Zvířata

TOP 6: Nejlepší obojky proti klíšťatům pro psy – test, recenze a zkušenosti

nejlepší obojky proti klíšťatůmAstronomické i meteorologické jaro už je tady. Spousta lidí se těší na teplé dny, rozkvetlou zeleň, třeba i koupání a další kratochvíle, které komplikovaná epidemická situace současnosti dovolí. Typickým průvodním rysem aktuální doby, uzávěrek obchodů a restaurací a omezení pohybu je, že mnohem více lidí chodí na výlety a procházky do přírody. Velmi často taky s pejskem. Na jaře se však s přírodou probouzí taky různé druhy hmyzu, například i klíšťata. Ta – ač jsou malinkatá – patří k nejnebezpečnějším živočichům našeho podnebního pásma. Zatímco na medvěda narazí málokdo, ohrožení klíštětem je všudypřítomné. Bohužel se v posledních letech nevyhýbá ani sídlištím, parkům nebo zahradám u chalup a rodinných domů. Před klíšťaty je nutné náležitě chránit nejen sebe a své děti, ale i své zvířecí mazlíčky. V dnešním článku se proto budeme zabývat výběrem nejlepší ochrany proti klíšťatům pro psy. Možností je přitom opravdu mnoho, což je dobrá zpráva.

Zajímat nás budou všechny oblíbené varianty jako spot-on roztoky a pipety, spreje, tablety, speciální obojky nebo třeba šampony. Vynasnažíme se vystihnout nejvýhodnější vlastnosti každé možnosti a stejně tak vás seznámíme i s případnými úskalími nebo nevýhodami. V našem článku najdete dostatek informací, abyste mohli zvolit adekvátní ochranu podle vlastních potřeb, možností či preferencí. Zajímat se budeme taky o cenové relace a nevynecháme ani krátké recenze některých významných výrobců a značek.

Protože je výběr opravdu široký a různorodý, máme pro vás taky konkrétnější inspiraci v podobě žebříčku oblíbených ochranných prostředků současnosti. Nakolik jsou s nimi chovatelé spokojeni, to se můžete snadno dozvědět z uživatelských recenzí i testu obojků proti klíšťatům a dalších produktů a přípravků.

Nejlepší obojky proti klíšťatům pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Bayer Foresto obojek pro psy nad 8kg / 70cm
Nejlépe hodnocený
✔️ Malé dávky účinných látek zajišťují dlouhodobou ochranu po dobu 8 měsíců
✔️ Repelentní funkce hubí parazity, zabraňuje i jejich přisání na těle hostitele
✔️ Zcela bezpečné pro všechny psy, a to i pro štěňata od 7 týdnů
✔️ Výborné recenze i prodejnost
📌 od 700 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bayer Foresto obojek pro malé psy a kočky do 8kg / 38cm
Nejlépe hodnocený
✔️ Malé dávky účinných látek zajišťují dlouhodobou ochranu po dobu 8 měsíců
✔️ Repelentní funkce hubí parazity, zabraňuje i jejich přisání na těle hostitele
✔️ Zcela bezpečné pro všechny psy a kočky, a to i pro štěňata od 7 týdnů
✔️ Výborné recenze i prodejnost
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Intervet Scalibor Protectorband
Nejlépe hodnocená alternativa
✔️ Vysoce účinný antiparazitní obojek určený pro malé a střední psy
✔️ Chrání psy proti klíšťatům, komárům a pakomárům
✔️ S obsahem účinné látky deltametrin, která odpuzuje a usmrcuje parazity
✔️ Účinný po dobu 5 - 6 měsíců
📌 od 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bayer Kiltix Antiparazitní obojek
✔️ Je účinný proti nejčastějším druhům klíšťat a blech
✔️ Je vhodný i pro štěňata od 3 měsíců věku
✔️ Je vhodný pro všechna plemena psů: malá, střední i velká
✔️ 3 velikosti obojku: 38, 53 a 70 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Beaphar DIAZ antiparazitní obojek
✔️ Po dobu dlouhých 6 měsíců se bude starat o to, aby vašemu pejskovi nic nepilo krev
✔️ S aktivní látkou diazinon, která efektivně hubí blechy i klíšťata
✔️ Voděodolný a vhodný pro všechny psy od 6 měsíců věku
📌 od 150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Menforsan obojek antiparazitární
✔️ Přírodní antiparazitikum pro psy
✔️ Poskytuje aktivní ochranu proti různým druhům hmyzu - hlavně blechám, klíšťatům, komárům a vším
✔️ Bezpečný už pro štěňata od 1 roku života, březích fen i pro psy, kteří jsou alergičtí na běžné insekticidy
📌 od 170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Co koupit proti klíšťatům pro psy?

V první řadě je třeba se zorientovat v současném sortimentu a poznat vlastnosti jednotlivých ochranných prostředků a metod. Tomuto tématu proto věnujeme hlavní část našeho článku. Při výběru je pak důležité zohlednit například aktivitu psa, míru expozice v rizikovém prostředí, plemeno, dobu účinnosti, typ srsti a další faktory. Jistě vás bude v neposlední řadě zajímat i cena daných prostředků.

co je klíště

Riziko a prevence

Dříve se řada lidí domnívala, že zvířata jsou na onemocnění přenášení klíšťaty nějakým záhadným způsobem imunní a leckdo tento problém ponechával „přírodě“. Zvláště u psů na venkově, kteří se příliš nezdržují v obytných prostorách domu. Nemoci, jako je borelióza či encefalitida se však zvířatům nevyhýbají. Mohou být navíc velmi zákeřné a smrtící. U psů chovaných doma je dalším důvodem ke znepokojení i riziko přinesení klíštěte ukrytého v kožichu, které posléze napadne některého člena domácnosti, v nejhorším případě děti. Na co si dát pozor?

 • Klíšťata se vyskytují především ve vysoké trávě, křovinách a taky v lesích. Zaútočit mohou především z trávy (nikoli z listí stromů, jak se traduje). Dnes už se klíšťata nevyhýbají ani obhospodařovaným místům, jako je zeleň kolem dětských hřišť ve městě, parkům nebo i soukromým zahradám.
 • Klíšťata mají rády vlhčí prostředí a zeleň. Víc se vyskytují v listnatých a smíšených lesích a na loukách. Na jaře vyhledávají spíše slunečná místa, v létě se mohou už ukrývat spíše ve stínu.
 • Na stránkách Kliste.cz můžete najít předpovědi aktivity klíšťat, mapy rozšíření infikovaných klíšťat i interaktivní mapy intenzity výskytu. Mohou vám pomoci vyhnout se při plánování výletů vysoce rizikovým místům.
 • Při příchodu z vycházky pečlivě prohlédněte nejen sebe a své děti, ale i psy. Může se vám podařit klíště odchytit ještě nepřisáté. Případně je žádoucí odstranit přisáté klíště co nejdříve. S prohlídkou proto nečekejte např. do večera ani na jiný termín, ale uskutečněte ji bez odkladů.

jak vybrat obojok proti klišťatům

Druhy ochrany proti klíšťatům pro psy

Existuje široká paleta prostředků, které jsou určeny k odpuzování (repelenty) nebo hubení (insekticidy) parazitů. U psů se používají různorodé prostředky pro zevní i vnitřní použití. Každé řešení má nějaké výhody i nějaké to „ale“. Na tomto místě se pokusíme o výčet a představení aspoň nejběžnějších variant a možností.

Spot-on roztoky, pipety

Velmi oblíbená metoda ochrany, navíc s poměrně dlouhodobým účinkem, který trvá cca 4 týdny. Jde o roztoky, které se zpravidla pomocí pipety aplikují na kůži, nejčastěji v oblasti krku nebo mezi lopatky zvířete. Tyto přípravky lze běžně zakoupit v chovatelských potřebách, u veterináře nebo jsou k dostání i v lékárnách.

✔️ Výhody: Bez zápachu. Vysoká a relativně dlouhá účinnost. Zdravotní nezávadnost a poměrně dobrá snášenlivost. Relativní cenová dostupnost. Působí proti klíšťatům i blechám a některé typy mohou chránit i před jinými druhy hmyzu (bodavý hmyz). Nezavazejí ani netlačí na rozdíl od obojků.

Nevýhody: Koupáním se účinnost omezuje a může být třeba častější aplikace.

Obojky

Mezi velmi populární řešení patří antiparazitární obojky. Výběr je poměrně značný; především pro menší plemena, ale najít lze i obojky pro větší psy. Obojek je napuštěný látkami, které se postupně uvolňují do kůže. K tomu je zapotřebí, aby obojek dobře přiléhal, nesmí být příliš na volno. Kvalitní obojky poskytnou poměrně velmi efektivní ochranu i na řadu měsíců, třeba i na celou sezónu. Podobně jako spot-on chrání i obojky nejen proti klíšťatům, ale i blechám.

✔️ Výhody: Vysoká míra ochrany s nejdelší dobou působení, často okolo 7 i více měsíců, tedy prakticky na celou sezónu výskytu klíšťat. Většina obojků je voděodolná, takže koupání nesnižuje účinek. Vhodné řešení pro psy, kteří mají rádi vodu. Postupné uvolňování účinných látek.

Nevýhody: Obojky mohou vyvolat kožní reakci u citlivějších zvířat, ale i dětí a některých dospělých. Spíše pro „venkovní“ než domácí psy. Obojky mohou vyluzovat i určitý zápach. Obojek může být pro některá zvířata nepohodlný, u aktivnějších psů hrozí i jeho ztráta. Pořizovací cena kvalitních modelů bývá poněkud vyšší.

Spreje, repelenty

Tyto přípravky fungují podobně jako u lidí. Účinek je okamžitý, ale velmi krátkodobý – v řádech hodin až několika dní. Může jít o vhodné řešení především pro domácí pejsky, s nimiž do „divočejší“ přírody vyrazíte spíše sporadicky. Dají se použít na psy všech plemen i každého věku.

✔️ Výhody: Spreje představují operativní obranu proti klíšťatům s okamžitým nástupem. Dají se použít univerzálně a nastříkat třeba i na pelech, boudu apod. Vhodné spíše pro občasné použití.

Nevýhody: Krátkodobý účinek, který vydrží max. několik dní. Spreje mohou být pro citlivější zvířata dráždivé a nejsou doporučovány pro březí nebo kojící samice.

Další přípravky

Kromě výše uvedených variant se lze setkat i s dalšími možnostmi. Zde jsou nejběžnější z nich:

 • Tablety – Prostředky pro vnitřní užití s poměrně vysokou účinností. Zabíjejí klíšťata i blechy a jsou poměrně dobře snášené. Navíc nehrozí přenos potenciálně dráždivých účinných látek např. na děti na rozdíl od obojků. Délka účinnosti je různá podle výrobce a produktu.
 • Pamlsky – Platí de facto totéž co u tablet, prostředek má akorát atraktivnější formu pamlsku.
 • Elektrické pomůcky – Např. ultrazvukové obojky. Výhodou je, že nepracují s chemikáliemi. Nevýhodou různá až pochybná účinnost zvlášť levnějších modelů, vyšší cena kvalitnějších modelů. Obojky taky nejsou většinou vodotěsné a mohou být náchylné k poškození. Je taky třeba je napájet bateriemi.
 • Šampony – Spíše pro akutní použití při napadení klíšťaty či blechami. Krátkodobá účinnost.

jak vybrat psovi klíště

Ceny ochranných pomůcek proti klíšťatům pro psy

Na kolik vás vyjde ochrana pejska proti klíšťatům? Zde je malý přehled.

✅ Prostředky do 300 Kč

Najdete zde výběr pipet, tablet i obojků levnějších výrobců. Účinnost nebo doba ochrany mohou dosahovat nižší úrovně. V této ceně koupíte i repelenty, šampony a další pomůcky.

✅ Prostředky do 800 Kč

Kvalitní obojky, tablety i další prostředky. Lze očekávat vyšší a delší účinek. Většinou jde o výrobky významnějších značek.

✅ Prostředky nad 800 Kč

Špičkové obojky proti klíšťatům a další prostředky renomovaných výrobců a prvotřídní kvality pro náročnější chovatele a použití.

Oblíbené značky

Kdo vyrábí kvalitní obojky proti klíšťatům, pipety, repelenty či tablety? Zde je několik významných značek v tomto oboru.

 • Frontline – Kvalitní, oblíbené a vysoce hodnocené pipety a taky spreje proti klíšťatům, blechám i jiným parazitům.
 • Bayer – Renomovaná a nejoblíbenější značka především obojků (Foresto, Kiltix,…) nebo pipet (Advantix). Vysoká kvalita, vynikající hodnocení.
 • Intervet – Velmi kvalitní a šetrné obojky Scalibor. Vhodné i pro březí a kojící fenky.
 • Fypryst – Populární pipety, ale taky spreje. Často v dostupných cenách.
ProduktInfoHodnocení
#1Bayer Foresto obojek pro psy nad 8kg / 70cm
Nejlépe hodnocený
✔️ Malé dávky účinných látek zajišťují dlouhodobou ochranu po dobu 8 měsíců
✔️ Repelentní funkce hubí parazity, zabraňuje i jejich přisání na těle hostitele
✔️ Zcela bezpečné pro všechny psy, a to i pro štěňata od 7 týdnů
✔️ Výborné recenze i prodejnost
📌 od 700 Kč

[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bayer Foresto obojek pro malé psy a kočky do 8kg / 38cm
Nejlépe hodnocený
✔️ Malé dávky účinných látek zajišťují dlouhodobou ochranu po dobu 8 měsíců
✔️ Repelentní funkce hubí parazity, zabraňuje i jejich přisání na těle hostitele
✔️ Zcela bezpečné pro všechny psy a kočky, a to i pro štěňata od 7 týdnů
✔️ Výborné recenze i prodejnost
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Intervet Scalibor Protectorband
Nejlépe hodnocená alternativa
✔️ Vysoce účinný antiparazitní obojek určený pro malé a střední psy
✔️ Chrání psy proti klíšťatům, komárům a pakomárům
✔️ S obsahem účinné látky deltametrin, která odpuzuje a usmrcuje parazity
✔️ Účinný po dobu 5 - 6 měsíců
📌 od 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Bayer Kiltix Antiparazitní obojek
✔️ Je účinný proti nejčastějším druhům klíšťat a blech
✔️ Je vhodný i pro štěňata od 3 měsíců věku
✔️ Je vhodný pro všechna plemena psů: malá, střední i velká
✔️ 3 velikosti obojku: 38, 53 a 70 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Beaphar DIAZ antiparazitní obojek
✔️ Po dobu dlouhých 6 měsíců se bude starat o to, aby vašemu pejskovi nic nepilo krev
✔️ S aktivní látkou diazinon, která efektivně hubí blechy i klíšťata
✔️ Voděodolný a vhodný pro všechny psy od 6 měsíců věku
📌 od 150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Menforsan obojek antiparazitární
✔️ Přírodní antiparazitikum pro psy
✔️ Poskytuje aktivní ochranu proti různým druhům hmyzu - hlavně blechám, klíšťatům, komárům a vším
✔️ Bezpečný už pro štěňata od 1 roku života, březích fen i pro psy, kteří jsou alergičtí na běžné insekticidy
📌 od 170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení