Zvířata

Nejlepší šampony pro psy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Koupel a mytí psa Domácí mazlíčci znamenají radost, ale i starost. Musíme jim zajistit kvalitní krmivo, pelíšek, chránit je před nemocemi a pečovat o ně v řadě dalších ohledů, podobně jako o děti. K tomu patří i péče o jejich kožíšek. Podobně jako lidské vlasy si i zvířecí srst zaslouží pozornost, aby zůstávala zdravá, lesklá, hebká a krásná. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě tomuto tématu. Konkrétně se pak zaměříme na to, jak vybrat nejlepší šampon pro psy. Protože pejsek je přece jen nejlepším přítelem člověka a taky nejběžnějším domácím mazlíčkem nejen v naší zemi.

V dnešním článku opět najdete žebříček nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených produktů, ale taky obsáhlého průvodce nákupem. Kromě toho se můžete inspirovat například v odborných testech nebo uživatelských recenzích šamponů pro psy.

Nejlepší šampony pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Menforsan s výtažky oleje z Tea Tree
Přírodní proti svědění
✔️ 95% spokojenost s produktem (Heureka.cz)
✔️ Krásná vůně
✔️ Odstraňuje svědění a hydratuje pokožku
📌 od 185 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Menforsan repelentní proti hmyzu
Antiparazitní proti blechám, klíšťatům
✔️ Funguje na blechy, klíšťata, štěnice, roztoče
✔️ 96% spokojenost s produktem (Heureka.cz)
✔️ Příjemná citrónová vůně
📌 od 125 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tropiclean šampon pro psy
✔️ Pro bezoplachovou péči o srst psů
✔️ Vhodný pro všechna plemena
✔️ Netradiční vůně: kokos, papája, limetka
📌 od 180 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dermilen šampon
Veterinární hypoalergenní šampón
✔️ Silný čistící efekt
✔️ Udržuje kůži a srst hebkou, pružnou a lesklou
✔️ Vhodný i pro psy alergické na šampony
📌 od 320 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Beaphar Pour chien
Šampon pro černou srst
✔️ Obohacen extraktem z aloe vera
✔️ pH neutrální a dermatologicky testovaný
✔️ vhodný i pro citlivou pokožku psa
📌 od 105 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Gottlieb Yorkshire
Vynikající recenze uživatelů
✔️ Vhodné pro plemeno Yorkshire terrier
✔️ Šampon s makadamovým olejem
✔️ Nedráždí oči, uši ani nos
📌 od 65 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat šampon pro psy

Při výběru šamponu pro psy bychom měli vycházet z konkrétních potřeb nebo potíží pejska a dle toho vybírat specifický typ prostředku. Obecně velmi záleží na složení, především jeho nezávadnosti a šetrnosti. Vzít v potaz byste měli i podobu šamponu, ale taky cenu či značku.

V čem se liší šampon pro psy a pro lidi?

Nešlo by pejsky jednoduše koupat a pečovat o jejich srst pomocí šamponů a přípravků pro lidi? Tato otázka jistě napadne leckoho – a lze ji považovat za zcela relevantní a oprávněnou. Ale chovatelé mají v tomto směru jasno. Není vůbec dobré používat lidské šampony i pro psy. Jedno umytí zvířeti jistě žádnou vážnou újmu nezpůsobí, ale pokud byste přípravek pro lidi používali pravidelně, mohou se problémy se srstí a pokožkou u vašeho mazlíčka projevit.

Rozdíl je už v samotném pH kůže člověka a psa. Psi mají pokožku, jejíž pH se pohybuje kolem 6 až 7,5 (u lidí ideálně kolem 5,5). Je tedy nabíledni, že složení šamponu musí být odlišné. Lidská kosmetika může psí pokožku vysoušet a dráždit, narušovat její svrchní ochrannou vrstvu. To může vést až k náchylnosti k různým infekcím a rozvoji kožních obtíží.

A nejde jen o pH. Jsou samozřejmě i jiné věci, které nám svědčí, ale psům nikoli – a naopak. Ačkoli se to tak nemusí jevit, psí pokožka je poněkud citlivější než ta naše. Proto se doporučuje, pokud už musíte použít lidský šampon, sáhnout po prostředku pro děti nebo osoby s citlivou pletí. Šampon speciálně určený pro psy má však samozřejmě formuli složení, která jim vyhovuje mnohem víc. Respektive perfektně – pokud jde o kvalitní šampon.

Nejlepší šampon pro psy

Co obsahují kvalitní šampony pro psy?

Složení šamponů je pochopitelně velmi různorodé. To platí pro ty určené pro psy stejně jako pro lidi. Velmi záleží na konkrétním určení šamponu, čemuž se budeme věnovat níže. V každém případě je však vhodné, aby složení bylo co nejvíce šetrné a ideálně přírodní.

Kvalitní šampony využívají různé pečující přírodní oleje (arganový, norkový, avokádový, makadamový, brutnákový, mandlový,…), výtažky z nejrůznějších rostlin, jako je aloe vera, levandule, heřmánek, různé ovocné plody apod. Taky mohou být obohaceny o vitamíny – především vitamín E. Ten je důležitý v péči o lidskou i zvířecí kůži. Dále to mohou být vitamíny skupiny B či látky jako omega 3 nebo 6 mastné kyseliny, keratin atd. Šampony mohou taky obsahovat různé další látky, které mají třeba repelentní, antiparazitní nebo jiný specifický účinek.

Vyhnout byste se naopak měly šamponům, které jsou plné látek ze skupin jako silikony, parabeny, sulfáty a podobně. Jde především o levné a málo kvalitní šampony, které sázejí na „tvrdou chemii“. Svůj úkol mohou splnit, ale dlouhodobě nejsou ke kůži a srsti šetrné a mohou mít spíše kontraproduktivní účinky. Zvlášť u citlivějších zvířátek.

Další kategorií je parfemace. Často parfémovou složku tvoří syntetické (ale i přírodní) a někdy i dráždivé látky. Jedná se často o látky jako linalool, limonene, geraniol, citronellol a další. Nemusejí být samy o sobě nutně škodlivé, ale některé mohou způsobovat alergickou reakci či podráždění citlivější pokožky.

Podle čeho vybírat šampon pro psa?

Podle jakých faktorů se řídit při výběru šamponu pro svého pejska? V první řadě budete samozřejmě muset zvolit adekvátní prostředek podle toho, jak ho chcete používat a čeho chcete docílit. Tomu se budeme podrobně věnovat níže. Kromě toho může roli hrát i rasa psa, délka a typ srsti (hustá, hrubá, jemná,…) nebo její barva. Zaměřte se i na to, zda nemá váš pes na něco alergii nebo zvýšenou citlivost nebo na případné kožní potíže.

Koupání psa

Druhy šamponu pro psy

Šampon pro psa budete zcela jistě v první řadě vybírat podle účelu a způsobu použití. Existuje celá řada variant, které mohou pomoci s různým obtížemi nebo jevy.

Šampon pro štěňata

Podobně jako děti vyžadují štěňata speciální a zvlášť citlivou a jemnou péči. Dnes už můžete vybírat z široké palety šamponů určených právě pro štěňata, se složením odpovídajícím jejich potřebám. Neměly by obsahovat žádné dráždivé látky, ideální je přírodní složení s výrazným hydratačním a ochranným účinkem.

Repelentní šampony

Jde o zajímavý typ šamponů, které pomohou pejskům odolávat bodavému a obtížnému hmyzu. Především komárům a klíšťatům či blechám. Obvykle obsahují extrakt z citronely nebo jinou účinnou a přitom šetrnou látku s repelentním účinkem.

Je na místě zaměřit se na to, zda neobsahují dráždivou hmyz odpuzující chemii. Mezi kvalitní a nejoblíbenější patří repelentní šampony Menforsan. Ty jsou vhodné i pro časté používání.

Antiparazitní šampony

Existuje i sortiment šamponů pro psy s insekticidním a antiparazitním účinkem. Opět účinkuje i proti blechám, vším, klíšťatům, ale i dalším potenciálním kožním parazitům. Jsou vhodné i jako prevence, především se však používají již při problémech s parazity.

Obvyklou látkou je permethrin s velmi silným účinkem. Psi tuto látku obvykle dobře snášejí, takže je možná i intenzivní antiparazitní kúra. Naopak nikdy nepoužívejte šampony s touto látkou pro kočky! Je pro ně velmi toxická.

Tip: Podívejte se na nejlepší antiparazitní obojky pro psy jako alternativu šamponu

Šampony proti svědění

Škrábe a drápe se váš pejsek, kudy chodí? Pak možná přišel čas vyzkoušet zklidňující šampon proti svědění. Mnohé z nich jsou velmi šetrné a čistě přírodní, šampony se tudíž hodí i pro citlivé nebo alergické pejsky. Přípravky mohou obsahovat extrakty z aloe vera, lékořice, chaluh či konopný olej (nebo jiné oleje), chitosan, MSM, vitamín E i jiné látky.

Šampony pro citlivé a alergické psy

Podobně jako v případě šamponů pro štěňata je důraz celkem logicky kladen na šetrnost a vhodnost i pro velmi citlivou pokožku a srst. Šampony neobsahují dráždivé či alergenní látky, parfemaci apod. Přesto mohou poskytnout velmi solidní účinnost. Lez je bez obav používat dlouhodobě.

Šampon proti línání

Ztrácí váš pejsek až příliš mnoho srsti? I s tímto problémem mu můžete pomoci vhodným šamponem. Složení šamponů proti línání se typicky zaměřuje na ochranné, pečující a vyživující látky. Přírodní oleje, vitamíny, biotin a podobně.

Šampon proti lupům

Lupy netrápí pouze lidi, mohou dát zabrat i našim čtyřnohým kamarádům. A stejně jako lidem i psům může od těchto nevítaných návštěvníků odpomoci správný a účinný šampon. Šampon proti lupům by měl mít silnou hydratační složku, neboť lupům se daří na suché kůži.

Opět se tedy do popředí dostávají různé přírodní oleje. Velmi účinný je proti lupům např. norkový olej. Častou součástí je pak například biotin, keratin a další pečující, ochranné a vyživující složky. Krom toho mohou šampony obsahovat i silné účinné látky jako ketokonazol či octopirox, které se používají i proti plísním, kožním infekcím, kvasinkám a dalším neduhům.

Bělicí šampony

Jakkoli může toto běžné označení znít poněkud divně, majitelé pejsků s bílou či světlou srstí mohou někdy speciální bělicí šampon potřebovat. Pokud má pes problém se žloutnutím nebo zbarvováním srsti, šampon mu může pomoci získat zpět lesklý a krásný odstín.

Klíčové jsou látky ovlivňující pigmentaci a zvýrazňující přirozeně světlé odstíny. Šampon by opět ideálně neměl obsahovat potenciálně dráždivé chemické látky. Existují i šampony postavené na přírodní formuli. Stejně jako bělicí šampony pak existují i šampony pro černou či tmavou srst.

Šampony proti bakteriím a plísním

Šampony jsou zaměřeny na odstraňování odumřelých buněk a boj s problémy, které se v jejich prostředí mohou rozvíjet – plísně, infekce, kvasinky, zápach. Mnohé z těchto šamponů obsahují velmi silné účinné látky a jsou určeny jako veterinární přípravky. Nejsou tudíž pro běžné, preventivní nebo dlouhodobé použití. Použití speciálních šamponů tohoto typu byste měli ideálně konzultovat s veterinářem.

Šampon podle formy

Pokud jde o formu či konzistenci, můžete vybírat mezi šampony tekutými, ale i suchými. Suché a bezoplachové šampony mohou mít podobu pěny nebo i pudru či například spreje. V žádné fázi použití nevyžadují vodu. Naopak je nutné šampony používat na suchou srst. Šampon se do ní vmasíruje, poté je vhodné srst vykartáčovat a tím zajistit jeho optimální distribuci.

Suché šampony vážou nečistoty a mastnotu, dokážou tedy zajistit očistu srsti i bez koupele. To velmi oceníte u štěňat, ale i dospělých pejsků, kteří vodu špatně snášejí. Frekvenci koupání díky tomu můžete zásadně omezit.

Ceny šamponů pro psy

Kolik stojí kvalitní šampon pro psy? Máme pro vás stručný přehled toho, s jakými výdaji lze počítat.

Šampony pro psy do 200 Kč

Šampony o objemu většinou 250 nebo 300 ml. V této relaci najdete převážně levnější šampony, populární jsou značky jako Gottlieb, Trixie či Predator.

Šampony pro psy do 400 Kč

Vynikající výběr šamponů pro běžné i speciální použití. Obvykle jde o kvalitní a přírodní produkty. Oblíbené jsou značky jako Menforsan nebo Yuup!.

Šampony pro psy nad 400 Kč

Speciální, veterinární šampony anebo velká balení levnějších šamponů.

Nejlepší značky šamponů pro psy

Které značky šamponů pro psy stojí za pozornost a jsou nejlepší?

  • Menfosan – Velmi populární značka, která sází na přírodní složení. Nabízí široké spektrum šamponů – běžných i speciálních. Cena navíc není přemrštěná. Vynikající volba.
  • Yuup! – Skvělý výběr, velmi oblíbená značka. Yuup! patří mezi středně drahé značky s výborným poměrem ceny a kvality.
  • Gottlieb – Levná značka, která má však vesměs velmi vysoké hodnocení a těší se značné oblibě.
  • Trixie – Rozsáhlý sortiment, nízké ceny. Další žádaná značka dostupnějších šamponů pro psy.

Nejprodávanější šampony pro psy na trhu

Nejprodávanější šampony pro psy na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Menforsan s výtažky oleje z Tea Tree
Přírodní proti svědění
✔️ 95% spokojenost s produktem (Heureka.cz)
✔️ Krásná vůně
✔️ Odstraňuje svědění a hydratuje pokožku
📌 od 185 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Menforsan repelentní proti hmyzu
Antiparazitní proti blechám, klíšťatům
✔️ Funguje na blechy, klíšťata, štěnice, roztoče
✔️ 96% spokojenost s produktem (Heureka.cz)
✔️ Příjemná citrónová vůně
📌 od 125 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tropiclean šampon pro psy
✔️ Pro bezoplachovou péči o srst psů
✔️ Vhodný pro všechna plemena
✔️ Netradiční vůně: kokos, papája, limetka
📌 od 180 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dermilen šampon
Veterinární hypoalergenní šampón
✔️ Silný čistící efekt
✔️ Udržuje kůži a srst hebkou, pružnou a lesklou
✔️ Vhodný i pro psy alergické na šampony
📌 od 320 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Beaphar Pour chien
Šampon pro černou srst
✔️ Obohacen extraktem z aloe vera
✔️ pH neutrální a dermatologicky testovaný
✔️ vhodný i pro citlivou pokožku psa
📌 od 105 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Gottlieb Yorkshire
Vynikající recenze uživatelů
✔️ Vhodné pro plemeno Yorkshire terrier
✔️ Šampon s makadamovým olejem
✔️ Nedráždí oči, uši ani nos
📌 od 65 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení