Zvířata

Nejlepší chladicí podložky pro psa – test, recenze a zkušenosti

Chladící podložka pod psa či kočku Léto občas dokáže pořádně zatopit nejen nám lidem, ale i našim zvířecím mazlíčkům, například psům. Když teploty překročí hranici 30°C a směle šplhají stále dál, nemusí jejich termoregulace stačit. Některá plemena navíc horko snášejí hůře, totéž může platit třeba pro pejsky starší nebo trpící různými onemocněními. Jak jim v neklimatizované domácnosti pomoci se ochladit?

Větrák může být v nouzi nápomocný, ale prudký proud vzduchu neposkytuje zrovna ideální a zdravý komfort pro odpočinek. Existuje však velmi jednoduché a zároveň elegantní řešení, které ani nemusí vyjít příliš draho. V dnešním průvodci se budeme věnovat výběru nejlepší chladicí podložky pro psa. Tato velice šikovná pomůcka může vašemu zvířecímu mazlíčkovi ulevit v případě neúnosných veder a poskytnout mu chladivější prostředí pro příjemný a osvěžující odpočinek. Jak to funguje a podle čeho takovou podložku vybrat? To a ještě víc se dozvíte v následujícím článku.

Podložka pro psy sice není jediné ani zázračné řešení, jak pomoci zvířátku na chvíli uniknout před horkem. Přesto jde o záležitost přinejmenším velice zajímavou. Podložka poslouží jako chladivý a velmi pohodlný letní pelíšek. Na rozdíl od větráku nebo klimatizace přitom neodebírá žádnou energii a hodí se především do domácností, které se v létě silně rozpalují a před horkem neposkytují únik v podobě například chladivější dlažby nebo sklepa.

V tomto článku se dozvíte vše, co jste o tomto výrobku potřebovali vědět, a můžete se rovnou inspirovat v žebříčku nejlepších současných podložek. Určitě využijte taky uživatelské nebo odbornější recenze chladicích podložek pro psy, které vám mohou poskytnout cenné poznatky.

Nejlepší chladicí podložky pro psa na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Karlie Chladící podložka
Oblíbený model
✔️ rozměry: 60 × 100 cm
✔️ silný nylonový povrch
✔️ vhodné i pro větší plemena
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Flamingo Chladící pelíšek pro psy
Nejlepší chladící pelíšek
✔️ 3 velikosti v nabídce (S,M,L)
✔️ umocnění chladícího efektu při vložení do lednice
✔️ Ochladí a uklidní po několik hodin
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CoolPets Premium cooling mat
Gelová podložka pro malé psy
✔️ rozměry: 40 × 30 cm
✔️ gelová podložka
📌 od 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4HyperKewl Dog Pad
Kvalitní zpracování
✔️ chlazení trvá 4 až 10 hodin
✔️ vyrobeno z chladící tkaniny
✔️ prodává se až v 6ti velikostech
📌 od 1 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Chladící podložka Bubble M
✔️ prodává se ve 4 velikostech
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
✔️ funguje na principu endotermické reakce
📌 od 380 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Chladicí podložka pro psy
Nejlevnější podložka
✔️ rozměry: 40 x 50 cm
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
📌 od 170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat chladicí podložku pro psa

Na základě čeho vybírat chladicí podložku pro svého pejska? Především se musíte svědomitě rozhodnout, zda je tato pomůcka opravdu to, co jste hledali. Rozhodně se vyplatí vědět, jak tyto podložky fungují a co od nich vlastně očekávat či jak je používat. Při samotném výběru hraje roli typ podložky (dle principu fungování), velikost, kvalita a odolnost zpracování, hmotnost i další faktory, o kterých se zmíníme. Stranou nenecháme ležet ani cenu nebo přehled osvědčených výrobců.

Nejlepší chladící podložky pro psy

Proč uvažovat o chladicí podložce pro psa?

Horko dokáže ubližovat lidem i zvířatům. Zvlášť pokud žijete v domě či bytě, který se silně rozpaluje – to může být případ bytů se špatnou izolací, pod střechou či v podkroví apod. Ani v našich končinách už však nejsou výjimkou vedra tak silná, že před nimi není úniku nikde.

Přehřátí může mít na zvířecí organismus velmi negativní dopady. Může se změnit v úpal a ohrozit zdraví i život pejska. Psi takřka nemají potní žlázy a ochlazují se vyplazeným jazykem pomocí hyperventilace. Zvládat vedra pro ně může být velmi náročné.

Některá plemena, například brachycefalická (mops, anglický buldok, boxer,…) nebo velmi mohutná (rotvajleři,…), jsou na horka zvláště citlivá. Podobně jako u lidí platí, že horko více ohrožuje taky specifické skupiny – štěňata a staré pejsky anebo pejsky s nadváhou či obezitou a samozřejmě s různými nemocemi.

Jak poznat přehřátí u psa?

Pokud má pejsek stále vyplazený jazyk a otevřenou pusu, usilovně dýchá nebo se zadýchává, má suchou sliznici čenichu, je malátný, neklidný, zmatený, má zarudlé oči, nadměrně slintá či mu silně tluče srdce – měli byste zpozornět a začít ihned jednat. Ochladit pejska vodou nebo mokrými obklady, ovívat ho, nabízet vlažnou vodu k pití, případně rovnou přivolat veterinární pomoc.

Případům vážného přehřátí je samozřejmě lepší předcházet. S tím může pomoci právě chladicí podložka, která funguje jako chladivý pelíšek.

Přehřáty pes

Jak chladicí podložky pro psy fungují?

Chladicí podložka či deka pro psy může fungovat překvapivě efektivně a ceny přitom nejsou nijak vražedné. Jde o stovky korun. Podložka nepotřebuje přístup k elektřině, a její provoz tudíž nic nestojí. Pracuje takříkajíc sama od sebe. Ale i mezi těmito chladicími podložkami existují rozdíly. V zásadě lze rozlišit dva druhy

Typy chladicích podložek

Na bázi gelu

Velmi oblíbenou variantou je chladicí podložka fungující na bázi speciálního gelu, kterým je naplněna odolná textilie. Tento gel je (u kvalitních podložek) netoxický, a tudíž zdravotně nezávadný i v případě náhodného pozření. Podložka „aktivuje“ prostřednictvím zmíněného gelu endotermickou reakci, když na ni pejsek ulehne a dokáže poskytovat prostředí chladnější až o 10°C (oproti podlaze).

Tento účinek je překvapivě dlouhotrvající – v závislosti na konkrétní podložce trvá chladicí efekt cca 1 až 3 hodiny. Pak je však třeba podložku zase „nabít“. To se ovšem neprovádí nijak jinak, než že ji necháte zkrátka volně ležet. Není třeba umísťovat ji do lednice či mrazáku, namáčet ji nebo cokoli jiného.

Na bázi textilních materiálů

Existuje však ještě druhý typ podložek, které jsou vytvořeny ze speciálních vícevrstvých textilních materiálů a v podstatě napodobují tělesnou funkci ochlazování potem. Hlavní rozdíl je ten, že podložku je nutné před použitím namočit a vyždímat. Fungovat začíná, když pejsek ulehne a chladit vydrží cca 5 až 10 hodin. Na tomto principu fungují například podložky HyperKewl.

Velikost podložky

Jaké rozměry chladicí podložky zvolit? Vybírat můžete z poměrně pestré palety variant. Mezi nejčastější patří podložky o rozměrech 40 x 50 cm, ale taky 50 x 90 cm, 60 x 100 cm nebo jiné varianty včetně menších pro malá plemena. Neplatí přitom, že čím větší podložka, tím lépe. Naopak, zbytečně velká podložka nemusí být dostatečně efektivní. Příliš malá zas neochladí dostatečnou plochu těla pejska. Míry volte tak akorát, aby se pejsek vešel.

Ochlazení psa vodou

Materiálové zpracování

V závislosti na typu podložky mohou být použity různé speciální, obvykle syntetické textilie. V případě gelových podložek je důležité, aby byl svrchní plášť dostatečně odolný, co nejdéle uchránil obsah proti vytečení při rozkousnutí, rozdrápání apod. Vhodným materiálem je například odolný nylon.

Pokud se u prodejce či výrobce konkrétní materiálové složení nedozvíte, můžete se alespoň orientovat podle recenzí a testů chladicích podložek pro psy. Zde se dozvíte, zda je konkrétní model dostatečně trvanlivý a vhodný třeba i pro divočejší pejsky, kteří se k chladivému pelíšku nebudou chovat zrovna šetrně.

Nezávadnost

Samozřejmě je důležité, aby obsažené látky – zejména chladicí gel – byly zcela zdravotně nezávadné. U kvalitních modelů od osvědčených světových výrobců tuto jistotu obvykle máte. Gely a materiály jsou testované, certifikované, netoxické.

Pokud však budete chtít ušetřit a rozhodnete se pořídit podložku z ne tak úplně seriózního zdroje (např. Aliexpress a podobně), zřejmě takovou jistotu mít nebudete. Nemluvě o tom, že celková kvalita a účinnost podložky nemusí být vůbec vyhovující. Doporučujeme tedy raději pořídit kvalitnější a ověřenou značku, byť za o něco větší peníz.

Údržba

Kvalitní podložky mívají hladký, velmi dobře udržovatelný povrch (např. z nylonu, polyamid, polyester). Ten lze v případě ušpinění snadno omýt mokrou houbou nebo hadříkem, potažmo třeba i omýt pod proudem vody či sprchou. Ale pozor! Většinu chladicích podložek není možné prát v pračce.

Pohodlí

Jde především o otázku tloušťky materiálu, polstrování a příjemnosti na dotyk. Některé podložky jsou velmi tenké jako deka. Jiné jsou tlustší či polstrované – ty se mohou lépe hodit pro těžká plemena a pro umístění na tvrdé podlahy, dlažby, parkety apod. Na druhou stranu budou méně skladné.

Mobilita

Rozměry, hmotnost, objemnost. Chladicí podložky se hmotnostně pohybují v rozmezí od méně než 1 kg po až 3 kg, možná v některých případech i více. Při delší procházce už se rozdíl pronese. Pokud bude podložka sloužit jako statický pelíšek, není třeba mobilitu příliš řešit – možná ji však budete chtít brát ledaskde s sebou, aby měl pejsek chladivé zázemí třeba i na výletě v přírodě nebo kdekoli jinde. Pak může být lepší nepolstrovaná, tenčí a lehčí varianta. Záležet může i na typu. Gelovou podložku můžete použít kdekoli. Druhý typ je třeba namočit, a tak musíte zvažovat dostupnost vody.

Ceny chladicích podložek pro psy

Na kolik vás vyjde pořízení kvalitní chladicí podložky pro psa? Ceny jsou různé, obvykle nijak zdrcující.

✅ Podložky do 200 Kč

Malé značkové podložky, nejčastěji do 40 x 50 cm se mohou pohybovat kolem hranice 200 Kč. Levné podložky lze pořídit také z čínských e-shopů, ale kvalita nemusí být vyhovující.

✅ Podložky do 800 Kč

Největší výběr kvalitních podložek obou základních typů v různých rozměrech a provedení. Velmi oblíbená kategorie.

✅ Podložky nad 800 Kč

Dražší, rozměrnější a špičkové podložky se mohou vyšplhat k cenám až cca kolem 1200 až 1600 Kč. Vhodné budou pro velká a těžká plemena a náročné majitele.

Nejlepší značky chladicích podložek pro psy

Které značky chladicích podložek by vás měly zajímat?

  • HyperKewl – Velmi známé, oblíbené a kvalitní podložky z vícevrstvého materiálu, které fungují na bázi zadržování vody. Jde o dražší, ale účinné podložky s dlouhým efektem.
  • Karlie – Jedny z nejoblíbenějších gelových podložek u nás, velmi dobrý výběr a vysoká kvalita za přiměřené ceny.
  • Trixie – Skvělý výběr především cenově dostupnějších chladivých podložek.
  • CoolPets – Středně drahé až dražší gelové podložky. Velmi dobrá kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1Karlie Chladící podložka
Oblíbený model
✔️ rozměry: 60 × 100 cm
✔️ silný nylonový povrch
✔️ vhodné i pro větší plemena
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Flamingo Chladící pelíšek pro psy
Nejlepší chladící pelíšek
✔️ 3 velikosti v nabídce (S,M,L)
✔️ umocnění chladícího efektu při vložení do lednice
✔️ Ochladí a uklidní po několik hodin
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CoolPets Premium cooling mat
Gelová podložka pro malé psy
✔️ rozměry: 40 × 30 cm
✔️ gelová podložka
📌 od 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4HyperKewl Dog Pad
Kvalitní zpracování
✔️ chlazení trvá 4 až 10 hodin
✔️ vyrobeno z chladící tkaniny
✔️ prodává se až v 6ti velikostech
📌 od 1 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Chladící podložka Bubble M
✔️ prodává se ve 4 velikostech
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
✔️ funguje na principu endotermické reakce
📌 od 380 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Chladicí podložka pro psy
Nejlevnější podložka
✔️ rozměry: 40 x 50 cm
✔️ ideálně vychladit v lednici pro větší efekt
📌 od 170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Přečtěte si také:

0 Sdílení