Zvířata

Nejlepší kapsičky pro kočky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kapsičky pro kočky Chcete pro svou kočku jen to nejlepší? Každý správný chovatel zajisté odpoví na tuto otázku kladně. Ale jen dobrá vůle nemusí v dnešním komplikovaném světě stačit. Krmiva, která se tváří jako ta nejlepší, mohou být ve skutečnosti naprosto katastrofální. Nelze dát na reklamy, vábivé obaly a rozhodující není vždy automaticky ani cena. Jak tedy najít krmivo, které bude vašemu zvířeti skutečně prospívat? Na to se podíváme v dnešním článku. Konkrétně se zaměříme na to, jak vybrat nejlepší kapsičky pro kočky.

Kapsičky jsou oblíbeným typem krmiva. Jsou šťavnaté, chutné, šetrně upravené a díky praktickému balení se dají snadno přepravovat a skladovat. Jsou pravda taky dražší. Tím spíš má smysl dobře vybírat a platit jen za skutečnou kvalitu. Kromě našeho článku a žebříčku vám s výběrem mohou pomoci i recenze kapsiček pro kočky – uživatelské i odbornější.

Nejlepší kapsičky pro kočky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1GranataPet DeliCatessen
Vysoký podíl masa
✔️ Optimální, přírodně orientovaná výživa
✔️ Bez obilovin
✔️ Vyrobeno v Německu
📌 od 220 Kč / 6ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Felix Fantastic
Nejprodávanější kapsičky pro kočky
✔️ Křehké kousky v želé
✔️ Dostupné v široké řadě receptur
✔️ Bez přidaných umělých konzervantů
📌 od 360 Kč / 44 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Carnilove cat pouch
Kompletní krmivo pro kočky
✔️ Unikátní druhy masa v kapsičkách
✔️ Bez obilovin a brambor
✔️ Bez GMO, sóji, konzervantů a barviv
📌 od 300 Kč / 12 ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kapsičky Brit Premium Cat
Zlatá střední cesta
✔️ Respektuje přirozené preference koček
✔️ Delikátní šťáva podtrhuje chuť masových kousků
✔️ Připravovány metodou vaření v páře
📌 od 29 Kč / 1 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Prevital pro kočky
Dobře hodnocené kapsičky
✔️ Neobsahují žádné konzervanty
✔️ Výběr ze 4 příchutí kapsiček
✔️ Vhodné pro větší plemena koček
📌 od 290 Kč / 48 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Ontario
✔️ Stravitelnost a využitelnost krmiva
✔️ Nově upravená receptura
✔️ Různé druhy kapsišek a určení
📌 od 21 Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kapsičky pro kočky

Při výběru krmiva – ať už jde o kapsičky nebo cokoli jiného – je vždy zásadní vědět, co kočka potřebuje a porovnávat tato fakta s informacemi na obalu výrobku. Tedy se složením krmiva. Obsahy masa, bílkovin, tuků, sacharidů i minerálů a vitamínů, to jsou základní faktory výběru.

Jsou kapsičky lepší než granule?

Abychom mohli nalézt odpověď na tuto otázku, budeme se muset nejdříve podívat na to, co vlastně kapsičky pro kočky anebo granule obsahují a dále na to, jaké má kočka výživové potřeby a požadavky. Jen když velmi dobře víme, co našemu zvířátku svědčí, můžeme mu to dopřát.

Kapsičky podobně jako konzervy jsou někdy označovány jako vlhké či mokré krmivo v protikladu k suchému krmivu v podobě granulí. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jak uvedené označení napovídá, velký rozdíl je v obsahu vody. Granule jsou krmivo s minimálním obsahem vody. Z toho plynou některé výhody.

Granule se nekazí (resp. vydrží velmi dlouho, a to i na vzduchu) a nabízejí koncentrovanější zdroj živin. Díky tomu stačí kočce sníst mnohem menší objem/hmotnost krmiva oproti mokrému krmivu. Krmení granulemi je pro chovatele, dá se říct, pohodlnější a praktičtější. Zpravidla bývá v průměru i cenově výhodnější.

Podpora pitného režimu

Kapsičky naproti tomu obsahují velký podíl vody, v desítkách procent. Ale je to opravdu na škodu? Ve skutečnosti právě naopak. Kočka díky přirozené vlhké stravě mnohem snáze, vydatněji a pravidelněji doplňuje tekutiny. Strava s vysokým podílem vody tak představuje ochranu ledvin a prevenci zánětů močových cest a dalších problémů, zejména u kočiček, které mají s dodržováním pitného režimu problém nebo mohou mít k těmto neduhům sklony.

Více bílkovin a lepší chuť

Další výhodou kapsiček je přirozenější forma potravy, která obvykle zvířátkům i více chutná. Kapsičky mnoho chovatelů využívá jako pamlsek či odměnu. Většina koček by zřejmě tento typ stravy preferovala, kdyby se mohly samy rozhodnout.

Kapsičky zároveň obsahují typicky více živočišných bílkovin. A to je klíčový faktor. Granule z principu výrobní metody musejí obsahovat pojiva v podobě škrobů. Obvykle jsou to obiloviny nebo luštěniny, často ve vysokém podílu. Kočka tedy přijímá spoustu rostlinných bílkovin, ale taky více sacharidů.

Na rozdíl od psů jsou však kočky čistí masožravci, takže příjem makronutrientů rostlinného původu ve větším množství nepotřebují. Samozřejmě zde velmi záleží na kvalitě a složení konkrétních granulí, ale i kapsiček.

Kapsičky vs. granule: Verdikt

Co je tedy lepší? Kapsičky, nebo granule? Mokré, či suché krmivo? Asi tušíte, že jednoznačnou odpověď není snadné poskytnout. Kvalitní granule představují koncentrovanou a intenzivní krmnou dávku s obsahem všech důležitých minerálů, vitamínů a dalších látek. Jsou snadno skladovatelné, dlouho vydrží. Kapsičky zas většině koček lépe chutnají, mívají lepší poměr živočišných bílkovin a tuků a představují důležitý zdroj tekutin.

Existují skalní zastánci mokrého, a naopak i suchého krmiva, kteří argumentují těmito či dalšími výhodami a nevýhodami. Ale spousta chovatelů i odborníků razí zlatou střední cestu. Tedy vhodnou kombinaci obou typů krmiva, což může být výhodné pro kočku i chovatele.

kočka krmení

Jaký je rozdíl mezi kapsičkami a konzervami?

Kapsičky i konzervy v principu obsahují stejný (tedy mokrý) typ krmiva. Složením mohou být velmi podobné či totožné. Existuje tedy nějaký rozdíl kromě jiného balení? Ano. Konzervy jsou zpracovávány tak, aby vydržely déle. Oproti tomu suroviny pro kapsičky jsou typicky zpracovávány šetrněji. Zkracuje se trvanlivost, ale obsah zůstává čerstvější a zachovává si větší množství vitamínů a minerálů.

Co kočka potřebuje a co hledat ve složení kapsiček

Kapsičky pro kočky nabízejí velmi rozmanitou kvalitu. Pokud chcete své kočce dopřávat skutečně dobrou výživu, je potřeba chopit se iniciativy a zajímat se o složení těchto výrobků a o to, nakolik odpovídá výživovým potřebám zvířete.

Bílkoviny v hlavní roli

Kočka je masožravec a proteiny představují stěžejní živinu, kterou toto zvíře potřebuje. Kolik je ale tak akorát? Obecně se jako minimální hranice pro dospělou kočku doporučuje 25 % bílkovin v poměru k sacharidům a tukům. Optimum je ovšem 30 až 45 % (ale mnozí doporučují jako ideál i více, přes 50 %), přičemž u koťat by minimum mělo být kolem 30 %.

Je tedy třeba, aby krmivo obsahovalo právě tolik procent bílkovin – tedy 25-45 %. Ale pozor, jedná se o podíl bílkovin v sušině. To může být velmi matoucí, protože pokud není uváděn přímo obsah v sušině, obsah vody značně ovlivní výsledek. Konzerva či kapsička může uvádět 10 % bílkovin a granule třeba i 30 %. Ve skutečnosti je však obsah bílkovin v sušině větší u oné konzervy! Při průměrném obsahu vody cca 75 % bude dosahovat zhruba 40 % bílkovin v sušině. V případě příkladových granulí by obsah bílkovin v sušině činil „jen“ cca 33 % (při 10% obsahu vody). Výpočetní vzoreček je následující:

  • Procento celkového obsahu bílkovin / procento sušiny (100 – obsah vody v procentech)

Výsledkem je např. 0,4, přičemž číslo za desetinnou čárkou odpovídá čistému podílu bílkovin (40 % bílkovin). Může se to zdát složité, ale časem snadno pochopíte, jak mechanismus funguje. Tím spíš, že většina kapsiček má plus mínus podobný obsah vody (kolem 80 %), stejně tak většina granulí (kolem 10 %).

Nyní je tu však další zádrhel a tím je poměr živočišných a rostlinných bílkovin. Ten se pochopitelně odvíjí od obsahu masa a dalších složek. Z tohoto souboje by opět vyšly vítězně kapsičky, protože mokré krmivo mívá vyšší podíl živočišné složky, kterou kočka potřebuje v první řadě.

Tuky

Nejen bílkovinami živa je kočka. V její přirozené stravě se vyskytuje i spousta tuků. Opět jde především o tuky živočišného původu. Tuky jsou přitom důležité pro správný vývoj, termoregulaci, ochranu orgánů a mají řadu dalších funkcí. Slouží i jako médium vitamínů a dalších důležitých živin. Pro kočky jsou zcela zásadní omega3 a omega6 mastné kyseliny. Proto řada výrobců uvádí přímo i obsah těchto jednotlivých látek. Nejlepším zdrojem jsou mořské ryby a rybí olej.

Pro dospělou kočku je adekvátní krmivo s obsahem kolem 15-20 % tuků (opět v sušině). Nedostatek tuků může vést k problémy se srstí, ale i s reprodukcí, k vývojovým poruchám, poruchám imunity a dalším a dalším problémům. Na druhou stranu přebytek tuků může vést k tloustnutí. Pochopitelně velmi záleží na tom, jak aktivní život kočka žije. Divočejší „venkovní“ kočka zajisté nějaký ten gram tuku navíc vyběhá. U pohodlnější domácí kočičky je třeba sledovat příjem tuků důsledněji.

Sacharidy

V přírodě se strava koček skládá i ze sacharidů, i když jen v omezené míře. Mohou se k nim dostat například sekundárně, když sežerou najezeného býložravce, ale občas si kočky vědomě zpestřují dietu rostlinnou stravou. Nicméně přirozeně činí podíl sacharidů ve stravě kočky jen řádově jednotky procent.

Zejména levnější a nekvalitní granule přitom mohou obsahovat i desítky procent sacharidů, tedy mnohem víc než odpovídá potřebě. Sacharidy vyskytující se především v obilovinách, bramborách, rýži, luštěninách apod. jsou levné plnidlo a lze s nimi nafouknout objem. Velmi kvalitní granule se však s obsahem sacharidů drží mnohem níže. Přesto se dá obecně říct, že lépe jsou na tom konzervy a kapsičky, kde bývá obsah sacharidů nevysoký, blížící se přirozené potřebě.

Vláknina, hrubý popel, vitamíny a další látky

Kapsičky, ale i konzervy či granule budou obsahovat i řadu dalších látek. Nezanedbatelný podíl na složení má vláknina. Doporučuje se obsah kolem 5 % pro udržení zdravého zažívání kočky. Zarazit se můžete u pojmu hrubý popel.

Jde jednoduše o obsah anorganických, minerálních látek – to, co by hypoteticky zbylo, kdybychom dané balení krmiva spálili. Nejde tedy o popel jako takový, ale o jakýsi „potenciální popel“. Obvykle se v této složce nachází minerály jako vápník, hořčík, fosfor a další. Hrubý popel by měl činit kolem 5-8 % krmiva. Příliš vysoký podíl je varovný. Může poukazovat na to, že výrobce do krmiva přimíchává nějaké anorganické „plnidlo“.

Kočky potřebují i vitamíny (zejména skupinu B, A či D) a řadu dalších látek. Kvalitní výrobci již většinou obohacují krmivo vyváženým množstvím potřebných vitamínů a minerálů, aby měla kočka vše, co potřebuje k dobrému zdraví.

kotě

Obsah masa

Jedním ze stěžejních faktorů výběru by při nákupu kapsičky měla být informace o obsahu masa. Kolik a jakého masa by měla dobrá kapsička obsahovat?

Obecně se dá říct, že obsah masa pod 50 % už je docela špatný. Obsah 70 % a více už je hodně slušný standard, nad 80 % už můžeme mluvit o prémiových kapsičkách, ty nejlepší nabídnou přes 90 % masa. Důležitý však není jen podíl, ale i druh a kvalita.

U kvalitních kapsiček bývá druh masa přesně specifikován. Nejvhodnější jsou pro kočky drůbeží či králičí masa. Například rybí maso by se zdálo pro kočky ideální, ale není to tak. Občas můžete takovou kapsičkou kočce zpestřit jídelníček, ale rybí maso je často kontaminované těžkými kovy (rtuť,…) a některé kočky ho celkově hůře snášejí. Součástí masné složky mají být i vnitřnosti, ale jejich podíl by neměl být příliš vysoký.

Ceny kapsiček pro kočky

Kolik vás bude stát krmení kočky kvalitními kapsičkami? Cenové relace jsou různorodé, ale za dobré krmivo přece jen budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

✅ Kapsičky pro kočky do 10 Kč

Kapsičky, které stojí do 10 Kč za jednu, budou zřejmě spíše horší až průměrné kvality. Můžete mezi nimi najít slušné krmivo, ale budete muset více hledat.

✅ Kapsičky pro kočky do 20 Kč

V této relaci už lze najít velký výběr i kvalitních kapsiček s vysokým obsahem masa.

✅ Kapsičky nad 20 Kč

Velmi kvalitní až prémiové kapsičky. Stále je však nutné číst složení, vyšší cena nemusí být automaticky zárukou správného složení.

Nejlepší značky kapsiček pro kočky

Které značky kapsiček pro kočky patří k nejoblíbenějším?

  • Brit – Velmi populární kapsičky. Obsah masa a bílkovin bývá spíše střední než zvlášť vysoký, ale jde o relativně dobrou značku.
  • Whiskas – Mimořádně známá a populární značka, která ovšem zdaleka ne vždy nabízí zrovna ideální parametry. Je třeba číst složení.
  • Purina One – Značka nabízí i kvalitní kapsičky, patří k velmi žádaným a dobře hodnoceným.
  • Carnilove – Velmi dobrá menší značka, která klade důraz na kvalitu obsahu a vysoký podíl masa.
ProduktInfoHodnocení
#1GranataPet DeliCatessen
Vysoký podíl masa
✔️ Optimální, přírodně orientovaná výživa
✔️ Bez obilovin
✔️ Vyrobeno v Německu
📌 od 220 Kč / 6ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Felix Fantastic
Nejprodávanější kapsičky pro kočky
✔️ Křehké kousky v želé
✔️ Dostupné v široké řadě receptur
✔️ Bez přidaných umělých konzervantů
📌 od 360 Kč / 44 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Carnilove cat pouch
Kompletní krmivo pro kočky
✔️ Unikátní druhy masa v kapsičkách
✔️ Bez obilovin a brambor
✔️ Bez GMO, sóji, konzervantů a barviv
📌 od 300 Kč / 12 ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kapsičky Brit Premium Cat
Zlatá střední cesta
✔️ Respektuje přirozené preference koček
✔️ Delikátní šťáva podtrhuje chuť masových kousků
✔️ Připravovány metodou vaření v páře
📌 od 29 Kč / 1 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Prevital pro kočky
Dobře hodnocené kapsičky
✔️ Neobsahují žádné konzervanty
✔️ Výběr ze 4 příchutí kapsiček
✔️ Vhodné pro větší plemena koček
📌 od 290 Kč / 48 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Ontario
✔️ Stravitelnost a využitelnost krmiva
✔️ Nově upravená receptura
✔️ Různé druhy kapsišek a určení
📌 od 21 Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení