Zvířata

Nejlepší přepravky pro kočky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší přepravky pro kočky Potřebujete dopravit svou kočičku k veterináři nebo do náhradního ubytování? Kočky většinou nejsou příliš klidné a vděčné společnice na cesty a výpravy mimo své teritorium leckdy nesnášejí dobře. Je tedy potřeba zajistit pohodlí jim i sobě a postarat se taky o jejich bezpečnost. Jak na to? Stačí si vybrat správnou přepravku. Existuje jich velké množství druhů, velikostí a zpracování. V dnešním článku se proto zaměříme právě na to, jak zvolit nejlepší přepravku pro kočku.

S výběrem vám pomůže náš průvodce, avšak kromě toho jsme pro vás připravili i žebříček nejzajímavějších a nejprodávanějších modelů. Zároveň doporučujeme prozkoumat i uživatelské nebo odbornější recenze přepravek pro kočky.

Nejlepší přepravky pro kočky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Ferplast přepravka Atlas 10 EL
Nejlepší volba pro většinu mazlíčků
✔️ kvalitní a odolná přepravka
✔️ opatřena mřížkou a větracími otvory
✔️ pohodlně se nosí, snadno se udržuje a skládá
✔️ cena a vyhovující rozměry
✔️ velikost: 48 x 32,5 x 29 cm
📌 od 310 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Argi Přepravka pro kočky a psy Cabrio
Propracovanější přepravka
✔️ bezpečná přepravka s nízkou hmotností
✔️ dostatek prostoru pro kočky i menší pejsky
✔️ praktické otevírání, pevná dvířka
✔️ hezký design
✔️ velikost: 50 x 32 x 34,5 cm
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Trixie Capri II
Kvalitní přepravka pro kočku do auta
✔️ úchyty pro bezpečnostní pás do auta
✔️ ventilační otvory pro optimální cirkulaci vzduchu
✔️ lehká a snadno udržovatelná
✔️ úložný prostor např. pro pamlsek
✔️ velikost: 37 x 34 x 55 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Pratiko přepravka
✔️ s kovovými dvířky
✔️ váží pouhých 0,9 kg
✔️ praktické úchyty k nošení přes rameno
✔️ velikost: 48 x 31,5 x 33 cm
📌 od 380 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ebi Adventurer 60 Serene Edition XL
Velká přepravka pro kočku
✔️ pro přepravu psů a koček do 10 kg
✔️ se stabilní rukojetí a kovovými dvířky
✔️ integrovaná miska na vodu
✔️ velikost: 57 x 38 x 38 cm
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nobby přepravní taška HAPPY CAT 3v1
Přepravní taška
✔️ do max. hmotnosti kočky 8 kg
✔️ vyrobená z odolného omyvatelného mikrovlákna
✔️ taška má rukojeť a ramenní popruh
✔️ použití jako přepravní taška, kočičí dům či cestovní pelíšek
✔️ velikost: 44 x 32 x 32 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kvalitní přepravku pro kočku?

Při výběru přepravky je důležité zvolit správný typ vzhledem ke způsobu a intenzitě použití. Dále hrají zásadní roli použité materiály a taky rozměry, případně i další vybavení. Orientovat se můžete i podle ceny nebo značky výrobce.

K čemu je přepravka a jak ji vybrat?

Přepravka pro kočky je pomůcka, bez které se žádný chovatel pravděpodobně neobejde. Alespoň občas. Jde o zařízení, ve kterém je možné bezpečně a v relativním pohodlí přenést zvířátko do vzdálenějšího cíle. Například k veterináři, na návštěvu či k dočasnému opatrovníkovi, pokud jedeme na dovolenou, na chatu nebo kamkoli jinam.

Přepravku přitom budeme potřebovat při převážení kočky v autě, hromadné dopravě i při pěším přenášení. Ve všech těchto případech je buď nemožné, nebo alespoň silně nepraktické mít kočičku třeba jen v náručí a nezajištěnou. Zvláště jde-li o divočejší zvířátko, které cestování hůře snáší – nebo o koťátko, které ještě není zcela „vycvičené“. Mít pak kočičku nezajištěnou při řízení vozu je zcela nemyslitelné.

Pokud se zvířetem cestujeme skutečně sporadicky, může být výhodné si přepravku třeba jen půjčit od známého. Avšak pokud přijde nečekaná situace a budeme potřebovat kočku třeba rychle odvézt k veterináři nebo kamkoli jinam, shánět najednou přepravku je dost neflexibilní.

Přitom tato pomůcka nemusí být nijak zvlášť drahá a mít jednu doma pro případ potřeby se vyplatí. Existují přitom i „měkké“ taškové modely, které lze složit a nezaberou tak skoro žádné místo. Zásadní je, aby jakákoli přepravka poskytovala zvířeti dostatek prostoru a přiměřené pohodlí. Proto je velmi důležité klást důraz na adekvátní rozměry.

Přepravka pro kočku

Jaké existují typy přepravek pro kočky?

Přepravka pro kočky může mít různé podoby. Každé řešení má přitom jisté výhody i nevýhody anebo se hodí pro jiné způsoby používání. Pojďme se podívat na základní varianty, s nimiž se můžete běžně setkat.

Přepravní plastový box (klec)

Velmi univerzální a zpravidla i poměrně cenově dostupné řešení. Jde o pevnou plastovou bednu kvádrovitého tvaru. Bedna je opatřena zavíracími mřížovými dvířky, ventilačními průduchy po stranách a dále obvykle i dalším vybavením, především vrchní rukojetí pro snadné přenášení, ale většinou i úchyty pro upevnění bezpečnostními pásy při přepravě v autě.

Plastový box je velmi oblíbenou formou přepravního zařízení pro zvířátka. Výhodou je relativně solidní prostor a pohodlí uvnitř. Plastové dno můžete vystlat dekou či jinou měkkou podložkou. Zvířátko je díky pevné konstrukci i více v bezpečí. S přepravkou se taky snadno manipuluje a zachází.

Toto řešení je ideální pro cestování autem a jinými dopravními prostředky – zejména při častějším použití. Výraznější nevýhodou je neskladnost. To může být důvod uvažovat o některé z měkčích přepravních pomůcek.

Látkový box

Tato přepravka má obvykle podobu jakési sportovní tašky. Má i horní rukojeť a většinou popruh přes rameno. Přední strany a boky bývají z prodyšné síťoviny, ostatní části nejčastěji z velmi odolného nylonu. Otevírání bývá typicky na zip – a to na čele nebo někdy i z boku přepravky.

Výhodou je, že tuto přepravku lze po použití složit a nezabere moc místa. Přitom je prostorná a zvířátko je v ní dobře zajištěné proti útěku. Pevné rohy konstrukce zase zajišťují, že box drží v rozloženém stavu tvar, čímž se liší od obyčejné tašky.

Toto řešení působí elegantněji a je v určitých ohledech praktičtější než plastový box. Snad s výjimkou toho, že nepevná konstrukce nezajistí zvířátku bezpečí proti např. náhodným nárazům. Nevýhodou je však obvykle i vyšší cena kvalitních tašek oproti jednoduchým, běžným boxům. Rozdíl je řádově v průměru okolo pár set korun, takže není nijak zásadní.

Řada odborníků se nicméně přiklání k tomu, že pevné plastové provedení by mělo být spíše primární volbou než „měkké“ boxy. Zvláště při častém používání.

Krásná kočka

Taška

Další variantou přepravního zařízení může být látková taška či kabela. Modely speciálně uzpůsobené na přenášení zvířátek bývají opatřeny otvorem na hlavu, který zůstává, i když tašku navrchu zapnete na zip. Taška by taky měla být z odolných a dobře udržovatelných materiálů, aby se snadno čistila a vydržela drápání a horší zacházení.

Toto řešení je vhodné spíše pro nouzové použití a kratší cesty. Navíc je obvykle třeba – zvláště u koček – mít zvířátko stále pod kontrolou a dohledem. Není tedy možné při přepravě například řídit. Kočka by se mohla dostat ven. Pobyt v těchto taškách lépe snášejí například malí psi.

Existují i tašky s různými fixačními systémy v podobě popruhů. Tak jako tak nejde o příliš pohodlné ani bezpečné zařízení. Kočka má málo místa a téměř se nemůže hnout, taška bývá neprodyšná atd. Rozhodně nejde o ideální řešení.

Kočárek

Kočárek může být optimální volbou, pokud potřebujete přenést kočku na delší vzdálenost pěšky. Je jasné, že plastový box, ale i látkové boxy a tašky se s větší kočkou snadno pronesou. S kočárkem je cestování pohodlné pro vás, ale i pro zvířátko, které má mnohem více prostoru i komfortu.

Použít lze i starší kočárek po dítěti. Ty však nebývají zajištěny proti úniku zvířete. Prodávají se proto speciální kočárky pro zvířátka, které mají upravenou konstrukci a čelní strana je navíc uzavíratelná – obvykle síťovinou.

Materiálové zpracování přepravek na kočky

Materiálové zpracování je pochopitelně důležitým faktorem při výběru a hodnocení kvality přepravky. U plastových přepravek bude rozdíl v úrovni použitých plastů – levné a tenké plasty mohou snadno prasknout a poškodit se. Rychleji se zabarví, přeberou pachy a celkově „degradují“ apod. Přesto může být i takové zpracování dostačující pro příležitostné použití.

Pokud budete přepravku používat častěji a máte na ni vyšší nároky, doporučujeme zvolit kvalitnější provedení z odolnějších plastů. Na první pohled jde pochopitelně těžko poznat rozdíl. Můžete se však orientovat podle ceny, značky nebo recenzí a testů přepravek pro kočky.

Pokud dbáte na ekologii, zdravotní nezávadnost, ale i estetiku, můžete zvolit i přepravku z přírodního, obvykle vrbového, proutí. Tyto přepravky se dostávají do módy. Jsou velmi lehké, přirozeně prodyšné a materiál je zcela nezávadný pro zvíře i přírodu. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, ale obvykle ne radikálně. Pakliže nejlevnější plastové modely koupíte cca od 250 Kč, proutěné začínají někde kolem 600 Kč.

V případě textilních přepravek se nejčastěji používá nylon, který má pro tyto účely výhodné vlastnosti. Je velmi odolný, dobře omyvatelný, pevný, pružný. Setkat se u některých tašek a kabelek můžete i s polyesterem nebo rovnou bavlnou. Avšak odolnost některých takových textilií není dostatečná vůči ostrým drápkům. Zejména bavlna se pak hůře udržuje a špatně schne, pokud se kočičce třeba stane nehoda.

Velikost přepravky a nosnost

Velikost přepravky je zásadním parametrem. Kočka by měla mít dostatek prostoru. Samozřejmě nikdo neočekává, že bude v přepravce pobíhat, přesto by se neměla cítit stísněné. A to ani v případě, že bude cestovat společně např. s peřinkou či dekou nebo nějakou tou hračkou. Kočka by se ideálně měla být schopná postavit, otočit a měnit polohy apod.

V taškách takové možnosti obvykle nebývají, proto je příliš nedoporučujeme na dlouhé či časté cestování. V boxech – ať už plastových, textilních nebo třeba proutěných – to obvykle nemusí být problém.

Při výběru můžete kočku přeměřit na délku a na šířku a připočíst cca 5-10 cm. To by pro přiměřeně pohodlné cestování mělo stačit. Rozměry přepravek jsou velmi různorodé. Rozměr nejdelší strany se obvykle pohybuje mezi cca 40 až 65 cm. Kolem 55 cm už je délka, kterou lze považovat za poměrně dosti komfortní pro většinu i větších koček. Pokud jde o nosnost, ta není vždy uvedena. Obvykle se však pohybuje mez 5 až 15 kg.

Speciální vybavení

Co ještě může mít přepravka navíc? Již jsme zmínili například pouta na umístění bezpečnostních pásů při přepravě v autě. Tím zajistíte bezpečnost nejen kočce, ale i ostatní posádce auta. Volně položená přepravka může při kolizi způsobit zranění.

Některé přepravky nabídnou například boční vchod či odklápěcí střechu. Plastové přepravky pak mívají oddělitelnou vrchní a spodní část pro snadné čištění. Lepší modely mohou mít i integrované misky či napajedla, ale není to v případě kočičích přepravek příliš častý jev. Samozřejmostí je naopak madlo nebo i popruh (obvykle u textilních modelů) a taky co nejlepší větrání. Nejen mřížovými dvířky, ale i průduchy po obvodu.

Cena přepravek pro kočky

Kolik stojí kvalitní přepravka pro kočku? Ceny začínají na poměrně velmi přijatelné hladině.

Přepravky pro kočky do 300 Kč

V této ceně můžete pořídit především základní plastové přepravky a některé nejjednodušší tašky pro občasné přenášení.

Přepravky pro kočky do 600 Kč

Velký výběr přepravek – především kvalitnějších a větších plastových, ale méně často i textilních nebo proutěných.

Přepravky pro kočky nad 600 Kč

Kvalitní přepravky. Větší výběr textilních či proutěných nebo propracovanějších plastových modelů. Vyberou si i náročnější zájemci.

Nejlepší značky přepravek pro kočky

Které značky přepravek pro kočky nabízejí dobrou kvalitu a přiměřenou cenu?

  • Trixie – Výborný výběr přepravek v různých relacích. V nabídce jsou i tašky, kočárky, textilní boxy,… velmi dobrá značka.
  • Ferplast – Velmi levné i dražší plastové boxy. Osvědčená a solidní značka.
  • Hagen – Propracované boxy pro náročnější zájemce. Vysoká cena.
  • Argi/IMAC – Velmi populární přepravky. Kvalitní zpracování za přiměřenou cenu.
ProduktInfoHodnocení
#1Ferplast přepravka Atlas 10 EL
Nejlepší volba pro většinu mazlíčků
✔️ kvalitní a odolná přepravka
✔️ opatřena mřížkou a větracími otvory
✔️ pohodlně se nosí, snadno se udržuje a skládá
✔️ cena a vyhovující rozměry
✔️ velikost: 48 x 32,5 x 29 cm
📌 od 310 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Argi Přepravka pro kočky a psy Cabrio
Propracovanější přepravka
✔️ bezpečná přepravka s nízkou hmotností
✔️ dostatek prostoru pro kočky i menší pejsky
✔️ praktické otevírání, pevná dvířka
✔️ hezký design
✔️ velikost: 50 x 32 x 34,5 cm
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Trixie Capri II
Kvalitní přepravka pro kočku do auta
✔️ úchyty pro bezpečnostní pás do auta
✔️ ventilační otvory pro optimální cirkulaci vzduchu
✔️ lehká a snadno udržovatelná
✔️ úložný prostor např. pro pamlsek
✔️ velikost: 37 x 34 x 55 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Pratiko přepravka
✔️ s kovovými dvířky
✔️ váží pouhých 0,9 kg
✔️ praktické úchyty k nošení přes rameno
✔️ velikost: 48 x 31,5 x 33 cm
📌 od 380 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ebi Adventurer 60 Serene Edition XL
Velká přepravka pro kočku
✔️ pro přepravu psů a koček do 10 kg
✔️ se stabilní rukojetí a kovovými dvířky
✔️ integrovaná miska na vodu
✔️ velikost: 57 x 38 x 38 cm
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nobby přepravní taška HAPPY CAT 3v1
Přepravní taška
✔️ do max. hmotnosti kočky 8 kg
✔️ vyrobená z odolného omyvatelného mikrovlákna
✔️ taška má rukojeť a ramenní popruh
✔️ použití jako přepravní taška, kočičí dům či cestovní pelíšek
✔️ velikost: 44 x 32 x 32 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení