Zvířata

Test 7 nejlepších klecí pro křečky: Recenze & Jak vybrat

nejlepší klece pro křečky

Potřebujete ubytovat malého domácího mazlíčka a sháníte co nejlepší klec pro křečka? V dnešním článku vás provedeme výběrem tohoto nezbytného chovatelského vybavení, poradíme vám, jak má správná klec vypadat, na co si dát při výběru obzvlášť pozor, ale taky jak klec vybavit nebo jak v ní udržovat čistotu. Doufáme, že vám naše tipy a rady pomohou lépe zvládnout alespoň nejisté začátky péče o drobné zvířátko, jako je křeček, morčátko apod.

Klecí pro křečky a hlodavce je v dnešní době velký výběr a ceny většiny běžných modelů se drží na únosné úrovni. Takže pokud nemáte dost času nebo kutilské nadšení k tvorbě klícky vlastníma rukama, můžete vše zakoupit hotové a připravené k používání – a to často i včetně vnitřního vybavení. Pro křečky a drobné hlodavce můžete zvolit i tzv. terárium, což je vlastně akvárium pro suchozemské živočichy – tedy bez vody. Jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení, vám samozřejmě taky prozradíme.

Před nákupem klece pro křečka je nutné zvážit spoustu specifických faktorů. Jistě chcete zvířátku poskytnout patřičné pohodlí. Důležitou roli ale budou hrát i parametry jako kvalita zpracování, použité materiály apod. O úrovni provedení různých produktů získáte velmi zajímavé informace například prostřednictvím testů a uživatelských recenzí klecí pro křečky na internetu.

Nejlepší klece pro křečky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Ferplast Favola

Rozměry: 60 x 36,5 x 30 cm
Vybavení: napáječka, domek, miska, kolotoč
Materiál: plast/kov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1369 Kč Číst recenze
#2Ferplast Hamsterville
Rozměry: 60 x 36 x 49 cm
Vybavení: police, schůdky, napáječka, kolotoč, domek
Materiál: plast/dřevo/kov
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1699 Kč Číst recenze
#3Rody 3 TRIO žlutá 41x27x53cm Zolux
Rozměry: 41 x 27 x 53cm
Vybavení: 2 kolotoče, napáječka, 2 misky, domeček, 7 ohýbaných trubek pro sestavení tunelu
Materiál: plast/kov
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]935 Kč Číst recenze
#4Klec SMALL ANIMAL CH2
Rozměry: 55 x 38 x 62 cm
Vybavení: domek, kolotoč, skluzavky
Materiál: plast/kov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#5CAGE CONEY ISLAND
Rozměry: 50 x 35 x 36,2cm
Vybavení: domek, kolotoč, napajedlo, miska
Materiál: plast/kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]899 Kč Číst recenze
#6Ferplast Olimpia
Rozměry: 46 x 29,5 x 54cm
Vybavení: domek, tunely, kolotoč, napajedlo, miska
Materiál: plast/kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1087 Kč Číst recenze
#7Box Combi 2 s tělocvičnou
Rozměry: 79,5 x 29,5 x 26,3 cm
Vybavení: domek, kolotoč, tunely, miska
Materiál:
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1149 Kč Číst recenze

Jak vybrat klec pro křečka

Jak zvolit správnou velikost klece? Jak by mělo vypadat materiálové zpracování a vnitřní vybavení? Jak zajistit zvířátku pohodlí a bezpečí a zároveň zajistit, že nebude moci klec svévolně opustit? Na to vše se pokusíme najít odpověď v následujícím návodu. Představíme vám taky několik významných výrobců, u kterých naleznete kvalitní hotové klece, a alespoň rámcově vás seznámíme s cenami.

Klec vs. terárium

V první řadě se zaměříme na důležitou, prvotní otázku. Je pro křečka nebo jiného drobného hlodavce lepší klec, nebo naopak terárium se skleněnými stěnami i dnem?

Odpověď není zcela jednoznačná a posloužit mohou oba typy zařízení. Výhodou akvária/terária je dokonalá průhlednost. Můžete tedy zvířátka mnohem lépe sledovat. Je taky mnohem menší riziko, že křeček unikne ven. Z akvária taky nevypadává podestýlka.

Jsou tu ale i nevýhody. Terárium je těžší, hůř se s ním manipuluje a taky jeho údržba je výrazně náročnější. Je třeba kompletně umývat všechny stěny. V teráriu taky obtížněji probíhá výměna vzduchu. Je třeba zajistit co nejlepší větrání.

Kromě např. drátěného, prodyšného víka je vhodné řešit cirkulaci vzduchu i větracími mřížkami ve stěnách. Dále je nutné, aby stěny nebyly vyšší než šířka terária. Ve špatně větraném teráriu budou u dna vznikat nehygienické podmínky a bude se zde držet zápach, který ovlivní i pach samotného zvířátka. Terária s kvalitním větráním mohou zase být výrazně dražší.

Kvůli lepšímu větrání a méně náročné údržbě a manipulace sahá většina lidí po kleci, což je pro křečky a podobnou zvířenu oblíbené a osvědčené řešení. Proto se dále budeme věnovat především právě klecím.

jak vybrat klec pro křečka

Velikost klece

Rozměry jsou vůbec nejdůležitějším parametrem při výběru. Křečci v přírodě využívají poměrně velký prostor a potřebují dostatek pohybu. Je jasné, že čím větší klec můžete pořídit, tím lépe. Většinu lidí ale zajímají spíše minimální rozměry.

Zatímco v případě terária jsou jako naprosté minimum považovány rozměry 80 x 40 cm, u klece je to pouze 60 x 40 cm. Klec je tedy výhodná i z hlediska prostorové úspory. Doporučená výška je pak cca 40 cm. Tyto rozměry platí i pro další podobné hlodavce, např. myši.

Pro křečíky stačí menší rozměry (50 x 40 cm), naopak pro morče sáhněte po kleci větší, alespoň 80 x 50 cm, opět o výšce okolo 40 cm. Všechny uvedené rozměry se nicméně týkají klecí určených pro dlouhodobější nebo trvalý pobyt zvířátka. Pokud budete křečka nebo morče v kleci pouze přenášet mezi většími výběhy, může být taková přenoska i výrazně menší.

Dvoupatrové klece jako zajímavá úspora místa

Elegantní možností, jak dopřát svému zvířátku více prostoru, je pořízení dvoupatrové klece. Vertikální prostor není v domácnostech tak nedostatkovým zbožím jako ten plošný a křečkovi, morčeti nebo třeba králíkovi tak umožníte využívat dvakrát větší plochu. Mezi jednotlivými patry ale musí být dostatečný prostor.

Patro bývá obvykle vyrobeno ze dřeva. Důležité je, aby po něm mohla zvířátka pohodlně pobíhat. Mřížované patro jim příliš neprospěje. Nevýhodou tohoto provedení je výrazně vyšší cena a taky rozměr na výšku.

Dno klece

U prodávaných klecí je v drtivé většině případu dno vyrobené z plastu. Pevné dno je pochopitelně nutné kvůli sypké podestýlce, kterou křeček nezbytně potřebuje. Z téhož důvodu je třeba, aby byly okraje dna dostatečně vysoké. Budete tak moci vytvořit požadovanou vrstvu podestýlky, aniž by (příliš) vypadávala ven mřížemi. Vhodná výška okrajů této vaničky činí minimálně 8 cm, optimálně cca 10 cm.

Dráty klece a rozestupy

Velmi důležitým faktorem výběru jsou rozestupy mezi jednotlivými mřížemi klece. Křečci jsou velmi pružní a hbití a snadno se protáhnou malinkými otvory, stačí, aby protáhli hlavu. Mezery mezi mřížemi by proto neměly být větší než cca 8 až 12 mm podle druhu a velikosti křečka.

Výhodou mříží oproti teráriu je i možnost šplhání, což některé druhy křečků (např. džungarští) velice ocení.

Podestýlka

Naprosto elementární součástí klece pro křečka je podestýlka. Jakou zvolit?

  • Jako ideální varianta se většinou jeví hobliny (pozor, nikoli piliny, které jsou příliš prašné). Hobliny lze zakoupit (ve zverimexu) nebo si je obstarat např. v dílně, kde se pracuje se dřevem. Hobliny ale musí být zcela přírodní – bez laků apod., nevhodné jsou i aromatizované varianty.
  • Pro dlouhosrsté křečky mohou být výhodnější podestýlky kukuřičné, jsou ale dražší a méně dostupné.
  • Dřevěné granulky sice dobře pohlcují pachy a déle vydrží, ale zejména menším křečkům se po nich hůře chodí a taky se v nich nedá tak dobře zahrabávat. Navíc jsou poměrně drahé.
  • Například seno nebo papírový materiál se nehodí jako podestýlka, ale jsou dobré na hnízdečko. Zcela nevhodná je vata nebo textilie. Nevhodné jsou obvykle i komerční produkty určené k tomuto účelu.

Vnitřní vybavení

Co by měl křeček v kleci rozhodně mít? Zde jsou některé základní prvky vybavení.

  • Domeček – Křeček potřebuje domeček, ve kterém si udělá hnízdečko. V některých klecích jsou rovnou zabudované plastové domečky, které sice mohou vypadat prakticky a elegantně, ale realita je poněkud jiná. Plast je pro domeček zcela nevhodný, protože se zapařuje. Ideální domeček může být ze dřeva, pálené hlíny nebo třeba kokosové skořápky. Musí být ale dostatečně prostorný. Domeček by měl být bez podlahy.
  • Napajedlo, pítko – Obvykle se používá pítko s kuličkovým uzávěrem. Toto řešení je pro většinu křečků výhodné.
  • Misky a koupátka – Křeček bude potřebovat misky na krmivo a vhodná je taky větší miska s pískem na „koupání“. Pokud možno, vyhněte se ve všech případech plastu – zvolte keramiku, sklo nebo dřevo.
  • Běhátko – Běhací kolo je taková klasika. Může být železné nebo i dřevěné. Důležitý je dostatečný průměr, min. 14 až 18 cm podle velikosti křečka.
  • Hračky – Můžete pořídit nebo vyrobit různé prolézačky, lana a další drobnosti, např. jen z ruliček od toaletního papíru. Opět se ale vyhněte plastům nebo materiálům, do kterých by se křeček mohl zamotat nebo se jimi udusit (vata, látka,…).

jak se správně starat o křečka

Kde klec pro křečka umístit?

Poměrně velký vliv na blahobyt křečka má i umístění klece, ačkoli si to mnoho lidí neuvědomuje. Kam tedy klec umístit, a jakým místům se naopak vyhnout?

  • Většina křečků špatně snáší vlhké prostředí nebo příliš velký chlad.
  • Křečci nemají rádi hluk a vibrace. Nedávejte je do místnosti, kde pouštíte nahlas hudbu, televizi nebo kde je jiný rámus.
  • Poskytněte křečkům výhled. Nestavte klec na zem, ale na vyvýšené místo, např. na stůl. Budete do ní mít i lepší přístup.
  • Klec nesmí být na přímém slunečním svitu.
  • Klec neumísťujte do průvanu nebo prostoru, který je v dosahu větráku/ventilace.
  • Alespoň jedna strana klece by měla být u pevné opory (zdi).
  • Jako vhodné místo se často jeví roh místnosti vedle okna. Klec má kryté stěny a je chráněna před sluncem i průvanem.

Ceny klecí pro křečky

Za kolik se dá pořídit dostatečně rozměrná a kvalitní klec pro křečka? Nemusí jít o nijak zvlášť drahou záležitost. Nakonec posuďte sami, máme pro vás tři obligátní kategorie.

Klece do 500 Kč

Levnou klec lze pořídit doslova za pár stovek. Často jde ale o celoplastové nebo nepříliš kvalitně zpracované modely, kterým hrozí prasknutí či poškození. Taky velikost nebývá příliš komfortní. Naopak, mnohé z těchto klecí jsou značně podměrečné. Přesto zde můžete najít i modely, které jsou už od výrobce vybavené taky všelijakou výbavou.

Klece do 1000 Kč

Zajímavý výběr klecí často s velmi komfortní a komplikovanou výbavou. Bohužel platí, podobně jako u předchozí kategorie, že tato výbava je obvykle (takřka vždy) plastová, což není ideální. Stojí za úvahu, zda není vhodnější pořízení levnější kvalitní klece bez přidané výbavy.

Klece nad 1000 Kč

Kategorie pro náročnější uživatele, ve které najdete například různé vícepatrové a rozměrné klece. Tyto klece obvykle bývají i z kvalitních materiálů.

klece pro křečky

Nejlepší značky klecí pro křečky

Kteří výrobci nabízejí kvalitní klece pro křečky i další hlodavce?

  • Ferplast – Tento výrobce patří jednoznačně k nejoblíbenějším. Jeho produkty se těší velmi dobrému hodnocení v testech klecí pro hlodavce a spousta modelů patří k nejprodávanějším.
  • Inter Zoo – Vynikající výběr zajímavých a velmi rozmanitých klecí, včetně atypických. Nechybí vysoké, vícepatrové klece nebo i klece dřevěné.
  • Zolux – Populární výrobce s různorodým výběrem. Ne všechny modely se ale těší úplně optimální kvalitě.
  • MPS – Značka nabízí nepříliš rozsáhlý sortiment klecí, z nichž některé jsou poměrně oblíbené. Obvykle jde o klece s výbavou, ale jsou tu i „holé“ modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak udržovat klec v čistotě?

Obden je vhodné vyčistit křečkovi hnízdečko a záchod. Jednou za 1-3 týdny (podle velikosti klece) podestýlku. Během výměny byste měli opláchnout plastové dno klece, případně mříže (jen vodou bez saponátů). Pravidelně čistěte i pítko a misky na jídlo.

Jak velkou klec pořídit pro dva křečky?

Dva křečci se dobře zabaví navzájem, takže není nutné razantně zvyšovat rozlohu klece. Za dalšího křečka, ale vždy připočtete alespoň 10 cm navíc na délku.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Ferplast Favola

Rozměry: 60 x 36,5 x 30 cm
Vybavení: napáječka, domek, miska, kolotoč
Materiál: plast/kov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1369 Kč Číst recenze
#2Ferplast Hamsterville
Rozměry: 60 x 36 x 49 cm
Vybavení: police, schůdky, napáječka, kolotoč, domek
Materiál: plast/dřevo/kov
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1699 Kč Číst recenze
#3Rody 3 TRIO žlutá 41x27x53cm Zolux
Rozměry: 41 x 27 x 53cm
Vybavení: 2 kolotoče, napáječka, 2 misky, domeček, 7 ohýbaných trubek pro sestavení tunelu
Materiál: plast/kov
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]935 Kč Číst recenze
#4Klec SMALL ANIMAL CH2
Rozměry: 55 x 38 x 62 cm
Vybavení: domek, kolotoč, skluzavky
Materiál: plast/kov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#5CAGE CONEY ISLAND
Rozměry: 50 x 35 x 36,2cm
Vybavení: domek, kolotoč, napajedlo, miska
Materiál: plast/kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]899 Kč Číst recenze
#6Ferplast Olimpia
Rozměry: 46 x 29,5 x 54cm
Vybavení: domek, tunely, kolotoč, napajedlo, miska
Materiál: plast/kov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1087 Kč Číst recenze
#7Box Combi 2 s tělocvičnou
Rozměry: 79,5 x 29,5 x 26,3 cm
Vybavení: domek, kolotoč, tunely, miska
Materiál:
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1149 Kč Číst recenze
0 Sdílení