Zvířata

Nejlepší záchody pro kočky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší záchod pro kočky I kočky potřebují své zázemí a vybavení. Jistě přitom nebude nikdo rozporovat, že záchodek patří mezi elementární záležitosti. Kočičky jsou ovšem tvorové, kteří mají specifické a poměrně vysoké nároky. Výběr záchodku a steliva do něj bychom proto rozhodně neměli podcenit – totéž platí i pro následnou údržbu tohoto vybavení. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší záchod pro kočky, jak se o něj starat a čím ho vystýlat. A odpovíme i na řadu dalších důležitých otázek, které se s tímto tématem pojí. Pokud si nejste jistí, zda je produkt, který vám padl do oka, tou správnou volbou, neváhejte navštívit i uživatelské recenze záchodů pro kočky. Dozvíte se leccos zajímavého.

Nejlepší záchody pro kočky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1CatGenie 120+ Robotická toaleta
Náš vítěz, automatický záchod
✔️ Samočisticí záchod pro kočky
✔️ Vhodný pro menší i větší kočky
✔️ Hygienické, recyklovatelné, biologicky rozložitelné a omyvatelné granule
✔️ Včetně vůně
📌 od 14000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2IMAC Krytý kočičí záchod
S výsuvnou zásuvkou
✔️ Rozměry: 40 × 56 × 42,5 cm
✔️ Oblíbený produkt
✔️ Skvělé recenze
✔️ Obsahuje vnitřní filtr
📌 od 820 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tommi WC Galaxy Deluxe
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Velikost: d 45 x š 36 x v 31,5 cm
✔️ Odnímatelný horní díl pro snadné čáštění
✔️ S filtrem a rukojetí
📌 od 270 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Curver WC kryté Rattan
✔️ Luxusní a vkusná toaleta pro kočky
✔️ Boční klipy pro jednoduché otevření / čištění
✔️ Výsuvná zásuvka pro stelivo
✔️ Filtr v horní části na zachycení zápachu
📌 od 1200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Savic Isis
✔️ Klasická otevřená vaničková toaleta
✔️ Rozměry D 50 x Š 37 x V 14 cm
✔️ Snížená výška = vhodná pro koťata i starší kočky
✔️ Okraj je možno sundat
📌 od 200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Savic Nestor
✔️ S filtrem z aktivního uhlí
✔️ Rozměry délka 56 cm, šířka 39 cm, výška 38,5 cm
✔️ S odklápěcím krytem pro rychlé čištění
✔️ Výška vstupu: 14 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat záchod pro kočky?

Co je důležité při výběru kvalitního záchodu pro kočky? V první řadě se musíte rozhodnout, zda sáhnete po uzavřeném, či otevřeném modelu v závislosti na tom, kde bude záchod umístěn a jaké máte nároky, možnosti a preference. Roli hraje i velikost, tvar, materiál a samozřejmě volba správného steliva. V neposlední řadě jistě i cena.

Kočka domov

Kam umístit kočičí záchod?

Jde zajisté o jedno z prvních a poměrně zásadních dilemat, která se pojí s pořízením kočičky. Kam jí umístit toaletu? Střetávají se zde dva zájmy. Zájem majitele, který obvykle nechce, aby záchod všude překážel a byl každému ihned na očích. A zájem kočky, která potřebuje, aby byl záchodek dostupný a na místě, na které bude ráda chodit.

Místo by mělo být klidné, spíše stranou. I kočka chce mít při jistých důležitých činnostech klid a trochu soukromí. To lze poněkud kompenzovat uzavřeným záchodem, ale tak jako tak zřejmě nebude vhodným místem prostředek obýváku. Asi nebudete chtít mít záchodek ani v kuchyni nebo ložnici, natož v dětském pokoji.

Nabízí se tedy koupelna či WC. Zde je ovšem úskalí v tom, že pokud dveře necháváte zavřené, kočka se bude muset dovnitř dobývat nebo žádat o svolení. Řešením je naučit se nechat koupelnu či WC otevřené, aby kočka mohla kdykoli vstoupit (což ovšem nemusí každému vyhovovat).

Dalším řešením může být pootevřená větší skříň, například posuvná skříň na chodbě. Venkovní prostory (balkon, terasa,…) jsou pochopitelně ideální – opět však za předpokladu, že se tam kočka může dostat. Zkrátka, nezbývá než přemýšlet nad kompromisem, který vám dovolí prostory bytu a jeho obyvatelé. Není přitom zrovna vhodné polohu záchodku často měnit.

Jak naučit kočku chodit na záchod?

Kočky jsou velmi čistotná, chytrá a učenlivá zvířátka. Naučit je chodit na záchodek obvykle není nijak složité. Samy vyhledávají místo, kde mohou své výtvory zahrabat. Stelivo a bedýnka je k tomu vybízí. Většinou stačí kočce záchod několikrát ukázat. Pokud kočka vykoná potřebu jinde, je vhodné přenést ji i exkrementy na lopatce do záchodku.

Pokud kočka dlouhodobě odolává vaší snaze vysvětlit ji, kde je toaleta, anebo když z ničeho nic začne vykonávat potřebu jinde i poté, co už byla na záchodek zvyklá, je třeba hledat příčinu problému. Může to být například:

  • Stres ze změn prostředí (změna polohy záchodku, rekonstrukce,…) nebo jiné stresující události.
  • Nevhodné umístění záchodu.
  • Nevhodné stelivo, které kočce nesedí či nevhodný záchodek (např. příliš malý).
  • Neuklizený, a tudíž zapáchající a znečištěný záchodek.
  • Onemocnění (může jít o určitá onemocnění močových cest i jiné problémy).

Pokud se kočce stane nehoda, netrestejte ji a více nestresujte. Snažte se jí znovu vysvětlit, kde je záchod. Zkuste vyměnit stelivo, zvážit, zda nepořídit jiný záchod nebo ho neumístit lépe, dostupněji. Udržujte záchod v čistotě.

Kočka domácí

Jaké je nejlepší stelivo pro kočičí záchod?

Výběr steliva je přinejmenším stejně důležitý jako výběr samotného záchodu. Stelivo neboli lidově „kočkolit“ může mít různé složení, formy a podoby. Nejlevnějším stelivem je písek. Ten ale nepohlcuje pachy a celkově není příliš hygienický ani praktický.

Prodávaná speciální steliva lze v zásadě rozdělit na hrudkující a nehrudkující. Mezi velmi časté a dostupné řešení patří hrudkující bentonit. Má šedou barvu a strukturu hrubšího písku až štěrku, kamínků. Lze ho pořídit nejen v různé hrubosti (každé kočce může vyhovovat jiná, dle citlivosti tlapek, hmotnosti atd.), ale i kvalitě.

Velmi levné bentonity budou hodně prášit a budete mít vyšší spotřebu. Kvalitní bentonit je ale celkem osvědčenou a populární volbou. Vyžaduje pravidelnější údržbu (je třeba každou „dávku“ vynášet), ale celková spotřeba je nižší. Jde tedy o celkem úsporné řešení. Bentonit navíc dobře pohlcuje pachy.

Další variantou je například silikonové stelivo známé jako silikagel. To má především vynikající vlastnosti, pokud jde o pohlcování pachů. Údržba je taky poměrně pohodlná. Celé stelivo je však nutné pravidelně měnit. Cenově obvykle silikagel vyjde dráž než bentonit. Je však neekologický a některé druhy mohou dokonce docela dost prášit. Jiné jsou naopak bezprašné.

Další možností jsou přírodní dřevitá steliva. Oproti zejména silikagelu jsou ryze ekologická a šetrná k prostředí. Vůbec nepráší. Výborně pohlcují pachy a absorbují vlhkost. Stelivo lze dokonce splachovat do běžné toalety, na rozdíl od bentonitu či silikagelu. Obecně se dá říct, že jde o velmi dobrou volbu. A to i po finanční stránce. I když je balení dražší, vydrží dlouho. Nevýhodou může být větší roznášení po domácnosti.

Jak často měnit stelivo a čistit záchod?

Jak o záchodek pečovat? Zde samozřejmě hraje roli to, jaké stelivo používáte. Obecně se však doporučuje vybírat hrudky pokaždé, když kočka vykoná potřebu nebo aspoň jednou denně, pokud nemáte tolik času. Kompletní výměna steliva se doporučuje jednou za týden až za dva týdny, dle stavu a typu steliva. V rámci této kompletní údržby je třeba záchodek i důkladně umýt.

Doporučujeme nečekat s výměnou na to, až se začne potřeba údržby projevovat zápachem či nevábným vzhledem steliva. Zvyšuje se tím riziko, že kočka vykoná potřebu jinde, nebo dokonce získá k záchodku odpor, který se pak hůře odnaučuje.

Jak na zápach z kočičího záchodu?

Základem prevence proti zápachu kočičího záchodu je pravidelná výměna steliva a pečlivá údržba. Rovněž může velmi záležet na druhu kočkolitu. Ty levné mohou začít zapáchat velmi rychle a vydatně. Existují parfémované varianty, ale nejde o zrovna ekologickou a šetrnou záležitost. Navíc odér je obvykle nepříjemně chemický.

Lepší je sáhnout po kvalitním stelivu, které má přirozeně výhodné vlastnosti. Například dřevitá steliva pohlcují pachy opravdu skvěle a jsou přírodní. Dobře se i udržují. Pokud záchodek nasákl pachem a nelze se ho zbavit ani po vyhození steliva a vymytí, můžete ho zkusit vyčistit roztokem octa a vody nebo pastou z octa a jedlé sody (hodí se na odolné zaschlé zbytky).

Kolik pořídit záchodů pro více koček?

Každá kočka by rozhodně měla mít vlastní záchodek. Kočky se o toto vybavení velmi nerady dělí a to může vést k vykonávání potřeby různě po domácnosti. Obecně se dokonce doporučuje, aby byl vždy k dispozici i jeden rezervní záchod.

Tedy např. pro čtyři kočky by se mělo zřídit pět záchodů. Ano, v menším bytě to může být dost vážný problém, ale asi menší než kočičí výkaly rozeseté po sedačkách, postelích a rozích. Chování koček je holt radost i starost. Přitom se dá říct, že s každou další kočkou radost narůstá lineárně, kdežto starosti rovnou exponenciálně.

Krytý, nebo otevřený záchod pro kočku?

Jde o poměrně důležité diskuzní téma a dilema. Pokud jde o samotné kočičí preference, některé studie ukázaly, že kočkám je to v zásadě jedno. Rozhodnutí je tedy na vás, což může být pro někoho výhoda a pro zase někoho ne.

Kryté záchodky

Obecně se dá říct, že kryté záchodky mohou nabízet jisté výhody v domácnostech, kde není moc místa nazbyt. Pokud musíte záchod chtě nechtě umístit na exponovanější nebo ne úplně ideální místo, krytý záchodek je zřejmě menší zlo. Pro vás i pro kočku. Obsah záchodku nebude tolik na očích a i zvíře bude mít při vykonávání potřeby lepší soukromí. Což – jak jsme si už řekli – je pro kočky poměrně důležité.

Krytý záchodek má taky výhodu v tom, že hrabavější kočky nebudou jeho obsah vysypávat. Rovněž z něj nebude tak snadno unikat zápach. To má ale i odvrácenou stránku. V útrobách záchodku se totiž pach bude držet o to víc. Kočky jsou přitom na takové věci velmi citlivé.

Ve výsledku tak platí, že kryté záchodky je třeba častěji a pečlivěji udržovat v čistotě. Vyplatí se taky pořídit kvalitnější stelivo s lepšími schopnostmi absorbovat pachy. To se může odrazit na provozních nákladech.

Otevřené záchodky

Otevřený záchodek je populární záležitost. Kočka do něj má vždy snadný přístup. Taky jde o nejlacinější řešení, které se navíc snáze udržuje v čistotě. Pokud máte možnost záchodek vhodně „skrýt“, otevřený typ je obvykle výhodnou volbou.

Tvar, rozměry, okraj

Je pochopitelné, že chcete, aby kočičí toaleta zabírala co nejméně místa. Na druhou stranu, pořízení příliš těsného záchodku je zcela kontraproduktivní. Kočka se v něm nebude cítit dobře, nakonec může vyhledávat jiná místa k vykonání potřeby. A i kdyby ne, je zde větší riziko, že obsah toalety bude při zahrabávání exkrementů vylétávat ven.

Kočka by se měla být schopná v záchodku pohodlně otáčet a je třeba se ujistit, že bude mít dost místa pro zahrabávání svých velkolepých výtvorů. Některé kočky hrabou poněkud divočeji. Pro takové mohou být vhodnou volbou záchodky s vyvýšeným okrajem anebo odnímatelným okrajem. Ty lépe chrání před vyhrabáváním i vynášením obsahu záchodku.

Je automatický záchod dobrá volba?

Věřte, nebo ne, ale je to tak. Existují i speciální automatické záchodky pro kočky, které se o většinu práce postarají samy, podobně jako to dělá lidská toaleta. Některé jsou velmi propracované. Filtrují stelivo, detekují vykonávání potřeby, mohou nabízet různé režimy (denní, noční), mají třeba i senzory pro sledování hmotnosti kočky. Mezi takové fikané kousky patří například záchod Tesla Smart Cat Toilet. Ten navíc i designem působí spíš jako něco z kosmické lodi než jako to, čím ve skutečnosti je.

Automatické záchodky však mají jistou nevýhodu – a tou je opravdu vysoká cena. Ty jednoduché stojí od cca 2 500 Kč. Ty sofistikovanější běžně i 12 a více tisíc Kč. Rozhodně nejde o nějak zvlášť běžné nebo masově rozšířené řešení.

Materiálové zpracování

Záchodky jsou obvykle z plastu. V kvalitě však mohou být značné rozdíly. Nekvalitní záchodky z laciného plastu budou méně odolné, snadněji taky přebírají pachy a jdou hůře vyčistit. Ve výsledku neušetříte ani práci ani peníze. Lepší volbou jsou záchodky z tvrdého a ideálně nezávadného PVC plastu s odolným povrchem, který nepřebírá pachy a vydrží déle hladký pro snadnou údržbu.

Ceny kočičích záchodů

Kolik stojí kvalitní kočičí záchod? U běžných variant nejde o nijak závratnou investici. Ale existují i překvapivě drahé modely.

Kočičí záchod do 300 Kč

Základní a levné toalety pro kočky jsou poměrně populární a výběr je značný. Jde obvykle o prostou plastovou bedničku. Někdy s odnímatelným vyvýšeným lemem.

Kočičí záchod do 700 Kč

Velký výběr uzavřených modelů, některé mohou mít i vzduchové filtry nebo jiné vybavení. Vhodná volba např. do menších domácností.

Kočičí záchod nad 700 Kč

Jde o různé propracovanější nebo designové modely. V ještě vyšších relacích pak můžete pořídit i samosplachovací nebo různé plně automatické modely – ty mohou stát i mnoho tisíc Kč.

Nejlepší značky záchodů pro kočky

Které značky kočičích záchodů odvádějí „dobrou práci“?

  • Tommi – Kryté i otevřené modely ve velmi dobré kvalitě a příjemném designu. Střední až nižší cenové relace.
  • Curver – Designové a propracovanější modely zavřených záchodků. Vyšší ceny, od cca 1100 Kč nahoru.
  • Savic – Rozmanitý výběr, různé cenové relace. Od velmi levných a zcela jednoduchých záchodů až po propracovanější.
  • Imac – Velmi populární značka. Především uzavřené záchodky. Střední až mírně vyšší relace.
ProduktInfoHodnocení
#1CatGenie 120+ Robotická toaleta
Náš vítěz, automatický záchod
✔️ Samočisticí záchod pro kočky
✔️ Vhodný pro menší i větší kočky
✔️ Hygienické, recyklovatelné, biologicky rozložitelné a omyvatelné granule
✔️ Včetně vůně
📌 od 14000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2IMAC Krytý kočičí záchod
S výsuvnou zásuvkou
✔️ Rozměry: 40 × 56 × 42,5 cm
✔️ Oblíbený produkt
✔️ Skvělé recenze
✔️ Obsahuje vnitřní filtr
📌 od 820 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tommi WC Galaxy Deluxe
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Velikost: d 45 x š 36 x v 31,5 cm
✔️ Odnímatelný horní díl pro snadné čáštění
✔️ S filtrem a rukojetí
📌 od 270 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Curver WC kryté Rattan
✔️ Luxusní a vkusná toaleta pro kočky
✔️ Boční klipy pro jednoduché otevření / čištění
✔️ Výsuvná zásuvka pro stelivo
✔️ Filtr v horní části na zachycení zápachu
📌 od 1200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Savic Isis
✔️ Klasická otevřená vaničková toaleta
✔️ Rozměry D 50 x Š 37 x V 14 cm
✔️ Snížená výška = vhodná pro koťata i starší kočky
✔️ Okraj je možno sundat
📌 od 200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Savic Nestor
✔️ S filtrem z aktivního uhlí
✔️ Rozměry délka 56 cm, šířka 39 cm, výška 38,5 cm
✔️ S odklápěcím krytem pro rychlé čištění
✔️ Výška vstupu: 14 cm
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení