Zvířata

Nejlepší kloubní výživa pro psy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší kloubní výživa pro psa Zdravé klouby umožní radovat se z pohybu a mít ho dostatek – a dostatek pohybu vede ke zdraví celého těla. Tento čarovný kruh se může snadno přetnout, pokud začnou klouby bolet. Ať už v důsledku onemocnění, úrazu nebo vyššího věku. Tyto problémy přitom rozhodně netrápí pouze lidi. Potíže s kloubním aparátem mohou postihnout i zvířata, včetně nejlepšího přítele člověka – tedy psa. Pokud zjistíte, že klouby vašeho pejska nejsou v takovém stavu, v jakém by měly nebo mohly být, rozhodně byste nad takovou situací neměli mávnout rukou. Jakákoli pohybová omezení psi velmi těžko snášejí a kvalita jejich života se rapidně zhoršuje. Jak jim pomoci? Samozřejmě je třeba hledat příčinu problémů – a to nejlépe ve spolupráci s dobrým veterinářem. Úlevu či zlepšení však mohou přinést i změny ve stravě nebo stravovací doplňky. V tomto případě především speciální doplňky posilující zdraví kloubů. V dnešním článku se proto budeme věnovat tomu, jak vybrat nejlepší kloubní výživu pro psa a jak dopřát svému zvířeti zdravý pohyb v co nejvyšší míře.

Kloubní preparáty a stravovací doplňky jsou dnes k dostání v různých formách a sortiment je široký. Platí to nejen pro přípravky pro lidi, ale právě i pro psy. Výběr konkrétního přípravku tak nemusí být snadný. Pomoci vám mohou – krom našeho průvodce – i uživatelské recenze kloubních výživ pro psy. Vždy se však řiďte i složením a tím, co vás pejsek potřebuje.

Nejlepší kloubní výživa pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Alavis 5 Kloubní přípravek pro psy
Nejprodávanější kloubní výživa pro psy
✔️ komplexní péče o pohybový aparát
✔️ používá se také jako preventivní péče
✔️ vhodný pro všechny kočky a psy
✔️ skvěle hodnoceno: 95% spokojenost (780+ kupujících)
✔️ podle řady kupujících opravdu pomáhá
📌 od 630 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Aptus Apto-Flex sirup
Skvěle hodnoceno
✔️ Skvělé recenze (95% od 900+ kupujících)
✔️ všechny účinné látky v jednom přípravku
✔️ forma přípravku: sirup
✔️ podle řady kupujících opravdu pomáhá
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Incapet Collagen
100% mořský kolagen z ryb
✔️ krmná surovina s obsahem 100 % čistého mořského kolagenu
✔️ Hydrolyzovaný kolagen z ryb bez přísad
✔️ prášek je možné použít v suché formě nebo rozpustit ve vodě
📌 od 1 260 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Canvit Chondro Maxi
✔️ oblíbená volba mezi spotřebitely
✔️ slouží k regeneraci kloubních chrupavek a vaziv
✔️ teplo jde do oblasti ledvin a zad
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ aplikace nejméně po dobu 8-10 týdnů (opakovat po 3 měsících)
📌 od 1 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5GIOM ERA Intenzivní kloubní výživa
✔️ Český výrobek s ověřeným účinkem
✔️ zpevňuje také vazy a šlachy
✔️ vhodný také pro starší psy
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ aplikace minimálně 2-3 měsíce (možné opakování)
📌 od 650 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Hyalutidin - Kloubní výživa pro psa
✔️ určeno jako účinná prevence proti opotřebení kloubů
✔️ obsahuje unikátní hyaluron-chondroitin komplex (HCK)
✔️ forma přípravku: tekutá
✔️ výborná akceptace od psa a chutnost
📌 od 700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kloubní výživu pro psy?

Co je důležité při výběru kvalitní kloubní výživy pro psa? Především obsah účinných látek. Měli byste se ujistit, že přípravek obsahuje potřebné látky ve vysoké kvalitě a zajistí kloubům komplexní výživu. Velkou roli může hrát i forma přípravku. Zároveň byste měli vědět, jak správně přípravek užívat a jakou další léčbu zvolit.

Jak se projevují problémy s klouby u psů?

Vnímáte-li pečlivě řeč těla svého zvířete, jistě vaší pozornosti neuniknou žádné negativní změny. Pes, kterého trápí problémy s pohybovým aparátem, bude najednou méně čilý. Bude se nápadně častěji vyhýbat hrám a intenzivnějšímu pohybu. V pokročilejší fázi může převažovat polehávání, protože zvířeti dělá problém i chůze či stání.

Pes při běhání

Zejména akutnější a intenzivnější bolesti se mohou projevovat kňučením. Bolavá místa si pes může i urputně olizovat. Pokud se neopatrně dotknete bolestivého místa, může situace u psa vyvolat agresivní chování projevující se například vrčením. Jasnou známkou problémů je pochopitelně kulhání, viditelné potíže při chůzi, běhu, skoku apod.

Zkrátka, oku pečlivého chovatele obvykle neunikne, že psa něco trápí. Pakliže problémy přetrvávají nebo se jeví jako vážnější, měli byste navštívit veterináře. Následnou léčbu pak můžete podpořit právě kloubními preparáty a správnou výživou.

Jaké mohou být příčiny bolestivosti a potíží?

Příčin a důvodů, které vedou k bolestem kloubů u psů, existuje stejně široká paleta jako u lidí. Může jít o cokoli, od akutního úrazu (naražení, nalomení či zlomenina) přes infekční a zánětlivá onemocnění až po degenerativní či vývojová onemocnění.

Na zhoršování stavu kloubního a pohybového aparátů se může kromě vyššího věku podepsat třeba i nesprávná, nekvalitní výživa, nedostatek pohybu, nadváha či obezita a další „chyby“ životosprávy. Rovněž se na rozvoji různých potíží může podílet genetická výbava (vrozené predispozice), ale třeba i samotné plemeno psa. Některá přešlechtěná či velká plemena mohou být k bolestem a problémům s klouby náchylnější.

Stejně jako lidi může i psy postihnout například artritida či artróza. Jde navíc o poměrně častá onemocnění. Možností je ale mnohem více. Diagnózu opět nejlépe určí veterinář (nikoli dr. Google) a ten taky navrhne optimální léčbu. Jen výživové doplňky pro podporu zdraví kloubů nemusejí v případě vážnějších problémů stačit.

Nejlepším lékem je prevence

Jako vždy platí, že nejlepší je zdravotním problémům předcházet. Jsou naneštěstí i choroby, jejichž vznik a rozvoj příliš neovlivníme. Přesto v mnoha případech můžeme svým přístupem udělat mnohé. Jaká je nejlepší prevence problémů s klouby u psů?

Měli bychom zvířeti zajistit adekvátní množství pohybu. To neznamená nutit psa „makat“ až k padnutí, ale dát mu prostor, aby měl tolik fyzické aktivity, kolik potřebuje. Dalším důležitým pilířem zdraví je strava. Pokud jdeme pouze po ceně a necháváme psa žít výhradně na např. nejlevnějších granulích, pravděpodobně pro jeho zdraví neděláme maximum. Pes potřebuje vyváženou a pestrou stravu bohatou na patřičné vitamíny, minerály a makroživiny (tuky, bílkoviny,…).

Zdravý pes

Náš tip: Podívejte se na náš výběr nejlepších granulí pro psy.

Pokud životosprávu psa postavíme na těchto dvou pilířích, můžeme účinně předcházet i obezitě, která je – jak jsme uvedli – jednou z významných příčin rozvoje problémů s pohybovým aparátem. Ale dá se toho udělat víc…

Patří sem třeba volba správného pelíšku a prostředí s vhodným „klimatem“, který bude svědčit danému plemeni (například časté vystavení nepřiměřenému mrazu či průvanu může vést k různým chronickým i akutním potížím). Zamyslet bychom se mohli i nad tím, v jakých podmínkách psa venčíme. Běhání po asfaltových silnicích rozhodně není tak příznivé jako běhání po trávě či jiném přírodním terénu. Vycházky do přírody přitom prospějí nejen pejskovi, ale i vám samotným.

Jedním z faktorů prevence pak může být i užívání různých podpůrných preparátů v podobě kloubní výživy. To může mít smysl zejména u starších pejsků nebo u zvířat, u nichž máme podezření na náchylnost ke kloubním problémům.

Kdy a jak se kloubní výživa používá?

Doplňky pro výživu kloubů lze pejskům podávat v rámci prevence nebo i coby součást podpůrné léčby při již rozvinutých potížích. Starší psy či plemena se sklony ke kloubním problémům mohou vhodné preparáty používat i dlouhodobě.

Rovněž u štěňat některých plemen může být tento druh prevence na místě a taky u psů, kteří jsou vystavení zvlášť vysoké fyzické námaze. Mohou to být tažní či lovečtí psi atd. Kloubní výživa je rovněž častou součástí pooperační rehabilitace.

V jaké formě je kloubní výživa pro psy k dostání?

Výběr kloubní výživy pro psy je pestrý a můžete volit z různých forem zpracování. Existují pilulky, ale třeba i sypký prášek nebo tekuté přípravky (sirup). Volba formy je především otázkou preferencí a praktičnosti. Výhodou tabletek je zřejmě nejsnadnější a nejpřesnější dávkování.

Pokud však víte, že dostat do pejska jakoukoli tabletku je nadlidský úkol, zřejmě sáhnete spíše po tekuté nebo práškové variantě. Ty lze snadněji promísit s krmivem a zajistit, že pejsek skutečně sní vše, co má. Spousta pejsku se zvládá totiž poměrně zdatně vyhýbat i tabletkám pečlivě ukrytým do kousku masa či jiného jídla. I sypkou či tekutou výživu však může pes odmítat, pokud mu nevoní či nechutná. Je tedy třeba i jistá dávka trpělivosti a případně i ochota vyzkoušet více variant.

Jaké složky jsou důležité pro zdraví kloubů?

Jaké účinné látky může kloubní výživa pro psy obsahovat? Pojďme se podívat na některé nejdůležitější a nejčastěji se vyskytující složky:

Kolagen

Kolagen patří mezi zásadní stavební bílkoviny pohybového aparátu – zejména chrupavek. Platí to u lidí i u psů. Proto je kolagen obvykle zásadní účinnou látkou většiny kloubních preparátů. Kolagen si sice tělo tvoří, ale s věkem tato schopnost klesá. Zvýšená potřeba kolagenu může provázet i různá onemocnění, poúrazové stavy atd.

Kolagen existuje v různých formách. Například to může být kolagen hydrolyzát, který se získává z živočišných zdrojů. Takový kolagen je dobře vstřebatelný. Výrobci ale mohou využívat různé formy kolagenu.

Kolagen se taky dělí na několik typů. I. typ je v těle nejrozšířenější, nachází se především ve vazech, kostech a šlachách. Kolagen II. typu je důležitý pro chrupavky. Kolagen III. typu je zásadní spíše pro hladkou svalovinu orgánů.

Glukosamin

Glukosamin je součástí mezibuněčné struktury chrupavek. Pomáhá chrupavky hydratovat a udržovat jejich pružnost. Jeho doplňování může zmírňovat projevy artritidy a zlepšovat celkové zdraví kloubů a pohybového aparátu. V přípravcích se obvykle vyskytuje ve formě sulfátu nebo hydrochloridu.

Kyselina hyaluronová

Tato látka funguje jako „kloubní mazivo“, váže na sebe vodu a zajišťuje pružnost a lepší tlumení nárazů. Pomáhá i proti bolesti a podporuje růst kostí a obnovu chrupavek. Jde o další častou složku kloubních preparátů.

Chondroitin

Chondroitin stimuluje tvorbu stavebních látek kloubů a chrupavek. Díky tomu dochází k zajištění adekvátní pružnosti.

MSM

Methylsulfonylmethan neboli MSM má protizánětlivé a de facto hojivé účinky. Má i antioxidační vlastnosti a tlumí bolest. Potlačuje i tvorbu kyseliny mléčné, čímž působí proti ztuhlosti a bolestivosti pohybového aparátu. Zlepšuje regeneraci. Je velmi účinná jako součást podpůrné léčby artritidy i dalších onemocnění.

Vitamíny, minerály a jiné látky

Součástí kloubní výživy může být i celá řada dalších látek, zejména minerálů a vitamínů. Často se lze setkat s vitamínem C, který má komplexní antioxidační účinky a posiluje imunitu, vitalitu a zdraví. Z minerálů se uplatňuje například mangan, který napomáhá vstřebávání stavebních proteinů.

Výživa může obsahovat i různé přírodní výtažky a oleje. Například z brutnáku, avokáda, kurkumy, omega3 kyseliny z rybích olejů apod. Tyto látky mají ověřené účinky podporující zdraví kloubů a pohybového aparátu, působí protizánětlivě, posilují imunitu apod.

Je možné podávat psům kloubní výživu určenou pro jiná zvířata?

Svého času byly velmi populární jisté „koňské“ kloubní přípravky, které s oblibou užívali i lidé. Tato situace rozproudila debatu, zda je možné či vhodné užívat výživu určenou takříkajíc pro jiný živočišný druh. Mohou tedy psi používat kloubní preparáty určené např. právě pro koně?

Tato otázka nemá zcela jasnou odpověď. Problematické však může být jednak stanovení správného dávkování. Za druhé samotné složení přípravku. Přípravky určené speciálně pro psy budou mít adekvátní složení, které nejlépe odpovídá jejich potřebám.

Může mít kloubní výživa vedlejší účinky?

Při správném dávkování jsou kloubní výživy obvykle snášeny dobře, bez zvláštních vedlejších účinků. Příliš vysoké dávky některých látek mohou způsobit podráždění žaludku či nevolnost. Ale jde spíš o řídké případy (např. právě když pes užívá výživu určenou pro jiný druh zvířete). V každém případě se vždy řiďte instrukcemi na obalu či v příbalovém letáku. Potažmo se o vhodnosti a délce užívání přípravku poraďte s veterinářem.

Cena kloubních přípravků pro psy

Kolik stojí kvalitní kloubní výživa pro psy? Investice do těchto stravovacích doplňků obvykle není úplně zanedbatelná, ale dobrý preparát může vašemu pejskovi skutečně pomoci. Proto není na místě řídit se pouze cenou.

Kloubní výživa pro psy do 200 Kč

V této ceně mnoho kvalitních doplňků neseženete. Půjde spíše o základní vitamínové přípravky s vápníkem, fosforem, hořčíkem apod. Ovšem bez obsahu kolagenu či jiných látek.

Kloubní výživa pro psy do 800 Kč

Tato relace už nabízí celkem solidní výběr přípravků speciálně určených na výživu kloubů a kostí s kolagenem, chondroitinem a dalšími zásadními látkami.

Kloubní výživa pro psy nad 800 Kč

Větší balení výživových doplňků, potažmo prémiové výrobky garantující špičkovou kvalitu všech složek a vysokou míru vstřebatelnosti.

Nejlepší značky kloubních výživ pro psy

Kteří výrobci nabízejí vysokou kvalitu a ověřenou účinnost kloubních preparátů? Máme pro vás několik tipů na osvědčené a velmi dobře hodnocené značky:

  • Alavis – Alavis patří mezi lídry a osvědčené výrobce veterinárních kloubních výživ. Přípravky pro koně si svého času získaly oblibu i u lidí. Dnes značka nabízí i speciální výživy pro lidi či pro psy.
  • Canvit – Tabletky s kvalitním složením, které nabízejí velmi solidní poměr ceny a kvality. Patří k nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným.
  • Inca Collagen – Prémiový kolagen pro veterinární použití.
  • Aptus – Kloubní výživa v tabletách i jako sirup. Patří k žádaným a dobře hodnoceným.
ProduktInfoHodnocení
#1Alavis 5 Kloubní přípravek pro psy
Nejprodávanější kloubní výživa pro psy
✔️ komplexní péče o pohybový aparát
✔️ používá se také jako preventivní péče
✔️ vhodný pro všechny kočky a psy
✔️ skvěle hodnoceno: 95% spokojenost (780+ kupujících)
✔️ podle řady kupujících opravdu pomáhá
📌 od 630 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Aptus Apto-Flex sirup
Skvěle hodnoceno
✔️ Skvělé recenze (95% od 900+ kupujících)
✔️ všechny účinné látky v jednom přípravku
✔️ forma přípravku: sirup
✔️ podle řady kupujících opravdu pomáhá
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Incapet Collagen
100% mořský kolagen z ryb
✔️ krmná surovina s obsahem 100 % čistého mořského kolagenu
✔️ Hydrolyzovaný kolagen z ryb bez přísad
✔️ prášek je možné použít v suché formě nebo rozpustit ve vodě
📌 od 1 260 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Canvit Chondro Maxi
✔️ oblíbená volba mezi spotřebitely
✔️ slouží k regeneraci kloubních chrupavek a vaziv
✔️ teplo jde do oblasti ledvin a zad
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ aplikace nejméně po dobu 8-10 týdnů (opakovat po 3 měsících)
📌 od 1 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5GIOM ERA Intenzivní kloubní výživa
✔️ Český výrobek s ověřeným účinkem
✔️ zpevňuje také vazy a šlachy
✔️ vhodný také pro starší psy
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ aplikace minimálně 2-3 měsíce (možné opakování)
📌 od 650 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Hyalutidin - Kloubní výživa pro psa
✔️ určeno jako účinná prevence proti opotřebení kloubů
✔️ obsahuje unikátní hyaluron-chondroitin komplex (HCK)
✔️ forma přípravku: tekutá
✔️ výborná akceptace od psa a chutnost
📌 od 700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení