Zvířata

Nejlepší granule pro štěňata: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší granule pro štěňata Kvalitní výživa je v raných stádiích života mimořádně důležitá. Může ovlivnit budoucí vývoj, a dokonce i zdraví v dospělém věku. Platí to u lidí. Platí to i u zvířat, psy nevyjímaje. Volba správného krmiva je tedy u štěňátek zásadní. Má-li být štěně šťastné, spokojené, dobře se rozvíjet – a má-li z něj vyrůst zdravé a silné dospělé zvíře, je třeba velmi pečlivě uvažovat takříkajíc o každém soustu, které mu poskytneme. Podobně jako u děti leží veškerá zodpovědnost na našich bedrech. Není vždy nutné kupovat nejdražší krmivo a předpokládat, že automaticky děláme pro zvíře to nejlepší. Stejně tak bychom však na krmení neměli za každou cenu „škudlit“. Ideální je střední cesta. Výběr krmiva s rozmyslem a dostatkem informací o tom, co pes potřebuje, a co mu naopak neprospívá, či rovnou škodí. V dnešním článku se tedy podíváme na to jak vybrat nejlepší granule pro štěňata.

Granule představují oblíbenou variantu výživy a v našem průvodci se primárně zaměříme právě na tento druh krmiva. Zmíníme se však i o ostatních možnostech a variantách. Krmivo by v každém případě mělo být vyvážené a obsahovat živiny, které pes do startu svého života potřebuje. Budeme-li ryze pragmatičtí, pamatujte, že investice do kvalitního krmiva ve štěněcím věku vede k úspoře za veterinární výlohy ve věku pozdějším.

Při výběru vhodné výživy vám kromě našeho průvodce mohou pomoci například uživatelské recenze granulí pro štěňata. Ještě detailnější a často objektivnější informace pak můžete získat z různých podrobných odborných testů a analýz, které jsou často na internetu k dispozici.

Nejlepší granule pro štěňata na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Panakei granule pro štěňata
Náš vítěz
✔️ lokální, naturální granule pro šteňátka
✔️ vhodné od 2. měsíce (velká a střední plemena)
✔️ 2 různé druhy masa (hovězí + krůtí)
✔️ receptura obohacena o unikátní huminové látky
✔️ krmivo neobsahuje: lepek, konzervanty, dochucovadla
📌 od 990 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Haffit krmivo na míru
Alternativní volba
✔️ krmivo na míru ze surovin podle vašeho výběru
✔️ vyberete suroviny a vyplníte údaje o svém mazlíčkovi
✔️ vypočteme ideální krmivo na míru jeho potřebám
✔️ spousta druhů surovin, ze kterých můžete vybírat
✔️ forma krmiva: čerstvě pečené polštářky přeplněné masem
📌 cena individuální
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Acana Heritage Puppy & Junior
Nejprodávanější krmivo pro štěňata
✔️ dobrý nutričný obsah
✔️ luxusní kanadské granule
✔️ firma Acana je zárukou kvality v oboru
✔️ krmivo obsahuje 60% kuřete, ryb a vajec
✔️ a také 20% zdravého ovoce & zeleniny
📌 od 2 140 Kč / 18 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Fitmin Dog Medium Puppy
✔️ krmivo pro štěňata středních plemen v období 2 - 12 měsíců
✔️ bílkoviny 29 %, tuk 19 %, energie 16,3 MJ/1 kg
✔️ 50 % čerstvé kuřecí maso ° 24 % sušené kuřecí suroviny ° 5 % rybí suroviny
✔️ skvělé recenze a zkušenosti od zákazníků
📌 od 1530 Kč / 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Essential Foods Beginning Large Breed
✔️ kladně hodnoceno od zákazníků
✔️ vyvážené krmivo bez obilí
✔️ pro štěňata, které v dospělosti vyrostou do váhy více než 15 kg
✔️ složení: čerstvé kuřecí maso a kachní maso
📌 od 1 700 Kč / 12,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Eukanuba Puppy & Junior Large Breed
Pro velká plemena
✔️ pro štěňata velkých plemen psů od 3 do 14 měsíců
✔️ složení: 20 % čerstvé kuřecí maso, 15 % sušené kuřecí a krůtí maso (kuře 9 %) ...
✔️ s přídavkem DentaDefense pro zdravé zoubky
📌 od 1 100 Kč / 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice
Nejprodávanější krmivo pro štěňata
✔️ skvělé recenze (95% spokojenost, 880+ kupujících)
✔️ obsahuje výhradně hypoalergenní suroviny
✔️ základem je jehněčí maso a rýže
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ určeno pro štěňata velkých plemen (nad 25 kg) od 3 měsíců do 2 let
📌 od 1 280 Kč / 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat granule pro štěně?

Při výběru granulí pro výživu štěněte je velmi důležité znát potřeby psa v daném věku a řídit se složením, nikoli reklamními triky. V našem průvodci se dozvíte, co konkrétně a v jakém množství by měly štěněcí granule obsahovat pro správný vývoj a zdraví psa. Rovněž vám poradíme, na co si při výběru dávat pozor.

Co štěně potřebuje?

V nejranější fázi života je ideálním krmivem mateřské mléko, které štěně získá od své matky. Není-li možné z různých důvodů zajistit novorozenému štěněti mateřské mléko, přicházejí na řadu umělá mléka. Podobně jako u dětí jde o „nutné zlo“, ke kterému bychom se neměli uchylovat, pakliže existuje možnost dopřát štěněti skutečné mateřské mléko.

Růst štěněte může být velmi překotný. V závislosti na plemeni může už během prvního roku vyrůst srovnatelně jako člověk během prvních 10 až 15 let života. Tomu odpovídají i vysoké nároky na kvalitu, výživnost a energetickou bohatost stravy.

Roztomilé štěňátko

Od kdy je vhodné štěně přikrmovat?

O prvních příkrmech je možné uvažovat nejdříve od cca 3-4 týdne věku. Právě zde mohou na řadu nastoupit granule, ty podáváme nejprve v malém množství a rozmáčené v mateřském mléce, obyčejné vodě, případně se doporučuje i neosolený vývar. Přikrmovat můžeme 4-6krát denně. Kolem 8. týdne už by štěně mělo být připraveno na tuhou stravu.

Růstový „spurt“ v prvním půl roce štěněte

Obecně platí, že to cca 6. měsíce věku prožívají štěňata nejdivočejší růstový „spurt“ – tedy poměrně razantní vývoj. Konkrétní průběh se může lišit plemeno od plemene i štěně od štěněte, ale v celku platí, že právě v tomto období je důraz na dostatečné množství a kvalitu výživy naprosto zásadní.

Chovatel musí zajistit nejen dostatečnou kalorickou hodnotu a množství krmiva, ale i dbát i na to, že výživa bude vyvážená a bude obsahovat adekvátní podíl všech látek, které štěně v tomto věku potřebuje. Jaké látky to jsou?

  • Kvalitní bílkoviny a tuky se zastoupením DHA (omega-3 kyseliny)
  • Fosfor a vápník pro růst kostí a zubů
  • Vitamín E, selen a antioxidanty pro celkový rozvoj a vývoj imunity

Kdy lze přejít na dospělé granule?

Kdy je ten správný čas vyměnit štěněcí granule za „normální“ – tedy za granule pro dospělé psy? Obvykle se je za štěně považován pes do věku cca 9 měsíců až 1 roku. V tomto věku je možné uvažovat o přechodu na dospělé kvalitní granule.

Další možností, která je výhodná zejména u větších plemen, může být přechod na juniorské granule kolem půl roku věku a na dospělé až kolem 18. měsíce nebo 2 let věku.

Štěně a dospělý pes

Alternativy ke granulím

Granule samozřejmě nejsou jedinou formou stravy, kterou může pes (v jakémkoli věku) přijímat. Další možností jsou konzervy a kapsičky s různě upravovanými surovinami, pamlsky, doplňky stravy a nejrůznější kombinace. V současnosti se hodně mluví o výživovém stylu BARF, jehož podstatou je krmení psa syrovou a nezpracovanou stravou – kromě masa sem patří i zelenina či oleje.

BARF je některými chovateli vyzdvihován jako přirozenější systém stravování s plnou kontrolou nad tím, co zvířeti dáváte (co strava obsahuje). Takzvané „barfování“ nemusí ani nutně vyjít zásadně dráž než krmení kvalitními granulemi. Nevýhoda spočívá především v náročnosti. Příprava BARF krmení vyžaduje čas, práci, opravdu velký mrazák,… nejde tedy o metodu pro každého.

Podle čeho vybírat granule pro štěňata?

Při výběru granulí (a při jejich dávkování a celkovém plánování výživy) je důležité brát v potaz plemeno, a především velikost psa, věk psa, případné specifické nároky a okolnosti. Zcela zásadní je ovšem sledovat samotné složení a kvalitu granulí.

Jaké by mělo být složení granulí pro štěňata?

Štěněcí granule by měly obsahovat optimální poměr makro i mikro živin. Na co se soustředit při výběru?

Bílkoviny

Obsah bílkovin by měl být kolem 22-32 % (ideál kolem 28 %). Tyto bílkoviny by měly pocházet z živočišných zdrojů – tedy ideálně z masa, a to v co největší míře. Složení granulí může utvářet maso čerstvé a sušené. Kvalitní granule nabídnou minimálně kolem 22 % sušeného masa, pro štěňata budou vhodné i granule s 30 nebo více procenty sušeného masa.

Problematické jsou naopak „proteinové posilováky“, které zvyšují podíl bílkovin pomocí různých rostlinných (luštěninových, obilných) koncentrátů. Ty jsou pro psa ve skutečnosti spíše přítěží.

Tuky

Podíl se může pohybovat mezi cca 10-25 %, avšak pro štěňata je nejvýhodnější podíl kolem 17 % tuků. Tuky by opět měly pocházet ideálně z živočišných zdrojů (nejlépe ryb). Jsou zdrojem vitamínů i dalších zásadních látek včetně omega-3 kyselin.

Sacharidy

Jsou zdrojem energie. Pocházejí z rostlinných zdrojů a pro štěně i dospělého psa jsou vhodné jen v určitém omezeném množství. Zdrojem sacharidů jsou většinou obiloviny, brambory, rýže nebo luštěniny. Mezi problematičtější zdroje patří pšenice, kukuřice či sója (riziko alergií, horší stravitelnost). Celkový podíl sacharidů v granulích by neměl být vyšší než cca 20 %.

Minerály

Velmi důležité jsou i minerální látky. Významnou roli zde hraje již zmíněný vápník a fosfor. Vzájemný poměr by se měl pohybovat kolem 1,2 až 1,4 ku 1 ve prospěch vápníku. Takto vytvářejí optimální „spolupráci“. Dále by neměl chybět sodík, draslík, hořčík, ale třeba i chlór či síra. Dále taky železo, měď, zinek a další.

Vitamíny

Vitamíny rozpustné v tucích jako D, E, A jsou velmi důležité pro vývoj a imunitu. Vitamín C plní ochrannou a antioxidační funkci, vitamíny B pečují o zažívací trakt i nervovou soustavu, biotin se podílí na zdraví pokožky, srsti, ale třeba i jater. Toto jsou tedy zásadní vitamíny, které by ve výživě rozhodně neměly chybět.

Popeloviny a vláknina

Granule by měly obsahovat i optimální podíl těchto dvou složek. V případě vlákniny je to kolem 3-5 %, v případě popelovin kolem 5-8 %. Významněji vyšší nebo nižší zastoupení není žádoucí.

Na co si dát pozor a jak číst složení?

Pokud víte, co by granule měly a neměly obsahovat – a co vaše štěně potřebuje – budete se schopni mnohem lépe zorientovat v nabídce. Ale i tak na vás čekají různá úskalí. Jen rozluštění složení granulí může být „malá věda“. Výrobci často využívají různé postupy a triky, jak učinit složení lákavějším nebo zamaskovat některé nedostatky.

Ve složení by měly složky postupovat za sebou podle toho, v jakém množství jsou obsaženy. Pokud však výrobce rozloží některou ne až tak žádoucí složku na dílčí položky (např. kukuřici na kukuřičný škrob, protein,…), může snadno dosáhnout toho, že některá vábivější položka (třeba čerstvé maso) se posune na vyšší úroveň. Tyto položky lze zase fikaně slučovat a vytvářet dojem ještě vyššího zastoupení.

Seriózní výrobci uvádějí jednoduché, transparentní a jasné složení, které je však zároveň maximálně konkrétní. Místo masové či drůbeží nebo rybí moučky tak najdete přímo uvedeno, že jde o moučku kuřecí, lososovou apod.

Pamatujte, že kvalitou a žádoucími přísadami se každý výrobce vždy rád pochlubí. Naopak náhražky, vycpávky či nežádoucí přísady nebo nevýhodné poměry složek se bude snažit zamlžit. To se týká i konzervantů. Velmi kvalitní výrobce se rád a viditelně pochlubí tím, že žádná ze složek není chemicky konzervována (využívá se např. přírodní konzervace pomocí vitamínu E apod.). Mezi naopak zvláště nežádoucí konzervanty patří látky BHA a BHT, které mohou mít i karcinogenní účinky.

Další reklamní triky

Mezi typicky marketingové chytáky patří různá chytlavá prohlášení a názvy typu „superultraprémiové“ granule apod. Nenechte se zmást. Taková označení nijak neupravuje ani neomezuje žádný zákon či nařízení. Dát si ho tudíž mohou i ty nejlacinější a nejmizernější granule. Řiďte se tedy složením, potažmo testy granulí pro štěňata, recenzemi či doporučeními relevantních odborníků (chovatelé, veterináři,…).

Tu a tam se můžete setkat i s granulemi cílenými přímo na určité plemeno. Opět jde především o marketing a reálně nemusí být v receptuře žádná specifická odlišnost. Tím spíš, že na plemeni v otázce krmení příliš nezáleží. Důležitá je spíše obecně velikost plemene. Solidní výrobci tak mohou nabízet granule např. pro štěňata velkých, malých a středních plemen – granule pro konkrétní plemeno je ale celkem vzato nesmysl.

Cena granulí pro štěňata

Kolik budou stát granule pro štěně? Pokud budete vědět, jak hledat kvalitu, nemusíte sáhnout jen po těch nejdražších. Přesto počítejte s tím, že za poctivé granule si přece jen trochu připlatíte.

Granule pro štěňata do 500 Kč

Levnější až průměrné granule. V této relaci musíte velmi pečlivě hledat, abyste našli adekvátní kvalitu. Je třeba pečlivě číst složení.

Granule pro štěňata do 1000 Kč

V této relaci už by se kvalita měla zvyšovat a výběr poctivých granulí bude větší. Jde o dobrou střední cestu pro většinu chovatelů.

Granule pro štěňata nad 1000 Kč

Zde už lze očekávat vysokou kvalitu. Přesto doporučujeme neztrácet obezřetnost a stále při výběru vycházet především ze složení.

Nejlepší značky granulí pro štěňata

Které značky granulí pro štěňata jsou osvědčené a kvalitní? Máme pro vás pár tipů pro snadnější výběr.

  • Panakei – Slovenské naturální krmivo pro psy má také v nabídce přímo granule pro štěňata s hovězím a krůtím masem. Panakei zakoupíte na oficiálním eshopu zde.
  • Haffit – Pokud si chcete krmivo složit na míru ze surovin podle vlastního uvážení, můžete tak učinit na Haffit.cz. Jedná se o oblíbenou službu a vcelku zajímavou alternativu komerčních krmiv. Krmivo si složíte zde.
  • Acana – Celkem drahé, ale naprosto špičkové granule opravdu vynikající kvality i pro velmi náročné chovatele.
  • Carnilove – Alternativa k Acana se srovnatelnou kvalitou. Prvotřídní, poctivé složení.
  • Brit Care – Značka patří k vůbec nejprodávanějším. Kvalita je poměrně velmi vysoká za přiměřenou cenu.
  • Purina – Spíše dostupnější granule, které však mají dobré hodnocení a mohou nabídnout přiměřenou kvalitu.

Nejprodávanější granule pro štěňata

Nejprodávanější granule pro štěňata na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Panakei granule pro štěňata
Náš vítěz
✔️ lokální, naturální granule pro šteňátka
✔️ vhodné od 2. měsíce (velká a střední plemena)
✔️ 2 různé druhy masa (hovězí + krůtí)
✔️ receptura obohacena o unikátní huminové látky
✔️ krmivo neobsahuje: lepek, konzervanty, dochucovadla
📌 od 990 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Haffit krmivo na míru
Alternativní volba
✔️ krmivo na míru ze surovin podle vašeho výběru
✔️ vyberete suroviny a vyplníte údaje o svém mazlíčkovi
✔️ vypočteme ideální krmivo na míru jeho potřebám
✔️ spousta druhů surovin, ze kterých můžete vybírat
✔️ forma krmiva: čerstvě pečené polštářky přeplněné masem
📌 cena individuální
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Acana Heritage Puppy & Junior
Nejprodávanější krmivo pro štěňata
✔️ dobrý nutričný obsah
✔️ luxusní kanadské granule
✔️ firma Acana je zárukou kvality v oboru
✔️ krmivo obsahuje 60% kuřete, ryb a vajec
✔️ a také 20% zdravého ovoce & zeleniny
📌 od 2 140 Kč / 18 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Fitmin Dog Medium Puppy
✔️ krmivo pro štěňata středních plemen v období 2 - 12 měsíců
✔️ bílkoviny 29 %, tuk 19 %, energie 16,3 MJ/1 kg
✔️ 50 % čerstvé kuřecí maso ° 24 % sušené kuřecí suroviny ° 5 % rybí suroviny
✔️ skvělé recenze a zkušenosti od zákazníků
📌 od 1530 Kč / 15 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Essential Foods Beginning Large Breed
✔️ kladně hodnoceno od zákazníků
✔️ vyvážené krmivo bez obilí
✔️ pro štěňata, které v dospělosti vyrostou do váhy více než 15 kg
✔️ složení: čerstvé kuřecí maso a kachní maso
📌 od 1 700 Kč / 12,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Eukanuba Puppy & Junior Large Breed
Pro velká plemena
✔️ pro štěňata velkých plemen psů od 3 do 14 měsíců
✔️ složení: 20 % čerstvé kuřecí maso, 15 % sušené kuřecí a krůtí maso (kuře 9 %) ...
✔️ s přídavkem DentaDefense pro zdravé zoubky
📌 od 1 100 Kč / 15 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice
Nejprodávanější krmivo pro štěňata
✔️ skvělé recenze (95% spokojenost, 880+ kupujících)
✔️ obsahuje výhradně hypoalergenní suroviny
✔️ základem je jehněčí maso a rýže
✔️ forma přípravku: tabletky
✔️ určeno pro štěňata velkých plemen (nad 25 kg) od 3 měsíců do 2 let
📌 od 1 280 Kč / 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení