Zvířata

Nejlepší kurníky pro slepice: TOP 5 produktů dle recenzí a testů

Nejlepší kurník pro slepice Pěstování vlastních potravin a chov domácích, hospodářských zvířat se znovu dostává do módy. Snaha o soběstačnost se v ekonomicky i ekologicky nejisté době zajisté cení. Nemusíte si přitom hned pořizovat stádo skotu a lán pole. Stačí začít s něčím menším. Mezi vděčnou užitečnou zvířenu přitom zajisté patří drůbež. Především oblíbený kur domácí.

Tato zvířátka jsou relativně nenáročná, přitom mohou poskytnout spoustu užitku. Zejména v podobě vajec a posléze masa. Finančně přitom nejde o zvlášť drahý „koníček“. Pokud máte prostory u rodinného domu či pravidelně navštěvované chaty nebo chalupy, rozhodně se vyplatí tuto možnost zvážit. Pakliže jste se již rozhodli, přichází čas zařídit slepičkám ubytování. Bez kurníku se rozhodně neobejdete, ale kde ho vzít?

Nejste-li právě zruční kutilové či řemeslníci nebo vás tlačí časová tíseň, pak vězte, že tuto zásadní pomůcku pro chov slepic je možné i zakoupit. Kolik to stojí a jak vybrat ten nejlepší kurník pro slepice? Těmto důležitým otázkám se budeme věnovat v dnešním článku. Kromě toho si řekneme i něco o chovu slepic a jeho výhodách, nevýhodách či úskalích obecně.

Pořízení kurníku může být, pravda, poněkud větší vstupní investice. Na druhou stranu vám taková kvalitní domácí „chovná stanice“ vydrží velmi dlouho a slepicím, kohoutům i kuřátkům v ní bude parádně. A vždy platí, že spokojené slepice snášejí častěji. Kurníky mohou mít i nejrůznější praktické vybavení – včetně dostatečného zabezpečení proti vloupání škůdců, optimální ventilace či zateplení apod. Vybrat si lze dokonce i mobilní kurník, který můžete po pozemku snadno přesouvat dle potřeby.

V dnešním článku vám nabídneme spoustu praktických rad nejen pro výběr kurníku, ale i chov slepic obecně. Navíc se můžete těšit na žebříček nejlepších kurníků, do kterého jsme zahrnuli nejzajímavější a nejlépe hodnocené kousky za současné nabídky. Vycházet můžete například i z recenzí kurníků, ať už uživatelských nebo odbornějších. Jde sice o poněkud specifické zboží, ale u velmi žádaných typů se s ohlasy a hodnoceními setkat můžete.

Nejlepší kurníky pro slepice a drůbež (dle testů a recenzí)

ProduktInfoHodnocení
#1KERBL Florentina
Náš vítěz
✔️ kurník určený pro 3- 5 slepiček
✔️ rozměry: 146x74x80 cm
✔️ vyrobeno z kvalitního borovicového dřeva
✔️ ošetřeno ochranným bezbarvým lakem
✔️ kukaň vybavena hřadem a hnízdy

📌 do 6000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#2ZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 10 SLEPIC
Zateplený kurník
✔️ kurník určený pro 1-10 slepiček
✔️ délka 130cm, výška 140cm, hloubka 100cm
✔️ z dřevěných smrkových hranolů
✔️ dostatek prostoru pro pohodlnou snášku
✔️ otevírací poklop z vnější strany

📌 do 19000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#3Kurník pro slepice Emma
✔️ vhodný pro 4-6 slepic (dle plemene)
✔️ vyroben z tvrdé čínské jedle
✔️ výklopná asfaltová střecha
✔️ vyvýšený hřad se dvěma hnízdy a bidélkem
✔️ rozměry: 146x74x85 cm

📌 do 6000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#4DŘEVĚNÝ ZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 20 SLEPIC
Zateplený kurník
✔️ kurník určený pro 1-10 slepiček
✔️ délka 180cm, výška 140cm, hloubka 130cm
✔️ z dřevěných smrkových hranolů
✔️ dvě bidla, tři snášková hnízda, schůdky a větrací okénko
✔️ otevírací poklop z vnější strany

📌 do 19000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#5OneConcept Villa Hahnenkamm
✔️ červené mořené dřevo
✔️ vyvýšené hnízdo se zinkovou vanou
✔️ dvě místa pro kladení vajec
✔️ výklopné díly stříšky (snadné čistění, sbírání)
✔️ 6 hnízd, 157 x 113 x 100 cm
❌ slabší materiál, bez laku

📌 do 10500 Kč
⭐ 98 % Zjistit cenu
#6B-FARM DUBLIN
✔️ vhodný pro 6-8 slepic
✔️ odolná konstrukce z masivního dřeva
✔️ uásuvka na vyprazdňování trusu
✔️ rozměry: 227 x 94 x 151 cm

📌 do 11000 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu

Jak vybrat kurník pro slepice

Na co myslet a z čeho vycházet při výběru kurníku? Velmi důležitá je pochopitelně velikost, dále materiálové zpracování, přístupnost a členění vnitřních prostor, větrání či izolace, zabezpečení, světlost, mobilita, vybavení, ale zajisté bude svou roli hrát i cena. Možná i designové zpracování, pokud vám není lhostejné, co leží na vašem pozemku či zahradě.

Proč chovat slepice a na co se připravit?

Slepice jsou poměrně nenáročná a přitom velmi užitečná domácí zvířata. Mohou najít domov i u méně zkušených chovatelů a začátečníků nebo tam, kde jsou menší prostory či jinak omezené možnosti. Zkrátka ne každý si troufne třeba na krávy či ovce nebo koně – z různých důvodů.

Slepice mohou majiteli, který o ně bude dobře pečovat, spoustu benefitů. Avšak důvodem k chovu nemusí být jen prospěch člověka, ale i samotných zvířátek. Proč tedy chovat slepice?

  • Čerstvá vejce vysoké kvality (tedy dle podmínek chovu a krmení).
  • Čerstvé a kvalitní maso (kuřecí, slepičí či kohoutí).
  • Prospěch pro zahradu. Pokud dáte slepicím volnost, mohou zahrádku pohnojit trusem a zbavovat škůdců.
  • Způsob, jak se chytře zbavit některých kuchyňských odpadů (slupky a zbytky od zeleniny, brambor, kostní drť, drcené vaječné skořápky,…).
  • Příjemná zvířecí společnost a čilý ruch na dvorku.
  • Možnost starat se o slepičky lépe než ve velkochovech a dopřát jim důstojný a příjemný život.

slepice

Co slepice potřebují?

Slepice potřebují především vlastní bydlení, což obstarává právě kurník, který nás dnes zajímá nejvíce. Kromě toho by měly mít i dostatečný výběh a přísun zelené trávy ideálně po co největší část roku. Rozhodně se nebojte pouštět slepice na chráněný dvorek a zahrádku. Slepice jsou však notně hrabavé, a tak je lepší střídat menší úseky zelených výběhů. Taky je třeba se smířit s tím, že tu a tam do něčeho šlápnete.

Na krmení jsou slepice nenáročné. Můžete je krmit směsí vhodných zbytků z kuchyně (ne však shnilými, plesnivými a jinými odpady), zrním a obilninami. Plus je nechat dokrmit ve výběhu trávou, žížalami apod.

Další možnost je krmení granulemi, což je velmi jednoduché – a to i pro začátečníky. Granule, pokud jsou kvalitní, obsahují všechny živiny a nemusíte nic dalšího řešit. Toto řešení je ale dražší, a ne každému bude blízké.

Kolik stojí slepice a kolik „nesou“?

Pořizovací cena slepice je nízká. Za necelé dvě stovky pořídíte běžně mladou slepičku (kuřici). Celkové rozpětí je od desítek korun po několik málo stovek. Záleží na stáří, plemeni, samozřejmě zdroji apod. Slepička se pak může dožít až cca 5 let, ale na stáří už příliš nesnáší, největší snášku zvládá do cca 2 let věku.

V průměru lze od jedné slepice očekávat tak 3 až 4 vajíčka za týden. V zimě počítejte s nižší nadílkou. Z toho důvodu – a protože jsou slepice velmi společenské – je vhodné mít jich více. Optimálně alespoň pět hned od začátku. Kohout je posléze volba, která stojí za úvahu. Slepice jsou spořádanější a spokojenější.

Vejce od slepice

Jak by měl vypadat dobrý kurník?

Kurník, ať už vlastnoruční, či kupovaný, by měl splňovat jisté nároky. Kromě prostoru odpovídajícímu počtu slepic by měl být velmi dobře větratelný, suchý. Dno by mělo být dobře izolované od vlhkosti a chladu. Celková tepelná izolace nebo nějaký druh topení může pomoci k lepší zimní snášce. Velmi důležitá je přítomnost bidel na hřadování.

Nutnou součástí jsou jistě i hnízda na snášku s vhodnou podestýlkou. Ideálně v klidném koutě kurníku, které budou slepice rády samy vyhledávat.

Kupovaný vs. svépomocný kurník

Je lepší kurník koupit, nebo postavit svépomocí? To samozřejmě nelze snadno rozhodnout. Záleží na vašich časových možnostech, dostupnosti materiálu, zručnosti apod. Koupený kvalitní kurník bude profesionálně koncipovaný s ohledem na ideální podmínky pro slepice. Můžete ho mít hned a bez práce.

Cena se ale pohybuje od 5 až po 20 nebo i více tisíc Kč. I tak jde obvykle o kurníky pro 5-10 slepic, málokdy více. Pokud máte ambice pro velký chov, může být pořízení „sériového“ kurníku složitější.

Dřevěný vs. zděný

Pokud jde o materiál, máte na výběr ze dvou možností. Zděný a dřevěný kurník. Oba mají své výhody a nevýhody.

Zděný kurník

Zděnou variantu nekoupíte v hotovém stavu. Musíte si kurník postavit nebo nechat postavit. Výhodou je bytelnost, vysoká životnost, obvykle lepší tepelné vlastnosti (v zimě lépe udrží teplo a v létě déle chládek).

Zděná stavba je ale náročnější a složitější na realizaci. Musíte hlavně promyslet opravdu důkladné větrání, jinak je zde vyšší hrozba plísní a špatného klimatu. Taky čištění a údržba vnitřku může být náročnější a je třeba dumat nad dobrým přístupem. Na druhou stranu samotná konstrukce vyžaduje jen minimální údržbu.

Dřevěný kurník

Lze koupit hotový nebo snadněji postavit. Je prodyšnější, lépe větratelný, minimálně u kupovaných variant je obvykle velmi dobře řešen přístup k údržbě a čištění. Konstrukci je ale třeba pravidelně opravovat a udržovat. Taky vnitřní klima je obvykle méně stabilní – nicméně je možné pořídit i dřevěné modely s velmi dobrou izolací. Dřevěné kurníky taky mohou být i mobilní a působí často elegantnějším, tradičním dojmem.

Řešení ventilace

Velmi důležitý faktor. Kurník by měl mít optimální suché klima s co nejmenšími výkyvy teplot. V opačném případě hrozí nejen nepohodlí slepic (a menší snáška), ale i rozvoj plísní a nehygienických podmínek, které se mohou podepsat přímo na zdraví či životě zvířat.

U kurníků se používají především dvě metody ventilace. V naprosté většině tradičních dřevěných kurníků zajišťují cirkulaci vzduchu okna a dveře. U kvalitních kupovaných kurníků bývají ventilační prvky promyšleně zpracované pro maximální funkčnost. V případě svépomocného budování je nutné se nad otázkami ventilace a vhodného umístění, zpracování a rozlohy oken i dveří důkladně zamyslet.

Další možností je komín. Jde o otvory v podlaze a střeše, které zajišťují lepší výměnu vzduchu s omezením průvanu. Vyskytují se častěji u zděných kurníků, ale mohou být i u dřevěných. Poslední možností jsou různé větrací systémy, které jsou však spíše doménou větších chovů.

Otázka ventilace se může zdát banální, ale v reálu je důležité dosáhnout optimální výměny vzduchu v celém kurníku. A to s co nejnižším průvanem, okny taky nesmí pršet. Když se to nepodaří, bude v kurníku nepříjemné a nehygienické prostředí, kterým budou slepice trpět. To se odrazí i na snášce.

Zateplení kurníku

V nabídce výrobců najdete spousty pečlivě tepelně zaizolovaných kurníků. Nicméně chovatelé se stále přou, zda je zateplení kurníku vhodné, nebo je lepší zvolit nezateplenou variantu. Zateplený kurník v zimě zajistí slepicím lepší tepelný komfort a větší snášku. Ve zbytku roku však může zateplení omezovat prodyšnost a klimatické i hygienické podmínky spíše zhoršovat. To je nutné kompenzovat minimálně perfektním ventilačním systémem a pečlivější údržbou.

Vybavení

Co nesmí v kurníku chybět?

  • Hřady a trusník – Základní potřeby. Hřady jsou bidýlka, mají obvykle podobu nakloněných žebřin. Každá by měla být široká alespoň 30-50 cm. Pod hřady se nachází trusník, kam padá trus. Je vhodné ho řešit snadno udržovatelným způsobem, např. jako vyjímatelný prvek.
  • Hnízda pro snášku – Útulná hnízdečka (boxy) pro snášku v odlehlé, klidné části kurníku. Velikost dle plemene a možností od cca 30 x 30 cm.
  • Krmítko a napajedlo – Krmítko alespoň trochu omezí nepořádek z krmiva rozházeného všude kolem. Používá se dlouhý, užší žlábek. Slepice potřebují taky stálý přísun čisté vody. Je vhodné pořídit napáječku, která se bude snadno udržovat, doplňovat a zabrání znečištění vody.
  • Automatické zavírání/otevírání – Nemusíte brzo vstávat kvůli rannímu vypuštění slepic a večer myslet na zavření dvířek. Automatika to obstará podle senzorů světla nebo pevně nastaveného času.

Ceny kurníků pro slepice a drůbež

Na kolik vás přijde kvalitní kurník pro slepice? Počáteční investice je sice výraznější, ale jistě se vám vrátí v mnoha ohledech.

Kurníky do 5000 Kč

Malé, základní kurníčky pro nenáročné či začínající chovatele a pár slepic. Obvykle dostupné materiály, bez speciálního vybavení apod.

Kurníky do 15 000 Kč

Velký výběr pěkných kurníků, které osloví i vážnější nebo zkušenější zájemce. Najít zde můžete kurníky až pro cca 10, někdy i více, slepic.

Kurníky nad 15 000 Kč

Chov se vám rozrůstá a jste ochotni do něj investovat? V této relaci už najdete velmi kvalitní i rozměrné kurníky pro náročnější použití, často s lepší výbavou, ventilací, zateplením apod.

ProduktInfoHodnocení
#1KERBL Florentina
Náš vítěz
✔️ kurník určený pro 3- 5 slepiček
✔️ rozměry: 146x74x80 cm
✔️ vyrobeno z kvalitního borovicového dřeva
✔️ ošetřeno ochranným bezbarvým lakem
✔️ kukaň vybavena hřadem a hnízdy

📌 do 6000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#2ZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 10 SLEPIC
Zateplený kurník
✔️ kurník určený pro 1-10 slepiček
✔️ délka 130cm, výška 140cm, hloubka 100cm
✔️ z dřevěných smrkových hranolů
✔️ dostatek prostoru pro pohodlnou snášku
✔️ otevírací poklop z vnější strany

📌 do 19000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#3Kurník pro slepice Emma
✔️ vhodný pro 4-6 slepic (dle plemene)
✔️ vyroben z tvrdé čínské jedle
✔️ výklopná asfaltová střecha
✔️ vyvýšený hřad se dvěma hnízdy a bidélkem
✔️ rozměry: 146x74x85 cm

📌 do 6000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#4DŘEVĚNÝ ZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 20 SLEPIC
Zateplený kurník
✔️ kurník určený pro 1-10 slepiček
✔️ délka 180cm, výška 140cm, hloubka 130cm
✔️ z dřevěných smrkových hranolů
✔️ dvě bidla, tři snášková hnízda, schůdky a větrací okénko
✔️ otevírací poklop z vnější strany

📌 do 19000 Kč
⭐ 100 % Zjistit cenu
#5OneConcept Villa Hahnenkamm
✔️ červené mořené dřevo
✔️ vyvýšené hnízdo se zinkovou vanou
✔️ dvě místa pro kladení vajec
✔️ výklopné díly stříšky (snadné čistění, sbírání)
✔️ 6 hnízd, 157 x 113 x 100 cm
❌ slabší materiál, bez laku

📌 do 10500 Kč
⭐ 98 % Zjistit cenu
#6B-FARM DUBLIN
✔️ vhodný pro 6-8 slepic
✔️ odolná konstrukce z masivního dřeva
✔️ uásuvka na vyprazdňování trusu
✔️ rozměry: 227 x 94 x 151 cm

📌 do 11000 Kč
⭐ 97 % Zjistit cenu
0 Sdílení