Zvířata

Nejlepší zateplené boudy pro psa: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší boudy pro psy Psi potřebují svůj vlastní prostor. V bytě bez zahrady to může být alespoň pelíšek, ale pokud máte pozemek, bouda je jasná volba. Představuje útočiště a výsostné zázemí, které bude patřit jen pejskovi. Někteří psi, kteří jsou zvyklí na venkovní prostředí a jsou i dostatečně odolní, pak mohou boudu obývat celoročně. Jak jim však pobyt zpříjemnit a umožnit, aby se v boudě cítili dobře třeba i v zimě? Řešením je izolace, která zajistí, že se v boudě udrží příjemnější klima než venku. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší zateplenou boudu pro psa.

Zateplenou boudu si můžete koupit již hotovou, nebo si postavit vlastní svépomocí. V obou případech byste měli vědět, jak má správná izolace vypadat a co by měla obecně dobrá bouda splňovat. Díky tomu se nenecháte napálit při koupi ani neříznete vedle při výrobě. S výběrem hotového výrobku vám pak mohou pomoci i uživatelské nebo odborné recenze zateplených psích bud.

Nejlepší zateplené boudy pro psa na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1PSÍ BOUDA ZATEPLENÁ S PŘEDSÍŇKOU
Pro střední plemena
✔️ velkost: 80 cm, hloubce 80 cm a délce 120 cm
✔️ s oplechováním proti okusu
✔️ výška otvoru odpovídá zhruba výšce psa v kohoutku střední rasy
✔️ 4 cm vysoké nohy
📌 od 12000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tohos Psí bouda zateplená
✔️ český výrobek
✔️ rozměry: 120x75x70 cm (š x v x hl)
✔️ zateplená ze všech stran, včetně stropu a podlahy
✔️ pro plemena do výšky v kohoutku 60cm
📌 od 8000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3PSÍ BOUDA OMYVATELNÁ ZATEPLENÁ + PLECH
✔️ podlaha i stěny jsou kompletně omyvatelné
✔️ rozměr šířka 140 cm, hloubka 85 cm, výška 100 cm
✔️ stěny, podlaha, střecha i předsíňka jsou zatepleny 4cm izolací
✔️ Doprava zdarma po celé ČR
📌 od 18000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bouda pro psa zateplená HobbyTec
✔️ izolace = 3 cm polystyren
✔️ střecha je odklápěcí, odnímatelná
✔️ nožičky o velikosti 5 cm proti vlhkosti od země
✔️ Různé velikosti až do 160 x 90 x 90 cm
📌 od 12000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5KERBL Bouda pro psa zateplená
✔️ vhodná pro zimní i letní období
✔️ tepelně izolované dvojité stěny vyplňěné polystyrenem
✔️ rozměry vnější: 100 x 83 x 94 cm (d x š x v)
✔️ výškově nastavitelné nohy
📌 od 5800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bouda pro psa, dřevěná
Bouda bez zateplení
✔️ střecha potažena odolnou krytinou
✔️ vysoké dřevěné nožičky proti vlhkosti a chladu od země
✔️ bouda se velmi snadno čistí
✔️ Dvě prodáváné velikosti
📌 od 5600 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zateplenou boudu pro psa?

Ať už je bouda pro psa zateplená, nebo ne, měla by především skýtat zvířeti útulný prostor a domov. Je třeba zaměřit se na kvalitní a odolné materiály, protože bouda bude muset leccos vydržet. Pejsek s ní zřejmě nebude zacházet v rukavičkách.

Důležitá je i odolnost vůči vlhkosti a dalším povětrnostním vlivům. Zásadní je taky to, aby mělo zvíře v boudě dostatek prostoru. V našem průvodci se rovněž podíváme na možnosti zateplení a taky vytápění, věnovat se budeme i cenám a značkám hotových modelů.

Proč uvažovat o zateplené boudě?

Je opravdu nutné uvažovat nad zateplenou boudou, nebo je to jen další „módní“ výstřelek? Odpověď je poněkud komplikovanější. Velmi záleží i na tom, o jakého psa jde a jakým způsobem je chován. Existuje řada ras odolných vůči mrazu. Ať už je to akita, aljašský malamut, husky, německý ovčák nebo mnozí další.

Domeček / bouda pro psa

Ani u těchto plemen však není samozřejmostí, že budou radostně snášet dlouhodobý či stálý pobyt venku ve sněhu a kruté zimě. Nemluvě o méně odolných plemenech. A pak jsou tu faktory jako věk psa, jeho zdravotní stav, zvyky. Ani otužilost nepřichází sama od sebe. U starších psů a štěňátek je pak důraz na tepelný komfort zvláště důležitý.

U nás jsou sice zimní podmínky, zvláště v posledních letech, poměrně „vlídné“, přesto se dá říct, že v naprosté většině případů pejsek zateplenou boudu ocení. A nejde nakonec jen o zimu. Izolovaná bouda zajistí lepší mikroklima po celý rok. I v horkých létech v ní bude snesitelněji. A důležitost tohoto faktoru zřejmě bude s postupujícími klimatickými změnami narůstat.

Materiálové a konstrukční zpracování boudy

Optimálním a osvědčeným materiálem na výrobu psí boudy je dřevo. Může jít o masivní dřevo, které je krásné, mimořádně odolné a kvalitní, ale taky dražší, těžší a vyžaduje pečlivější údržbu. Zejména v případě tvrdých dřevin (např. dub) se však můžete těšit na obrovskou životnost a odolnost vůči vodě a dalším povětrnostním podmínkám.

Velmi častou volbou jsou OSB desky, potažmo dřevotříska nebo překližka. Tyto materiály jsou lehčí a levnější. Ale jejich odolnost nemusí být tak vysoká a taky estetická hodnota nedosahuje úrovně výrobků z masivního dřeva. Každé řešení má tedy svá pro i proti, ale rozhodně nelze žádné zavrhnout. Volba závisí na osobních preferencích.

Zcela okrajové jsou naopak například plastové boudy pro psa. Lze je koupit již hotové. Výhodou je velmi nízká hmotnost a nenáročnost na údržbu. Odolnost však bývá spíše průměrná až slabší. Je taky třeba klást důraz na to, aby šlo o zdravotně nezávadné plasty.

Kvalitní bouda pro psa by měla být tvořena dvěma místnostmi. Menší předsíní, která bude přepážkou oddělena od hlavní „ložnice“. Předsíň zajistí lepší vnitřní mikroklima a ochranu před povětrnostními vlivy.

Střecha boudy by měla být sešikmená či sedlová kvůli lepšímu odvodu vody. Pokud bude bouda umístěna pod přístřeškem, např. na kryté verandě, terase, v pergole – může být i plochá, což je konstrukčně jednodušší varianta. Navíc si pes může vylézt nahoru. Střecha by však měla být odnímatelná či odklápěcí. Jen tak si zajistíte přístup do boudy kvůli úklidu, výměně podestýlky atd.

Materiál krytiny může být šindel, asfaltová lepenka nebo i plech. Záleží i na tom, jakým podmínkám bude střecha muset odolávat. Zejména bude-li na přímém dešti a slunečním svitu.

Podestýlku lze zvolit různou. Mezi nejlepší patří jednoznačně dřevitá vlna. Piliny či hobliny příliš vhodné nejsou. Pes je snadno rozhrabe a nakonec leží na zemi. Navíc mohou být tyto materiály prašné a snadno se vynášejí z boudy. Sláma je na tom podobně, nicméně dobře drží teplo a někteří lidé na ni nedají dopustit. Staré hadry jsou naopak nevhodné. Mohou snadno zatuchnout, zplesnivět. Museli byste je pravidelně a důkladně prát a sušit.

Velmi důležité je zařídit dostatečnou izolaci od země kvůli chladu, ale i vzlínání vlhkosti. V případě boudy, kterou si sami postavíte, lze tento problém řešit například umístěním na palety nebo jiný stabilní podstavec. Prodávané hotové boudy mají obvykle již nožky.

Bouda svépomocí

Čím boudu zateplit?

V tomto případě není potřeba vymýšlet nic originálního. Naprostým standardem jsou polystyrenové desky. Tloušťka izolace bývá u bud pro psy většinou 5 cm. Izolační materiál se vloží mezi dvojité stěny.

Pokud boudu stavíte svépomocí, musíte při rozvrhování velikosti vnitřního prostoru počítat s těmito konstrukčními prvky a zajistit dostatečnou rozměrovou rezervu. Zateplené by měly být všechny stěny. Ochranné nátěry na dřevo aplikujte z vnější strany a ujistěte se, že jde o zdravotně nezávadné látky.

Velikost boudy

V komfortní boudě by se měl pes být schopen postavit, pohodlně otočit. Existují různé metody pro odvození optimálních rozměrů boudy. Jedna z nejjednodušších vychází ze tří změřených rozměrů psa.

Od délky psa ve stoje (od čenichu k ocasu) se odvíjí délka ložnice, je však třeba přičíst rezervu 5-10 cm. Dalším rozměrem je výška psa v kohoutku, na základě které se určuje šířka ložnice. Je třeba přičíst 10-20 cm. A nakonec se měří celková výška psa vsedě – z ní vychází výška psí boudy.

(zdroj: https://www.psibouda.cz/?spr%E1vn%E1-velikost-ps%ED-boudy,18)

Tato orientační metoda se vám může hodit jak při stavbě boudy, tak při pořizování hotového výrobku. V každém případě se však při kupování boudy zajímejte o vnitřní rozměry! Zejména u zateplených bud bude rozdíl znatelný kvůli dvojitým stěnám a tlusté izolaci. Vnější rozměry jsou pak důležité zejména pro vás, pokud budete mít jen omezené prostory pro umístění boudy.

Možnosti vytápění

Plemenům, které mohou silné mrazy hůře snášet je možné v boudě i přitápět. Existuje přitom celá řada řešení, jak do boudy dostat trochu více tepla. Jednou z možností jsou různé vyhřívané dečky a pelíšky. Velmi zajímavou variantu představují speciální topné folie, které lze instalovat na podlahu, ale i zdi či střechu anebo topné koberečky, které již mají tuto folii zabudovanou.

Další možností jsou různá – obvykle elektrická – topidla. Ta mívají výkon max. cca 80 W a je potřeba, aby disponovala termostatem. Psům rozhodně není vhodné boudu přetápět. Zvláště je-li teplota v boudě 20°C nebo více, může se pes přehřívat. Rizikové jsou i přílišné rozdíly mezi vnitřní a venkovní teplotou.

U jakýchkoli elektrických zařízení na vytápění však může nastat problém s kabelem. Jednak je samozřejmě třeba zajistit dostupnost zdroje elektřiny. Za druhé zde existuje riziko, že pes bude kabeláž okusovat. To může vést i ke zranění. Je tedy třeba uvažovat nad bezpečným a dostatečně skrytým uložením kabelu.

Kam boudu umístit?

Pro umístění boudy platí několik základních pravidel. Stát by měla v závětří, mimo průvan. Dále by neměla být exponována na přímém slunečním svitu. V létě by v ní bylo k nevydržení a psi horka často nesou ještě hůře než lidi. Kromě toho by z boudy měl být dostatečný výhled na pozemek, aby měl pes přehled o tom, co se děje. Zvlášť má-li působit i jako hlídač.

Je lepší boudu koupit, nebo udělat?

Pokud patříte mezi nadšené kutily nebo zdatné řemeslníky, pravděpodobně vás ani nenapadne, že byste měli boudu pořizovat. Vyrobení boudy není zvlášť náročné – a to ani v případě, že se rozhodnete pro zateplenou boudu. Můžete navíc ušetřit.

Na druhou stranu, pokud nemáte dost času nebo kutilských dovedností, pravděpodobně pro vás bude jednodušší a výhodnější sáhnout po hotovém výrobku. Na trhu je spousta velmi pěkných a kvalitních hotových bud.

Je však třeba vybírat i podle značky výrobce a potažmo testů bud pro psy nebo recenzí. Laciné a nekvalitní boudy mohou být málo odolné. Mohou mít ostré hrany, třísky, o které se může pes poranit. Budou snadno podléhat vlhkosti, ale třeba i mechanickému opotřebení.

Když už se tedy rozhodnete boudu koupit, má smysl investovat poněkud více do poctivého výrobku od spolehlivého výrobce.

Ceny zateplených bud pro psy

Kolik si připravit, pokud se rozhodnete pořídit hotovou a kvalitní zateplenou boudu pro psa? Relace jsou poměrně různorodé, ale určitá ne zcela zanedbatelná investice vás přece jen čeká.

Zateplené boudy pro psy do 3000 Kč

Velmi levné dřevěné boudy vhodné pro venkovní použití mohou stát od cca 2000 Kč. Půjde o menší a jednodušší boudy, obvykle neizolované. Levnější jsou pak už jen textilní boudy určené spíše do interiéru nebo některé plastové boudy.

Zateplené boudy pro psy do 10 000 Kč

Velký výběr solidních bud lze najít v relaci kolem cca 5-10 tisíc Kč. Tyto boudy jsou často zateplené a mohou splňovat i nároky na celoroční a intenzivní používání třeba i většími a těžšími plemeny.

Zateplené boudy pro psy nad 10 000 Kč

Jde o propracované, rozměrné, zateplené boudy. V této relaci si vyberou i nároční zájemci. Některé exkluzivní boudy mohou však stát i mnoho desítek tisíc Kč.

Nejlepší značky bud pro psy

Kteří výrobci nabízejí kvalitní boudy pro psy za odpovídající cenu? Máme pro vás pár tipů na spolehlivé značky.

  • Trixie – Kvalitní a přitom cenově poměrně dostupné dřevěné boudy v různých designech. Ne vždy zateplené! Cena nejčastěji 2-5 tisíc Kč.
  • Elfino – Kvalitní a odolné zateplené boudy v různých velikostech vhodné pro malá i větší plemena. Velmi dobrá volba.
  • Scobax – Velmi kvalitní zateplené boudy. Různé cenové relace.
  • Ferplast – Převážně jednoduché a cenově velmi dostupné boudy, dřevěné i plastové. Obvykle nezateplené.
ProduktInfoHodnocení
#1PSÍ BOUDA ZATEPLENÁ S PŘEDSÍŇKOU
Pro střední plemena
✔️ velkost: 80 cm, hloubce 80 cm a délce 120 cm
✔️ s oplechováním proti okusu
✔️ výška otvoru odpovídá zhruba výšce psa v kohoutku střední rasy
✔️ 4 cm vysoké nohy
📌 od 12000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tohos Psí bouda zateplená
✔️ český výrobek
✔️ rozměry: 120x75x70 cm (š x v x hl)
✔️ zateplená ze všech stran, včetně stropu a podlahy
✔️ pro plemena do výšky v kohoutku 60cm
📌 od 8000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3PSÍ BOUDA OMYVATELNÁ ZATEPLENÁ + PLECH
✔️ podlaha i stěny jsou kompletně omyvatelné
✔️ rozměr šířka 140 cm, hloubka 85 cm, výška 100 cm
✔️ stěny, podlaha, střecha i předsíňka jsou zatepleny 4cm izolací
✔️ Doprava zdarma po celé ČR
📌 od 18000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bouda pro psa zateplená HobbyTec
✔️ izolace = 3 cm polystyren
✔️ střecha je odklápěcí, odnímatelná
✔️ nožičky o velikosti 5 cm proti vlhkosti od země
✔️ Různé velikosti až do 160 x 90 x 90 cm
📌 od 12000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5KERBL Bouda pro psa zateplená
✔️ vhodná pro zimní i letní období
✔️ tepelně izolované dvojité stěny vyplňěné polystyrenem
✔️ rozměry vnější: 100 x 83 x 94 cm (d x š x v)
✔️ výškově nastavitelné nohy
📌 od 5800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bouda pro psa, dřevěná
Bouda bez zateplení
✔️ střecha potažena odolnou krytinou
✔️ vysoké dřevěné nožičky proti vlhkosti a chladu od země
✔️ bouda se velmi snadno čistí
✔️ Dvě prodáváné velikosti
📌 od 5600 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení