosti rozkládání.

Například velké a komplikované rodinné stany je většinou obtížné, ne-li nemožné, postavit v jedné osobě, je třeba více komponentů a celá „stavba“ trvá poněkud déle. Zabere třeba hodinu – záleží na šikovnosti a zkušenostech účastníků. Obvykle to příliš nevadí, protože tyto stany zůstávají déle na jednom místě.

Naopak menší turistický stan by mělo být možné rozložit a složit i v jedné osobě – a to za poměrně krátkou dobu. Moderní kopulovité stany toto umožňují. Pokud vám opravdu záleží na maximální rychlosti rozložení stanu, jsou i další možnosti…

Například samorozkládací stany, někdy nazývané „sekundové“. To je sice trochu přehnané tvrzení, ale přesto se dá rozhodně říct, že jednodušší už to snad být nemůže. Stan je zkonstruován tak, že se po vybalení rozloží prakticky sám, jen s minimální asistencí uživatele. Jde zajisté o skvělou výhodu, která je však vykoupena i několika nedostatky.

Patří mezi ně například malý výběr těchto stanů, zvlášť u nás. To se však může časem změnit. Další nevýhodou je neskladnost ve složeném stavu. Tyto stany zabírají dost místa a mají neskladný kruhový tvar. Nejsou vhodné pro pěší turistiku, spíše pro přepravu ve voze. Pokud však jde o hmotnost, jsou velmi lehké.

Poslední zajímavou možností jsou stany nafukovací. Princip tkví v tom, že místo pevných tyčí jsou zde nafukovací tunely, které po nafouknutí dají stanu tvar. Nemusíte tedy manipulovat s tyčemi, na druhou stranu musíte nosit/vozit ruční pumpičku. I z toho důvodu nejsou ani tyto stany vhodné pro pěší turistiku. Nafukování samotné taky není právě bezpracné, ani není otázkou vteřin.

Stanování

Velikost a členění stanů

Správná velikost stanu je klíčovou záležitostí. Je třeba brát v potaz způsob použití a další faktory. Neřiďte se pouze doporučeným počtem osob.

 • U velkých rodinných stanů dbejte na komfort. Dostatečně velké vchody a takovou výšku stanu, abyste se mohli ideálně i vzpřímeně postavit. Pokud cestujete s rodinou či přáteli, jistě oceníte možnost oddělených kabin, kterých může být různý počet s jakousi „obývací síňkou“ uprostřed. I ta by měla být dostatečně prostorná.
 • Myslete na velikost i z hlediska potřeby úložného prostoru? Budete mít věci uschované ve voze, anebo je budete potřebovat uskladnit ve stanu?
 • Při výběru velikosti stanu je často třeba hledat kompromis mezi prostorností a skladností i hmotností stanu ve sbaleném stavu, to platí zejména u turistických modelů, které budete nosit na zádech.

Materiály a kvalita zpracování

Z jakých materiálů může být stan vyroben?

 • Podlážka stanů je obvykle vyrobena z polyesteru nebo nylonu. Nylon má vyšší mechanickou odolnost a nižší hmotnost, ale je méně tepelně stálý. Tropiko je pak obvykle z polyesteru, který lépe snáší UV záření a změny teplot. Voděodolnost pak zajišťuje silikonový nebo polyuretanový zátěr.
 • Za zmínku stojí tzv. „ripstop“ úprava, což je druh tkaní, který zajišťuje vysokou odolnost v tahu při nízké hmotnosti. Stany s touto úpravou (obvykle tropika) jsou sice dražší, ale mají lepší vlastnosti a odolají horším podmínkám.
 • Konstrukce (tyče) pak mohou být vyrobeny z řady různých materiálů. Mezi nejčastější patří laminát či sklolaminát. Jde o levné řešení, které ale nemá velkou životnost ani odolnost při častém skládání. Dnes se často používají různé vylepšené varianty (duraflex, durawrap apod.). Další možností je dural, který je velmi odolný a lehký zároveň, používá se u kvalitních turistických nebo expedičních stanů. Špičkové stany mohou mít i karbonovou nebo kevlarovou konstrukci.

Jednoplášťové vs. dvouplášťové stany

Dvouplášťové stany jsou dneska zdaleka nejžádanější variantou. Vnější vrstva zvaná tropiko má především zabraňovat pronikání srážek, ale také pomáhá snižovat kondenzaci par uvnitř stanu. Vnitřní část musí být dostatečně prodyšná, aby ke srážení par docházelo právě až na tropiku.

Jednoplášťové neboli jednovrstvé stany jsou poněkud zvláštní kategorií. Může totiž jít buď o velmi levné výrobky určené do ideálního letního počasí (případně o velmi staré stany), nebo naopak o značně nákladné a moderní modely tvořené speciálními membránovými materiály – rozdíl okamžitě poznáte na ceně.

Nosné tyče

Nosné tyče mohou být vyrobeny z laminátu, což je nejlevnější varianta s vyšší hmotností a nižší odolností. S laminátovými tyčemi se setkáte zejména u rodinných a turistických stanů. Další možností jsou durawrapové pruty z laminátu s ochrannou polyesterovou fólií. Nejdražší a nejkvalitnější jsou tyče duralové používané hlavně u stanů expedičních.

Vodní sloupec

Vodní sloupec se stal jedním z „nejpopulárnějších“ parametrů nejen u stanů, ale i u jiného outdoorového vybavení. Mnoho lidí se nechává právě tímto údajem při nákupu až příliš ovlivnit. Jedná se sice o faktor významný, ale nikoli nejdůležitější.

Vodní sloupec jednoduše řečeno udává voděodolnost. U stanů se setkáme většinou se dvěma, obvykle odlišnými, údaji. Jeden se týká tropika a druhý podlážky. Vodní sloupec u podlážky bývá vyšší a měl by být alespoň 3000 mm pro běžné turistické využití. U expedičních stanů to však může být i 6-10 000 mm.

U tropika je vodní sloupec nejčastěji v rozmezí 1500-3000 mm (u expedičních často opět více). V našich podmínkách jsou hodnoty 1500-2000 mm relativně dostačující pro méně náročnou turistiku. Nižší hodnoty napovídají, že stan je určen jen do příznivého počasí.

Vysoký vodní sloupec může být nicméně mnohdy vykoupen horší prodyšností stanu – a vždy znamená vyšší cenu. Rozhodujte se tedy podle toho, co skutečně potřebujete, nejen podle nejvyšších a lákavých čísel.

Co je ještě důležité?

 • Počet vchodů – větší počet vchodů zlepšuje větrání a také komfort při užívání stanů více osobami.
 • Hmotnost a skladnost stanu – zejména u stanů pro náročnější pěší turistiku je co nejnižší hmotnost důležitá. Naopak, pokud budete stan převážet autem, faktor hmotnosti nehraje roli, proto za něj zbytečně nepřiplácejte.
 • Rozměry a prostor – stan by měl nabízet minimálně 55 cm na šířku pro osobu. Na délku by měl být o cca 20-25 cm delší než výška postavy pro dostatečné pohodlí. Při výběru stanu zohledněte nejen počet osob, ale také případný prostor pro zavazadla a osobní věci.

Vybavení a příslušenství stanů

Jaké vybavení by mělo (nebo může) být součástí stanů? Zde jsou základní možnosti:

 • Kolíky – Většinou nedílná součást vybavení, která umožní ukotvení stanu k zemi a zajištění proti horším povětrnostním podmínkám.
 • Podložky – Tzv. foodprinty, přídavné podložky pod stan, které chrání proti vodě a protržení.
 • Předsíně – Přídavné „obytné prostory“ v podobě lehkých přístřešků.
 • Opravné a ochranné pomůcky – Opravné sady se záplatami, impregnační spreje apod.
 • Moskytiéry – Ochranné sítě proti hmyzu do ventilačních otvorů a vchodů.
 • Sněhové límce – Měly by být součástí stanů pro zimní použití.
 • Ventilace – Otvory zajišťující lepší proudění vzduchu.
 • Úložné prostory – Mohou mít podobu nejen volné plochy, ale i různých sítí, přihrádek, kapes a organizérů – zejména u expedičních stanů.

Jak pečovat o stan?

Péče o stan není obvykle nijak komplikovaná. Spočívá v omývání od nečistot (stany nikdy nepereme) pomocí vlhké hadry (případně s mýdlem). Stan je taky třeba nechat před sbalením a uskladněním vždy důkladně vysušit kvůli riziku plísní.

Cena stanů

V jakých cenových relacích se v současnosti pohybují kvalitní stany? Máme pro vás drobnou nápovědu.

✅ Stany do 1000 Kč

V této ceně dnes pořídíte nejen lehké plážové nebo zahradní přístřešky, ale i menší turistické stany pro 1 až 3 osoby. Jde samozřejmě o modely pro spíše nenáročné a občasné použití.

✅ Stany do 5000 Kč

Nejširší sortiment s většinou nejprodávanějších stanů. Najdete zde všechny typy stanů. Velké rodinné, kvalitní a odolné turistické, ba dokonce i expediční modely. Do 5 tisíc už lze pořídit stan i pro náročnější použití.

✅ Stany nad 5000 Kč

Velmi kvalitní stany z lepších materiálů, s vysokou mírou nepromokavosti a odolnosti (expediční, turistické) anebo rozlehlé a velmi komfortní rodinné stany.

Nejlepší značky rodinných a turistických stanů

Jaké značky stanů se v současnosti těší přízni zákazníků? Zde je několik z nich:

 • Coleman – Velmi oblíbená značka kvalitních rodinných a turistických stanů. Spíše vyšší cenové relace, ale výborné zpracování i hodnocení v testech a recenzích.
 • Husky – Především turistické a expediční, ale i rodinné stany. Opět vysoká kvalita zpracování. Velmi dobrá volba i pro náročnější zájemce.
 • Zajo – Poměrně malý výběr zahrnuje kvalitní menší turistické a expediční stany, obvykle pro 2, nejvýš 4 osoby.
 • Trimm – Výběr především rodinných a turistických stanů různé velikosti.

Recenze oblíbených modelů stanů

#1 Husky Bird 3 (od 3370 Kč)

Nejlepší v poměru cena / výkon pro 2-3 osoby

 Recenze Husky Bird 3  Česká značka Husky patří mezi významné a oblíbené výrobce turistických a kempingových potřeb a její stany se u nás řadí k nejžádanějším. Proto se hned na první pozici testu stanů umístil model Husky Bird 3. Tento výrobek splňuje všechny požadavky na výborný turistický stan a nabízí výjimečně výhodný poměr ceny a výkonu.

Husky Bird 3 je dvouplášťový, samonosný stan s lehkou, ale velmi odolnou laminátovou konstrukcí. Vnější plášť je zhotoven ze 185T polyesteru, vnitřní ze 190T prodyšného nylonu s moskytiérou. Celková váha stanu je velmi příjemných 3,5 kg a vyspat se v něm přitom mohou až 3 osoby.

Tento dvou-vchodový model má samozřejmě podlepené švy i UV ochranu. Vodní sloupec vnějšího pláště je 3000 mm/cm2; u podlážky dokonce 6000 mm/cm2. Jedná se o skvělý model pro běžnou turistiku a kemping.

Co potěší

 • Kvalitní stan od českého výrobce
 • Jeden z nejprodávanějších stanů u nás
 • Lehký, s minimálními rozměry při sbalení
 • Vodní sloupec 3000/6000 mm
 • Součástí příslušenství je opravárenský set
 • Odolná konstrukce a snadná stavba

Co zamrzí

 • Pohodlné přespání i se zavazadly spíše pro 2 osoby

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3370 Kč

Koupit v obchodě

#2 Coleman Darwin 4 plus (od 2959 Kč)

Nejlepší pro 4 osoby

 Recenze Coleman Darwin 4 plus  Značka Coleman produkuje kvalitní turistické stany, z nichž mnohé lze pořídit za velmi příznivé ceny. To platí i pro samonosný, kopulový model Coleman Darwin 4 plus určený pro čtyři osoby.

Vnitřní plášť stanu je z prodyšného polyesteru a síťoviny, vnější tvoří polyester Taffeta 68D s podlepenými švy a PVC okny. Vodní sloupec tropika je 3000 mm.

Stan Coleman Darwin 4 plus je vybaven prostornou a praktickou předsíňkou, kde můžete trávit čas při nepříznivém počasí. V předsíňce je oddělitelná podlážka, v ložničce najdete odkládací kapsy a okna je možné zatemnit. Sbalený stan váží cca 6,2 kg, jeho rozložení je velmi snadné.

Tento model je ideální pro rodinné výlety a nenáročnou turistiku.

Co potěší

 • Výborná volba pro krátkodobé rodinné stanování
 • Praktická předsíňka
 • Snadné sestavení
 • Ochrana proti UV záření
 • Prostorný

Co zamrzí

 • Pohodlí spíše pro 2 dospělé a 2 děti než pro 4 dospělé
 • Horší prodyšnost
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2959 Kč

Koupit v obchodě

#3 SEDCO HORIZONT 4-5 (od 1 490 Kč)

Cenový tip. Stan pro 4-5 osob

 Recenze SEDCO HORIZONT 4-5  Pokud hledáte prostorný rodinný stan za opravdu velmi dostupnou cenu, potom pro vás může být Sedco Horizont dobrou volbou. Tento dvouplášťový, tunelový stan může pojmout až 5 osob (ačkoli spíše v případě, že část osazenstva budou tvořit děti). Model disponuje předsíňkou s odnímatelnou podlážkou. Vodní sloupec tropika je 2000 mm.

Sbalený váží Sedco Horizont cca 6 kg a uplatní se pro potřeby příležitostného přespání s rodinou na výletě nebo dovolené. Vzhledem k ceně pochopitelně nelze očekávat kdovíjakou odolnost, trvanlivost nebo schopnost vzdorovat divokým živlům. Přesto jde o adekvátní řešení, které osloví prostorem, ale vítězí zejména cenou.

Co potěší

 • Prostor pro 4-5 člennou rodinu
 • Velmi výhodná cena
 • Dobré řešení pro příležitostné přespání
 • Praktická předsíňka

Co zamrzí

 • Nižší odolnost
 • Nevhodný do náročnějších podmínek

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1490 Kč

Koupit v obchodě

#4 Waterfall Double UL (od 4299 Kč)

Expediční či cykloturistický stan pro 2 osoby

 Recenze Waterfall Double UL  Watefall Double UL je ultralehký expediční stan určený pro dvě osoby. Vnitřní plášť tvoří nylonová moskytiéra, vnější je vyroben z nylonu 20D.

Vodní sloupec tropika je 4000 mm, u podlážky pak 3000 mm. Jedná se o špičkový model, který vyniká především obrovskou praktičností a je vhodný i pro dlouhé výpravy a expedice. Jeho výjimečné vlastnosti oceníte při přenášení (hmotnost je pouze 1,29 kg a rozměry po sbalení činí 40×13 cm), ale také při častém skládání a balení.

Specialitou stanu je možnost rozložit jej hned na tři způsoby (plnohodnotná, odlehčená a extrémní varianta), z nichž každou využijete za jiných okolností. Potřebná výbava pro všechna tři řešení je součástí příslušenství.

Stan je velmi odolný a kvalitní, na druhou stranu je poměrně drahý a nabízí dostatečný prostor pro dvě osoby, nebo komfortní prostor pro jednu. Oceníte jej tedy skutečně spíše cestovatelé na delších výpravách než běžní turisté a výletníci.

Co potěší

 • Velmi nízká hmotnost okolo 1 kg
 • Možnost rozložení na tři různé způsoby
 • Snadné a rychlé balení i rozkládání
 • Odolný a kvalitní materiál
 • Výborný na dlouhé výpravy
 • Obstojí i v náročných podmínkách
 • Prodyšný

Co zamrzí

 • Poměrně vysoká cena
 • Prostor pro 1-2 osoby

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4299 Kč

Koupit v obchodě

#5 Loap Texas 2 (od 899 Kč)

Lidová volba pro příležitostné krátkodobé využití

 Recenze Loap Texas 2  Pátou příčku v naší recenzi stanů obsadil velmi lidový turistický model Loap Texas, který lze běžně pořídit i pod tisíc korun. Ovšemže za tuto cenu nelze čekat ani nedobytnou pevnost, ani palác pro X osob. Jedná se o lehký turistický stan pro dvě osoby určený pro příležitostné krátkodobé využití na túrách, výletech apod.

Při hmotnosti necelé 3 kilogramy vám stan nebude v turistickém batohu příliš překážet a přitom vám poskytne snadno rozložitelné přístřeší za přívětivých sezónních nocí. S vodním sloupcem 1000 mm se však dvakrát neuplatní v zuřivých lijácích.

Stan je dvouplášťový a konstrukce je z laminátu. Vnitřní i vnější plášť je ze 100procentního polyesteru a jsou zde dva větrací otvory.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Dostačující prostor pro dvě osoby
 • Výhodná volba pro lehkou turistiku a cykloturistiku
 • Nízká hmotnost

Co zamrzí

 • Vodní sloupec 1000 mm
 • Stan není vhodný do náročnějších podmínek

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 899 Kč

Koupit v obchodě

#6 MSR Elixir 2 (od 7280 Kč)

 Recenze MSR Elixir 2  Posledním modelem v testu je MSR Elixir 2. Tento kopulový turistický stan je určen pro dvě osoby, disponuje dvojitým pláštěm, dvěma předsíňkami a dvěma vchody a tropikem se zajímavě řešeným větráním. Výhodou tohoto výrobku je kvalitní provedení, použité materiály a také například nízká hmotnost cca 2,6 kg.

Stan je vhodný i na delší a náročnější turistiku (např. horskou turistiku) a umožňuje také sestavení bez vnitřního pláště (systém Fast&Light), který doceníte při nedostatku času a také například tam, kde nebude třeba obávat se obtížného hmyzu. Vodní sloupec tropika je 1500 mm, u podlážky je to 3000 mm.

Jedná se o kvalitní stan s promyšlenou konstrukcí a vysokou odolností, který však neskýtá mnoho prostoru a ocení jej spíše nároční turisté.

Co potěší

 • Dva vstupy a dvě předsíňky
 • Poměrně nízká hmotnost
 • Možnost rychlého sestavení bez vnitřní části
 • Kvalitní provedení

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Pouze pro dvě osoby
 • Větší rozměry po sbalení
 • Očesané příslušenství

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 7280 Kč

Koupit v obchodě

K dobrému stanu je zapotřebí také kvalitní spacák. Nebo zvolte alternativu stanu a podívejte se na srovnání nejlepších hamak. Podívejte se na náš výběr.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového rodinného stanu. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního stanu na trhu.
0 Sdílení
Téma

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře