Zvířata

Nejlepší krmivo pro zakrslé králíky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší krmivo pro zakrslé králíky Zakrslý králík se stává stále populárnějším domácím mazlíčkem. Představuje perfektní volbu i do menšího bytu a pro malé děti, se kterými se snadno skamarádí – a přitom není příliš náročný na péči. Ani finančně ani časově. To ale neznamená, že můžeme zakrslého králíčka odbývat. Zaslouží si dobrý domov a kvalitní stravu jako každé jiné zvíře. Především druhým bodem se proto budeme zabývat v dnešním článku. Podíváme se na to, jak vybrat nejlepší krmivo pro zakrslého králíka.

V našem článku najdete nejen užitečné rady a informace o chovu a krmení zakrslých králíků a o tom, jak vybírat kvalitní krmiva či směsi. Máme pro vás opět i žebříček nejlepších produktů na současném trhu. Kvalitu si pak můžete snadno ověřit v recenzích krmiv pro zakrslé králíky.

Nejlepší krmivo pro zakrslé králíky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Versele Laga CUNI ADULT COMPLETE
Nejlépe hodnocené krmivo pro králíky
✔️ 99% spokojenost zákazníků
✔️ Základní krmivo s vysokým obsahem živin
✔️ Dlouhé kousky vlákniny
✔️ Stébla podporují obrušování zubů & a trávení
✔️ Obsahuje byliny, mrkev a různé druhy trav
✔️ Krmivo ve formě pelet
📌 od 1200 Kč / 8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Brit Animals Rabbit Adult Complete
Superprémiové kompletní krmivo
✔️ Skvělé hodnocení zákazníků
✔️ Pro dospělé králíky od 20 týdnů do 4 let
✔️ Vysoký obsah vlákniny pro správné trávení
✔️ Obsahuje ostropestřec mariánský na podporu trávení
✔️ Vyrobeno z chemicky neošetřených ingrediencí
📌 od 333 Kč / 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Beaphar Care + králík
100% extrudované
✔️ 98% spokojenost s produktem
✔️ Kompletní krmivo pro králíky
✔️ Vyvinuto ve spolupráci s chovateli, veterináři a odborníky na výživu
✔️ 100% extrudované krmivo ve formě pelet
📌 od 930 Kč / 5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Supreme Science Selective Rabbit Adult
✔️ Nutričně kompletní a vyvážené krmivo
✔️ Pro dospělé králíky od 20 týdnů
✔️ Obsahuje lněné semínko
✔️ Bez přidaného cukru a neobsahuje ani umělá barviva
✔️ Velké balení
📌 od 1200 Kč / 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5NUTRIN Complete králík Fruit
✔️ Krmivo pro králíky s ovocem a zeleninou
✔️ Vysoký obsah nezbytné vlákniny
✔️ Přispívá k redukci přirozeného přírůstku zubů
✔️ Podporuje imunitní a detoxikační funkce organismu
📌 od 200 Kč / 1,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Brit Animals Rabbit Senior Complete
Pro starší králíky
✔️ Vhodné krmivo pro starší králíky
✔️ Vysoký obsah vlákniny pro správné trávení
✔️ Obsahuje ostropestřec mariánský
✔️ Obsahuje esenciální vitamíny a výživné látky
📌 od 230 Kč / 1,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat krmivo pro zakrslého králíka?

V první řadě je třeba vědět, co králík potřebuje, co naopak ne – a co mu vyloženě škodí. Pokud znáte základní požadavky na výživu králíka, můžete snadno vybrat kvalitní krmivo. Při nákupu granulí či směsí se pak vždy zajímejte především o obsah, složení, kvalitu – nikoli o hezké balení nebo cenu.

Proč si pořídit zakrslého králíka?

Uvažujete o domácím mazlíčkovi pro sebe nebo třeba pro děti, ale zatím nemáte jasno v tom, jaké zvířátko vybrat? Obligátní psi jsou jistě vděčnou volbou, ale vyžadují taky spoustu péče, mohou nadělat hodně nepořádku a nejlépe se jim daří, když mají dostatek prostoru.

V malém bytě bez zahrádky sice přežijí – ale o to víc času budete muset věnovat venčení. Pes se sám neobstará a vyžaduje skoro srovnatelnou péči jako dítě. Kočička je samostatnější, ale taky je to tvor, kterého je „všude plno“, což nemusí každému vyhovovat.

Pokud hledáte zvířátko, se kterým se dá dobře pohrát a pomazlit, ale jinak je spíše méně náročné, zakrslý králík může být vynikající volbou. Oproti například ptačím mazlíčkům, ale i psům či kočkám, nenadělá dokonce ani nijak velký hluk (s menší výhradou, o které se ještě zmíníme). Zabere minimum místa. Hodí se skvěle i do velmi malého bytu. A ani náklady na pořízení a péči nejsou nijak vysoké.

Králíci jsou tedy náročností spíše na úrovni morčat či křečků. Na rozdíl od nich se však dokážou leccos naučit a více se s vámi „spřátelit“. Je s nimi zkrátka přece jen větší zábava.

Zakrslý králík - potrava

Mají králíci i nějaké nešvary?  

Zakrslý králík rád hlodá. Není tedy příliš dobrý nápad nechávat ho samotného bez dozoru někde u kabelů. Jinak je jeho schopnost poškozovat domácí vybavení (např. ve srovnání se psi nebo kočkami) spíše minimální. Pokud budete pečovat o jeho „bydlení“, zejména o pravidelnou výměnu podestýlky, nebude se bytem šířit ani nepříjemný zápach.

V noci může být králík trochu aktivnější, a tak doporučujeme vyhradit mu jinou místnost než ložnici – zvlášť pokud máte slabší spánek. Obecně je však nevýhod chovu zakrslého králíka celkem minimum, proto taky jde o oblíbeného mazlíčka.

Pozor: Ještě stojí za to zmínit, že označení zakrslý králík může být někdy trochu zavádějící. Někteří králíčci (dle plemene) dokážou narůst do překvapivých rozměrů, což by vás mohlo zaskočit.

Kde zakrslého králíka ubytovat?

Vhodným domečkem pro zakrslého králíka je klícka. Ideálně s plastovým dnem, kam se umístí vystýlka (hobliny) a s rozměrem strany minimálně 80 cm, lépe však 100 cm a více. Králíčkovi můžete pořídit i různé varianty útulnějších domečků a úkrytů.

Existují plastové, dřevěné, keramické i třeba slaměné domečky v pěkných designových podobách, které nebudou v bytě působit jako pěst na oko – některé povedené mohou mít naopak hodnotu dekorace.

Důležité je zajistit, že králíkovi nebude v jeho „bydlišti“ ani příliš horko, ale ani zima. Zakrslí králíci obzvlášť nesnášejí průvan. Místo před oknem, kam přes den praží slunce a při otevřeném okně fouká, není tudíž ideální prostor. Zároveň byste králíkovi měli dopřát určitý klid a soukromí. Vhodné je tedy odlehlejší místečko.

Zakrslý králíci jsou vyšlechtěnou verzí králíka domácího, což je zase domestikovaná forma králíka divokého. Zakrslé podoby jsou vhodné pro domácí (vnitřní) chov. Jak už to u vyšlechtěných druhů zvířat někdy bývá – jsou poněkud citlivější a méně odolní. Až fatální ohrožení pro ně představuje běžné nachlazení.

To ale neznamená, že zakrslého králíka nemáte brát ven. Naopak. Pohyb na čerstvém vzduchu za příznivého počasí mu samozřejmě jedině prospěje.

Co zakrslý králík jí?

Zakrslý králík se dožívá v průměru 5-10 let a váží mezi 1-2 kg. Jak mu zajistit, aby prospívat, držel si optimální hmotnost a dožil se ve zdraví co nejvyššího věku? Samozřejmě zejména správným stravováním.

Jak jsme již řekli, zakrslý králík pochází z králíka domácího – jde tudíž o nepřežvýkavého býložravce. Králíka tedy budeme krmit čistě rostlinnou stravou. To je ovšem pořád poměrně široký pojem. Pojďme si rozebrat jednotlivé složky jídelníčku podrobněji.

Co jí zakrslý králík?

Seno

Naprosto základní složkou přirozené stravy králíka je a má být seno. Týká se to přitom i zakrslých forem. Seno obsahuje optimální podíl vlákniny a dalších živin, ale i mechanicky napomáhá k udržování zdraví zubů a trávicího traktu. Kvalita sena je ovšem velmi důležitá.

Seno především nesmí být vlhké, natož zapařené nebo ztuchlé. Takové může přivodit králíkovi vážné až smrtelné zdravotní obtíže (je pro něj mimo jiné karcinogenní). Seno má vonět, být suché, ale stále zelené.

Vhodné jsou různé luční směsi s dominancí vojtěšky, u dospělců může být výrazná i timotejka. Vhodná je i pampeliška či jetel – ten by však neměl být u dospělých králíků zastoupen příliš výrazně. Skvělé je i ovesné seno.

Seno pro králíka si můžete obstarat sami, ale lze ho i nakupovat. Seno Bio kvality nabízí například značka Plavnická, velmi populární je seno značky Limara atd.

Zelenina

Navzdory zažité představě o králíčkovi s mrkvičkou – není mrkev až tak zásadní či hojnou součástí stravy králíka a rozhodně nemá představovat její základ. Zeleninu však obecně králíkům dopřávat samozřejmě lze.

Mrkev i jiná kořenová zelenina může být vhodným pamlskem a doplňkem stravy. Podobně lze králíkovi stravu zpestřit listovou zeleninou, ale i třeba kedlubnou, okurkou, paprikou, zelím, kapustou, květákem, cuketou, lilkem atd. Ideální je druhy zeleniny střídat a příliš to s ní nepřehánět – zvlášť s některými druhy (kapusta, řepa, zelí, špenát…).

Nevhodnou zeleninou jsou brambory, cibule a česnek, pórek. Králíkovi rovněž do stravy nepatří luštěniny ani pálivé plody (papričky, feferony atd.). Zelenina musí být kvalitní, čerstvá – nesmí být zapařená, nahnilá, plesnivá ani vytažená rovnou z lednice.

Zeleninu lze dopřát králíkovi i v rámci různých komplexních prodávaných krmných směsí. Mezi kvalitní a oblíbené patří například speciální směsi jako Nutrin Nature, Deli Nature 5 Menu, Nature Land Complete a podobně.

Ovoce

Ovoce funguje u králíka (a mělo by i u člověka) jako pamlsek. Obsahuje totiž opravdu velké množství jednoduchých cukrů. To může vést k nadváze, obezitě, cukrovce i dalším potížím. S ovocem tedy opatrně.

Mezi vhodné druhy patří jablko, ananas, hruška, švestka, broskev, meruňka, lesní ovoce, meloun atd. Nevhodná je valná část exotických plodin, např. avokádo je vysloveně toxické. I ovoce může být v menší míře součástí různých komerčních krmných směsí.

Bylinky, dřeviny

Králíci si rádi pochutnají na nejrůznějších bylinkách. Sbírat je můžete na loukách a v lesích nebo si pěstovat vlastní. Nevhodný je sběr u polí či cest, kde mohou být rostliny kontaminované (pesticidy, hnojiva, těžké kovy,…). Zcela nevhodné je podávat králíkům posekanou trávu ze sekačky!

Mezi bylinky, kterými můžete králíkovi osvěžit stravu, patří třeba jitrocel, kopr, kerblík, heřmánek, kopřiva, libeček, levandule, petržel a mnoho a mnoho dalších druhů. Mnohé rostliny však naopak mohou být pro králíka škodlivé až smrtelně jedovaté.

Bylinky mohou být součástí různých komplexních krmných směsí, ale prodávají se často i přímo speciální bylinkové směsi pro králíky. Nabízí je např. značka Bio Miro, Vita Verde, Nature Land a další.

Na obrušování zubů a doplnění stravy pak mohou posloužit větvičky stromů jako hrušeň, jabloň či líska, v menším množství třeba dub, buk, habr, olše, bříza atd.

Co by králík jíst neměl?

Do králičího jídelníčku vůbec nepatří med, vejce, mléko a živočišné produkty obecně, ořechy, lidské sladkosti a pochutiny, houby. Za vhodné nelze považovat ani pečivo (čerstvé ani suché).

Granule pro zakrslé králíky

Granule nepředstavují pro králíky optimální stravu. Stravu s nimi lze doplnit, ale měly by tvořit co nejmenší podíl (někdy se doporučuje max. 5 %). Tedy pokud chcete, aby králíček prospíval a žil dlouho.

Většina prodávaných granulí navíc nemá optimální složení. Obecně je daleko lepší pořizovat nejrůznější sušené krmné směsi, které jsou založeny na mixu sena, bylin, zeleniny a ovoce.

Případné granule vybírejte dle složení:

  • Granule by měly mít mnoho vlákniny – 18 % a více
  • Podíl bílkoviny by neměl přesáhnout cca 14 %
  • Tuky by neměly tvořit víc než 3 % obsahu
  • Nutné je hlídat i vápník (do 1 %) a fosfor (do cca 0,8 %)

U kvalitních granulí pro zakrslé králíky najdete kompletně vypsané složení a obsahy látek. Pokud výrobce „mlží“, nejde o dobrou známku důvěryhodnosti a kvality. Některé granule mohou být složeny z nejrůznějších odpadních produktů a ještě obsahovat konzervanty a další chemické látky.

Granule by taky neměly obsahovat luštěniny, obiloviny, kukuřici, škroby (bramborový), ořechy, mléčné nebo jiné živočišné produkty. Všechny tyto „ingredience“ se přitom v prodávaných granulích objevují. Pokud jde o způsob zpracování, volte raději lisované než extrudované granule.

Mezi kvalitní granule patří například JR Farm Grainless Complete, Bunny Basics Adult Rabbit Food, Beaphar Nature, Versele Laga Cuni Complete, Science Selective Senior, Xtravital Care+ a další.

Cena kvalitního krmiva pro zakrslé králíky

Kolik stojí kvalitní krmivo pro zakrslé králíky, ať už v podobě směsí nebo granulí?

Krmivo pro zakrslé králíky do 100 Kč

V této ceně zakoupíte menší množství (do cca 1 kg) kvalitnějších směsí nebo granulí (do cca 2-3 kg) anebo větší množství levnějšího krmiva.

Krmivo pro zakrslé králíky do 300 Kč

Kvalitní směsi do cca 3 kg objemu nebo granule do cca 5 kg objemu anebo větší množství levnějších směsí.

Krmivo pro zakrslé králíky nad 300 Kč

Velkoobjemová balení nebo menší (střední) balení kvalitních a prémiových krmiv.

Nejlepší značky krmiv pro zakrslé králíky

Které značky krmiv pro králíky patří k nejlepším?

  • Nutrin – Značka patří mezi české výrobce krmiv velmi vysoké kvality. Komplexní přírodní směsi pro králíky dokážou zajistit optimální výživu. Cena je ale vyšší.
  • Nature Land – Značka se specializuje na králíky a další hlodavce. Nabízí skvělý sortiment i kvalitu. Nabízí granule i směsi.
  • Limara – Značka nabízí například oblíbená sušená sena pro králíky.
  • Bunny – Německá značka prémiových granulí. Vysoká kvalita.

Nejprodávanější krmivo pro zakrslé králíky

Nejprodávanější krmivo a vitamíny pro zakrslé králíky dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Versele Laga CUNI ADULT COMPLETE
Nejlépe hodnocené krmivo pro králíky
✔️ 99% spokojenost zákazníků
✔️ Základní krmivo s vysokým obsahem živin
✔️ Dlouhé kousky vlákniny
✔️ Stébla podporují obrušování zubů & a trávení
✔️ Obsahuje byliny, mrkev a různé druhy trav
✔️ Krmivo ve formě pelet
📌 od 1200 Kč / 8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Brit Animals Rabbit Adult Complete
Superprémiové kompletní krmivo
✔️ Skvělé hodnocení zákazníků
✔️ Pro dospělé králíky od 20 týdnů do 4 let
✔️ Vysoký obsah vlákniny pro správné trávení
✔️ Obsahuje ostropestřec mariánský na podporu trávení
✔️ Vyrobeno z chemicky neošetřených ingrediencí
📌 od 333 Kč / 3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Beaphar Care + králík
100% extrudované
✔️ 98% spokojenost s produktem
✔️ Kompletní krmivo pro králíky
✔️ Vyvinuto ve spolupráci s chovateli, veterináři a odborníky na výživu
✔️ 100% extrudované krmivo ve formě pelet
📌 od 930 Kč / 5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Supreme Science Selective Rabbit Adult
✔️ Nutričně kompletní a vyvážené krmivo
✔️ Pro dospělé králíky od 20 týdnů
✔️ Obsahuje lněné semínko
✔️ Bez přidaného cukru a neobsahuje ani umělá barviva
✔️ Velké balení
📌 od 1200 Kč / 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5NUTRIN Complete králík Fruit
✔️ Krmivo pro králíky s ovocem a zeleninou
✔️ Vysoký obsah nezbytné vlákniny
✔️ Přispívá k redukci přirozeného přírůstku zubů
✔️ Podporuje imunitní a detoxikační funkce organismu
📌 od 200 Kč / 1,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Brit Animals Rabbit Senior Complete
Pro starší králíky
✔️ Vhodné krmivo pro starší králíky
✔️ Vysoký obsah vlákniny pro správné trávení
✔️ Obsahuje ostropestřec mariánský
✔️ Obsahuje esenciální vitamíny a výživné látky
📌 od 230 Kč / 1,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení