Zvířata

Nejlepší hračky pro psy: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hračky pro psy
Přemýšlíte, co pořídit pejskovi, aby se lépe zabavil, a hledáte zároveň hračku, která nevezme za své po první hodině hry? Ne vždy je to snadný úkol. Ale sortiment hraček pro psy je víc než bohatý a zajímavý, takže při troše pátrání můžete svého přítele obdarovat opravdu pěknými a atraktivními záležitostmi. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší hračku pro psa. Takovou, kterou se zavděčíte, pomůžete pejskovi k mnoha chvilkám radosti i rozvoje – a která bude zároveň dostatečně odolná, aby snesla i divoké zacházení.

S výběrem vám může pomoci i náš žebříček nejoblíbenějších hraček. Inspiraci a zajímavé poznatky najdete i v recenzích hraček pro psy. Dozvíte se, která hračka obstála v zatěžkávacích zkouškách, a která naopak ne.

Nejlepší hračky pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1CoLLaR Puller Standard 28/4 cm
✔️ Unikátní tréninková pomůcka
✔️ Pro všechna plemena psů - 5 velikostí
✔️ Sada dvou kruhů
✔️ Pro běhání, skákání, přetahování a plavání
📌 do 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2DOG FANTASY Uzel bavlněný 2 knoty 20 cm
✔️ Interaktivní hračka pro psy
✔️ Podporující dentální hygienu
✔️ Z trvanlivého a netoxického materiálu
✔️ Pro přetahování a kousání
📌 do 20 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3TRIXIE guma - míč s mátou 5 cm
✔️ Balónek vyrobený z přírodní gumy
✔️ S příchutí máty
✔️ Vhodný pro menší plemena
✔️ Pomáha čistit pejskovi zoubky
📌 do 50 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Trixie Dog Activity Disc - frisbee 23 cm
✔️ Plastová házecí hračka pro psy
✔️ Podporující vytrvalost a rychlost
✔️ Odolná proti kousání a nelámavá
✔️ Dobré letové vlastnosti
📌 do 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Přetahovadlo Reedog s dentální hračkou
✔️ Kombinace hraček se dvěma účely
✔️ Optimální odolnost
✔️ Vhodné pro velká plemena
📌 do 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Flamingo interaktivní hračka na pamlsky s tenisovým míčkem
✔️ Chytrá interaktivní hračka pro psy
✔️ Lze naplnit granulemi nebo pamlsky
✔️ Stimuluje instinkt psa
✔️ Nevyžaduje baterie
📌 do 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Trixie Dog Activity CHESS - šachy
✔️ Pro psychický rozvoj psa
✔️ Principem hry je najít schované pamlsky
✔️ Spokojená hodnocení
📌 do 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Reedog Rugby, latexový pískací míč
✔️ Zvuk hračky láka ke hře
✔️ Hračka vhodná ke hře i výcviku
✔️ Tři různé velikosti
📌 do 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat hračku pro psa

Co je důležité při výběru hračky? Především druh hračky a její určení pro konkrétní okruh her. Velkou roli hraje i materiálové zpracování, bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Řídit byste se měli i dle preferencí svého pejska.

Proč si psi hrají?

Pro zvířátka jsou hry důležité a mají podobný účel a vliv jako u dětí. Hrám se s oblibou věnují prakticky všechna zvířata, čím inteligentnější, tím více. Chovají se tak i ve volné přírodě, kde jejich hry spočívají především v nejrůznější fyzické činnosti. Zvířata domestikovaná – jako psi – si hrají možná ještě více, protože na to mají víc času. Nemusejí šetřit energii, aby přežili, nemusejí se věnovat obstarávání potravy a podobným všedním starostem zvířat v divočině. Psi si proto rádi hrají po celý život, nikoli jen jako štěňátka.

Jaký má pro psa hraní smysl? Mezi zásadní účely patří fyzický trénink. Fyzické hry přispívají k posilování svalů, protahování šlach, upevňování kondice, zlepšování koordinace, reflexů apod. Další příznivé vlivy souvisejí s kognitivními schopnostmi a intelektem. Podobně jako lidé se zvířata při hře učí, rozvíjejí různé stránky svého intelektu, stimulují své smysly a mozkové závity.

Hraní má význam i pro duševní pohodu. Jde o způsob, jak ventilovat přebytečnou energii a jak udržovat rovnováhu důležitých hormonů a udržovat psychickou stabilitu. Dostatek podnětů a her tak může u psů vést i k behaviorálním prospěchům – tedy k lepšímu chování.

A pak je tu ještě jeden důležitý důvod, na který bychom neměli zapomínat. Hry mohou utvářet a upevňovat vazby. Pokud si pes hraje se svým chovatelem, probíhá mezi nimi důležitá interakce, která vede k prohloubení citového pouta. Hraní s jinými psi nebo i lidmi zase může vést k lepší socializaci. Další význam hraní je tedy emoční a sociální.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že hraní má blahodárný vliv na psy – stejně jako na lidi. Pokud si budete hrát se psem, můžete si hrát i v dospělém věku, aniž byste se museli cítit „divně“. A zároveň můžete i sami (nebo třeba vaše děti) do jisté míry těžit výše uvedené benefity.

hračky a psy

Jaké hry se psy hrát?

Existuje celá řada her, které se dají se psy hrát. Podíváme se na některé nejznámější a nejoblíbenější, které lze hrát se psem společně. Možná vás to inspiruje nejen k samotné hře, ale i k tomu, jakou hračku byste mohli pejskovi pořídit.

Aportování

Přines. Polož. Tyto základní povely lze cvičit pomocí zřejmě nejznámější hry známé jako „aportování“. Pejskovi hodíte vhodný předmět a čekáte, až ho chytí, přinese a odevzdá. Hra představuje skvělé kondiční cvičení, pomáhá rozvíjet vztah mezi psem a chovatelem, tříbí i reflexy a zlepšuje chování a schopnost reagovat na povely.

Někteří psi dokáží touto hrou strávit celé hodiny. Na druhou stranu jsou i tací, které aportování kdovíjak „nebere“. Pokud váš pes patří do první skupiny, rozhodně se neobejdete bez vhodných aportovacích míčků. Skvělé může být i házení diskem, který může pes chytat i ještě za letu. Existují dokonce i aportovací činky různé hmotnosti. Velmi zajímavé jsou i aportovací pamlskovníky se silně motivačním aspektem.

Schovávaná a hledaná

Zůstaň. Hledej. Další zajímavá hra, kterou můžete hrát se psem, jenž se učí nebo zvládá tyto povely. Výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Jen vhodné, členité prostředí. Může to být interiér bytu nebo les či cokoli jiného. Hru však můžete ozvláštnit tím, že místo sebe před psem ukryjete nějaký pamlsek či hračku. Tímto způsobem může pes trénovat i svůj čich a další smysly. Samozřejmě mu musíte hledaný předmět nejdříve představit.

Přetahování

Velmi oblíbená hra většiny psů. Přetahovat se s člověkem o hračku. Pes trochu „upustí páru“, ventiluje přirozenou agresi bezpečným způsobem, posiluje svaly těle i zuby. Je však třeba zvolit vhodnou hračku, která musí být především bezpečná.

Lepší je pořídit kvalitní přetahovadlo, což bývají nejčastěji různé druhy lan. Běžné a provizorní pomůcky mohou být nebezpečné pro psa i chovatele. Pokud se například zalomí, roztříští, přetrhnou apod.

Překážky

Pokud máte vhodný prostor, můžete pejska učit i překážkový běh. Takzvané „agility“ patří mezi oblíbené, trendy sportovní a herní aktivity se psy. A časem můžete zkusit třeba i soutěž. Prodávají se nejrůznější sady překážek a agility pomůcek pro psy.

Součástí bývají kužely, přeskakovací hrazdy, proskakovací kruhy, můstky apod. Ideální je mít zahrádku či pozemek, ale sady jsou obvykle plastové, lehké – takže je můžete snadno vzít třeba do psího parku nebo kamkoli na vhodné volné prostranství.

Fotbal

Fotbal může být zábavný nejen s lidmi, ale i s pejsky. Jde obvykle o docela volnou hru, při které člověk zpracovává míček nohama a pejsek se ho snaží obehrát. Je potřeba opatrnost, abyste zvířeti třeba nešlápli na nohu nebo ho jinak nezranili. Vhodné jsou různé druhy míčku, které by však neměly být příliš velké, jen tak, aby se míč psovi vešel do tlamy.

Vodní hry

Spousta pejsků si ráda pohraje i ve vodě. Zvláště v horkém létě. Vhodné vodní hračky pak taky mohou motivovat psy, kteří se k vodě příliš nehlásí. Hrát můžete třeba vodní aportování s vhodným plovoucím míčkem nebo činkou.

Lov

Lovení a „drásání“ kořisti můžete napodobit například s pomocí různých pískacích hraček. Kvílivá zpětná vazba psy motivuje, aby se s kořistí prali a snažili se jí rozcupovat. Samozřejmě je důležité používat bezpečné hračky z nezávadných materiálů, aby nedošlo ke zranění nebo negativnímu vlivu na zdraví psa.

Jaké typy hraček existují?

Z hlediska určení lze rozlišit několik zásadních druhů hraček pro psy.

  • Aportovací hračky jsou různé míčky a „projektily“ vhodné pro suchozemské i vodní hry typu aportování nebo fotbal.
  • Kousací hračky jsou spíše solitérní – psi si s nimi vyhrají sami, případně je možné se s vhodnými variantami přetahovat potažmo je ukrývat při schovávání nebo v i aportovat. Slouží především k udržování zdraví zubů a dásní. Kousací hračky mohou být i pískací, což je pro psy často atraktivnější.
  • Motivační a rozvíjející hračky zahrnují různé palmskovníky, ale třeba i čichací koberce apod. Pejsek se baví i rozvíjí své smysly.
  • Interaktivní hračky a hlavolamy jsou nejpokročilejší (alespoň technologicky). Jde o různé pamlskovníky, z nichž je třeba obsah šikovně vydolovat, potažmo jde o hračky, které umí vydávat zvuky, pohybovat se apod.

Z jakých materiálů jsou hračky pro psy?

Hračky pro psy mohou být vyrobeny z různých materiálů, ale některé jsou přece jen více osvědčené. Oblíbené jsou gumové hračky. Pryž, latex nebo i jiné „gumovité“ materiály jsou měkké, bezpečné a u psů velice oblíbené. Dají se trhat, kousat, lze se o ně přetahovat nebo je třeba i aportovat. Bývají taky levné.

Měly by však být kvalitní a v dobrém stavu. Pes by si neměl hrát s gumovou hračkou, která je poškozená či zteřelá. Hrozí zhltnutí částí. Gumové hračky byste neměli nechávat ležet na přímém slunci nebo v mrazu.

Velmi oblíbené jsou i textilie a lana. Hračky ideální k přetahování a kousání. Pokud jde o přírodní materiály, jsou i zdravotně nezávadné. Navíc obvykle dost vydrží.

Další možností jsou dřevěné hračky. Jsou-li ošetřené nezávadnými prostředky nebo v přírodním stavu, jsou opět nezávadné. U dřevěných hraček ve špatném stavu však může být riziko zatržení třísky. Dřevěné hračky taky bývají dražší a těžší.

A pak je tu samozřejmě i plast. Nejde o přírodní materiál a je třeba dbát na to, aby šlo o zdravotně nezávadný plast. Rozhodně by si pes neměl hrát s poškozenou nebo zteřelou hračkou stejně jako v případě gumy. A stejně tak platí i to, že by se plast neměl nechávat na slunci.

hračka pro psa

Výběr hračky dle velikosti psa

Výběr hračky byste měli přizpůsobit velikosti psa. Pokud jde o aportovací pomůcky, míčky a přetahovací hračky, musí se zvířeti dobře vejít do tlamy. Menší plemena by taky měly dostávat měkčí hračky. Příliš tvrdé hračky mohou jejich zubům a dásním spíše uškodit. Nejhůře se však vybírají hračky pro velké psi, kteří dokážou velmi rychle rozcupovat a zničit opravdu ledasco. Vhodné jsou však pro ně například dřevěné hračky, které přece jen něco vydrží, nebo hračky z pevných lan apod.

Výběr hračky dle věku psa

Hračka by rovněž měla odpovídat věku psa. Není to tak složité jako u dětí, ale měli byste pamatovat, že štěňátkům – stejně jako menším plemenům – byste měli pořizovat spíše měkčí hračky. Vhodné jsou hračky gumové, plyšáci apod. Stejně jako u děti byste měli dávat pozor, aby nebylo možné hračku nebo její část zhltnout.

U dospělého psa už můžete vybírat dle jeho povahy, velikosti, zájmů atd. Pravděpodobně už psa dostatečně znáte, abyste věděli, jaké hry ho baví, jaké materiály má rád a co by se mu mohlo líbit.

Výběr hračky podle povahy a zálib psa

Hračku byste samozřejmě měli vybírat i s ohledem na to, co pejska baví a jakou má povahu. Někteří psi jsou velcí „trhači“ a každou hračku, kterou dostanou do ruky (totiž tlamy), se snaží s plným nasazením zlikvidovat. Vyplatí se vybírat odolné hračky z materiálů, jako jsou pevná lana nebo i dřevo (u větších psů), ale klást důraz nejen na odolnost, nýbrž i bezpečnost.

Není příliš dobrý nápad koupit psu hračku, která slouží jako šidítko a má podobu všedních předmětů. Může se stát, že hračka bude mít právě opačný než zamýšlený vliv. Tedy místo odlákání psa od ničení vašich věcí ho na ně naučíte.

Někteří psi jsou naopak spíše „něžnější“ povahy. Mohou jim sedět plyšové či gumové a měkčí hračky, se kterými se budou mazlit a lehce je okusovat. Jiní psi se snaží všechno pozřít. Pak je třeba především hlídat, aby hračka neměla malé oddělitelné části a sama nebyla příliš malá, aby se dala zhltnout.

Ceny hraček pro psy

Kolik stojí kvalitní hračka pro psa, která něco vydrží? Samozřejmě záleží na typu hračky, materiálu atd. Zde jsou základní relace.

✅Hračky pro psy do 100 Kč

V této relaci se nacházejí především míčky a gumové kousací hračky nebo i různé textilní a plyšové hračky. Výběr je poměrně dobrý, ale trvanlivost hračky bude zřejmě odpovídat ceně. Pro menší a klidnější pejsky zde však můžete najít spoustu věcí.

✅Hračky pro psy do 300 Kč

Vynikající výběr hraček nejrůznějších druhů. Nechybí ani propracovanější hračky, hlavolamy či interaktivní hračky.

✅Hračky pro psy nad 300 Kč

V této relaci už lze čekat vyšší kvalitu zpracování. Najdete zde komplikovanější skládačky a interaktivní hračky nebo jednodušší hračky, ale z lepších materiálů.

Nejlepší značky hraček pro psy

Které značky nabízejí kvalitní a atraktivní hračky pro psy s vysokou odolností?

  • Kong – Velmi populární značka. Oblíbené interaktivní pamlskovníky, aportovací i kousací hračky. Převažuje guma nebo plast.
  • Nerf – Míčky, hlavolamy, činky, přetahovadla a interaktivní hračky. Velmi zajímavý výběr, populární značka.
  • Trixie – Plyšové, textilní i plastové a gumové hračky. Obrovský výběr. Osvědčená značka. Velmi zajímavé jsou i interaktivní hračky tohoto výrobce.
  • LickiMat – Zajímavé hračky tříbící smysly. Jde o různé speciální olizovací podložky.
ProduktInfoHodnocení
#1CoLLaR Puller Standard 28/4 cm
✔️ Unikátní tréninková pomůcka
✔️ Pro všechna plemena psů - 5 velikostí
✔️ Sada dvou kruhů
✔️ Pro běhání, skákání, přetahování a plavání
📌 do 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2DOG FANTASY Uzel bavlněný 2 knoty 20 cm
✔️ Interaktivní hračka pro psy
✔️ Podporující dentální hygienu
✔️ Z trvanlivého a netoxického materiálu
✔️ Pro přetahování a kousání
📌 do 20 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3TRIXIE guma - míč s mátou 5 cm
✔️ Balónek vyrobený z přírodní gumy
✔️ S příchutí máty
✔️ Vhodný pro menší plemena
✔️ Pomáha čistit pejskovi zoubky
📌 do 50 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Trixie Dog Activity Disc - frisbee 23 cm
✔️ Plastová házecí hračka pro psy
✔️ Podporující vytrvalost a rychlost
✔️ Odolná proti kousání a nelámavá
✔️ Dobré letové vlastnosti
📌 do 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Přetahovadlo Reedog s dentální hračkou
✔️ Kombinace hraček se dvěma účely
✔️ Optimální odolnost
✔️ Vhodné pro velká plemena
📌 do 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Flamingo interaktivní hračka na pamlsky s tenisovým míčkem
✔️ Chytrá interaktivní hračka pro psy
✔️ Lze naplnit granulemi nebo pamlsky
✔️ Stimuluje instinkt psa
✔️ Nevyžaduje baterie
📌 do 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Trixie Dog Activity CHESS - šachy
✔️ Pro psychický rozvoj psa
✔️ Principem hry je najít schované pamlsky
✔️ Spokojená hodnocení
📌 do 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Reedog Rugby, latexový pískací míč
✔️ Zvuk hračky láka ke hře
✔️ Hračka vhodná ke hře i výcviku
✔️ Tři různé velikosti
📌 do 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Zdroj obrázků: Pixabay.com

0 Sdílení