Zvířata

Nejlepší postroje pro psy – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší postroje pro psy Obojek je sice klasika, avšak stále větší počet chovatelů psů dává přednost alternativě v podobě speciálního postroje. Toto řešení má spoustu výhod, ze kterých těží především samotné zvíře. Pozitiva však mohou plynout i pro majitele. Zvláště takové, kteří jsou sportovně založení a chtějí se svým pejskem provozovat nejrůznější aktivity. Postroj je tedy pomůcka, která rozhodně stojí za pozornost a své místo může najít u chovatelů velkých, ale i malých plemen. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší postroje pro psy.

Výběr je poměrně pestrý, což je samozřejmě výhoda, ale i jisté úskalí. Je totiž třeba pořídit variantu tak trochu na míru. Svou roli přitom sehraje více faktorů. Všem, které je vhodné zvažovat, se samozřejmě budete v našem průvodci podrobněji věnovat. Chybět nebude ani orientační přehled cenových rozpětí těchto pomůcek anebo kratičké prezentace některých výrobců, jejichž produkty se těší dobrým ohlasům a představují spolehlivou volbu.

V našem průvodci najdete rovněž žebříček. Do něj jsme vybrali a zařadili nejlepší a nejoblíbenější modely postrojů. Snažili jsme se přitom obsáhnout co nejširší cenové i typové spektrum. To aby si na své přišel opravdu každý. Pokud vám některý z modelů padne do oka, měli byste zamířit i do uživatelských recenzí postrojů pro psy. Případně lze najít nejrůznější testy. Dozvíte se o daném produktu mnohem bližší informace od chovatelů, kteří s ním mají vlastní zkušenosti.

Nejlepší postroje pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Hunter Hilo Comfort
Nás vítěz - nejlepší model na trhu
✔️ 7 barevných provedení
✔️ 8 nabízených velikostí (31-65 cm)
✔️ vhodné pro malé a střední psy
✔️ s reflexními prvky, z měkké 3D síťoviny

📌 od 730 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2Hurtta Venture
Oblíbený postroj pro malé i velké psy
✔️ 4 barevná provedení
✔️ 3 nabízené velikosti (35, 40 a 80 cm)
✔️ vhodné pro malé a velké psy
✔️ 3M reflexní prvky, jemná materiál

📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3Easy Walk ™ postroj pro psy
Nejlepší postroj proti tahání
✔️ 3 barevná provedení (černá, červená, malinová)
✔️ 5 nabízených velikostí (XS až XL)
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ doporučené pro odnaučení tahání psa

📌 od 350 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4Non-stop Free motion
Nejlepší postroj na běhání a sport
✔️ To nejlepší od značky Nonstop
✔️ 3 nabízené velikosti (35, 40 a 69 cm)
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ optimálně rozložený tah, volné dýchání

📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#5TRE PONTI reflexní
Nejlepší reflexní postroj pro psy
✔️ 4 barevná provedení
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ odolný a hypoalergenní materiál

📌 od 440 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#6Bezpečnostní pro psy do auta Trixie
Postroj pro psy do auta
✔️ skvělá volba pro většinu lidí
✔️ různé velikosti pro malá, střední i velká plemena
✔️ příznivá cena
✔️ pohodlné pro pejska

📌 od 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu

Jak vybrat postroje pro psy?

V čem spočívá „složitost“ výběru psího postroje? V první řadě byste měli pečlivě zvážit, zda je tato alternativa skutečně tím, co potřebujete. Postroje, i když obecně přinášejí řadu zajímavých benefitů, nemusejí vyhovovat každému chovateli ani zvířeti. Dalším, neméně důležitým, krokem je volba správného typu. Možností je dost. Lze si proto vybrat postroj přesně podle představ a ke konkrétnímu způsobu použití. Samozřejmě nelze opomenout ani zásadní parametry, jako je třeba materiálové zpracování nebo velikost postroje.

Jak vybrat postroj pro psa

Postroje vs. obojek: Co je lepší?

Na otázku, zda je lepší obojek, nebo naopak postroj vcelku pochopitelně neexistuje univerzální odpověď. Obě tyto možnosti jsou funkční a mají smysl, ani jedna není přežitek nebo okrajová záležitost. Obě taky mají nějaká pro, ale i nějaká proti.

Obojek

Obojek je osvědčená klasika, která dodnes převažuje. Velmi výhodným řešením je zejména při výcviku. Stále platí za optimální pomůcku, pokud s ní umíte zacházet a psa příliš netrápíte. Obojek umožňuje i neposedného pejska snadněji „zkrotit“ a usměrnit. Právě tohle je trochu dvojsečná zbraň. Přílišné a násilné škubání a tahání za obojek může totiž pejskovi způsobit zdravotní problémy.

Obojek má však i výhodu ve velmi snadném a rychlém nasazení. I to oceníte zejména u divočejších pejsků. Totéž platí pro sundávání. Taky výběr je velmi snadný a obojky jsou obecně levnější než postroje.

Postroje

Základní poučka praví, že postroje lépe distribuují zátěž či tažnou sílu, která je na pejska vyvíjena přes vodítko. Proto jsou obecně vzato šetrnější, méně stresující. Obojek – a zejména nesprávná práce s ním – se může negativně odrazit na zdraví psa. Postižena může být páteř, krční páteř, průdušnice, jícen apod. Postroje tato rizika omezují.

Kdy je tedy použití postroje lepší nebo optimální? To si pochopitelně musí každý chovatel rozhodnout sám, ideálně po poradě s odborníkem. Obecně se dá říct, že postroj může být dobrou či lepší volbou u pejsků a psích plemen náchylných k problémům s dýcháním nebo s pohybovým aparátem. Příkladem mohou být například plemena jako mopslíci či buldočci a brachycefalická plemena jako taková. Postroj je typicky doporučován taky u velkých a silných psů, kteří mají tendenci majitele tahat až vláčet. Postroj umožní pevnější vedení, aniž by docházelo k přehnanému tlaku na krk a páteř.

Postroj však neposkytuje takové možnosti při výcviku a usměrňování neposedného pejska. Taky jeho nasazování a sundávání je složitější. Jistým úskalím je určitě i obecně vyšší cena nebo složitější výběr. Postroj je třeba vybírat zvířeti více na míru. Je skutečně třeba, aby velmi dobře seděl a byl vhodný pro zamýšlené účely.

Základní typy postrojů pro psy

Jak jsme zmínili, je velmi důležité vybrat si správný typ postroje. Variant existuje poměrně pestrá paleta. Zde se podíváme na ty nejznámější a na jejich výhody, nevýhody a specifické vlastnosti či možnosti využití.

Klasické postroje pro běžné každodenní použití

Pro běžné vycházky a venčení se vyrábí cosi jako „standardní“ postroje, které mají typickou konstrukci tvořenou dvěma více méně kruhovými návleky na krk a hrudník. Ty jsou spojeny pásem na zádech a na hrudi. Kvůli tvaru těchto postrojů se někdy mluví o H-postrojích.

Výběr je obrovský a podoba i zpracování opravdu značně variabilní. Pro psa jsou tyto popruhy velmi komfortní a zároveň šetrné k jeho páteři i krku. Dobře rozkládají zátěž. Výhodou je i poměrně snadné a rychlé nasazování. Tyto popruhy jsou však skutečně vhodné spíše pro nenáročné chvilky než pro intenzivnější aktivitu. Pokud chcete s pejskem běhat, jezdit na bruslích nebo provozovat nějaký specifický psí sport, je vhodné zvolit jinou variantu popruhů.

Postroje na běhání a další sporty

Tyto popruhy mají tvar připomínající spíše písmeno X. Typicky si lze povšimnou výrazného zesílení šíře pásů i popruhů kvůli lepšímu rozložení váhy a menšímu riziku zařezávání. Tato varianta postrojů je vhodná obecně pro nejrůznější sportovní aktivity. Například pro běh s pejskem, ale třeba i jízdu na kolečkových bruslích, běžkách apod. Taky se používají, pokud má být pes zapřažen do tahu při některých specifických aktivitách a sportech. Výborně rozkládají zátěž.

Proč je tedy nepoužívat soustavně? Tyto postroje jsou poněkud robustnější. Pro pejska nebudou při běžné procházce tak pohodlné jako klasická varianta. Avšak např. u psů, kteří jsou na procházkách hodně fyzicky aktivní, však o jejich použití samozřejmě uvažovat lze. Opět záleží na zvážení majitele.

Postroje pro malá plemena

Jde o velmi známý typ postrojů, které mají poněkud odlišnou konstrukci než předchozí. Někdy se mluví o D-ring postrojích. Dva popruhy se v oblasti zad propojují. Chybí zádový pás, místo kterého je zde „ucho“, za které se rovnou připíná vodítko.

Tento specifický postroj je určený pro menší a malé psí plemena. Například pro mopslíky, jorkšíry, jezevčíky, krysaříky apod. Budou jim lépe sedět než klasické a výhoda spočívá i ve snadném nasazení. Větším psům však tato varianta příliš nesedí.

Norská verze postrojů

Tzv. norské postroje mají velmi specifickou konstrukci, která se relativně liší od ostatních zmíněných variant. Přední kruhový popruh nevede kolem krku, ale příčně přes hrudník. Eliminuje se tak tlak na krk a štítnou žlázu. Tyto postroje se poměrně snadno nasazují a poskytují chovateli značnou míru kontroly.

Nevýhodu lze spatřovat v omezených možnostech nastavitelnosti. Tyto popruhy se taky nedoporučují pro štěňata. Používají se taky především při specifických disciplínách a sportech. Především při tzv. „agility“, což je vedení psa překážkovou dráhou s různými souvisejícími triky a kousky.

Bezpečnostní popruhy pro přepravu v autě

Pokud vozíte pejska v autě a přemýšlíte, jak ho „usadit“, aby vás nerozptyloval, nemohl se pohybovat po voze a zároveň měl dostatek prostoru a pohodlí, tyto popruhy mohou být velmi dobrá volba. Zapojují se do klasické zdířky na bezpečnostní pásy. Zamezí nevhodnému pohybu pejska, zároveň představují prvek bezpečnosti a ochrany v případě nehody pro zvíře i zbytek posádky. Tyto popruhy však bohužel nelze příliš dobře použít pro běžné nošení. Jde tedy o poměrně jednoúčelovou záležitost.

Materiál a zpracování

Materiálové zpracování je pochopitelně taky docela důležitým faktorem. Velká variabilita se zde ovšem nevyskytuje. V zásadě se dá říct, že většina běžných postrojů využívá především nylon. Ten se velmi dobře osvědčil. Dosahuje mimořádné pevnosti, trvanlivosti a odolnosti.

U levných postrojů se můžete setkat s polyesterem, který takových kvalit nedosahuje. Pro méně náročné nebo občasné použití však může dostačovat. Především pro různé dílčí prvky a části se používají i další materiály… například polypropylen, textil, kov, síťovina nebo třeba i teflon a další. Jakousi exkluzivní variantu pak představují kožené postroje. Při správné péči mohou vydržet velmi dlouho a jsou mimořádně odolné. Vyžadují ovšem pečlivější údržbu.

Pokud jde o zpracování, jsou kromě materiálu důležité i jiné faktory. Například šíře popruhů nebo podšití či polstrování. Dá se říct, že zatímco u běžného vycházkového popruhu se obejdete bez podšívky a popruhy mohou být relativně užší, u popruhů pro sportovnější využití je vhodné volit širší a polstrované provedení. Omezí se riziko zařezávání, váha a zátěž se lépe rozloží. Takové provedení bývá ovšem dražší.

Velikost

Před pořízením postroje je určitě vhodné si psa na správných místech přeměřit. Pomocí krejčovského metru změřte obvod krku jakoby v místě obojku. Pak změřte ještě obvod hrudníku pod kohoutkem. Z těchto mír můžete při výběru vycházet. Popruhy pochopitelně umožnují jisté nastavení, přesto je velmi důležité, aby postroj pejskovi co nejlépe seděl. Špatně padnoucí popruh může být horší než dobrý obojek.

Ceny postrojů pro psy

Kolik stojí kvalitní postroje pro psy? Cena nemusí být nijak extrémní, ale pochopitelně jsou i exkluzivní a drahé varianty. Zde je přehled základních relací.

Postroje do 300 Kč

Velmi levné postroje pro nenáročné majitele a používání. Ty nejlevnější jsou často polyesterové. V této relaci nicméně najdete i řadu velmi oblíbených modelů.

Postroje do 600 Kč

Vynikající výběr postrojů různých typů. Nejen klasické, ale i sportovní, norské apod. V této relaci si zřejmě vybere většina chovatelů.

Postroje nad 600 Kč

Postroje pro intenzivnější použití či pro náročnější chovatele. Lze očekávat vysokou kvalitu a odolnost.

Nejlepší značky postrojů pro psy

Které značky postrojů pro psy nabízejí dobrou kvalitu za odpovídající cenu?

  • Non-Stop – Velmi oblíbené a kvalitní postroje. Slušný výběr, ale spíše vyšší až vysoké ceny.
  • Hurtta – Osvědčené a dobře hodnocené kvalitní postroje. Převážně vyšší ceny.
  • Zoofari – Poměrně oblíbené postroje za velmi dostupné ceny. Nabízí je řetězec Lidl.
  • Trixie – Obrovský výběr. Různé relace, ale převážně levnější až velmi levné modely.
ProduktInfoHodnocení
#1Hunter Hilo Comfort
Nás vítěz - nejlepší model na trhu
✔️ 7 barevných provedení
✔️ 8 nabízených velikostí (31-65 cm)
✔️ vhodné pro malé a střední psy
✔️ s reflexními prvky, z měkké 3D síťoviny

📌 od 730 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2Hurtta Venture
Oblíbený postroj pro malé i velké psy
✔️ 4 barevná provedení
✔️ 3 nabízené velikosti (35, 40 a 80 cm)
✔️ vhodné pro malé a velké psy
✔️ 3M reflexní prvky, jemná materiál

📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3Easy Walk ™ postroj pro psy
Nejlepší postroj proti tahání
✔️ 3 barevná provedení (černá, červená, malinová)
✔️ 5 nabízených velikostí (XS až XL)
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ doporučené pro odnaučení tahání psa

📌 od 350 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4Non-stop Free motion
Nejlepší postroj na běhání a sport
✔️ To nejlepší od značky Nonstop
✔️ 3 nabízené velikosti (35, 40 a 69 cm)
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ optimálně rozložený tah, volné dýchání

📌 od 1700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#5TRE PONTI reflexní
Nejlepší reflexní postroj pro psy
✔️ 4 barevná provedení
✔️ vhodné pro malé, střední a velké psy
✔️ odolný a hypoalergenní materiál

📌 od 440 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#6Bezpečnostní pro psy do auta Trixie
Postroj pro psy do auta
✔️ skvělá volba pro většinu lidí
✔️ různé velikosti pro malá, střední i velká plemena
✔️ příznivá cena
✔️ pohodlné pro pejska

📌 od 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
0 Sdílení