Zvířata

Nejlepší probiotika pro psy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší probiotika pro psy
Zdravá střeva, zdravé tělo i duch. Tak by mohlo znít jednoduché pořekadlo, jehož pravdivost by na základě moderních výzkumů rozhodně mohla obstát. Platilo by přitom nejen pro lidi, ale taky pro zvířata. Například pro naše nejvěrnější čtyřnohé přátele – psy. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší probiotika pro psy. Zjistíte, co jsou to probiotika, jak fungují v lidském i psím těle, proč jsou důležitá a kdy se může vyplatit zařadit probiotické doplňky.

Nejlepší probiotika pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Canvit Probio
Nejprodávanější a nejlépe hodnocené
✔️ Přípravek s probiotiky a aktivovanými beta-glukany pro podporu trávení a imunity
✔️ Vhodný pro psy každého věku a velikosti
✔️ Podporuje správnou funkci střevní sliznice
📌 od 260 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Energy Probiovet
✔️ Oživuje mikroflóru tlustého střeva
✔️ Vhodný pro všechny druhy zvířat
✔️ Ve střevě působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznic
📌 od 285 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Purina VD Canine Fortiflora
✔️ Nejprodávanější produkt v kategorii
✔️ Unikátní probiotikum pro psy všech věkových kategorií
✔️ Podporuje zdraví střev a rovnováhu střevní mikroflóry
📌 od 685 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Harmonium INC Doggy Care Adult Probiotika
Výborné recenze
✔️ Prebiotika pro dospělé psy
✔️ Pomáhají obnovit dobrou střevní mikroflóru
✔️ Prášková forma – snadné podávání
📌 od 280 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Nekton Biotic Dog
✔️ Probiotický potravní doplněk pro stabilizaci střevní mikroflóry psů
✔️ Zvyšuje imunitu organismu
✔️ Ideální při poruchách trávení, pro obnovu střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky
📌 od 635 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Yoggies DogProBio® 130g Léčebná probiotická směs pro psy
✔️ probiotický a prebiotický doplněk potravy pro psy
✔️ lze podávat pro prevenci před nemocemi a k posílení imunity
✔️ probiotika jsou vhodná i pro dospělé a starší psy
✔️ pomáhá i při průjmech psa
📌 od 650 Kč
⭐ 88 % Číst recenze

Jak vybrat probiotika pro psy

Velmi důležité je seznámit se s tím, jak probiotika fungují (třeba i ve spojitosti s prebiotiky) a jaká jsou specifika psí střevní mikroflóry či jaké příznaky svědčí o jejím poškození. Výběr konkrétních probiotik pak už nemusí být obtížný. Pomoci vám mohou i testy a recenze probiotik pro psy.

Zdravá střeva – zdravý pes: o probioticích a střevní mikroflóře

Pojem probiotika je složeninou řeckého slova bios (život) a latinské předpony pro, která odkazuje k něčemu, co je výhodné, podporující, prospěšné. Probiotika jsou tedy v překladu látky „pro život“ nebo „podporující život“. V opozici k tomuto pojmu leží pojem antibiotikum, který je naopak „proti životu“. O jakém životě je řeč?

V tomto případě o životě ve střevech. Lidských, ale i psích. Ve střevech se nachází velká porce (u člověka prý i několik kg) bakterií a mikroorganismů, které vytvářejí zdejší mikroflóru – vlastní živý svět s vlastními pravidly. Za optimálních okolností zde vše funguje ve vzájemném souladu, symbióze, harmonii. To se odráží na zdraví majitele těchto střev. Ať už je to člověk, nebo pes.

Dnes už víme, že zdravá střevní mikroflóra je extrémně důležitá pro celkové zdraví organismu a člověka. A nejinak tomu je u zvířat. Naopak narušená mikroflóra může způsobovat rozsáhlé zdravotní problémy. Nemusí jít jen o trávicí problémy, ale i o potíže a onemocnění, která se střevy zdánlivě vůbec nesouvisejí. Střevní mikroflóra má dokonce vliv nejen na fyzický, ale i psychický stav.

Co škodí střevní „přírodě“?

Je tedy v našem nejvyšším zájmu udržovat střevní mikroflóru v kondici a harmonii. Nejen u sebe, ale i u našich zvířecích přátel. Co může mikroflóru poškodit? Například již zmíněná antibiotika, která sice zabíjejí patogenní a škodlivé mikroorganismy, ale bohužel s sebou vezmou i část těch prospěšných. Zkrátka, když se kácí les… ale vlivů poškozujících střevní mikrobiom je mnohem více.

V první řadě je to špatná strava. U psů to mohou být některé druhy ovoce (rybíz, avokádo, hrozny,…) či zeleniny (nezralá rajčata,…), některé ořechy, cukr a sladidla, uzeniny a obecně lidské, průmyslově opracované potraviny (ty mimochodem velmi škodí i nám) atd.

Další vlivy a faktory poškozující mikrobiom mohou pocházet ze znečištěného prostředí. Znečištěný vzduch, voda, pasivní kouření apod. Negativní vliv mohou mít různá onemocnění, ale i léky na ně. A činitelů může být mnohem víc.

Co jsou to tedy ta probiotika?

Pokud je střevní mikrobiom nějak narušen, pomoc lze hledat právě v probioticích, která život ve střevech podporují. Probiotka jsou proto definována jako souhrnné látky (živé mikroorganismy), které lze přijímat a v přiměřeném množství přispívají ke zdraví střev a jejich „majitele“. Jaké jsou tedy nejdůležitější body, které je dobré si pamatovat?

  • Probiotika jsou živé kultury
  • Jejich příjem v krmení/stravě podporuje zdraví střev, a tedy i celého organismu
  • Je třeba dbát na přiměřenost množství

pes krmení

Kdy jsou probiotika důležitá?

No jo, to je všechno hezké… ale jak poznat, že má pes nějaké problémy se střevní mikroflórou a že by mu mohlo prospět zvýšené (nicméně stále přiměřené) podávání probiotik? Existují různé náznaky a obtíže, které mohou být varovné a upozornit na to, že se psem není něco v pořádku a že na vině může být právě nerovnováha střevní mikroflóry. Které signály to jsou?

Trávicí obtíže

Tento signál je poměrně zjevný a odkazuje k trávicímu traktu. Může jít o průjmy, zácpy, střevní záněty a bolesti. Vyplatí se sledovat tu a tam stolici vašeho psa. Příliš kulaté, tvrdé, menší bobky mohou svědčit o zácpě. Zdravá stolice je podlouhlá, segmentovaná, nepříliš tvrdá.

Za normální je považována i stolice ve tvaru jakýchsi pelet s vlhkým povrchem. Mokrá a mazlavá, „kabanosovitá“ či měkká až řídká či vodnatá stolice už mohou být opět varovnými signály. Důležitá je i barva. Žlutá barva může svědčit o parazitech (kokcidie) či přemnožení patogenních bakterií ve střevě, ale i o jaterních potížích. Varovná může být i zelená stolice (zvlášť přetrvávající). Velmi varovná je modrá stolice, ale i černá stolice.

V případě problémů s trávením mohou probiotika představovat první pomoc. Případně mohou sloužit i profylakticky/preventivně u psů s citlivým trávením. U citlivých psů je třeba sledovat dávkování a volit optimální variantu probiotik.

Léky, onemocnění

Probiotika mohou posloužit v rámci rekonvalescence po nějaké nemoci či užívání léků, zejména antibiotik. Lze totiž předpokládat, že střevní mikrobiom byl v důsledku choroby a užívání léků narušen.

Alergické projevy

Ano, i psi mohou mít alergie. Dokonce na velmi podobné spouštěče jako lidé. Můžou to být sezónní alergie na pyly, na roztoče v prachu, na bodnutí či kousnutí hmyzem… Většinou se projevují drbáním, svěděním, vykusováním srsti. V případě potravinových alergií to mohou být trávicí obtíže a třeba i potíže s dýcháním. Probiotika sice alergie zřejmě nevyléčí, ale mohou pomáhat s jejich snášením, tlumením příznaků a přecitlivělosti apod.

Problémy se srstí a kůží

Většina lidí už dnes ví, že mezi první a nejčastější signály problémů se střevy mohou být kožní obtíže. A podobné je to i u psů. Má-li pes potíže či onemocnění kůže či srsti, je vhodné do léčby a prevence zahrnout i péči o zdraví střev v podobě právě podávání probiotik.

Prevence

Probiotika nemusejí nastoupit na řadu, až když se něco semele nebo něco hrozí. Můžete je v uměřené míře zařadit do běžné diety a tím soustavně podporovat zdraví psa.

francouzsky buldog

Probiotika a prebiotika

Tyto dva pojmy se mohou snadno poplést, nejde však o překlep ani o synonymum, nýbrž o dvě rozdílné věci. Zatímco PRObiotika jsou již samotné živé organismy, které mohou v našem střevě prospěšně působit, PREbiotika jsou složky a látky, které by se daly označit jako pomocné. Připravují a poskytují živnou půdu pro střevní mikroorganismy. Slouží jim jako obživa. Jsou tedy, dá se říct, srovnatelně důležité.

U psů stejně jako u lidí tvoří prebiotika především nestravitelné složky stravy. Zejména pak určité složky a druhy sacharidů, vláknina. Mezi typické probiotické potraviny vhodné pro psy patří například čekanka či mrkev, ale taky topinambur, artyčok, jablka nebo psyllium. Probiotika i prebiotika je vhodné dodávat v krmivu společně v optimálním množství a rovnováze. Tyto kombinace probiotik a prebiotik se někdy nazývají synbiotika – ty působí v synergickém efektu, lépe a účinněji než jedna složka sama o sobě.

Jak psům pomáhají probiotika?

Jaké pozitivní účinky může mít podávání probiotik (či synbiotik) u psů? Mezi důležité mikroorganismy, které mají v psích střevech velkou úlohu a zastoupení, patří například Escherichia coli. Správná, funkční střevní mikroflóra osídlená optimálními mikroorganismy (v optimálním množství) zajišťuje…

  • Fungování imunitního systému a boj s patogeny. Střeva jsou důležitým centrem imunitního systému.
  • Správnou a efektivní absorpci, ale i produkci, vitamínů a dalších důležitých látek.
  • Štěpení potravin a vstřebávání makro i mikro živin.
  • Hodné bakterie se podílejí i na důležité „detoxikaci“ střev a organismu od toxických látek přijímaných ze stravy či životního prostředí.
  • Starají se o metabolizaci enzymů, živin, ale i léků…

Probiotika se mohou pozitivně projevit na celkově lepším zdravotním stavu psa – a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Podpoří imunitu, pomáhají mírnit stres, úzkost či emoční nestabilitu, zlepšují trávení, stav kůže a srsti, mírní alergie a tak dále.

Lze použít lidská probiotika pro psy?

Jsou pro psy vhodná běžná lidská probiotika, která třeba sami užíváme, nebo je důležité psům pořídit vlastní probiotika? Zdravý rozum nám může snadno napovědět, že člověk není pes. Tak jako se pes nestravuje jako člověk, má jinou anatomii, tak i jeho střevní mikroflóra se od té naší liší. Lidské probiotické doplňky stravy tak nejsou obecně vzato pro psy určené a vhodné.

Nemusejí být nutně škodlivé, ale mohou být přinejmenším málo účinné nebo zcela neúčinné. Vyloučit však nelze ani přímo negativní vliv, zátěž pro psí organismus, výskyt vedlejších účinků apod. Proto doporučujeme pořídit psům speciální psí probiotika.

Forma probiotik pro psy

Jakou formu mohou mít probiotické doplňky a přípravky určené pro psy? Možností je více, a tak lze zvolit variantu, která bude pro vás a vašeho psa nejvíce přijatelná – dle jeho nátury.

Prášek je velmi oblíbená, praktická forma. Prášková prebiotika lze vmíchat do mokrého krmiva a takto je nenásilně do psa vpravit. Trochu hůře to jde, pokud je pes krmen např. výhradně granulemi, ale i do těch je možné prášek nasypat.

Tablety jsou osvědčené řešení, které potěší snadným dávkováním a dobrým dohledem nad tím, zda pes snědl opravdu tolik, kolik měl. Tablety se vkládají rovnou do tlamy, tu je třeba přidržet a čekat, až zvíře polkne. Některá zvířata nemají s tabletami až takový problém, ale jiná je odmítají a mohou mít tendenci je vyplivnout i po zdánlivě dlouhé době.

Roztoky jsou alternativou prášku s tím, že se ještě lépe rozpouštějí. Opět je lze vmíchat do krmiva. Podobně lze pracovat i s probiotickými pastami. Pasty a roztoky mohou být taky podávány injektorem, podobně jako se do s medikamenty v tekuté podobě dělá u lidí.

Další možností jsou i přirozené zdroje probiotik a prebiotik. Sem patří kvalitní čerstvé kefíry a jogurty, mrkev, čekanka, artyčoky apod. Doplňky mohou být vhodné, pokud např. pes tyto potraviny odmítá.

pes ovčák

Co obvykle obsahují kvalitní prebiotika?

Psí střevní mikroflóru osídlují prebiotika z kategorie:

  • Laktobacilů a bifidobakterií – Podporují vstřebávání živin a přirozeně pocházejí z mléčných produktů (zakysaných). Mírní nevolnosti, průjmy, regulují zažívání, podporují imunitu, působí pozitivně i na emoční stabilitu a mají další funkce.
  • Enterococcus faecium – Specificky psí probiotikum, které v lidských doplňcích chybí, ale v psí mikroflóře má důležitý význam.
  • Bacillus indicus, subtilis, coagulans – Pomáhají s produkcí a vstřebáváním důležitých vitamínů, mohou působit protizánětlivě.
  • Saccharomyces boulardii – Působí proti infekcím, zánětům, kvasinkám apod.

Prebiotika pro psy často obsahují právě výše uvedené složky (ne nutně, ani obvykle, všechny). Často jsou doprovázeny i prebiotickými složkami. Kvalitní probiotika mohou obsahovat různé složky jako pivovarské kvasnice, syrovátka, inulin, čekanka, artyčoky, psyllium, melasa, pískavice, dále různé druhy cukrů a škrobů a podpůrných látek (např. vitamín C).

Ceny probiotik pro psy

Kolik mohou stát kvalitní prebiotika pro psy? Ceny jsou samozřejmě poměrně velmi různorodé, ale i kvalitní výrobky lze pořídit za solidní ceny.

✅Probiotika pro psy do 200 Kč

Tato cena je až podezřele nízká a je zde riziko nižší kvality, případně půjde o menší balení.

✅Probiotika pro psy od 200 do 500 Kč

Vynikající výběr, nachází se zde řada nejprodávanějších probiotik pro psy. Obvyklá gramáž v této relaci je kolem 100 g nebo ekvivalent v tabletách, tedy dávka na zhruba na jeden až tři měsíce nebo o něco déle (dle velikosti psa, konkrétního výrobku atd.).

✅Probiotika pro psy od 500 Kč

Prémiová probiotika nebo velká balení probiotik. Pořízení většího balení může být cenově výhodné, pokud plánujete dlouhodobější dávkování.

Nejlepší značky probiotik pro psy

Které značky nabízejí kvalitní probiotika pro psy s ověřeným účinkem? Zde je pár tipů…

  • Canvit – Probiotika řady Canvit Probio patří k vůbec nejoblíbenějším, nejprodávanějším. Skvělý poměr ceny a kvality. Vynikající hodnocení. Velmi dobrá volba.
  • Harmonium – Kvalitní probiotika pro psy i štěňata.
  • Precision – Synbiotika řady Microbes v roztoku. Opět velmi oblíbené a účinné řešení.
  • Necton – Dražší, ale velmi kvalitní probiotika vhodná i pro náročnější chovatele a pejsky.
ProduktInfoHodnocení
#1Canvit Probio
Nejprodávanější a nejlépe hodnocené
✔️ Přípravek s probiotiky a aktivovanými beta-glukany pro podporu trávení a imunity
✔️ Vhodný pro psy každého věku a velikosti
✔️ Podporuje správnou funkci střevní sliznice
📌 od 260 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Energy Probiovet
✔️ Oživuje mikroflóru tlustého střeva
✔️ Vhodný pro všechny druhy zvířat
✔️ Ve střevě působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznic
📌 od 285 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Purina VD Canine Fortiflora
✔️ Nejprodávanější produkt v kategorii
✔️ Unikátní probiotikum pro psy všech věkových kategorií
✔️ Podporuje zdraví střev a rovnováhu střevní mikroflóry
📌 od 685 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Harmonium INC Doggy Care Adult Probiotika
Výborné recenze
✔️ Prebiotika pro dospělé psy
✔️ Pomáhají obnovit dobrou střevní mikroflóru
✔️ Prášková forma – snadné podávání
📌 od 280 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Nekton Biotic Dog
✔️ Probiotický potravní doplněk pro stabilizaci střevní mikroflóry psů
✔️ Zvyšuje imunitu organismu
✔️ Ideální při poruchách trávení, pro obnovu střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky
📌 od 635 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6Yoggies DogProBio® 130g Léčebná probiotická směs pro psy
✔️ probiotický a prebiotický doplněk potravy pro psy
✔️ lze podávat pro prevenci před nemocemi a k posílení imunity
✔️ probiotika jsou vhodná i pro dospělé a starší psy
✔️ pomáhá i při průjmech psa
📌 od 650 Kč
⭐ 88 % Číst recenze

Náš tip: Podívejte se také na tipy na nejlepší granule pro psy

0 Sdílení