Zvířata

Test 7 nejlepších steliv pro kočky: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší steliva pro kočky

Hledáte co nejlepší stelivo pro kočku? Každý chovatel ví, že kvalitní kočkolit, na který budou jeho zvířátka rády a spolehlivě chodit, je základem spokojeného soužití v domácnosti. Výběr správného steliva ale nemusí být vůbec snadný. Je třeba hledat kompromis mezi tím, co bude vyhovovat samotným kočičkám – a tím, co bude praktické a výhodné pro jejich majitele. V dnešním článku se proto budeme věnovat jednotlivým druhům steliv, jejich výhodám a nevýhodám i specifickým vlastnostem.

V dnešní době už dávno nejste odkázáni na jediný druh steliva, neřku-li dokonce na obyčejný písek. Naopak. Sortiment je veliký, ale především je taky dostatečně rozmanitý, takže si stelivo lze vybrat podle vlastních potřeb a preferencí. Samozřejmě je však nutné mít potřebné informace a být obeznámen s možnostmi, které trh nabízí. My se vám pokusíme tyto informace přehledným způsobem předat.

Při výběru konkrétní značky kočkolitu postupujte obezřetně. Ne vždy je vysoká cena vyvážena odpovídající kvalitou a dobře známá značka taky nemusí být zárukou nejlepšího nákupu. Zajímavé postřehy ohledně různých produktů se ale můžete dozvědět například z uživatelských recenzí steliv pro kočky. Posloužit vám mohou taky různé testy a srovnání.

Nejlepší steliva pro kočky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cats Best ÖkoPlus 40l
 Nejoblíbenější 
Množství: 40 l
Materiál: dřevovláknitý
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Ocenění Produkt roku
⭐ 100 %650 Kč Číst recenze
#2Brit Fresh for Cats Excellent
Ultra Bentonite 10kg

Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ 96% spokojenost s produktem
⭐ 100 %150 Kč Číst recenze
#3Huhubamboo HUHU silikón 18 l
Množství: 16 l
Materiál: Silikagel
Typ podestýlky: vsakující

✔️ Přes 1000 pozitivních recenzí
⭐ 99 %700 Kč Číst recenze
#4Biokat´s Bianco Fresh 10kg
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Přes 1000 pozitivních recenzí
⭐ 98 %330 Kč Číst recenze
#5Zverlit 10kg
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Nízká cena
⭐ 96 %150 Kč Číst recenze
#6Calibra Eazzy Cat Ultra Fine
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Relativně málo práší
⭐ 96 %150 Kč Číst recenze
#7Mikeš 10kg
 Nejlevnější 
Množství: 10 kg
Materiál: přírodní
Typ podestýlky:
⭐ 92 %130 Kč Číst recenze

Jak vybrat kočkolit / stelivo pro kočky

Pokud vás trápí otázka, jaký koupit kočkolit, doufáme, že následující řádky vám poskytnou kýžené odpovědi. Zaměříme se především na různé varianty steliv podle použitých látek a materiálů, ale zmíníme i zajímavé tipy pro nákup a poradíme vám, podle čeho se při výběru orientovat. Taky vám představíme základní cenové kategorie steliv pro kočky a výrobce, kteří jsou zárukou velmi dobré kvality nebo aspoň rozumné ceny.

jak vybrat stelivo pro kočky

Steliva podle použitých látek

Nyní se podrobněji podíváme na jednotlivé druhy steliv. Právě použitý materiál (nebo chcete-li látka či surovina) je zásadním parametrem pro výběr a nákup. Právě od tohoto faktoru se odvíjejí veškeré ostatní vlastnosti steliva, které jsou důležité. A které to jsou?

 • Absorpce pachů
 • Míra prašnosti
 • Absorpce tekutin
 • Hrubost kočkolitu
 • Praktičnost použití
 • Cena

Bentonit

Tento typ steliva patří mezi vůbec nejrozšířenější, alespoň pokud jde o použití v domech a bytech. Tzv. bentonit je hrudkující minerální stelivo na bázi jílu. Hrubost může být různá – od velmi jemných variant podobných písku až po hrubé „kamínky“, které už připomínají spíš štěrk.

Bentonit má hned několik významných výhod. Mezi ty hlavní patří dostupnost – a to nejenom cenová. Tento typ steliva je k dostání v každých chovatelských potřebách a často jej koupíte i ve smíšeném zboží, supermarketech a dalších obchodech, kde mají chovatelské oddělení.

Další výhodou je, že není vůbec obtížné kočku na tento typ steliva naučit. Díky sypkosti a podobnosti s pískem pro ni působí jako zcela přirozený záchodek a často si jej v bytě najde sama, pokud je dobře přístupný. Složitější učení tedy nebývá zapotřebí. Ale pozor! Bentonit vyžaduje údržbu, a pokud se jí nebudete věnovat, může na něj kočička zanevřít a začít vykonávat svou potřebu na nežádoucích místech.

Bentonit vytváří hrudky. Výkal nebo moč se obalí granulemi a hrudku lze pak snadno oddělit od zbytku steliva např. pomocí děrované lopatky. Hrudky je třeba vybírat často a nevýhodou je, že je nelze spláchnout do běžné toalety (vytvoří se mazlavá hmota, která může ucpat odpad). Náročnější a častá údržba je tedy první nevýhodou bentonitu. Jaké jsou ty další?
Schopnost pohlcovat pachy je u bentonitu spíše průměrná, u levnějších přípravků může být i poměrně nízká. Dalším problémem je vyšší prašnost, která nemusí kočičce svědčit. Problém může nastat i ve chvíli, kdy začne kočička bentonit pojídat, roznášet na packách apod. – nic z toho není pochopitelně žádoucí.

Podestýlky na bázi dřeva

Speciální dřevitá steliva pro kočky jsou přírodního původu a jejich výhodou je šetrnost k životnímu prostředí. Obvykle jde o drobné pelety ze smrkového dřeva (ale může jít i o různé jiné dřeviny). Tento typ steliva má vynikající vlastnosti, pokud jde o absorpci tekutin a taky výborně pohlcuje pachy. Stelivo je velmi lehké a méně náročné na údržbu. Ale jsou tu i úskalí.

Dřevitá steliva jsou dražší. To ale nemusí být tak zásadní problém, protože pokud koupíte kvalitní variantu, výdrž je velmi dlouhá a „investice“ nakonec nemusí v porovnání s jinými stelivy vycházet tak nevýhodně. Další potíž může nastat, pokud začne kočka stelivo roznášet po bytě, což se u dřevitých variant stává. Pokud se pro tento typ steliva rozhodnete, vyvarujte se používání hoblin a pilin – pořiďte si speciální pelety určené právě jako podestýlka pro kočky.

Silikonové stelivo

Taky se můžete setkat s pojmy silikagel (silikagelové stelivo) nebo silikát (silikátové stelivo). Tento typ steliva má dobré vlastnosti, pokud jde o absorpci tekutin, tedy moči. Výkaly je nicméně nutné vždy odklízet. Stelivo je třeba taky pravidelně prohrabávat, aby se moč dobře vsakovala. Podobně jako bentonit ani silikagel nelze splachovat do toalety.

Co se týče pohlcování zápachu, vedou si různé typy a značky tohoto steliva různě, ale obvykle je omezování pachů na dobré úrovni. Horší už je to s prašností, roznášením steliva nebo ekologičností. Ve všech těchto ohledech je silikagel poměrně velmi nevýhodný – a ačkoli může být relativně cenově dostupný, není v důsledku dvakrát ekonomický ani praktický. Kočky tento typ steliva navíc nemívají příliš rády (hrubá, ostřejší struktura). Kombinace těchto faktorů činí ze silikátových steliv nepříliš výhodné řešení.

Speciální steliva

Setkat se můžete i se stelivy z jiných surovin a materiálů. Například z kukuřice, konopí, slámy apod. Tyto varianty jsou přírodní a ekologické. Svými vlastnostmi mají nejblíže k dřevitým stelivům. Cena takových podestýlek může být ovšem vyšší (ale ne vždy).

Písek a nehrudkující kočkolity

Jde spíše o nouzové varianty nebo podestýlky vhodné pro použití mimo dům či byt – např. na zahradě, ve sklepě apod. Stelivo je třeba poměrně často měnit a vždy je nutné vyměnit celou dávku. Na druhou stranu může být tento typ steliva finančně nejdostupnější.

jak vybrat kočkolit

Výběr steliva podle vlastností

Tak si to ještě jednou sesumírujeme podle výše uvedených zásadních vlastností.

 • Absorpce pachů – Výborně si vedou přírodní, zejména dřevitá steliva. Pach obvykle dobře pohlcují i silikagelové produkty. Některé kočkolity mohou být i parfémované (bentonit), ale to není vždy ideální řešení.
 • Absorpce tekutin – Opět vítězí dřevitá steliva. Velmi dobře ale vsakují i silikagelové kočkolity.
 • Komfort – Velmi dobře jsou na tom udržované bentonitové záchodky a taky dřevitá steliva. Hůře jsou na tom silikagelová steliva nebo levnější a hrubější (případně neudržované) bentonitové podestýlky.
 • Cena – Nejlevnější bývá bentonit, ale mnohdy může být výhodnější dřevité stelivo, protože vydrží v důsledku déle. Nejhůře je na tom obvykle silikagel.
 • Prašnost – Nejlepší jsou přírodní (dřevitá) steliva. Horší je bentonit, nejhorší opět zpravidla silikagel.

Otevřený vs. uzavřený záchodek

Ve spojitosti s podestýlkou se hodí zmínit se i o výběru kočičí toaletky. Zaměříme se ale pouze na rozdíl mezi otevřenými a zavřenými záchodky z hlediska použití vhodného kočkolitu.

Otevřený záchod pro kočky je jednoduché a cenově dostupné řešení. Výhodou je velmi snadná údržba (vybírání odpadu) a čištění, ale i prostorová nenáročnost. Pokud však chcete poněkud diskrétnější a elegantnější řešení, můžete sáhnout po uzavřeném záchodku.

Zde je ale třeba více uvažovat o výběru steliva. Zatímco do otevřeného záchodku lze použít běžný bentonit, do uzavřeného je vhodné použití kvalitnějšího steliva s dobrou absorpcí pachů – ideálně tedy dřevitého steliva. Posloužit ale může i bentonit s vůní, případně silikagel.

Ceny steliv pro kočky

Za kolik lze pořídit kvalitní stelivo pro kočky? Na kolik vyjde dřevité stelivo, silikagel nebo obyčejný bentonit? Zde jsou tři hlavní kategorie. Protože se kočkolit prodává v různě velkých baleních, brali jsme jako základní jednotku 10kilový balík.

Steliva pro kočky do 200 Kč

Za tuto cenu lze poměrně běžně zakoupit 10kg balení bentonitové podestýlky. Do této kategorie spadá řada nejoblíbenějších výrobků tohoto typu, takže nelze říct, že tak levné stelivo musí být nekvalitní. Lze si vybrat i osvědčené značky a výrobky, které jistě poslouží.

Steliva do 500 Kč

V této ceně lze pořídit i různá přírodní steliva, včetně dřevitých. Ta jsou ale obvykle měřena na litry, nikoli na kilogramy. A jsou poměrně lehká. Nenechte se tímto zmást. V této ceně se často pohybují i silikagelová steliva.

Steliva nad 500 Kč

Nad 500 Kč můžete běžně pořídit silikagelová steliva anebo kvalitní přírodní podestýlky. Kvalitní dřevitý kočkolit se může vyplatit i při vyšší pořizovací ceně, protože vydrží dlouho. Připočítejte k tomu výborné vlastnosti a šetrnost a ukáže se, že cena vlastně nemusí být až tak vysoká.

Nejlepší značky steliv pro kočky

Které značky se těší dobrému hodnocení v testech steliv pro kočky a uživatelských recenzích?

 • Cats Best – Produkty Cats Best patří mezi nejprodávanější kočičí steliva. Výběr je značný a zahrnuje bentonit i podestýlky z přírodních materiálů. Cena je vzhledem ke kvalitě vždy výhodná.
 • Biocat’s – Značka nabízí obrovský výběr a najdete u ní klasický bentonit i různé alternativní varianty.
 • Zverlit – Velmi oblíbená značka. Důvodem je především fakt, že nabízí základní a cenově vysoce dostupné bentonitové podestýlky. Dobrá volba pro nenáročné zákazníky.
 • Huhubamboo – Tato značka se specializuje na silikonové podestýlky. Pokud vás zaujal tento typ kočkolitu, rozhodně se porozhlédněte v nabídce Huhubamboo.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Proč kočky vyžadují sypké stelivo?

Původ většiny domácích koček je v Africe, především v jejich severních teritoriích. Od přírody jsou zvyklé zahrabávat své „výtvory“ do písčité nebo sypké zeminy. Kočky tento typ záchodku vyžadují a za odměnu se na něj vždy spolehlivě vracejí, obvykle ani není třeba je na záchodek s optimálním stelivem učit – vyhledají si ho samy jako nejvhodnější místo pro vykonání potřeby.

Jaké stelivo použít pro koťátko?

V případě koťátek používejte kvalitní, přírodní a šetrná steliva. Mohou to být i nehrudkující steliva. Vybírejte kočkolity s jemnou zrnitostí bližší písku.

Jak často stelivo vyměňovat?

V případě bentonitu je třeba pravidelně (každodenně) vybírat hrudky a stelivo průběžně doplňovat. Přírodní steliva se stejně jako silikonová vyměňují kompletně – obvykle dávka vydrží několik týdnů (2-4).

Co potřebuji k obstarávání kočičího záchodku?

Rozhodně budete potřebovat děrovanou lopatku. Velikost děrování zvolte podle hrubosti a typu steliva. Užitečný může být i osvěžovač vzduchu či speciální deodorant anebo předložka, na které si kočka očistí tlapky.

Kam umístit kočičí WC?

Nikdo samozřejmě nechce, aby bylo kočičí WC příliš na očích (zejména v případě otevřené varianty), přesto je třeba jej umístit na dobře dostupné místo. Pokud je to např. balkón nezapomeňte zajistit kočce přístup, případně nechat otevřené dveře.

Může vás také zajímat: Tipy na nejlepší granule pro kočky + nejlepší kapsičky pro kočky

Nejprodávanější steliva pro kočky (kočkolity) na trhu

Nejprodávanější steliva pro kočky (kočkolity) na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cats Best ÖkoPlus 40l
 Nejoblíbenější 
Množství: 40 l
Materiál: dřevovláknitý
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Ocenění Produkt roku
⭐ 100 %650 Kč Číst recenze
#2Brit Fresh for Cats Excellent
Ultra Bentonite 10kg

Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ 96% spokojenost s produktem
⭐ 100 %150 Kč Číst recenze
#3Huhubamboo HUHU silikón 18 l
Množství: 16 l
Materiál: Silikagel
Typ podestýlky: vsakující

✔️ Přes 1000 pozitivních recenzí
⭐ 99 %700 Kč Číst recenze
#4Biokat´s Bianco Fresh 10kg
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Přes 1000 pozitivních recenzí
⭐ 98 %330 Kč Číst recenze
#5Zverlit 10kg
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Nízká cena
⭐ 96 %150 Kč Číst recenze
#6Calibra Eazzy Cat Ultra Fine
Množství: 10 kg
Materiál: bentonit
Typ podestýlky: hrudkující

✔️ Relativně málo práší
⭐ 96 %150 Kč Číst recenze
#7Mikeš 10kg
 Nejlevnější 
Množství: 10 kg
Materiál: přírodní
Typ podestýlky:
⭐ 92 %130 Kč Číst recenze
0 Sdílení