Zvířata

Nejlepší granule pro psy seniory: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší granule pro psy seniory Máte doma staršího pejska a chcete mu zajistit důstojné stáří ve zdraví a s dobrou vitalitou i radostí ze života? Kromě příznivého prostředí a dostatku péče, lásky a prostoru pro aktivitu je základním pilířem úspěchu správné stravování. Spousta lidí využívá jako primární nebo i jediné krmivo granule. Není třeba od toho ani ve vyšším věku ustupovat. Jen dobře vybírat. Dnes se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší granule pro psy seniory.

Výběr granulí by se měl vždy odvíjet od konkrétních potřeb, požadavků a omezení. Zásadní je vědět, co zvíře potřebuje (a co naopak ne) a podle toho vybírat krmivo. U granulí je třeba na základě těchto znalostí pečlivě číst složení a volit co nejkvalitnější a nejpoctivější varianty. S výběrem vám pomůže náš průvodce, avšak sestavili jsme pro vás i žebříček nejlepších výrobků a kromě toho se můžete inspirovat i v uživatelských nebo odborných recenzích krmiva a granulí pro psy seniory.

Nejlepší granule pro psy seniory na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Haffit: granule na míru
✔️ Krmivo na míru ze surovin podle vašeho výběru

1. Vyberete suroviny a vyplníte údaje
2. Vypočteme ideální krmivo na míru
3. Připravíme a zabalíme
4. Odešleme na vaši adresu
📌 Cena: individuální
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Orijen Senior dog
✔️ Bezkonkurenční poměr volně chovaných kuřat a krůt, ryb a vajec
✔️ Vyrobeno v Kanadě
✔️ Se sníženým obsahem sacharidů a nízkou glykemickou zátěží
📌 od 2000 Kč / 11,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Acana Dog Senior Heritage
✔️ Bez obilovin a brambor s obsahem ještě více masa
✔️ Používají se čerstvé suroviny, vyrobeno v Kanadě
✔️ Hlavní složka: kuře a krůta
✔️ Velmi chutné krmivo pro starší psy
📌 od 1800 Kč / 11,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Brit Care Senior Lamb & Rice
✔️ Nejprodávanější krmivo pro psy seniory
✔️ Základem je jehněčí maso a rýže
✔️ Suroviny zajišťují vysokou snášenlivost krmiva
✔️ 100% hypoalergenní
📌 od 1500 Kč / 12 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Calibra Dog Premium Line Senior & Light
✔️ Lehce stravitelné
✔️ Cena, kvalita
✔️ Vyvážená receptura je přizpůsobena potřebám starších psů
✔️ Podporuje pohybový aparát a napomáhá v boji s nadváhou
📌 od 600 Kč / 12 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Country Dog Light Senior
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Vysoký obsah červeného masa a živin pro zdraví a vitalitu
✔️ Neobsahuje sóju nebo chemické konzervační látky
✔️ přídavek vitaminu E a selenu pro podporu imunity
📌 od 850 Kč / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat granule pro starší psy?

V případě granulí je nutné vědět přesně, co hledáte. Nenechat se ošálit reklamami a lákavými názvy typu prémiové, superprémiové, holistické apod. Tyto přívlastky mohou výrobci používat prakticky bez omezení, neplatí pro ně žádné zákonné regulace. Naprostou nezbytností je tedy číst složení.

Zajisté bude pro většinu chovatelů důležitá i cena. Nemusí nezbytně platit, že nejdražší krmivo je vždy nejkvalitnější. I za dostupnější ceny lze sehnat dobrá krmiva. Avšak neočekávejte je v akci v hypermarketu. Kvalitní krmiva musíte hledat na jiných místech. Vyplatí se orientovat i podle značek. Někteří výrobci nabízejí osvědčenou kvalitu a mají dobré renomé i u náročných chovatelů.

Pes senior

Od kdy podávat speciální „seniorské“ krmivo?

Obecně se často uvádí jako zlomový věk 7. let. Tehdy se většinou začínají měnit požadavky na stravu i chování psa a pes začíná zkrátka stárnout. Už v tomto věku je dobré začít uvažovat o úpravě stravy a přechodu na „jídelníček pro seniory“.

Dokonce i když pes ještě nejeví známky stárnutí, může tato specifická a bohatá strava pomoci projevy oddálit. Funguje tedy i částečně jako prevence, protože by měla obsahovat adekvátní poměr živin a dostatek vitamínů i jiných látek, které zvíře ve vyšším věku potřebuje k udržení pevného zdraví.

Podle čeho vybírat granule pro staršího psa?

Výběr krmiva by měl být vždy poněkud „osobní“. Žádné granule ani jiné krmivo nemůže být univerzálně vhodné pro všechna zvířata. I u lidí v plné míře platí, že jídelníček by měl respektovat zásadní individuální faktory. Proto univerzální diety a jídelníčky selhávají. Jaké faktory však patří k těm nejdůležitějším, které bychom měli zohlednit?

Kalorický příjem přizpůsobený věku

Tak jako lidem se i psům postupem věku zpomaluje metabolismus. Většinou se s vyšším věkem pojí omezení fyzické aktivity, snížení vitality. Z toho plyne i nižší spotřeba energie. U starších psů je tedy typicky třeba více sledovat kalorický příjem a krotit ho více než u velmi aktivních mladých psů, kteří vyběhají třeba i velké porce kalorií.

Nedostatečná kontrola kalorického příjmu může vést u starších psů k rozvoji nadváhy nebo i obezity. Těchto problémů se zvíře v pokročilém věku bude jen těžko zbavovat. Přitom jde o rizikový faktor rozvoje celé řady dalších potíží a chorob. Zvýšenou zátěží kloubů počínaje, srdečními, plicními či jaterními onemocněními konče.

Odpočívající pes

Samozřejmě i zde je nutný individualizovaný přístup. Někteří psi jsou i v pokročilejším věku zdraví a aktivní, tak jako někteří lidé. Jiní však mohou být unavenější, pasivnější. Kvalitní strava s dostatečným zastoupením makro i mikroživin (vitamíny, minerály,…) jim může pomoci udržet si vyšší vitalitu. Nicméně věk obvykle nelze zcela obelstít.

Zvláštní důraz na kontrolu kalorického příjmu je nutný u zvířat, které trpí nějakými nemocemi pohybového ústrojí (např. artritida,…). Je zřejmé, že tito psi nemohou být tak aktivní jako jiní. Nutno však poznamenat, že kontrola kalorického přijmu rozhodně neznamená, že bychom starší psy měli nechávat hladovět. Naopak, potřebují velmi pestrou, kvalitní, dostatečnou a vyváženou stravu, která jim pomůže bojovat s neduhy vyššího věku. Jen je třeba více přemýšlet nad složením.

Setkat se můžete s různými tabulkami i kalkulačkami a grafy, které pomocí koeficientů uvádějí doporučený denní příjem pro psa na základě váhy, věku nebo i dalších faktorů. Průměrný denní příjem staršího psa se může pohybovat v rozmezí cca 200 až 350 kj na kg tělesné váhy. Jde však o velmi orientační údaj.

Bílkoviny, tuky a další

Jaké živiny by mělo mít seniorské krmivo pro psy? Starší psi už by v první řadě neměli dostávat tolik tuků jako mladí psi či štěňata. Totéž se dá říct o bílkovinách. Tyto živiny však musí zůstat v dostatečné, přiměřené míře zastoupeny.

Tuky jsou důležité pro vstřebání důležitých vitamínů, chrání orgány, podílejí se na správné funkci imunity, termoregulace, hormonálního systému atd.

Bílkoviny jsou rovněž třeba, i když pes už dávno není „ve vývinu“. Proteiny ochrání svalovou hmotu, jsou důležité pro obnovu buněk, ale opět i pro tvorbu některých hormonů a mají i další úkoly.

Přemíra tuků může vést k obezitě, příliš mnoho proteinů může zatěžovat ledviny. Proto platí, že všeho s mírou.

Strava psa seniora však musí být výživově bohatá. Důležitý je příjem vlákniny. Ten zajistí rostlinné složky v krmivu (psi rozhodně nejsou čistí masožravci). Psi vlákninu potřebují v každém věku a pro starší zvířata to platí zvlášť.

S tuky pak souvisí dostatečné zastoupení omega 3 a omega 6 mastných kyselin v adekvátním poměru. U tuků je tedy třeba dbát nikoli na kvantitu, ale na kvalitu. U starších zvířat je velmi důležité výrazné zastoupení vitamínů a minerálních látek v krmivu.

Především antioxidanty jsou ve vyšším věku nutné pro ochranu buněk před rozvojem zhoubného bujení. Mezi nejúčinnější antioxidanty patří vitamíny jako C, D, E či A, ale taky například stopový prvek selen, flavonoid rutin a další.

Pro psy jsou taky důležité látky podporující trávení. Kromě již zmíněné vlákniny jsou to zejména probiotika či různé specifické enzymy. A zapomínat nemůžeme ani na psí kloubní výživu, která je logicky ve vyšším věku důležitá. Krmivo by mělo obsahovat podpůrné, ochranné a stavební látky jako kolagen, MSM, chondroitin a/nebo jiné.

Častější krmení

U starších psů se doporučuje poněkud upravit i stravovací režim. Vhodnější je rozdělení denní dávky krmiva spíše do více menších porcí než např. do dvou velkých. Zároveň bychom měli dbát na optimální teplotu jídla. U granulí tento problém obvykle řešit nemusíme, ale u čerstvého krmiva – pokud ho vytáhneme z lednice – bychom měli počkat, až dosáhne pokojové teploty. Pokud ho ohříváme kvůli úspoře času, jídlo nesmí být horké.

Zdravotní stav, aktivita

Tohoto tématu jsme se již dotkli. Krmivo by mělo být přizpůsobeno tělesné hmotnost, věku, ale i velmi individuálním požadavkům. Sem patří konkrétní zdravotní stav, ale taky míra aktivity psa – tedy jakýsi „životní styl“. Při závažnějších problémech a onemocněních byste měli stravování konzultovat s veterinářem.

Kupříkladu u psů se kardiovaskulárními problémy bude třeba omezit a hlídat příjem sodíku, tedy solí a naopak zajistit dostatek vitamínů jako D, E, A, skupina B či omega 3 mastných kyselin. Psi s rizikem nebo rozvinutým onemocněním ledvin by neměli dostávat příliš mnoho bílkovin. Opět je důležité omezit i soli či fosfor. U psů s diabetem je třeba hlídat tělesnou hmotnost, omezit tuky, kontrolovat sacharidy a cukry a zajistit dostatek vlákniny atd.

Chuť je důležitá

Pokud pes pěkně jí vše, co mu předložíte, můžete se ještě docela radovat. Stárnoucí pejsci však mohou začít trpět nechutenstvím. Pak přichází starosti s tím, jak do nich dostat patřičné živiny. Výrazněji se projevující nechutenství bývá často příznakem či průvodním jevem vážnější choroby. Měli byste tedy zvážit i návštěvu veterináře.

Možnosti boje s nechutenstvím jsou různé, ale žádná rada není univerzální. Může pomoci již zmíněné rozdělování jídla do více malých porcí. Granule můžete například smíchat s odstátou vodou anebo lépe nesoleným masovým vývarem. Změknou a dostanou lepší „šmak“. Může pomoci i vyvýšení misky, aby se pes nemusel tolik sklánět. Chuť k jídlu mohou ovlivňovat i některé léky, pak je namístě konzultace s veterinářem o jejich případné výměně nebo jiném řešení.

Granule vs. jiné druhy krmiva u starších psů

Jsou lepší granule, konzervy, nebo rovnou moderní BARF tedy čerstvé krmivo? Když se bavíme o psech seniorech, asi se dá těžko počítat s tím, že pes, který byl celý život nebo dlouhodobě zvyklý na určitý typ stravy bude snadno přecházet na jiný.

Cesta od granulí k čerstvému krmivu může být možná poněkud snazší. Kupříkladu u psů, kteří trpí jistým nechutenstvím, můžete zkusit, zda mu jiný typ krmiva nezachutná líp. V zásadě však platí, že každý typ krmiva má své výhody i nevýhody…

Granule jsou pohodlnější a umožňují – jsou-li kvalitní a dobře zvolené – pokrýt veškerou potřebu důležitých látek a živin. Bývají totiž často obohacené o potřebné vitamíny, minerální látky atd. U čerstvé stravy bez suplementace bude velmi obtížné dosáhnout toho, abyste pokryli celé spektrum potřebných látek v optimálním a měřitelném množství.

Granule jsou však méně přirozené, téměř neobsahují vodu, takže je třeba zvlášť dbát na pitný režim. Mohou být i hůře stravitelné a v každém případě je třeba pečlivě studovat jejich složení.

Jak vybrat granule? Dbejte na kvalitu, čtěte složení

U granulí je velké riziko, že budou nekvalitní až velmi nekvalitní. Levné granule, zejména ty ze supermarketu, jsou nezřídka spíše neurčitá, takřka odpadní, hmota plná bezcenných obilných sacharidů. Co tedy u granulí chtít?

Základ musí tvořit masová moučka ve vysokém množství a/nebo čerstvé maso v ještě vyšším podílu. Čerstvé maso totiž obsahuje hodně vody, takže hodnoty jsou zavádějící. U kvalitních granulí tvoří složení aspoň kolem 30-35 % masové moučky – ve složení se tato položka nachází na prvním místě a je přesně definováno o jaké maso jde (jehněčí, kuřecí,…).

Obsah bílkovin se pohybuje mezi 20-30 % s optimem kolem 25 %. Obsah tuků kolem 9-15 %. U starších psů doporučujeme hledat spíše méně tučné varianty. Obsah vlákniny by měl být ideálně aspoň kolem 4 %.

Dále je třeba sledovat, zda jsou zastoupeny vitamíny, minerály, probiotika a další látky, které jsme rozepsali v minulé kapitole.

Náš tip: Tipy na nejlepší granule pro štěňata

Cena granulí pro starší psy

Kolik budou stát kvalitní granule pro psy seniory? Je jasné, že správná výživa přece jen něco stojí. Hledat se však dá v různých relacích, jen v některých bude hledání složitější.

Granule pro psy seniory do 80 Kč za kg

V této levné relaci budete muset pečlivěji zkoumat složení a opravdu vědět, co potřebujete. Pomoci vám mohou různé testy krmiv a recenze. Přesto i zde se dá vybrat docela solidní krmivo.

Granule pro psy seniory do 150 Kč za kg

Tato kategorie je velmi široká, neměl by být zvláštní problém vybrat si v ní z poměrně kvalitních i hodně kvalitních krmiv.

Granule pro psy seniory nad 150 Kč za kg

Zde už se dostáváme do sféry poměrně velmi drahých granulí. Neznamená to však, že budou automaticky kvalitnější než levnější. Nenechte se nachytat a neplaťte zbytečně víc.

Nejlepší značky granulí pro psy seniory

Které značky granulí nabízejí osvědčená a kvalitní krmiva i pro starší pejsky? Zde je pár tipů:

  • Brit Care – Jedna z nejznámějších značek. Velmi kvalitní a osvědčená. S obrovským výběrem a často i poměrně příznivými cenami.
  • Royal Canin – Další velmi ceněná a osvědčená značka. Velmi kvalitní krmiva.
  • Fitmin – Fitmin patří mezi prémiové značky, které nabízejí i špičková krmiva pro psy seniory.
  • Acana – Kvalitní složení, vysoký obsah masa, proteinů i vlákniny. Zkrátka další kvalitní značka. Ale obvykle musíte počítat s vyšší cenou.
ProduktInfoHodnocení
#1Haffit: granule na míru
✔️ Krmivo na míru ze surovin podle vašeho výběru

1. Vyberete suroviny a vyplníte údaje
2. Vypočteme ideální krmivo na míru
3. Připravíme a zabalíme
4. Odešleme na vaši adresu
📌 Cena: individuální
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Orijen Senior dog
✔️ Bezkonkurenční poměr volně chovaných kuřat a krůt, ryb a vajec
✔️ Vyrobeno v Kanadě
✔️ Se sníženým obsahem sacharidů a nízkou glykemickou zátěží
📌 od 2000 Kč / 11,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Acana Dog Senior Heritage
✔️ Bez obilovin a brambor s obsahem ještě více masa
✔️ Používají se čerstvé suroviny, vyrobeno v Kanadě
✔️ Hlavní složka: kuře a krůta
✔️ Velmi chutné krmivo pro starší psy
📌 od 1800 Kč / 11,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Brit Care Senior Lamb & Rice
✔️ Nejprodávanější krmivo pro psy seniory
✔️ Základem je jehněčí maso a rýže
✔️ Suroviny zajišťují vysokou snášenlivost krmiva
✔️ 100% hypoalergenní
📌 od 1500 Kč / 12 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Calibra Dog Premium Line Senior & Light
✔️ Lehce stravitelné
✔️ Cena, kvalita
✔️ Vyvážená receptura je přizpůsobena potřebám starších psů
✔️ Podporuje pohybový aparát a napomáhá v boji s nadváhou
📌 od 600 Kč / 12 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Country Dog Light Senior
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Vysoký obsah červeného masa a živin pro zdraví a vitalitu
✔️ Neobsahuje sóju nebo chemické konzervační látky
✔️ přídavek vitaminu E a selenu pro podporu imunity
📌 od 850 Kč / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení