Zdraví

Nejlepší repelenty proti hmyzu (na komáry či klíšťata): TOP 7 produktů dle recenzí a testů

nejlepší repelentySháníte nejlepší repelent proti hmyzu? V dnešním průvodci se na tuto problematiku zevrubně zaměříme. Teplé jarní a letní měsíce se nezadržitelně blíží, kromě radosti s sebou však přinášejí i určité nepříjemnosti. Mezi ty doslova nejdotěrnější patří hmyz. Toho je ve vlhkých a horkých dnech či nocích víc než je zdrávo. Některý je pouze obtížný, ale jiný člověku vysloveně pije krev. Většina z nás se proto chce chránit především před komáry a klíšťaty.

Každý zřejmě ví, že klíšťata mohou přenášet velmi nebezpečné a potenciálně i smrtelné nemoci, jako je limská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Méně se však ví, že rizika jsou spojena i s komáry. Jejich štípnutí nemusí být jen svědivé a nepříjemné, ale může vás infikovat řadou nemocí. Mezi nejznámější patří například horečka dengue či onemocnění zika. Tyto problémy si spojujeme spíše s exotickými destinacemi. Ale i v ČR mohou komáři přenášet některé virové encefalitidy a objevila se už třeba i západonilská horečka a nemoc usutu. Patřičná ochrana je tedy zcela na místě.

Jedním ze základních a zároveň nejúčinnějších prvků ochrany je pak právě repelent. Většinou si představíme repelent v podobě spreje, který využijeme především ve venkovním prostředí, na výletech do přírody. Existují ale i jiné typy repelentů, které lze užívat i v domácnosti. V našem návodu se na různé možnosti podíváme a poradíme vám, jak si správný repelent vybrat a taky jak ho používat, aby byl skutečně účinný. Věnovat se budeme i ochraně proti hmyzu v rizikových oblastech, jako jsou především tropické země. Kromě obecných informací vám nabídneme i žebříček kvalitních přípravků. O těch se pak můžete více dozvědět například v uživatelských recenzích repelentů nebo v odborných testech.

Nejlepší repelenty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Predator Repelent FORTE
 Nejprodávanější na komáry i klíšťata 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: proti komárům. klíšťatům, muchničkám
⭐ 100 %150 Kč Číst recenze
#2Predator Junior repelent spray
 Repelent pro děti a osoby s citlivou pokožkou 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: odpuzuje komáry, klíšťata a jiný obtížný hmyz
⭐ 100 %180 Kč Číst recenze
#3Predator Outdoor Impregnace
 Pro lovce, rybáře, vojsko 
Typ: sprej
Množství: 200 ml
Použití: odpuzuje, paralyzuje a hubí komáry,
klíšťata, mouchy, muchničky,
ovády, tiplíky a další hmyz
⭐ 98 %350 Kč Číst recenze
#4Dr. Max Repellent Spray
 Cena / výkon 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: proti proti komárům, muchničkám a klíšťatům

+ vhodný již od 2 let
⭐ 96 %120 Kč Číst recenze
#5Off! Regular spray
 Dostupný na komáry a klíšťata 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti dotěrnému hmyzu (komáři, klíšťata)
⭐ 96 %120 Kč Číst recenze
#6Incognito přírodní repelent
 Čistě přírodní bez DEET látky 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti komárům, klíšťatům, muškám,
ovádům, blechám, vosám či včelám
⭐ 96 %325 Kč Číst recenze
#7Diffusil Basic repelent
 Dobré základní řešení 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti komárům
⭐ 94 %75 Kč Číst recenze

Jak vybrat repelent

Jak a podle čeho vybírat nejvhodnější repelent? V první řadě se musíte rozhodnout v jakém prostředí a jakým způsobem budete chtít tuto ochrannou pomůcku či přípravek používat. Roli při výběru by měla hrát i použitá účinná látka a složení repelentu nebo to, který hmyz chcete primárně odpudit. Důležité je taky, pro koho je repelent určen – to se týká zejména dětí. Proto se zaměříme i na toto téma. Výběrem optimálního repelentu v kombinaci s jeho správným používáním můžete maximalizovat odpuzující efekt.

V tomto průvodci se podíváme i na cenové hladiny různých typů repelentů a budeme se krátce věnovat i některým nejvýznamnějším značkám a výrobkům.

jak vybrat repelent

Druhy repelentů proti hmyzu

V dnešní době si můžete vybrat z docela pestré palety repelentů a odpuzovačů hmyzu – a to se ani nebudeme věnovat široké škále takzvaných „lapačů“. Prostředků, jak si od hmyzu udržet odstup (nebo je vyhnat z domu) je tedy poměrně dost.

Přesto jenom samotný přípravek nebo pomůcka nemusí znamenat 100% ochranu a spásu. Pro zvýšení účinnosti je důležité správné použití a kombinování s dalšími způsoby ochrany.

⏩ Sprejový repelent

Sprejové repelenty jsou nejznámější a zřejmě nejužívanější. V našem průvodci se jim tedy budeme věnovat přednostně. Sprejové repelenty působí chemickým účinkem. Obsahují látky, které jsou hmyzu protivné a nanesením vytvářejí clonu, od které se komáři či klíšťata budou raději držet dál. Účinnost závisí na způsobu nanesení, ale samozřejmě i na samotném složení a kvalitě repelentu. Konkrétními běžně používanými látkami se ještě budeme zabývat.

Sprejové repelenty je obecně možné považovat za účinné nebo i velmi účinné. Jsou ideální volbou především při procházkách a výletech do přírody. Zvlášť pokud se budete pohybovat v lese, pod stromy nebo ve vysoké trávě. Zvažte taky použití repelentu při pobytu na vlastním pozemku (např. zahradě, v sadu apod.) – zejména pokud máte zkušenosti, že se zde rizikový nebo obtížný hmyz vyskytuje. V domácím prostředí se však mohou lépe uplatnit jiné postupy.

⏩ Gely a krémy

Repelenty nemusejí být jen ve spreji. Dnes existují i gelové a krémové repelenty, dokonce repelenty typu „roll on“, které fungují na principu nanášecích deodorantů. Nutno však říct, že tyto možnosti nejsou obvykle tak praktické jako klasická sprejová varianta. Důvodem je náročnější nanášení, kdy je třeba potřít přímo kůži na všech rizikových místech, což trvá podstatně déle než nastříkání spreje třeba i na oblečení.

Ani přímý styk s kůží nemusí být vždy ideální. Zejména u citlivějších osob může dojít k podráždění a gel či krém se vstřebává do těla. I z toho důvodu jsou ovšem nanášené repelenty často na přírodní bázi nebo mají alespoň méně agresivní složení (to zas může omezit účinek). Další nepříjemností může být vznik skvrn na oblečení. Pokud se vám přesto zdá použití krému či gelu pohodlnější nebo výhodnější, je opět třeba dobře vybírat a sledovat složení. Stejně jako sprejové přípravky jsou i ty nanášecí určeny především pro pohyb venku nebo v přírodě.

⏩ Repelenty do zásuvky

Repelenty do zásuvky jsou z logiky věci určeny především pro domácí, především interiérové použití. Některé druhy lze použít i v exteriéru – například na verandě, balkóně, terase nebo třeba v pergole. Tyto repelenty dokážou ochránit před hmyzem určitý prostor. Odpuzují ho anebo i likvidují.

Zásuvkové repelenty jsou dnes velmi rozšířené. V letních měsících spousta lidí ocení možnost mít před noc otevřené okno a větrat, aniž by na ně komáři a jiný hmyz uspořádali hromadný útok. Výhodou je velmi snadné použití a často i poměrně nízká cena. Existují v zásadě dvě varianty:

⏩ Chemické repelenty (odpařovače)

Princip této pomůcky je velmi jednoduchý. Disponuje nádobkou s účinnými látkami (jedem), která se po zapojení do zásuvky zahřívá a dochází k odparu tekutiny do prostoru. Hmyz v dosahu je odpuzován a likvidován. Většina přípravků je poměrně účinná. Dokážou solidně ochránit menší obytnou místnost, jako je třeba ložnice.

Cena se obvykle pohybuje okolo 100 až 300 Kč a náplň často vydrží i 30-60 nocí. Jedna „várka“ tak může vystačit na celé léto, jde tedy o zanedbatelnou investici. Odpařovače přitom likvidují nejen komáry, ale prakticky veškerý menší létavý hmyz. S těmito prostředky se však pojí i jedna poměrně značná nevýhoda (či spíše kontroverze).

Chemické odpařovače totiž zřejmě nejsou nijak prospěšné pro lidské zdraví. Jed, který odpařují, totiž musejí dýchat nejen hmyzí návštěvníci, ale i obyvatelé místnosti. Repelenty by se proto neměly používat v uzavřených nevětraných místnostech, rozhodně nelze doporučit ani jejich použití v dětských pokojích nebo u osob alergických nebo citlivějších.

jak se chránit pred hmyzem

⏩ Ultrazvukové repelenty

Další variantou zásuvkového repelentu je ultrazvukové zařízení, které vydává zvuky o vysoké, pro lidi neslyšitelné frekvenci. Na podobném principu fungují i různé plašiče a odpuzovače větší škodné zvěře. Těchto repelentů dnes existuje množství druhů. Účinnost je poměrně různorodá. Cenově se domácí modely pro odpuzení běžného hmyzu pohybují okolo 200 až 500 Kč. Nutno zmínit, že existují i různé bateriové modely, které mohou mít například podobu náramku nebo přívěšku na klíče. Můžete je tedy nosit při sobě a používat místo chemického repelentu (nebo společně s ním). Dá se taky pověsit například na obojek domácích zvířat.

Stejně jako u chemického repelentu je obrovskou výhodou trvalý účinek, dokud je zařízení funkční a zapnuté. Tato zařízení však neprodukují škodlivé chemikálie, takže by neměla být škodlivá pro lidi. Zvukové vlny jsou pro lidské ucho neslyšitelné, jelikož využívají vysoké frekvence.

Pozn.: V současnosti existují i mobilní aplikace, které mají právě na bázi ultrazvuku působit jako repelenty proti hmyzu. Takovou aplikaci můžete určitě vyzkoušet, ale účinek bude pravděpodobně nulový nebo zcela minimální. Reproduktory telefonu obvykle nezvládnou správně zpracovat dostatečně vysoké frekvence, aplikace fungující při nižších frekvencích zas mohou být velmi nepříjemné i pro lidi s citlivějším sluchem.

⏩ Repelentní náramek

Repelentní náramky představují jistě zajímavou a zatím poměrně málo známou variantu odpuzovačů hmyzu. V zásadě mohou fungovat dvěma způsoby:

 • Chemické náramky – Náramek obsahuje určité odpuzující látky, často na přírodní bázi. V závislosti na složení však může dráždit při přímém styku s kůží – zejména u dětí a citlivých osob. Ochrana je sice stálá a trvanlivá (zpravidla několik týdnů), ale taky poměrně slabá a lokální. Účinek můžete zvýšit použitím většího počtu náramků (např. na jednu nohu a jednu ruku). Tím se ovšem zvyšuje i cena. Náramky však většinou stojí jen pár desítek nebo něco přes 100 Kč.
 • Ultrazvukové náramky – Jde o poměrně moderní výdobytek. Zásadní výhodou je, že neobsahují žádnou chemii. Jsou bateriové a působí pomocí ultrazvuku (viz výše). Nevýhodou je ovšem poměrně pochybná účinnost u většiny v současnosti dostupných modelů.

⏩ Repelentní svíčka

Další zajímavou možností jsou repelentní svíčky. Lze je pořídit od pár desítek korun, ale i za několik stovek. Tyto svíčky mohou být poměrně romantickým řešením například v altánu, pergole nebo v jiných venkovních prostorách. V interiéru může být jejich zápach poměrně nepříjemný.

Repelenty podle účinných látek

Pokud jde o chemické repelenty, je samozřejmě zásadním faktorem, který ovlivňuje účinnost, jejich složení. Setkat se přitom lze s agresivní chemií i repelenty na přírodní nebo šetrnější bázi. Pojďme se podívat na nejčastěji užívané látky:

 • DEET – Diethyltoluamid je vůbec nejzásadnější a nejpoužívanější repelentní látka. Je velmi účinná. Výsledná efektivita repelentu se však odvíjí od její koncentrace. Ta může být jen 10 ale i 30 a více procent. DEET je však tvrdá chemie, která nijak zvlášť nesvědčí ani lidskému organismu. V našich podmínkách proto není třeba sahat po repelentech s příliš vysokou koncentrací. Totéž platí u přípravků, které chcete používat u dětí. Naopak v tropických oblastech (zejména v terénu), je vhodné použít silně koncentrované repelenty. Většina běžných repelentů s DEET působí po dobu několika hodin (do cca 5 hodin).
 • Permethrin – Velmi účinná, ale taky dráždivá látka. Výhodou je dlouhodobý účinek (i v řádu několika dní). Nanáší se však pouze na oblečení. Styk s kůží se nedoporučuje.
 • Icaridin – Tato látka působí v řádu hodin (cca 2-7 v závislosti na koncentraci). Opět jde o poměrně účinnou složku, avšak podobně jako permethrin může způsobit podráždění pokožky.
 • Přírodní látky – Někteří výrobci se snaží omezit použití agresivních chemických látek a spíše sahají po šetrnějších a přírodních látkách. Používá se například eukalyptus, cedr nebo citronová tráva, ale i další esence. Ochrana obvykle nedosahuje takové úrovně ani trvanlivosti jako u chemických variant.

jak používat repelent

Nejčastější otázky – FAQ

Jak vybrat repelent pro děti

Děti jsou nejohroženější, ale zároveň nejcitlivější skupinou, což činí výběr vhodného repelentu náročným.

 • Pokud sáhnete po účinných přípravcích s DEET, neměli byste volit vysoce koncentrované varianty (rozhodně ne víc než 30 %, spíše stačí okolo 10-15%).
 • Přírodní a slabší repelenty musíte nanášet častěji (cca každé dvě hodiny).
 • Pokud možno nenanášejte repelent přímo na kůži.
 • Zajistěte, aby dítě sprejový (ani jiný) repelent při nanášení nevdechlo. To znamená, nestříkejte sprej v bezprostřední blízkosti obličeje, ideálně dítě třeba v rámci hry přesvědčte, aby při nanášení zadrželo dech.
 • Existují šetrnější repelenty vhodné i pro děti do 2 let, používat je může celá rodina. Není třeba nosit hromadu repelentů.
 • Zejména u velmi malých dětí se používání repelentů spíše vyhněte. Chraňte je raději pomocí moskytiér na kočárku a nad postýlkou.
 • Vyhněte se používání odpařovacích repelentů v dětských pokojích.
 • Dítě po návratu vždy zkontrolujte na přítomnost klíšťat bez ohledu na používání repelentu.

Jak používat repelent a chránit se proti hmyzu

Při používání repelentu se vždy řiďte konkrétními informacemi a návodem k výrobku (obvykle jej najdete na obalu). Obecně většinou platí následující pravidla:

 • Zejména u agresivnějších repelentů se snažte vyhnout styku s kůží, nanášejte na oblečení.
 • Vyhněte se obličeji (naneste na ruku a poté aplikujte na čelo nebo tváře) a poraněným nebo podrážděným místům na pokožce.
 • Aplikaci repelentu opakujte každých několik hodin (dle doporučení, koncentrace apod.)
 • Používejte dostatečné, ale přiměřené množství.
 • Po návratu pečlivě smyjte repelent z celého těla.
 • V případě reakce (zarudnutí kůže apod.) místo ihned pečlivě omyjte, případně vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se chránit před komáry

Jak se v našich i jiných zeměpisných šířkách chránit před komáry? Máme pro vás několik tipů:

 • Používejte repelent s DEET (případně icaridin) s koncentrací od 15 % (dospělé osoby).
 • Pamatujte na opakované nanášení podle potřeby (cca 2-8 hodin).
 • Snažte se co nejvíce zakrýt oděvem (klobouk, dlouhé nohavice, pevné boty, vysoké ponožky, dlouhé rukávy apod. – dle možností).
 • Používejte sítě do oken nebo moskytiéry nad postel, při větrání nenechávejte v místnosti rozsvíceno.
 • Nenechávejte doma stát nádoby, vázy či sklenice s vodou (pamatujte i na dřez nebo jiná místa, kde může stát voda). Zde se mohou komáři líhnout.
 • Při cestách do rizikových oblastí se chraňte očkováním.

Jak se chránit před klíšťaty

Klíšťata patří k největším postrachům naší přírody. Jak se jim ubránit?

 • Repelent aplikujte především na spodní část nohou (od kolen níže).
 • Repelent aplikujte častěji, účinek na klíšťata trvá kratší dobu než na komáry (často jen poloviční).
 • Noste světlé oblečení z hladkých textilií.
 • Nelehejte si do trávy (zejména v rizikových oblastech).
 • Pokud možno neprocházejte vysokou trávou či jiným porostem a držte se na cestách.
 • Kontrolujte si pravidelně nohavice a nohy. Můžete klíště odchytit, ještě než se přisaje.
 • Po návratu zkontrolujte podkolení jamky, podpaží, třísla a u dětí i oblast vlasů. To jsou nejčastější místa, kde se klíště přisaje. Může se však přisát prakticky kdekoli.
 • Klíště odstraňte neprodleně.

Jaký koupit repelent do tropů?

V tropických oblastech hrozí mnohem větší riziko přenosu chorob z hmyzu na člověka. Proto je nutná vysoká opatrnost.

 • Použijte repelent s vysokým účinkem a koncentrací.
 • Nejvhodnější jsou repelenty s DEET, které dosahují koncentrace 50 % nebo i více. Rizika spojená s nákazou jsou mnohonásobně vyšší než jakékoli riziko spojené s používání silného, chemického repelentu.
 • V místnostech či stanech můžete použít insekticidy. Avšak po aplikaci opusťte a nechte vyvětrat.
 • Používejte moskytiéry všude, kde to jde.
 • Chraňte se povinným i doporučeným očkováním.
 • Vyhýbejte se vysoce rizikovým místům.

Ceny repelentů

Kolik stojí kvalitní repelent? Za jaké ceny lze pořídit různé druhy ochranných přípravků proti hmyzu? Máme pro vás nápovědu.

✅ Repelenty do 100 Kč

V této ceně pořídíte dostupné sprejové repelenty, většinou s koncentrací účinných látek okolo 15-25 %. Pro běžné použití v našich podmínkách to může být dostačující. Do 100 Kč můžete pořídit i některé náramky anebo repelentní svíčky.

✅ Repelenty do 300 Kč

Největší výběr a nejvíce možností. V této ceně lze obvykle pořídit například velmi oblíbené a účinné repelenty Predator. Ty patří mezi nejprodávanější repelenty na trhu. Pořídit zde můžete i zásuvkové repelenty, chemické i ultrazvukové – a taky ultrazvukové náramky.

✅ Repelenty nad 300 Kč

Zejména vysoce koncentrované repelenty nebo objemná balení. Taky zde najdete dražší zásuvkové repelenty a odpuzovače.

Nejlepší značky repelentů

O kterých značkách repelentů stojí za to uvažovat? Zde je pár tipů:

 • Predator – Velmi populární a účinné repelenty. Různé způsoby použití a koncentrace látek. Mezi varianty nejlépe hodnocené v testech repelentů patří Predator Forte, Predator Junior a Predator Maxx.
 • Biolit – Cenově velmi dostupné, oblíbené a přitom účinné insekticidy. Vysoké hodnocení v testech a recenzích. Obvykle však nepříliš šetrné. Přípravky Biolit jsou obvykle určeny do prostoru, nikoli pro osobní použití.
 • Alpa – Značka nabízí spreje, gely i krémy. Dostupná cena, solidní účinnost.
 • Bros – Velký výběr insekticidů a repelentů. Příznivé ceny a dobrá účinnost.
 • Diffusil – Jedna z nejoblíbenější značek repelentů. Účinné a levné přípravky různých druhů. Ideální například na houbaření.

Nejprodávanější repelenty proti komárům a klíšťatům na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Predator Repelent FORTE
 Nejprodávanější na komáry i klíšťata 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: proti komárům. klíšťatům, muchničkám
⭐ 100 %150 Kč Číst recenze
#2Predator Junior repelent spray
 Repelent pro děti a osoby s citlivou pokožkou 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: odpuzuje komáry, klíšťata a jiný obtížný hmyz
⭐ 100 %180 Kč Číst recenze
#3Predator Outdoor Impregnace
 Pro lovce, rybáře, vojsko 
Typ: sprej
Množství: 200 ml
Použití: odpuzuje, paralyzuje a hubí komáry,
klíšťata, mouchy, muchničky,
ovády, tiplíky a další hmyz
⭐ 98 %350 Kč Číst recenze
#4Dr. Max Repellent Spray
 Cena / výkon 
Typ: sprej
Množství: 150 ml
Použití: proti proti komárům, muchničkám a klíšťatům

+ vhodný již od 2 let
⭐ 96 %120 Kč Číst recenze
#5Off! Regular spray
 Dostupný na komáry a klíšťata 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti dotěrnému hmyzu (komáři, klíšťata)
⭐ 96 %120 Kč Číst recenze
#6Incognito přírodní repelent
 Čistě přírodní bez DEET látky 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti komárům, klíšťatům, muškám,
ovádům, blechám, vosám či včelám
⭐ 96 %325 Kč Číst recenze
#7Diffusil Basic repelent
 Dobré základní řešení 
Typ: sprej
Množství: 100 ml
Použití: proti komárům
⭐ 94 %75 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz