Zvířata

Nejlepší škrabadla pro kočku: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší škrabkadla pro kočkySpolečně se psy jsou kočky nejoblíbenějšími domácími mazlíčky minimálně v našich končinách. Kočičky jsou nenáročné, zvládnou se o sebe postarat a přitom přinášejí spoustu radosti. I proto jsou oblíbené taky (ale samozřejmě nejen) mezi seniory, když už se z různých důvodů nemohou starat o psy, kteří vyžadují prakticky plnou a soustavnou péči. Přesto není od věci dopřát i kočkám trochu toho komfortu. Kromě základního vybavení, jakým je především záchodek, je velice potěší jakákoli vhodná hračka. Mezi ty nejvděčnější pak jednoznačně patří všemožná škrabadla. Ta mohou nabývat nejrůznějších podob a rozměrů. V dnešním článku se proto podíváme, jaké jsou možnosti a jak vybrat nejlepší škrabadlo pro kočku. Podíváme se přitom na různé varianty a parametry, zajímat nás budou i cenové relace a nabídneme i krátké recenze některých výrobců.

Je historicky doloženo, že kočky provázejí lidstvo minimálně od hlubokého starověku, dost možná i déle. V minulosti byly nesmírně užitečné, jelikož lovily škůdce (zejména hlodavce), kteří mohli zničit uskladněnou úrodu zemědělských plodin, přenášet choroby a obecně zhoršovat hygienické podmínky ve městech i na vesnicích. Dnes máme kočky spíše pro potěšení. Moderní studie však potvrzují, že domácí zvířátko může mít v mnoha ohledech pozitivní vliv na zdraví i terapeutické účinky. Jelikož nám zvířátko hodně dává, je na místě se mu odvděčit a poskytnout mu odpovídající péči a zázemí v rámci svých možnosti. Tím spíš, že zrovna v případě koček nejsou nutné žádné závratné investice. Pěkné škrabadlo pořídíte za pár stovek.

V tomto článku najdete kromě praktických informací pro nákup taky žebříček nejzajímavějších a oblíbených škrabadel. Pozornost byste pak měli věnovat i uživatelským recenzím škrabadel pro kočky. Dozvíte se v nich více o konkrétních modelech a jejich kvalitách nebo nedostatcích.

Nejlepší škrabadla pro kočku na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Pro náročné
MAGIC CAT odpočívadlo Iveta
✔️ Odpočívadlo , Strom/prolézačka , Škrabadlo
✔️ Použitý materiál: plyš a sisal
✔️ 141cm×103cm×57cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#2Na výběr dalších 5 variant
Škrabadlo pro kočky Hawaj 138 cm
škrabkadlo pro kočky Hawaj 138 cm

✔️ 1 kočičí domek, 3 odpočívadla, 4 hrací myšky, schůdky
✔️ Pokryté jemným plyšem, omotané sisalem
✔️ 138cm×50,5cm×36cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#3Jednoduché a funkční
Tommi Škrabadlo Aida bordó
✔️ Škrabkadlo, pelíšek, hračka
✔️ Z bezpečných a certifikovaných materiálů
✔️ 54cm×35cm×35cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#4K uchycení na roh
Karlie-Flamingo Škrábadlo rohové
✔️ škrabací sloup
✔️ pro kočky všech kategorií
✔️ 80cm×28cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#5Škrabadlo BOLERO
✔️ 3 patra a boudička se dvěma průlezy
✔️ zesílené sisalové sloupky o průměru 8,5 cm
✔️ 140cm×70cm×70cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#6MAGIC CAT odpočívadlo Tamara
✔️ Odpočívadlo , Strom/prolézačka , Škrabadlo
✔️ Použitý materiál: plyš a sisal
✔️ 109cm×36cm×36cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze

Jak vybrat škrabadlo pro kočku

Výběr škrabadla není žádná kvantová fyzika. Přesto si můžete dát na volbě trochu záležet – nejenom z finančních důvodů, ale i proto, abyste své kočce pořídili něco opravdu pěkného a na míru její povaze a potřebám. V následujícím návodu se podíváme především na různé variace škrabadel, věnovat se budeme kvalitě, materiálovému zpracování, rozměrům i vhodnosti dle různých měřítek (třeba i preferencí samotné kočičky). Nakonec se podíváme na ceny a některé kvalitní značky.

Proč pořídit kočce škrabadlo?

Škrabadlo by v domácnosti, kterou sdílí kočka nebo kočky, mělo patřit mezi základní vybavení. Tento předmět má totiž hned několik významů a výhod. Pro kočky jde o velmi důležitý prvek, který byste jim neměli odpírat – uvidíte, že za jeho pořízení budete navíc i sami rádi. Proč tedy škrabadlo mít?

  • Pro kočky je škrabání instinktivní potřeba, která představuje jakousi obdobu psího „značkování“ teritoria. I kočka tímto způsobem předává své pachy a značkuje své území. Když nebudete mít škrabadlo, které ji přirozeně přivábí svou strukturou, bude si kočka značkovat jiné předměty. Například nábytek nebo i zdi – a to může být velmi nepříjemné a v důsledku i mnohem dražší než pořízení škrabadla.
  • Pro kočku je škrabání hra i cvičení. Protahuje se, uvolňuje, zahání nudu. Škrabadlo bude zkrátka její věrný společník a zároveň kus „nábytku“, který bude patřit jenom jí, což zvířátku udělá samozřejmě velkou radost.

Pozn.: Rozhodně není vhodné snažit se kočku škrabání odnaučit nebo jí ho zakazovat. Po dobrém příliš neuspějete a zkoušet to po zlém znamená, že doma nebudete mít šťastné a spokojené zvířátko a partnera, ale zoufalého zajatce. Pořízení škrabadla je to nejmenší, co můžete udělat.

jak vybrat škrabkadlo pro kočku

Varianty škrabadel

Škrabadla mohou mít značně rozmanité podoby. V zásadě je lze ale rozdělit na dvě varianty, kdy jednu zastupují jednoúčelová, základní škrabadla – druhou škrabadla s nějakou přidanou hodnotou (pelíškem, prolézačkou). Jak mohou různá škrabadla vypadat?

Sloupkové škrabadlo

Základní varianta. Jde de facto o sloupky různé velikosti, které jsou obaleny vhodným odolným a atraktivním materiálem pro škrabání. Výhodou jsou obvykle minimální nároky na prostor a velmi nízká cena. Svůj hlavní účel přitom pomůcka splní.

Závěsné škrabadlo

Nechcete zakopávat o sloupek? Alternativou je závěsné škrabadlo. Jde o větší kus vhodné odolné textilie (o materiálech se ještě zmíníme níže), která může být zpevněná rámem. Toto škrabadlo může mít různý tvar, oblíbené jsou i rohové varianty. Závěsné škrabadlo má pár výhod i nevýhod.

Výhodou je velká plocha, navíc mnohé kočky mají stěny a rohy ve zvláštní oblibě. Škrabadlo přitom nezabere žádný prostor. Nevýhodou je ovšem obvykle o něco vyšší cena než u sloupků, ale někdy i náročnější instalace (zásah do zdiva kvůli dostatečně odolnému zavěšení a připevnění – vruty, hmoždinky,…).

Škrabací podložky, desky a „krabice“

Další možností jsou různé více či méně horizontální pomůcky. Desky, podložky na zem (takto lze případně většinou použít i závěsná škrabadla) nebo krabice s nakloněnou škrabací plochou. Opět jde o možnou alternativu v cenové relaci podobné závěsným škrabadlům. Pokud vaše kočka preferuje škrábání podlahy, může jít o vhodnou volbu.

Škrabadla s pelíškem

Poněkud sofistikovanější variantu představují škrabadla s pelíškem. Obvykle jde o sloupek nahoře opatřený „lehátkem“ nebo boudičkou. Kočka tak má pelíšek i hračku na jednom místě. Tato škrabadla bývají o něco dražší, ale jsou i dostupné varianty.

Škrabadla s prolézačkou a kombinované

Nejdražší a nejrozměrnější jsou pak rozhodně škrabadla, která tvoří několik vyšších sloupků s plošinkami v různých úrovních a většinou se zavěšenými hračkami. Tato škrabadla jsou obvykle kombinovaná rovnou s pelíškem nebo i vícero pelíšky. Jde o záležitost pro náročnější kočičky i majitele, která stojí víc peněz (nejde však o závratné částky) a hlavně zabírá více místa. Kočce (nebo kočkám) však poskytne velmi atraktivní zázemí s různorodým vyžitím.

Výběr škrabadla podle povahy kočky

Před pořízením škrabadla je vhodné si všímat, jaké má vaše kočka zvyky a zájmy. Je hodně aktivní a vyřádí se na velkém škrabadle se spoustou prvků? Nebo spíše trochu pohodlná a bude jí stačit menší prostor, případně třeba škrabadlo jen s pěkným pelíškem? Taky je vhodné sledovat, kde vaše kočka nejraději škrábe, aby ji škrabadlo co nejvíce vábilo? Má nejradši zdi, rohy, koberce, nohy od nábytku? Podle toho je vhodné zvolit typ škrabadla.

Materiálové zpracování

Jaké materiály se používají při výrobě škrabadel? Jako samotná škrabací plocha poslouží různé hrubé tkaniny, kobercové textilie, sisalová nebo jiná hrubá lana a provazy apod. Materiál by měl být především odolný a ideálně přírodní. Pokud jde o složitější konstrukce, zaměřte se na vysoce stabilní výrobky ze dřeva nebo aspoň dřevotřísky, vyhněte se kartonovým a pochybným výrobkům. Na případný pelíšek se pak obvykle uplatňují hebké plyšové materiály.

Umístění škrabadla

Kam škrabadlo dát? Univerzální rada není. Ideální je vhodný prostor vysledovat, podle toho, kde si kočka hraje nebo odpočívá. Obvykle se zavděčíte umístěním s dobrým výhledem (třeba i z okna) nebo blízko topení (což platí zejména pro pelíšková škrabadla). Samozřejmě je třeba hledat kompromis mezi vlastními možnostmi a nároky (bytové prostory, rozmístění nábytku, estetika) a potřebami samotné kočky.

výbava pro kočky

Ceny škrabadel pro kočky

Kolik stojí kvalitní škrabadlo pro kočku? Tyto výrobky nejsou konstrukčně ani materiálové nic převratného a snadno si je vyrobíte i sami. Ale většinou jsou natolik cenově dostupné, že by se vám taková práce (pokud nejde vyloženě o váš koníček) ani nevyplatila.

✅ Škrabadla do 300 Kč

Nejníže (už kolem 100 Kč) najdete sloupková škrabadla. O něco výše pak začínají různá závěsná škrabadla. Výběr i v této ceně je solidní.

✅ Škrabadla do 800 Kč

Skvělý výběr škrabadel, největší různorodost. Najdete zde závěsné modely, škrabadla s pelíškem, ba i složitější škabadlové konstrukce. Vyberou si i náročnější zájemci.

✅ Škrabadla nad 800 Kč

Konstrukčně složitější škrabadlové sestavy s větším množstvím různorodých herních prvků a pelíšků. V této vyšší ceně se nachází řada nejprodávanějších škrabadel pro kočky, což svědčí o tom, že mnoho majitelů svým zvířátkům rádo dopřeje nějaký ten nadstandard.

Nejlepší značky škrabadel pro kočky

I svět škrabadel má své osvědčené značky a výrobce. Taky je několik z nich:

  • BestPet – Škrabadlo BestPet Amy patří k vůbec nejprodávanějším. Jde ale o propracovaný a dražší model (cca 1400 Kč).
  • FunFit – Velmi oblíbená škrabadla, pěkný výběr. Opět obvykle složitější a dražší škrabadla.
  • Tommi – Velký výběr a rozmanitost. Jednoduchá a dostupná i komplikovanější škrabadla, dobrý poměr ceny a kvality.
  • Trixie – Obrovský výběr škrabadel všeho druhu, od nejjednodušších a nejlevnějších – až po velmi drahé a exkluzivní modely za tisíce korun. Většinou vynikající hodnocení.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Pro náročné
MAGIC CAT odpočívadlo Iveta
✔️ Odpočívadlo , Strom/prolézačka , Škrabadlo
✔️ Použitý materiál: plyš a sisal
✔️ 141cm×103cm×57cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#2Na výběr dalších 5 variant
Škrabadlo pro kočky Hawaj 138 cm
škrabkadlo pro kočky Hawaj 138 cm

✔️ 1 kočičí domek, 3 odpočívadla, 4 hrací myšky, schůdky
✔️ Pokryté jemným plyšem, omotané sisalem
✔️ 138cm×50,5cm×36cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#3Jednoduché a funkční
Tommi Škrabadlo Aida bordó
✔️ Škrabkadlo, pelíšek, hračka
✔️ Z bezpečných a certifikovaných materiálů
✔️ 54cm×35cm×35cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#4K uchycení na roh
Karlie-Flamingo Škrábadlo rohové
✔️ škrabací sloup
✔️ pro kočky všech kategorií
✔️ 80cm×28cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#5Škrabadlo BOLERO
✔️ 3 patra a boudička se dvěma průlezy
✔️ zesílené sisalové sloupky o průměru 8,5 cm
✔️ 140cm×70cm×70cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#6MAGIC CAT odpočívadlo Tamara
✔️ Odpočívadlo , Strom/prolézačka , Škrabadlo
✔️ Použitý materiál: plyš a sisal
✔️ 109cm×36cm×36cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
0 Sdílení