Zvířata

Nejlepší zubní pasty pro psy: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší zubní pasty pro psy
Péči o chrup a dutinu ústní bychom měli věnovat dostatečnou pozornost. A platí to nejen u nás, ale i u našich domácích mazlíčků. Ani jejich zdraví bychom neměli zanedbávat. Zvlášť když problémy se zuby mohou mít dalekosáhlé následky. Jak tedy předcházet kazům a nemocím souvisejícím s ústní dutinou? Samozřejmě pravidelným čištěním zubů. K tomu je potřeba nejen kvalitní kartáček, ale i speciální pasta. Jak vybrat nejlepší zubní pastu pro psy? Právě to se dnes dozvíte.

Kromě toho jsme připravili průvodce péči o ústní hygienu u psů, takže zjistíte, proč je důležité nic nezanedbat, jak k péči přistupovat a jaké další prvky a pomůcky můžete využít. V neposlední řadě pro vás máme žebříček, ve kterém najdete inspiraci v podobě nejprodávanějších zubních past pro psy. Rozhodně vám však mohou pomoci i uživatelské recenze zubních past pro psy nebo různé odbornější testy.

Nejlepší zubní pasty pro psy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Trixie Zubní pasta s hovězí příchutí
Nejlépe hodnocená zubní pasta pro psy
✔️ Výborné recenze
✔️ Odstraňuje zubní plak + brání tvorbě zubního plaku
✔️ Zanechává svěží dech
📌 do 50 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Beaphar Dog-A-Dent Zubní pasta játrová
✔️ Pro kompletní ústní hygienu pro psy a kočky
✔️ Působení proti zubnímu plaku
✔️ Proti vzniku zubního kamene
📌 do 65 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Orozyme Zubní gel pro psy a kočky
✔️ Zubní gel pro psy a kočky
✔️ Proniká do plaku a pomáhá ho rozrušit
✔️ Zabraňuje množení bakterií, které plak vytvářejí
📌 do 200 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4Petosan Zubní pasta pro psy i kočky
Vhodná pro psy i kočky
✔️ K odstranění plaku a předcházení vzniku zubního kamene
✔️ Bez nutnosti vyplachování
✔️ Spokojené recenze
📌 do 100 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5Francodex Dental Kit zubní kartáček + pasta
✔️ Vyniká skvělými výsledky pri odstraňování zubního plaku
✔️ Skládá se ze zubní pasty, kartáčku na prst a dlouhého ergonomického kartáčku
✔️ Výborný čistící efekt a osvěžení dechu
📌 do 250 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat zubní pastu pro psy

Zubní pasta pro psy by měla být přizpůsobena potřebám zvířete a neměla by škodit jeho zdraví. To vylučuje především použití past určených pro lidi. Podle čeho tedy poznat kvalitní zubní pastu pro psy?

Proč si psi mají čistit zuby, když zvířata v přírodě si je nečistí?

Někdo může mít pochybnosti o tom, zda je vůbec nutné psům čistit zuby a namítnout třeba, že vlci ve volné přírodě si zuby nečistí a kazy nemají. Tento argument samozřejmě nedává příliš smysl. Zejména proto, že „životní styl“ vlka a jeho způsob stravování je jiný než u domácích psů.

Zubní kazy jsou způsobené především bakteriemi, které se hromadí v ústech v důsledku konzumace potravin s obsahem sacharidů (škrobů, cukrů,…). Nejde jen o sladkosti v úzkém slova smyslu, ale o většinu rostlinných potravin – zejména obiloviny.

Už lidé v pravěku trpěli zubními kazy, pokud si často zlepšovali jídelníček různými zrny, semeny, žaludy apod. Kazy se nemusejí vyhýbat ani vlkům a divoce žijícím zvířatům. Vlci však jedí převážně čerstvou masitou stravu a jejich jídelníček je na sacharidy velmi chudý. Naproti tomu domácí psi jsou často krmeni granulemi s vysokým obsahem sacharidů a chovatelé jim zpestřují jídelníček a zpříjemňují život nejrůznějšími pamlsky.

Pes není čistý masožravec, takže na tom v principu nemusí být (do určité míry) nic špatného. Stejně jako u lidí to však má „nežádoucí vedlejší účinek“ právě v podobě vyšší náchylnosti ke vzniku kazů. Chceme-li psa tohoto vedlejšího účinku ušetřit, musíme si do denního chovatelského harmonogramu zařadit povinnost navíc – čištění zubů.

pes čisté zuby

A proč čištění zubů nezanedbávat?

Důvody jsou opět obdobné jako u lidí. Zanedbaný chrup a ústní hygiena mohou vést k rozvoji kazů, zánětů. To se projevuje páchnoucím dechem, posléze urputnou bolestí a nakonec vysokými účty za zubaře. Se zánětlivými ložisky a procesy v ústní dutině se sice dá leckdy žít docela dlouho, protože nemusejí bolet nutně nesnesitelně a soustavně. Na druhou stranu tyto procesy ohrožují zdraví celého organismu a zkracují délku života. Mohou se podílet např. na rozvoji srdečních chorob.

Zápach z tlamy jako varovný signál

Pokud pejskovi páchne dech, zřejmě vám nebude příliš příjemné, pokud se s ním máte mazlit nebo se nechat rovnou olizovat. Výraznější odér dechu se může pojit i s plemenem či věkem psa, ale zpravidla je intenzivnější zápach důsledkem především zanedbané ústní hygieny. Náprava je tedy plně v rukou chovatele.

Zapáchající dech může být již příznakem rozvoje některé parodontální choroby (PDI), přičemž je mimořádně důležité začít s nápravou či léčbou co nejdříve. Od jisté fáze jsou poškození už nezvratitelná. Tato onemocnění přitom způsobuje právě nahromaděný zubní plak a kámen, který je rájem pro mikroby.

První stádium onemocnění se projevuje právě zápachem z tlamy, ale taky zarudlými, opuchlými nebo až krvácivými okraji dásní. Pokud jste dosud ústní hygienu svého psa zanedbávali, nyní je snad ještě čas to napravit.

Jak psa naučit na čištění zubů?

Čím dříve začnete, tím lépe to půjde. Zpočátku je třeba nechat psa zvyknout na to, že mu saháte na zuby. Při hlazení zespodu tlamy zkuste postupně odhalovat zuby a zkoušet dotyk nebo jemnou masáž dásní, aby si pes na takové „zacházení“ zvykl a dobře na něj reagoval.

Podobně jako u dětí je třeba jít na to pomalu. Není nutné od prvního dne zahájit přísnou kázeň a trvat na dokonalém, přesně dvouminutovém, čištění každého koutku a zubu. Počítejte s tím, že zpočátku může být úspěch i krátký „styk“ kartáčku se zuby. Nezlobte se, když si pes nenechá zuby v klidu vyčistit. Pokud se budete u čištění zlobit a rozčilovat, budete psa svírat a nutit, stane se pro něj čištění nepříjemným zážitkem a bude se mu chtít vyhýbat.

Začněte čistěním zadních zubů. Přední zuby jsou citlivé a psi mohou čištění hůře snášet. Je dobré nechat tuto fázi nakonec. Zrovna tak se snažte alespoň o vyčištění vnější strany zubů. K vnitřní straně vás pes nejspíš zpočátku nepustí, až se to podaří, můžete to považovat za úspěch.

Jak často psům čistit zuby?

Inu, optimální je dosáhnout návyku na každodenní čištění zubů. Je celkem nepravděpodobné, že byste dosáhli skutečně železného zvyku čištění vícekrát denně po každém jídle a asi není nutné se kvůli takovému „neúspěchu“ cítit zdrceně. Pokud však psa naučíte na čištění každý den jednou, třeba večer – bude to víc než dobrý výsledek. Ale i méně pravidelné čištění je mnohem lepší než žádné. Proto neházejte flintu do žita. I když se vám to podaří jen 2krát nebo 3krát za týden, bude to mít smysl.

Volba kartáčku

Zubní pasta a stejně tak i kartáček by měly být speciálně určeny pro psy. Lidské pomůcky nejsou pro zvířata vhodné. Proto zainvestujte do kartáčku, který bude pejskovi sedět. Výběr je pestrý a můžete vybírat z možností přinejmenším stejně rozmanitých jako v případě kartáčků pro lidi.

Existují základní kartáčky, oboustranné kartáčky, dokonce i dvouhlavé kartáčky, které umožní čištění zubů z obou stran zároveň. To se hodí u méně trpělivých psů. Další možností jsou kartáčky navlékací na prst – mohou být gumové i plastové. Plastové mohou hůře sedět.

A aby toho nebylo málo, pejskovi můžete pořídit i elektrický kartáček. Ideálně sonický kartáček. K tomu je zapotřebí speciální pasta – gel s nízkou abrazivitou (RDA) šetrný k zubní sklovině.

pes zuby

Jak vybrat zubní pastu pro psa?

Pejskovi byste měli rozhodně pořídit vlastní pastu. Lidské pasty nejsou pro psy vhodné. Jedním z důvodů je pěnivost, která vzniká v důsledku obsahu pěnidel (SLS, SCS). Vysoký obsah fluoru taky nemusí být vhodný. V obou případech dochází k dráždění žaludku, protože pes podobně jako dítě bude mít tendenci spolykat víc pasty než dospělý člověk.

Pokud jde o výše zmíněná pěnidla, těm je lepší se vyhnout i u past pro lidskou potřebu. Jde o chemické látky. Pasty bez pěnidel už se běžně prodávají a čištění s nimi může být zpočátku trochu nezvyk, ale brzy zjistíte, že se bez bohaté, ale zbytečné pěny u úst snadno obejdete.

Kvalitní psí zubní pasty jsou pro zvířata zdravotně nezávadná, potažmo obsahují speciální složky a látky, které podporují rozmělňování zubního kamene. Dalším důvodem, proč sáhnout po speciální psí pastě, je příchuť. Psi mají jiné chutě než lidé, proto i pasty pro ně se vyrábějí s jinými příchutěmi.

Fluor a bělení

O fluoru už tu slovo padlo, ale pojďme se na to podívat konkrétněji. V lidských pastách jsou běžně přítomny fluoridy. Jejich obsah se nejčastěji pohybuje od 500 do 1500 ppm. Pasty kolem 500 ppm jsou vhodné i pro děti. Kolem 1000 ppm mají běžné pasty pro dospělé a 1500 ppm už mají pasty s vyšším obsahem fluoridů. Jde taky o maximální zákonnou hranici obsahu fluoridů. Víc už mohou mít pouze speciální přípravky na předpis.

V malém množství je fluor ve formě fluoridu lidským zubům prospěšný. Pomáhá v prevenci zubního kazu, posiluje chrup. Ve větším množství může mít naopak negativní účinky. Např. v podobě fluorózy, která se projevuje vznikem tmavých skvrn na zubech a zuby oslabuje. Na fluor jsou velmi citlivé i děti a jeho přemíra může způsobit i vývojové vady a poruchy intelektu. Proto jsou pro děti vhodnější pasty bez fluoridů (fluor přijímáme i ze stravy) nebo s jejich minimálním obsahem.

Podobně jako děti jsou na tom i psi, kteří jsou na fluor citlivější. Navíc – opět podobně jako děti – budou pastu častěji polykat a taky si po čištění nevyplachují tlamu. Fluoridy jim mohou způsobit vážné zažívací potíže. Lepší je tedy vybírat pasty speciálně pro psy, které jsou obvykle bez fluoridů.

Podobně je tomu s bělícími látkami, které můžete někdy najít v lidských pastách. Mohou být na bázi peroxidu, aktivního uhlí, jedlé sody či různých enzymů a abrazivních složek. Člověk je často ochoten pro krásu trpět a třeba si i škodit, ale psy bychom k tomu nutit neměli.

Pasty s enzymy

Takzvané enzymatické pasty jsou speciální pasty pro psy s obsahem enzymatických složek, které napomáhají udržet správné prostředí a mikroflóru v ústní dutině. Tím působí preventivně proti bujení škodlivých mikroorganismů a bakterií způsobujících zubní kaz. Enzymatické pasty sice bývají dražší, ale mohou pomoci zajistit vyšší úroveň ústní hygieny vašeho psa.

Příchutě pro psy

Zatímco lidské pasty mají typicky osvěžující, nejčastěji mátovou či mentolovou příchuť, psi mají poněkud jiný vkus a takovou příchutí je neokouzlíte. Psí pasty se proto vyrábějí například s hovězí, drůbeží či jinou lákavější příchutí, která napomůže tomu, aby se zvíře na čištění zubů těšilo a aby mu bylo příjemnější.

Pasta vs. gel

Kromě past existují i speciální zubní psí gely, které fungují trochu odlišně. Možná si vzpomenete, že při preventivních kontrolách vám zubař někdy nanáší na závěr vyšetření na zuby gel a doporučuje aspoň půl hodiny nejíst a nepít. Zubní gely pro psy fungují na podobném principu. Nanesou se na zuby – třeba jen prstem. Zde dobře ulpí a působí proti bakteriím a zubnímu plaku.

Je toto řešení účinnější než klasické čištění zubů pastou? Nikoli. Jde spíše o řešení pro psy, kteří běžné čištění špatně snášejí. Gel se dá použít jako nouzovka nebo jako doplněk běžného čištění. Nejúčinnějším prvkem péče o zubní hygienu je ovšem u psů i lidí důkladné mechanické čištění kartáčkem. Pokud byste si z nějakého důvodu museli vybrat mezi použití samotné pasty či gelu bez kartáčku, nebo kartáčku bez pasty/gelu – volte vždy druhou možnost.

Ústní vody a spreje

Pejskovi můžete pořídit i ústní vodu či sprej. Ústní voda se přimíchává do vody k pití v poměru dle návodu. Účinkuje především proti zápachu z tlamy. Může obsahovat enzymy jako proteáza či jiné látky, které mohou mít částečný účinek v prevenci zubního kazu. Bude to však ryze podpůrný a doplňkový, omezený účinek. Ústní voda rozhodně nemůže nahradit čištění zubů kartáčkem.

Rovněž ústní spreje nepřinesou samy o sobě spásu. Jejich účinek je však dezinfekční, pomáhají zlepšovat zdraví dásní i zubů a snižovat tvorbu plaku a zubního kamene. Rovněž pomáhají proti zápachu.

pes hygiena zubů

Ceny zubních past pro psy

Kolik stojí kvalitní zubní pasta pro psy? Za kvalitní a účinnější pasty si přece jen trochu připlatíte.

✅ Pasty pro psy do 50 Kč

Nejlevnější pasty se dají pořídit i pod 50 Kč, půjde o základní pasty a menší balení do cca 100 g, ale i v této relaci najdete pasty s pro psy atraktivními příchutěmi.

✅ Pasty pro psy do 150 Kč

Kvalitní pasty, které už mohou být i enzymatické. V této relaci najdete velký sortiment a vybrat si dokáže většina chovatelů.

✅ Pasty pro psy nad 150 Kč

Větší balení a velmi kvalitní pasty renomovaných značek. Vhodné pro náročnější chovatele nebo péči o zvířata se zdravotními problémy s chrupem.

Nejlepší značky zubních past pro psy

Které značky zubních past se těší největší oblibě, nabízejí osvědčenou účinnost a psům chutnají?

  • Trixie – Mimořádně populární značka. Zajímavé a pro zvířata atraktivní příchutě. Převážně velmi příznivá cena.
  • Beaphar – Kvalitnější zubní pasty s obsahem enzymatických komplexů, které podporují zdraví zubů a dásní.
  • Petosan – Výborně hodnocené pasty se zajímavými příchutěmi. Velmi dobrá volba i pro náročnější chovatele.
ProduktInfoHodnocení
#1Trixie Zubní pasta s hovězí příchutí
Nejlépe hodnocená zubní pasta pro psy
✔️ Výborné recenze
✔️ Odstraňuje zubní plak + brání tvorbě zubního plaku
✔️ Zanechává svěží dech
📌 do 50 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Beaphar Dog-A-Dent Zubní pasta játrová
✔️ Pro kompletní ústní hygienu pro psy a kočky
✔️ Působení proti zubnímu plaku
✔️ Proti vzniku zubního kamene
📌 do 65 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3Orozyme Zubní gel pro psy a kočky
✔️ Zubní gel pro psy a kočky
✔️ Proniká do plaku a pomáhá ho rozrušit
✔️ Zabraňuje množení bakterií, které plak vytvářejí
📌 do 200 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4Petosan Zubní pasta pro psy i kočky
Vhodná pro psy i kočky
✔️ K odstranění plaku a předcházení vzniku zubního kamene
✔️ Bez nutnosti vyplachování
✔️ Spokojené recenze
📌 do 100 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5Francodex Dental Kit zubní kartáček + pasta
✔️ Vyniká skvělými výsledky pri odstraňování zubního plaku
✔️ Skládá se ze zubní pasty, kartáčku na prst a dlouhého ergonomického kartáčku
✔️ Výborný čistící efekt a osvěžení dechu
📌 do 250 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení