Zvířata

Nejlepší kartáče na psy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší kartáče na psy Česání a kartáčování. Pro mnohé psy oblíbená kratochvíle, která je navíc velmi důležitá. Kartáčování nemá jen kosmetický význam, jde o zásadní součást péče o zdraví zvířete. Jaké benefity pravidelná údržba srsti přináší a proč se provádí? Jak správně česat a kartáčovat psi s různými druhy srsti a jaké nástroje použít? A především – jak vybrat nejlepší kartáč na psy? Právě těmto otázkám se budeme věnovat v našem dnešním článku.

Výběr správného kartáče či hřebene je velmi důležité a každý pes má jiné nároky. Ačkoli tedy nejde o zvlášť nákladné pomůcky – důkladné promyšlení nákupu je důležité. Dnes navíc existuje široký a pestrý výběr různých druhů a variant těchto pomůcek. Náš průvodce vám pomůže se v sortimentu lépe zorientovat.

Samozřejmě, že ani tentokrát vás neošidíme o náš klasický žebříček nejlepších a nejprodávanějších produktů. Možná v něm najdete přesně to, co potřebujete – resp. co potřebuje váš pes. Zajímavé informace vám mohou podat i různé uživatelské recenze kartáčů na psy. Stojí za to do nich nahlédnout.

Nejlepší kartáče na psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1FURminator hrablo Krátká srst
Nejlepší kartáč pro krátkou srst
✔️ Dobře se s ním pracuje a skvěle se drží
✔️ Chlupy se z něj lehce odstraňují
✔️ Vysoká účinnost
✔️ Redukuje línání o více než 90%
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2FURminator hrablo Dlouhá srst
Nejlepší kartáč pro dlouhou srst
✔️ Dobře se s ním pracuje a skvěle se drží
✔️ Chlupy se z něj lehce odstraňují
✔️ Vysoká účinnost
✔️ Navrženo pro dlouhosrstá velká plemena
📌 od 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FURminator kartáč masážní Curry Comb
Kartáč masážní na psa
✔️ Ideální pro psy, které se nechtějí česat
✔️ Šikovný pomocník v boji s chlupy
✔️ Skvěle se drží a nevypadává z ruky
✔️ Výborné také pro vyčesávání koček
📌 od 180 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Trixie Hřeben na srst celokovový
Nejlepší hřeben pro psy
✔️ Vhodný pro dlouhosrsté psy
✔️ Dvě části: husté a řídké zuby
✔️ Jednoduchý a levný produkt
📌 od 80 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Kruuse Buster Kartáč na srst
Hrubší a víceúčelový kartáč
✔️ Zatažitelné drátky
✔️ Kartáč se automaticky vyčistí od chomáčků chlupů
✔️ Pohodlné madlo
❌ Ostřejší drátky (opatrnosti třeba)
📌 od 200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Trixie Pečující rukavice s drátěnými zuby
Rukavice na vyčesávání psů
✔️ Snadnější česání na psy co nemají rádi kartáč
✔️ Drátěnými zuby s kuličkami 18x24 cm
✔️ Okolo zápěstí se rukavice připne pomocí suchého zipu
✔️ Pro jakýkoliv typ psí nebo kočičí srsti
📌 od 160 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kartáč na psy?

Co je při výběru kartáče pro psy důležité? Především si musíte vybrat vhodné nástroje podle toho, jaký typ srsti pejsek má a jakým způsobem bude péče probíhat. Existuje velké množství druhů kartáčů a hřebenů z hlediska tvaru, konstrukce i materiálového zpracování.

Psí kartáč

Proč používat kartáč?

Kartáčování patří k zásadním pilířům péče o srst vašeho pejska. Srst představuje pro zvíře jakousi „ochrannou bariéru“ a styčnou zónu mezi zvířátkem a okolním světem. Chrání ho před hmyzem, zraněními, prachem. Má samozřejmě významnou roli v termoregulaci, ale je například i odrazem zdravotního stavu zvířete.

Náročnost srsti na péči a údržbu se značně liší plemeno od plemene, ale i individuálně a dle dalších okolností, zdravotního stavu psa atd. Některá plemena jsou sice propagována jako nenáročná na údržbu srsti, ale ani v tomto případě není na místě na jakoukoli péči rezignovat. U jiných pejsků naopak péče o srst znamená spoustu práce. Vše začíná u správného stravování a u péče o zdraví zvířete jako takové, protože to se odrazí i na kvalitě srsti.

Dnes se však úžeji zaměříme na kartáčování a česání. Cílem je mechanické odstranění prachu a nečistot, ale i hmyzu – tedy jakýchkoli nezvaných prvků v srsti. To má význam i z hygienického hlediska – pro pejska, pro vás i váš domov. Zároveň dochází k odstranění odumřelé kůže a uvolněných chlupů.

Pro psa představuje kartáčování jistý druh regenerační a stimulační masáže. Podporuje prokrvení srsti a činnost mazových žláz. Díky tomu je srst krásně hladká a lesklá. Kartáčování pomáhá i proti svědění a může být pro zvíře velmi příjemné a uvolňující asi jako hřebelcování pro koně. Má tedy smysl této činnosti věnovat pravidelně čas a pořídit si na ni i kvalitní nástroje. Česání a kartáčování milují a ocení nejen psi, ale i kočky.

Jak kartáčovat psa?

Správný postup bude záviset na plemeni a povaze srsti. Obecně však platí, že kartáčujeme či češeme vždy po směru růstu chlupů, tak jako si češeme vlasy. Větší kusy nečistot, o které by se kartáč mohl bolestivě zadrhnout, se pokusíme odstranit ručně. Delší srst je možné před kartáčováním rozčesat řídkým hřebenem od smotků – ovšem s citem.

Zvíře by se mělo na kartáčování těšit, a proto není vhodné „prezentovat“ pejskovi tuto činnost jako nepříjemnou povinnost, nebo dokonce jako něco „za trest“, ale pozitivně ho motivovat. Kartáčování je vhodné provádět aspoň 1krát týdně u kratších srstí a až 2krát týdně u psů s delší srstí. V případě nutnosti (velké znečištění srsti po venčení) i častěji.

Péče o srst domácího mazlíčka - psa

Základní druhy kartáčů a „česadel“ pro psy

Jaké nástroje můžete pro péči o zvířecí srst potřebovat? Zde je přehled alespoň základních pomůcek.

Hřeben

Hřeben patří mezi základní pomůcky. Mohou mít různé rozestupy zubů, setkáte se i s hřebeny, které mají např. dvojí hustotu zubů. Tento nástroj je vhodný pro česání a rozčesávání chlupů a smotků a dá se použít na všech částech těla včetně končetin.

Hrablo (Furminator)

Jde o speciální typ hřebenů, které mají tvar podobný jako hrábě. Tyto hrabičky patří dnes k mimořádně oblíbeným nástrojům. Velmi dobře se s nimi pracuje a jsou vůči srsti šetrnější. Neřežou jako hřebeny a zároveň dokážou srst rozčesávat velmi efektivně. Zbaví ji většiny odumřelých chlupů a dokážou značně omezit línání. Speciální vlastností jsou protáčející se hroty – díky tomu nehrozí bolestivé „kudlání“ u zatvrzelejších smotků, dredů, nebo když narazíte na větší znečištění.

Hrablí je skvělý výběr a díky tvaru se s touto pomůckou velmi dobře pracuje. Rozhodně je tedy můžeme doporučit – stojí za to zařadit kvalitní hrablový kartáč do své výbavy. Zejména pokud máte psa s podsadou.

Kartáč

Bez dobrého kartáče se neobejdete. Představuje stěžejní pomůcku pro precizní pročesání, prokrvení a očistu srsti od nečistot a odumřelé kůže i chlupů. Kartáče mají husté drátkové štětiny, mohou být i oboustranné. Nejlevnější lze pořídit i pod 100 Kč, kvalitní modely přijdou na pár stovek. Nejde tedy o nijak zdrcující položku.

Rukavice

Rostoucí popularitě se těší i česací rukavice. Jde o zajímavou alternativu zejména pro pejsky, kteří kartáče špatně snášejí nebo z nich mají strach. Rukavice je typicky gumová, na ploše dlaně a prstů je pokryta výstupky, štětinami nebo i hroty zakončenými ochrannými kuličkami. Zpracování může být tedy různé. Včetně možnosti volit mezi prstovými rukavicemi a palčáky.

Nejlevnější rukavice lze pořídit už kolem 50 Kč, a tudíž se jistě vyplatí tuto pomůcku vyzkoušet. Možná zjistíte, že vašemu mazlíčkovi vyhovuje nejlépe a i vám se s ní velmi dobře pracuje.

Výběr kartáče a dalších nástrojů dle typu srsti

Jak bylo již řečeno, k péči o srst je třeba přistupovat individuálně a vycházet z povahy srsti. Zde se tedy podíváme na to, jak v hrubých rysech pečovat o základní druhy srstí – a především na to, jaké druhy nástrojů k tomu budete potřebovat.

Krátká srst

Pokud jde o hladkou krátkou srst, jakou se chlubí například boxer nebo francouzský buldoček, whipet a další plemena, pro majitele jde tak trochu o výhru. Zvlášť pokud se v péči o srst svého zvířete nevyžívá nebo na ni nemá čas.

Vhodnou pomůckou jsou zde vyčesávací rukavice nebo šetrnější kartáče či hrabla. Srst je totiž poměrně citlivá a hrubé zacházení není na místě. Vyčesávání provádějte méně často, ale důkladně. Po vyčesávání pejska okoupejte, použijte šetrný šampon pro psy. Nechte volně oschnout.

Pejsci s hladkou krátkou srstí mají nevýhodu v tom, že jsou náchylnější na rozmary počasí, nejsou tak dobře chráněni ani proti obtížnému hmyzu nebo poranění.

Pokud je srst kratší a hrubší jako u foxteriérů, knírače nebo třeba hrubosrstého jezevčíka, práce je poněkud těžší. Srst má kratší, měkkou podsadu a hrubší vnější část. Kartáčování je potřeba aspoň 1krát týdně. Srst jinak plstnatí a cuckuje se. Smotky jde pak jen těžko odstranit.

Použije kovový hřeben pro základní rozčesání a pokračujte hrubším kartáčem s dostatečně pevnými a dlouhými hroty. Velmi se doporučuje provádět i tzv. trimování – tedy vytrhávání odumřelé srsti.

Dlouhá srst

Přirozeně dlouhá srst, jakou má šeltie, jorkšír, bernardýn nebo třeba bobtail vyžaduje pravidelné pročesávání kovovým hřebenem s dlouhými hroty. Může být řidší, ale na oblasti pod bradou či za ušima je potřeba hustší, proto je vhodný hřeben s dvojí hustotou. Dále budete potřebovat hrubý kartáč s delšími štětinami.

U velmi husté srsti sáhněte po kartáči s velmi pevnými štětinami a vypomoct si můžete i hrubším hrablovým kartáčem. Doporučuje se i pravidelné zastřihování. Delší srst obecně vyžaduje více péče na pravidelné bázi, aby se zabránilo vzniku chuchvalců nebo následně i kožních zánětů.

Kudrliny

Klasickým zástupcem je pudl, ale patří sem i bišonek, barbet a další plemena. Tato srst má značnou výhodu v tom, že nelíná. Na druhou stranu vyžaduje poměrně velmi svědomitou a častou péči. Kromě koupání a stříhání je nutné především česání a kartáčování a to i na každodenní bázi.

Používat můžete hřebeny a kartáče, ale měly by mít měkké štětiny, které srst nebudou vyškubávat. Srst se kartáčuje nadzvedáváním krátkými tahy od těla. U těchto plemen se závěrem pročesává i proti srsti.

Srst s podsadou

Husky, kolie, německý ovčák a další krásná plemena. Společné mají to, že disponují hustou dvojitou srstí se spodní izolační vrstvou, které se říká podsada. Je hustá, ale měkká a chrání před chladem i poraněním a hmyzem. Srst se však hodně mastí a může mít sklony k zapáchání. Ani línání se jí nevyhýbá.

Tento typ srsti opět vyžaduje náročnější údržbu. Konkrétní přístup závisí i na její délce. Používají se široké kartáče i hřebeny. Srst je třeba při česání rozhrnout a pročesávat od kůže. Kartáčování je potřeba alespoň 1-2krát týdně dle délky pokožky a dalších okolností.

Šňůrkovitá srst

Specifickým případem plemen, které prakticky nevyžadují rozčesávání a kartáčování, jsou psi jako komodor nebo rasa puli. U těch je žádoucí vznik zplstnatělých „dredů“, které tato plemena charakterizují. Kartáčování by proto bylo kontraproduktivní. Většinou se provádí jen ruční „probírání“ těchto šňůrek a jejich formování a rozdělování do optimální podoby a tloušťky.

Bez srsti

Různí naháči mívají dlouhou srst na určitých partiích a té je potřeba věnovat velkou pozornost spočívající především v častém česání a kartáčování jemnějšími nástroji. Zbytek pokožky je třeba chránit vhodnými krémy (včetně krému opalovacích) a ošetřovat např. peelingy.

Zpracování kartáčů pro psy

Z hlediska zpracování kartáčů je zásadní především provedení štětin. Mohou být různě dlouhé, husté i z různých materiálů. Nejběžnější volbou jsou kartáče s kovovými drátky. Ty jsou typicky ke konci zahnuté. Při kartáčování je třeba jistý grif a opatrnost. Zejména u hustých kartáčů může snadno dojít k bolestivému škubání a kudlání. Pokud budete psa kartáčovat bezohledně, brzy pro něj tato disciplína bude spíš za trest.

Velmi zajímavou a šetrnou volbou jsou kartáče z přírodních štětin. Jde zejména o hrubé štětiny zvířat, jako je divočák. Tyto štětiny dokážou vyčesat prach a nečistoty a přitom neškubou, spíš příjemně hladí a masírují. Pleť se díky tomu skvěle promazává a zůstává hladká a lesklá. Nevýhodou je ovšem vyšší cena a taky náročnější údržba kartáče, který se dost zanáší. Kartáč si taky nemusí poradit se zatvrzelými smotky a žmolky. Je vhodný spíše pro pravidelnou péči a očistu.

Existují i kartáče (a rukavice) s plastovými nebo gumovými hroty. Ty jsou rovněž vhodnější pro péči o citlivější srst a pro psy, kteří ocelové kartáče hůře snášejí. Další možností jsou kartáče s drátky zakončenými ochrannou kuličkou. Jsou velmi účinné a přitom nehrozí podrápání či pořezání kůže.

Ceny kartáčů na psy

Kolik zaplatíte za kvalitní kartáč pro psy? Může to být jen několik desítek, ale i mnoho stovek korun. Záleží na potřebách a vaší náročnosti.

✅ Kartáče na psy do 100 Kč

V této relaci běžně nakoupíte česací rukavice a některé modely kartáčů – většinou jde o klasické osvědčené kartáče s kovovými dráty, běžné je dvojité provedení.

✅ Kartáče na psy do 300 Kč

Největší výběr. Pořídit můžete nejrůznější kartáče, ale i hrabla (furminátory), rukavice či klasické hřebeny. Různé zpracování a kvalita.

✅ Kartáče na psy nad 300 Kč

Propracovanější furminatory nebo kartáče, případně i kartáče s přírodními štětinami. Volba pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky kartáčů na psy

Které značky kartáčů a jiných česadel patří k nejoblíbenějším?

  • FURminatorIkonický výrobce hrablových kartáčů, který se stal takřka synonymem tohoto typu kartáče. Skvělý výběr i kvalita.
  • Zoofari – Solidní kartáče za velmi dostupné ceny, které nabízí řetězec prodejen Lidl.
  • Trixie – Špičkový výběr. Převážně dostupnější ceny. Oblíbená značka.
  • Show Tech – Velmi kvalitní kartáče a česadla i pro náročné. Vyšší ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1FURminator hrablo Krátká srst
Nejlepší kartáč pro krátkou srst
✔️ Dobře se s ním pracuje a skvěle se drží
✔️ Chlupy se z něj lehce odstraňují
✔️ Vysoká účinnost
✔️ Redukuje línání o více než 90%
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2FURminator hrablo Dlouhá srst
Nejlepší kartáč pro dlouhou srst
✔️ Dobře se s ním pracuje a skvěle se drží
✔️ Chlupy se z něj lehce odstraňují
✔️ Vysoká účinnost
✔️ Navrženo pro dlouhosrstá velká plemena
📌 od 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FURminator kartáč masážní Curry Comb
Kartáč masážní na psa
✔️ Ideální pro psy, které se nechtějí česat
✔️ Šikovný pomocník v boji s chlupy
✔️ Skvěle se drží a nevypadává z ruky
✔️ Výborné také pro vyčesávání koček
📌 od 180 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Trixie Hřeben na srst celokovový
Nejlepší hřeben pro psy
✔️ Vhodný pro dlouhosrsté psy
✔️ Dvě části: husté a řídké zuby
✔️ Jednoduchý a levný produkt
📌 od 80 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Kruuse Buster Kartáč na srst
Hrubší a víceúčelový kartáč
✔️ Zatažitelné drátky
✔️ Kartáč se automaticky vyčistí od chomáčků chlupů
✔️ Pohodlné madlo
❌ Ostřejší drátky (opatrnosti třeba)
📌 od 200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Trixie Pečující rukavice s drátěnými zuby
Rukavice na vyčesávání psů
✔️ Snadnější česání na psy co nemají rádi kartáč
✔️ Drátěnými zuby s kuličkami 18x24 cm
✔️ Okolo zápěstí se rukavice připne pomocí suchého zipu
✔️ Pro jakýkoliv typ psí nebo kočičí srsti
📌 od 160 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení