Jaké jsou nejlepší granule pro kočky? V následujícím článku se společně pokusíme dopátrat zodpovězení této palčivé otázky. Každý poctivý chovatel chce svému zvířátku dopřát kvalitní krmivo, které obsahuje vše, co má obsahovat – a není do něj přidáváno nic nepatřičného. V našem návodu se dozvíte, jak by mělo kvalitní krmivo vypadat a jak se zorientovat v ohromně rozsáhlé nabídce. Je jasné, že každý výrobce bude svůj produkt vynášet do nebes. Pravdy se ale budete muset dobrat sami.
Jak to udělat? V našem průvodci výběrem se dozvíte, na které aspekty a vlastnosti krmiva se při výběru zaměřit, a na co si naopak dávat pozor. Taky vám poradíme, jak vyberete granule nejen pro dospělou kočku, ale i pro koťátko, starší kočičku či jiné „rizikové“ skupiny, které vyžadují zvláštní ohledy.
V našem článku se budeme snažit ukázat vám správný směr, konkrétní granule si už ale musíte zvolit sami. Doporučujeme se řídit nejen reklamami, ale i zkušenostmi uživatelů. Spoustu zajímavého se dozvíte v recenzích granulí pro kočky na internetu.
Jaké jsou tedy nejlepší granule pro kočky dle testů a recenzí?
Kitekat kuře & zelenina 1,8 kg – 2. místo v německém testu Stiftung Warentest (známka 1,5) 5/2018
Applaws cat Adult kuře & losos 7,5 kg – vysoká hodnocení a recenze zákazníků
Brit cat Care Missy for Sterilised 7 kg – nejlepší pro sterilizované kočky + finalista Produkt roku 2018
Taste of the Wild Rocky Mtn Feline 7 kg – nejlepší prémiové granule
Royal Canin Sterilised 10 kg – nejprodávanější krmivo pro kočky
Carnilove Lamb & Wild Boar for Adult Cats Sterilised 6 kg – spokojenost zákazníků (95%)
Whiskas granule s hovězím pro dospělé kočky 14 kg – 5. místo Stiftung Warentest (známka 1,6) 5/2018 + produkt roku 2020
Jaké granule pro kočku koupit? Při dnešním přebujelém sortimentu není snadné sáhnout po tom pravém a najít mezi spoustou nepříliš kvalitních produktů mňamku, která splňuje nároky na poctivé krmivo. S informacemi, které vám poskytneme, by se vám to ale mělo podařit. Pro jistotu vám představíme i několik značek, u kterých se můžete na kvalitu spolehnout.
Výběr krmiva podle věku nebo speciálních potřeb kočky
K výběru krmiva se dá přistoupit z mnoha stránek. Někde ale začít musíme – tak proč ne právě tady. Podíváme se na to, jak nakrmit kočičku dospělou a zdravou, ale i takovou, která má zvláštní potřeby.
Dospělá kočka
U dospělých a zdravých koček není třeba dbát na nějaká specifika. Pátrejte prostě po kvalitě. Jak ji poznat se dozvíte níže.
Koťátko
V případě malé kočičky máte možnost použít velmi kvalitní krmivo pro dospělé kočky s vysokým obsahem masa a vitamínů – anebo speciální krmivo s označením „kitten“. Nenechte se ale zmást pouze označením. Vždy sledujte složení. Důležitý je vysoký podíl kvalitního masa, ale i dalších potřebných živin a obvyklý je taky vyšší obsah tuků. Granule pro malé kočky jsou taky drobnější.
Zatímco kotě můžeme v podstatě krmit kvalitnímu granulemi pro dospělé kočky, naopak se to příliš nedoporučuje. Granule označené „kitten“ mívají zvýšený obsah vitamínů a minerálů a taky tuků. To může být pro dospělou kočku – zejména pokud není příliš aktivní – někdy zátěž.
Kočka senior
Starší kočičky už tak nedovádějí, a tak by krmivo především nemělo být příliš energeticky vydatné. Koupit můžete i krmivo s označením „senior“ apod. Některá krmiva mohou mít speciálně upravenou recepturu i pro kočky, které už se netěší nejlepšímu zdraví. Granule pro starší kočičky mívají často i jiný tvar. Takový, který kočka snadněji rozkouše.
Kočky březí a kojící
Jak pohostit kočku, která bude mít koťátka nebo už je kojí? Samozřejmě granulemi špičkové kvality s co nejvyšším podílem živin. Podobně jako u granulí pro koťata je důležitý dostatek dobrého masa a vyšší obsah vitamínů a minerálních látek.
Problémy s trávením
Pokud má vaše kočka problémy s trávením a krmivo špatně snáší, pravděpodobně za to můžou plnidla nebo barviva či jiné nevhodné přísady. Zvolte poctivé granule bez obsahu obilovin a přidaných látek a trávení se nejspíš spraví.
Výběr granulí podle složení
Co by měly kvalitní granule obsahovat, a co naopak ne? To je při výběru krmiva zcela zásadní otázka.
Maso
Kočky jsou masožravci a nikoho jistě nepřekvapí, že na prvním místě v důležitosti je právě maso. První podmínkou kvality je co nejjasnější definice toho, o jaké maso jde. V ideálním případě tedy např.: kuřecí, losos apod. Naopak označení „maso“, nebo dokonce výrobky živočišného původu – to by ve vás mělo přinejmenším vzbudit podezření.
A jaký druh masa? Mezi favority jistě patří krmiva z drůbežích a rybích mas. Setkat se ale můžete např. i s hovězím masem. Člověka ihned napadne, jak by si kočka v přírodě ulovila krávu – přesto není nutné takové granule rovnou zavrhnout. Mnohem důležitější než druh je celkový podíl masa.
Jaký je optimální obsah masa? Výrobci jej často uvádějí různými sofistikovanými způsoby. U poctivých granulí najdete podíl označený např. „kuřecí masová moučka“ nebo „rybí moučka z lososa“ apod. Podstatou je, že podíl je uváděn ze sušeného masa neboli moučky.
U některých výrobků je ale podíl uváděn ještě z čerstvého masa. To může na první pohled znít lákavěji, ale nenechte se mýlit – je to jen taková klička. Konečný podíl masa je posléze nižší až o dvě třetiny než v případě, kdy výrobce uvede rovnou podíl moučky.
V takovém případě se musíte orientovat jedině podle celkového obsahu živočišných bílkovin. Kvalitní granule by rozhodně neměly obsahovat méně než 30 % poctivého masa!
Tuky a energetická hodnota
Energetickou hodnotu (lidově řečeno kalorie) samozřejmě neposkytují jen tuky, ale přesto toto téma shrneme do jednoho. Právě tuky (stejně jako celkovou kalorickou hodnotu) je třeba volit podle toho, jak aktivní kočičku máte.
Pokud je vaše kočka vyloženě domácí typ a moc toho nenaběhá, volte granule s nízkým obsahem tuku (cca do 10 %) a energetickou hodnotou okolo 50 kcal na kg hmotnosti kočky. Nižší obsah tuku by měly mít i granule pro kočky se sklonem k obezitě nebo starší kočky.
Naopak granule pro koťata a aktivní kočky jsou typicky tučnější. Pokud jde o energetickou hodnotu, velmi čilé kočky, které tráví hodně času venku, by měly dostat okolo 70 kcal na kg.
Obiloviny, plnidla apod.
Obiloviny se vyskytují ve většině granulí, ale funguje jen jako plnidlo. Jsou samozřejmě levnější než maso, a tak výrobce může nabídnout nižší cenu. Obiloviny ale kočce nic nedávají, tato zvířátka je vůbec nepotřebují, a naopak mohou negativně působit na jejich zažívání. Masovější granule budou sice dražší, ale kočka jich sní méně a získá mnohem hodnotnější krmivo, které nebude jenom vatou do žaludku.
Při výběru proto dbejte na co nejnižší obsah obilovin. Mezi lépe snášená plnidla patří brambory nebo rýže, proto takovým granulím dejte při výběru přednost.
Další, zcela nežádoucí přísadou, jsou barviva. Když vidíte, že granule hrají všemi barvami, dejte od nich ruce pryč. V některých granulích mohou být ale i přísady, které jsou prospěšné – obvykle jsou to nějaké bylinky nebo třeba brusinky.
Na co si dát pozor
Pojďme se ještě ve zkratce podívat, na co si dát při výběru granulí pozor. Některé informace se budou opakovat, ale opakování je matka moudrosti.
Vyhněte se granulím s celkovým konečným (pozor na uvádění čerstvého masa) obsahem masa pod cca 30 %.
Pozor na formulace typu: masové produkty, vedlejší živočišné produkty a obecně na vágní formulace. Chtějte přesně definovaný obsah.
Vyhněte se granulím, které obsahují barviva.
Pozor na granule s vysokým obsahem obilovin, pokud možno volte „grain free“ granule.
Celková energetická hodnota a obsah tuků by měly odpovídat aktivitě kočky.
Nekupujte granule podle reklamy nebo nejnižší ceny.
Kolik stojí kvalitní kočičí granule? Porovnávání cen granulí je poněkud obtížné, protože se budete potýkat s různě velkými baleními a např. při nakupování po internetu se málokdy dozvíte jednotkovou cenu.
Pro jednodušší orientaci jsme zvolili 10kg balení jako referenční základ. Většinou se totiž granule prodávají v baleních po cca 8-15 kg. Pojďme se podívat na tři základní cenové skupiny a na to, co v nich můžete očekávat.
Cena do 500 Kč za 10 kg
Nejnižší cenová skupina. Celkem pochopitelně nemůžete počítat s tím, že byste za tak minimální cenu dostali deset kilo kvalitního krmiva plného masa. Většinou půjde o granule obsahující převážně obiloviny, spoustu barviv, konzervantů a dalších pochybných složek, jako jsou hydrolyzáty apod. I takovou stravu zdravá kočka zřejmě chvíli snese, ale o nějakém prospívání se mluvit nedá.
Cena do 1000 Kč za 10 kg
Zhruba v této ceně najdete některé „profláknuté“ a velmi oblíbené značky typu Whiskas. Lze očekávat lepší kvalitu než u nejlevnějších produktů a setkat se můžete i s dost solidními variantami, pokud jde o poměr ceny a kvality – je ale třeba velmi dobře vybírat značku i konkrétní produkt. Když se například podíváte na složení velmi populárního krmiva Whiskas Adult, které se do této kategorie vejde, rozhodně nadšeni nebudete.
Cena nad 1000 Kč za 10 kg
Teprve zde můžeme hledat opravdu kvalitní, prémiové krmivo. Ale opět je třeba mít se na pozoru. I když by to tak mělo být – vysoká cena rozhodně není jednoznačnou zárukou vysoké kvality!
Nejlepší značky granulí pro kočky
Trochu vám s výběrem a pátráním usnadníme práci. Představíme vám několik značek, které vyrábějí vysoce kvalitní krmiva, nebo přinejmenším krmiva se solidním poměrem ceny a kvality.
Taste Of Wild – Tato značka patří obecně mezi velmi dobře hodnocená krmiva, ať už jde o odborné testy kočičích granulí, nebo zkušenosti zákazníků. Jde o granule s vysokým obsahem masa a bez obilovin (místo nich jsou použity šetrnější plnidla jako brambory nebo např. hrách). Krmivo je vhodné i pro citlivější kočky.
Brit Care – Tato značka nabízí solidní standard za poměrně přijatelnou cenu. Poměr ceny a kvality je tedy dobrý, ačkoli nejde o přímo špičkové krmivo nejvyšší „ligy“.
Royal Canin – Granule obstojné kvality s dostatečným obsahem masa. Cenově ale někdy poněkud přemrštěné.
Acana – Grain Free granule, které často obsahují i různé zajímavé přírodní přísady pro lepší zdraví koček. Nevýhodou je vyšší cena.
Purina – Známá značka, která nabízí i celkem vydatná a kvalitní krmiva včetně kapsiček pro kočky. Cena bývá opět poněkud vyšší.
FirstMate – Velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa a bez obilovin. Dobrá volba i pro náročné chovatele a kočičky.
N&D – Další spolehlivá značka, u které lze očekávat vysokou kvalitu – značný obsah masa.
Nejčastější otázky nakupujících
Co znamenají pojmy jako prémiové nebo superprémiové krmivo?
Je více než rozumné dát si na tyto pojmy pozor. Zákon nijak nedefinuje, jak by mělo takové „prémiové“ krmivo vypadat, co musí obsahovat apod. Je to tedy pouze v rukou výrobce, který není ničím omezen. Na prémiovém krmivu tedy může být často prémiová pouze cena. Má tedy toto heslo nějaký smysl?
Může být vypovídající v rámci jedné solidní značky. Ale co je pro jednoho výrobce „ultraprémiové“, nemusí odpovídat ani nejnižšímu standardu u jiného.
Vyplatí se kupovat levná krmiva v supermarketech?
Skutečně příliš ne. Alespoň ne, pokud chcete své kočce dopřávat pořádné jídlo, ze kterého bude prospívat. Laciné granule kočce zaplní žaludek, pokud jich sní hodně. Dostane z nich ale pouze úplné minimum živin.
Kvalitních granulí sní kočka méně a dostane mnohem víc. Cenový rozdíl se pak zmenšuje, protože granule mnohem déle vydrží. Pokud si navíc vyberete značku s dobrým poměrem ceny a kvality, zjistíte nakonec možná, že jste ušetřili. Nákupem laciných a nekvalitních granulí šetříte hlavně na zdraví své kočky.
Co by granule neměly obsahovat?
Velmi nežádoucí jsou především barviva, která jsou naprosto zbytečnou a škodlivou složkou. Za známku nepříliš vysoké kvality lze považovat i obsah složek jako „vedlejší živočišné produkty“ a obecně nejasné formulace. Problematické jsou i různé hydrolyzáty a taky např. sója nebo kukuřice. Obě jsou alergenní – sója navíc slouží jako náhražka živočišných bílkovin. Nepříliš žádoucí jsou i konzervanty, kromě těch přírodních.
Jsou granule „grain free“ lepší než ty s obilovinami?
Obiloviny jsou nejběžnější a nejlacinější plnidlo, ale kočkám nic nedávají, ba naopak mohou způsobovat alergické reakce, potíže s trávením a podobně. Grain free granule obsahují jiná plnidla (jsou potřeba, aby granule držely formu) – například amarant, rýži nebo hrách či brambory. Je prokázáno, že tyto složky kočky snášejí mnohem lépe než například pšenici.
Kolik granulí by měla kočka denně sníst?
Obecně platí, že čím kvalitnější granule, tím méně jich kočka musí zkonzumovat, aby se nasytila a získala nějaké živiny. Obecné doporučení zde tedy příliš uplatnit nelze. Výrobci ale u krmiva uvádějí doporučené denní dávkování – a to i s ohledem na velikost kočky.
Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz