Zvířata

Nejlepší fontány pro kočky – test, recenze, zkušenosti

Fontána pro kočky Trevi Každý dobrý chovatel chce pro své zvířecí mazlíčky jen to nejlepší. O zdravém a kvalitním stravování se mluví velmi často a spousta lidí věnuje značnou pozornost výběru krmiva. Při tom všem se ale nezřídka poněkud pozapomíná na pitný režim. Ten je ovšem – podobně jako u lidí – stěžejní podmínkou přežití a dobrého zdraví.

Fontánka pro kočky nebo i psy není jen nějakou ozdobou nebo nefunkční hračkou. Představuje velmi výhodné řešení pro zajištění pitného režimu zvířete a může být spásou, pokud má například vaše kočka s dostatečným příjmem tekutin problémy. Proto se dnes na tento zajímavý a především užitečný vynález podíváme a poradíme vám, jak vybrat nejlepší fontánu pro kočky. Zaměříme se na různé parametry, ale samozřejmě i na vysvětlení benefitů, výhod a i případných nevýhod této pomůcky. Kromě toho vás seznámíme s cenovými relacemi a prostřednictvím krátkých recenzí i s některými populárními výrobci.

Po přečtení našeho článku možná zjistíte, že fontána pro kočku je přesně to, co jste pro své zvířátko hledali a nutně potřebovali. Tyto pomůcky jsou navíc k dostání v různých cenách, takže ne vždy je nutné se zásadně plácnout přes kapsu. Samozřejmě záleží na vašich možnostech, náročnosti a požadavcích.

Kromě podrobného průvodce fontánkami a jejich výběrem vám nabídneme jako vždy i žebříček. Najdete v něm inspiraci v podobě nejoblíbenějších aktuálních modelů. Více se o konkrétních výrobcích dozvíte například z uživatelských recenzí fontán pro kočky, případně i z odbornějších testů, které ovšem nejsou dostupné pro každý model, případně je nutné hledat recenze a testy v angličtině.

Nejlepší fontány pro kočky a psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1PetSafe Fontánka Drinkwell 360
✔️ náš vítěz
✔️ filtr s aktivním uhlím
✔️ vyrobeno z nerezu
✔️ vysoký objem: 3800 ml
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2IMAC Fontána pro kočky a psy
✔️ dobrý poměr cena / výkon
✔️ uhlíkový filtr
✔️ protiskluzová guma ve spodní části
✔️ objem: 2000 ml
📌 od 850 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Lucky-Kitty
✔️ keramická fontána pro kočku
✔️ velmi dobré recenze zákazníků
✔️ design vyvinut v Německu
✔️ objem: 1500 ml
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4HAGEN Catit Senses 2.0 Flower
✔️ jedna z nejprodávanějších fontán
✔️ vyrobeno z plastu bez obsahu BPA
✔️ filtr na změkčování vody
✔️ objem: 3000 ml
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5HAGEN Dogit New
✔️ největší objem - 6 litrů vody
✔️ vhodné i pro více zvířat najednou
✔️ filtrace vody
📌 od 870 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Fontána Trevi 2l
✔️ drží na zemi, neujíždí a necáká
✔️ tichý provoz
✔️ vyrobeno z plastu
✔️ objem: 2000 ml
📌 od 520 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Petkit Eversweet 3
✔️ inteligentní fontána pro kočky
✔️ trojitá filtrace vody
✔️ výdrž na baterii až 7 dní
✔️ objem: 1350 ml
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat fontánu pro kočky (psy)

Při výběru této chovatelské pomůcky byste měli vycházet z toho, pro jaké zvíře má být určená. Nejčastější jsou fontány pro kočky (později si vysvětlíme proč), ale některé jsou vhodné i pro psy. Důležité jsou rozměry, materiálové zpracování, objem, přítomnost či kvalita filtrace. Určitě se budete rozhodovat i podle ceny, případně podle designu.

Pitný režim kočky

Pitný režim kočky

Pojďme se nejdříve podívat na to, jak by měl vlastně vypadat pitný režim kočky, abyste mohli sledovat, jak je na tom vaše zvířátko – a zda skutečně existuje problém, který je třeba řešit.

Doporučuje se, aby kočka vypila cca 40 ml tekutin na kilogram tělesné váhy. V případě tříkilové kočky je to tedy nějakých 120 ml tekutin za den. Do tohoto celkového úhrnu se nepočítají jen tekutiny přijaté samostatně (voda z misky), ale taky tekutiny z jídla. Zde může nastat problém…

Řada domácích koček je totiž krmena suchým krmivem – granulemi. Tento typ krmiv nedodá prakticky žádné tekutiny navíc. Prakticky veškerý pitný režim tak závisí na tom, kolik kočka vypije zvlášť. Nedostatečný příjem tekutin přitom může mít vážné důsledky a dopady na zdraví.

 • Velmi často se chronický nedostatek tekutin u koček projevuje potížemi s močovými cestami. Objevují se kamínky, záněty apod. Samozřejmě se mohou projevit problémy s ledvinami a další onemocnění.

Jak zajistit kočce pitný režim?

Základem je miska vždy naplněná čerstvou vodou na místě, kde si ji kočka snadno najde. Pokud krmíte kočku granulemi, je vhodné doplňovat stravu i o „mokré“ krmivo, např. z kapsiček a konzerv, kde je vyšší obsah vody. Můžete zkusit třeba i kapající nebo mírně tekoucí kohoutek. Jde však spíše o nouzové řešení, protože kočka potřebuje k napití vaši asistenci. Kočce dávejte čistou, čerstvou vodu. Balenou, z kohoutku, případně odstátou. Velmi fikanou pomůckou pak může být právě speciální kočičí fontána.

Pozn.: Navzdory populárnímu mýtu je pro kočku naprosto nevhodnou tekutinou kravské mléko, jehož laktózu neumí kočky zpracovat. Pokud chcete kočce pitný režim zpestřit, prodávají se speciální „kočičí“ mléka (catmilk) s vyhovujícím složením. Potažmo, podobně jako v případě lidí, je daleko lepší a výživově hodnotnější volbou (oproti „syrovému“ kravskému mléku) mléčný výrobek v podobě kysaných mléčných produktů, tvarohu nebo i kvalitního bílého jogurtu.

Proč pořídit kočce fontánu?

Koťátko

Jak vůbec někoho napadlo vytvořit picí fontánu pro kočky? Na počátku tohoto „vynálezu“ stojí zjištění, že z evolučních důvodů nemají kočky příliš velkou důvěru ve stojatou vodu. Dává to naprostý smysl, protože stojatá voda se mnohem rychleji a více kazí. Je skvělým prostředím pro množení mikroorganismů. Taky byste se v nouzi spíše napily z vábivého pramínku než ze stojaté louže. Některá zvířata sice nejsou v tomto směru vybíravá, ale pro kočky to příliš neplatí.

Jistě, někdy je přistihnete pít vodu i z kaluže. To lze ovšem chápat spíše důkaz, že kočka je už skutečně mučena žízní. Fontána pro kočku má tedy jasný význam. Umožňuje cirkulaci (a někdy i filtraci) vody, která se okysličuje a neposkytuje tak ideální prostředí pro bujení mikroorganismů jako stojatá voda v misce. Pro kočku je navíc vyvěrající pramínek lákavým soustem – či spíše douškem.

Jak s fontánou zacházet?

 • Fontány zajistí zásobu vody i na poměrně dlouhý časový úsek, ale jelikož nejsou napojeny na přívod čerstvé vody, je třeba stav tekutin pravidelně kontrolovat a doplňovat.
 • Fontána má zajistit přísun čisté vody, tudíž musí být sama čistá. Minimálně jednou za měsíc (ale lépe častěji) je důležité pečlivě vymýt a vyčistit všechny její součásti.
 • Dalším a v podstatě posledním úkonem je výměna filtrů. Tedy za předpokladu, že fontána nějaké využívá. Četnost výměny volte podle doporučení výrobce či prodejce.

Výhody a nevýhody fontány

Výhody fontán už jsou zřejmé. Především je to:

 • Lákavé řešení vycházející z evolučních potřeb kočky.
 • Zajištění dostatečné zásoby kvalitní, čisté pitné vody.
 • Snížení zdravotních rizik plynoucích z nedostatečného pitného režimu zvířete.

A jaké jsou nevýhody:

 • Fontány sice nevyžadují nijak složitou údržbu, přesto jim tu a tam musíte věnovat pozornost (viz Jak zacházet s fontánou).
 • Ceny fontán začínají na několika stech korun a šplhají se (u lepších modelů) i do tisíců.
 • Fontány jsou napájeny z elektrické sítě. Vyžadují tedy její dostupnost. Příkon (tedy spotřeba) je nicméně zanedbatelný, v řádu jednotek W.

Velikost a objem fontány

Kočičí fontány jsou vyráběny v různých objemech a od něj se odvíjejících velikostech. Existují litrové, ale i pěti nebo šesti litrové verze. Jak vybrat tu správnou? Vycházejte z následujících faktorů:

 • Pro kolik koček/zvířat bude fontána určena? Pro jednu kočku stačí fontána o objemu při spodní hranici. Pokud ji bude používat více koček nebo i pes, měl by být objem adekvátně znásobený.
 • Býváte často pryč z domu? Objemnější fontána může být vhodná, pokud zůstává kočka sama doma po delší čas. Ocenit ji mohou i roztržitější chovatelé, kterým se třeba stává, že zapomínají kontrolovat a doplňovat mističku.
 • Co ještě hraje roli při výběru velikosti? Cena, prostorové možnosti, sladění s interiérem,…

Provedení fontánky

Některé fontánky jsou velmi jednoduché, některé mohou být poměrně sofistikovaně řešené a vyvěrání, tečení či probublávání vody může mít více podob a možností – někdy i volitelných. Samozřejmě je těžké odhadnout, co se bude kočce líbit. Sofistikovanější fontánky dávají větší prostor, aby si zvíře našlo svou oblíbenou „polohu“ – na druhou stranu jsou dražší a typicky i rozměrnější.

Filtrace

S filtrem, nebo bez filtru? Záleží na prioritách. Fontány s filtrem zajistí lepší a delší čistotu vody, zachytí nečistoty, zejména chlupy nebo zbytky jídla. Jsou na druhou stranu dražší, pokud jde o pořizovací cenu i provoz. Bezfiltrové fontánky slibují levnější a nenáročné řešení.

Materiál

Nejčastějším materiálem je bezesporu plast. Pro tyto účely je poměrně optimálním řešením. Je lehký, dobře udržovatelný i cenově dostupný a přitom obvykle dostatečně odolný (fontánky nebývají extrémně namáhány). Nerezové či keramické fontánky jsou tak otázkou především určité exkluzivity, designu a luxusu. Nerez je navíc extrémně trvanlivý a má skvělé hygienické vlastnosti. Totéž platí pro keramiku, která je i extrémně tvrdá, takže povrch se zůstane bez škrábnutí. Je ale těžší a křehčí.

VIDEO

Ceny fontán pro kočky a psy

Na kolik vás přijde pořízení kvalitní fontány pro kočku? Počítejte s investicí od cca 400 Kč.

✅ Fontány pro kočky do 800 Kč

Levné fontány. Typicky plastové, mohou však být zcela dostačujícím řešením a jde o velmi oblíbenou sortu pro běžné uživatele a chovatele. Výběr je poměrně solidní, převažují fontány o objemu do 2 l.

✅ Fontány pro kočky do 1500 Kč

Větší, propracovanější nebo značkové fontány. Velmi dobrý výběr.

✅ Fontány pro kočky nad 1500 Kč

Špičkové fontány pro náročné chovatele. Často z nerezu nebo i keramiky.

Nejlepší značky fontán pro kočky a psy

Kteří výrobci nabízejí kvalitní fontány pro kočky?

 • BeaconPet – Oblíbené a dostupné fontánky. Většinou výborně hodnocené.
 • Zolux – Několik zajímavých a kvalitně zpracovaných fontán v nižší až střední cenové relaci.
 • Imac – Velmi elegantní a kvalitní fontány s typickým a osvědčeným designem. Cena kolem tisíce Kč.
 • DrinkWell – Dražší a propracovanější fontány, včetně modelů z nerezu.
ProduktInfoHodnocení
#1PetSafe Fontánka Drinkwell 360
✔️ náš vítěz
✔️ filtr s aktivním uhlím
✔️ vyrobeno z nerezu
✔️ vysoký objem: 3800 ml
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2IMAC Fontána pro kočky a psy
✔️ dobrý poměr cena / výkon
✔️ uhlíkový filtr
✔️ protiskluzová guma ve spodní části
✔️ objem: 2000 ml
📌 od 850 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Lucky-Kitty
✔️ keramická fontána pro kočku
✔️ velmi dobré recenze zákazníků
✔️ design vyvinut v Německu
✔️ objem: 1500 ml
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4HAGEN Catit Senses 2.0 Flower
✔️ jedna z nejprodávanějších fontán
✔️ vyrobeno z plastu bez obsahu BPA
✔️ filtr na změkčování vody
✔️ objem: 3000 ml
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5HAGEN Dogit New
✔️ největší objem - 6 litrů vody
✔️ vhodné i pro více zvířat najednou
✔️ filtrace vody
📌 od 870 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Fontána Trevi 2l
✔️ drží na zemi, neujíždí a necáká
✔️ tichý provoz
✔️ vyrobeno z plastu
✔️ objem: 2000 ml
📌 od 520 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Petkit Eversweet 3
✔️ inteligentní fontána pro kočky
✔️ trojitá filtrace vody
✔️ výdrž na baterii až 7 dní
✔️ objem: 1350 ml
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení