Zdraví

Domácí antigenní testy na Covid ze slin či nosu – spolehlivost, návod na použití, cena, kde koupit

Tipy na nejlepší antigenní testy na COVID Pojem Covid rezonuje světem už dva roky. Pandemie a vše kolem ní se stalo nedílnou součástí životů nás všech. Ačkoli už bychom si jistě rádi vydechli, po předchozích zkušenostech není bujarý optimismus zrovna na místě. S trochou (nebo spíš velkou porcí) štěstí se vyhneme dalším plošným lockdownům, ale úplné ticho po pěšině nejspíš ještě hned tak nepřijde. Mezi kratochvíle, které nás asi hned tak neopustí, patří jistě testování. Po celou dobu trvání pandemie šlo o základní nástroj kontroly šíření nemoci. Testování je součástí nejrůznějších opatření a podmínkou mnoha činností. Dostupnost domácích testů pak představuje možnost rychlé, orientační sebe-diagnostiky. V dnešním článku se proto zaměříme právě na domácí antigenní testy na Covid. Zajímat nás bude jejich účinnost a spolehlivost, princip fungování, správný postup testování a vše ostatní okolo nich.

Nebudeme vás ovšem oblažovat informacemi o konkrétních aktuálních nařízeních. Vzhledem k tomu, že tato nařízení se v průběhu pandemie mění ze dne na den, ba z hodiny na hodinu, v době vydání článku už budou dost možná zcela jiná než v době jeho napsání. Zaměříme se proto na stálejší informace kolem těchto testů.

Nakolik a k jakým účelům jsou z hlediska aktuálních nařízení domácí antigenní testy použitelné a jak se zachovat při pozitivním/negativním výsledku, můžete zjistit z co nejčerstvějších zpráv, na stránkách Koronavirus.mzcr.cz, Covid.gov.cz nebo Vlada.cz

Tipy na nejlepší domácí testy na COVID na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Singclean® COVID-19
Nejlevnější certifikované testy
✔️ testy pro firemní testování proplácí pojišťovna
✔️ vzorek odebíráte z přední části nosu
✔️ přesnost: 97,96% - 99,69%
✔️ testy využívá Senát, Poslanecká sněmovna, Ministerstvo školství a další
📌 od 39 Kč / kus (balení 10 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2VIVA DIAG PRO SARS CoV -2 ag Rapid test,CE -1434
Pro výtěr z nosu
✔️ schválen k proplácení nákupu pro firmy
✔️ odběr vzorků z přední části nosu
✔️ senzitivita 95 %, specificita 100 %
✔️ klinická přesnost: 98,91%
✔️ příbalový leták
📌 od 46 Kč / kus (balení 25 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3Medomics SARS-CoV-2
Pro výtěr z nosu
✔️ test schválený ministerstvem zdravotnictví
✔️ schválen k proplácení nákupu pro firmy
✔️ spolehlivost 98,88 % (studie zde)
✔️ Dostupné nezávislé studie (Španělsko, Čína, Ukrajina)
✔️ ověřeno studií na 627 vzorcích
📌 od 87 Kč / kus (balení 20 ks)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4FASPIT Rychlý Antigenový Test COVID-19 ze Slin
COVID test ze slin
❌ nelze proplácet pojišťovnou
✔️ balení po 5, 20 i 100 ks
✔️ rychlý testovací čas, jen 10 minut
✔️ přesnost 99,5%
📌 od 141 Kč / kus (balení 20 ks)
[usr 4 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu

K čemu se používá antigenní domácí test?

Díky specifikům fungování těchto testů (k nímž se ještě podrobně vrátíme) se s jejich užitím lze setkat především při testování na pracovištích, sebe-testování OSVČ, testování ve školách, rychlém testování v lékařských ordinacích a při dalších podobných aplikacích. Testy lze volně zakoupit nejen v lékárnách, ale často i v supermarketech a na dalších místech podobně jako respirátory či roušky.

Pokud nakupujete domácí testy pro testování sebe či zaměstnanců, ujistěte se, že nakupujete testy certifikované. Jejich seznam naleznete zde.

Pozor, pokud si budete chtít nechat zakoupené testy proplatit pojišťovnou, je třeba se přímo u své pojišťovny informovat, jaká jsou aktuální pravidla a podmínky, případně jaké konkrétní testy jsou propláceny.

Testy na COVID

Princip fungování antigenních testů

Antigenní testy představují jednu z variant testů na detekci přítomnosti viru známého jako SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění označované Covid-19. Celý název tohoto typu testů zní „rapid antigen test“ (v běžné populaci poměrně málo používaná zkratka RAT) – což znamená „rychlý antigenní test“. To taky vystihuje jejich podstatu a hlavní výhodu.

RAT se používají v době, kdy infekce/onemocnění vrcholí. Test detekuje přítomnost virové bílkoviny (jedná a se o membránový a obalový protein) a právě v této době množství bílkoviny v těle kulminuje. Mimo toto období rozlišitelnost testu, a tedy jeho spolehlivost, rapidně klesá.

Proč se testy nazývají „antigenní“? Nenechte se zmýlit, s geny ani genetikou nemají nic společného. Jde o zkratku pojmu antibody-generator. To by se dalo přeložit jako „generátor protilátek“. Jako antigen (antibody-generator) se označuje část patogenu (např. viru, bakterie,…), která spouští v těle produkci protilátek našeho imunitního systému. V případě „našeho“ viru jsou to zmíněné bílkoviny, které se nacházejí na výběžcích viru.

Test tvoří tyčinka s vatičkou sloužící pro výtěr nosohltanu. Podstatnou součástí je však ampulka s tekutinou a testovací destička. Ampulka obsahuje specifické protilátky, které reagují v případě, že se k nim skrze tyčinku dostanou proteiny viru. Další protilátka je obsažena přímo v testovací destičce (v její detekční zóně), na kterou se testovací roztok nakape. Směs pak vzlíná směrem k zobrazovacímu okýnku. Při průtoku se protilátky propojí a navážou na indikační proužky, není-li virus přítomen, volně protečou.

Antigenní test z nosu (nosohltanu) vs. test ze slin

Velmi důležité je i místo odběru a způsob získání vzorku. V drtivé většině případů se testy provádí výtěrem nosohltanu pomocí vatové tyčinky. Prodávají se i testy určené k detekci ze slin nebo hlenu. Některé mají speciální náustek a je třeba vykašlat dostatek hlenu do zkumavky.

Mohlo by se zdát, že odběr ze slin či hlenu je jednodušší a pohodlnější, ale zkušenosti uživatelů ukazují, že metoda výtěru je nakonec nejen podstatně hygieničtější z hlediska víření viru do okolí, ale i rychlejší a jednodušší. Odběr ze slin je taky méně spolehlivý.

Pokud jde o spolehlivost vzorku, nejlépe je na tom výtěr z nosohltanu, následuje vzorek z krku, výtěr z nosu (kraje) a výtěr z úst (sliny). Čím horší je kvalita vzorku, tím větší musí být virová nálož, aby ji test rozpoznal. Dnes jsou k dostání univerzální testy, které lze použít pro výtěr z nosohltanu i sliny. Přesto odborníci doporučují v rámci maximalizace účinnosti testu používat výtěr z nosohltanu.

Antigenní testy na COVID

Spolehlivost antigenních testů

Velmi důležitým tématem je spolehlivost antigenních testů. Pojďme se na toto téma podívat zblízka. Začneme výčtem zásadních faktorů, které spolehlivost určují a ovlivňují:

 • Princip fungování a vyhodnocování testu (rychlotest, laboratorní test,…).
 • Způsob odběru – Odkud a jak dobře byl vzorek odebrán (viz výše), zda prováděl odběr školený zdravotní personál,…
 • Virová nálož a stádium nemoci
 • Kvalita samotného testu (značka, výrobce)
Faktem je, že rychlé antigenní testy jsou už z podstaty metody a způsobu vyhodnocování spíše průměrně spolehlivé a přesné. Používají se především v době, kdy infekce vrcholí a virová nálož je největší – v době po nástupu příznaků. Mimo kulminující stádium spolehlivost významně klesá. Před nástupem příznaků je rozlišitelnost těchto testů relativně nízká.

Rychlé antigenní testy tedy nejsou příliš účinné pro zachytávání bezpříznakových nakažených. Jsou vhodnou volbou pro odlišení Covid-19 od jiného onemocnění. Antigenní testy mohou být prováděny a vyhodnocovány i laboratorně, kdy může být spolehlivost vyšší.

Falešná pozitivita není u RAT až takový problém. Pokud test ukáže pozitivní výsledek, z cca 97 až 99 % odpovídá tento výsledek skutečnosti potvrzené dalšími testy. Větší problém je falešně negativní výsledek. V případě bezpříznakových jedinců může být falešně negativních 30 až 50 % (zdroj: https://covid.gov.cz/situace/testovani/srovnani-ruznych-typu-testu) testů. To znamená, že z 10 nakažených může RAT propustit 3 až 5 lidí jako „zdravé“. Ti pak mohou virus dále šířit. U osob s větší virovou náloží a/nebo příznaky je spolehlivost vyšší, odhaduje se okolo 75 % (zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/testovani-antigenni-test-pcr-pozitivita-nemocnice-pojisteni.html).

Výhody a nevýhody RAT a shrnutí

Lidskou řečí, RAT nejsou zvlášť spolehlivé zejména pro plošné testování. Z epidemiologického hlediska je velkým problémem především vysoký výskyt falešně negativních výsledků. Zvláštně u osob bezpříznakových a s nižší virovou náloží. Pokud máte podezření na nákazu a RAT vám vyšel negativní, je vhodné ho zopakovat s odstupem několika dní a zvýšit pravděpodobnost správného výsledku.

Důvod plošného nasazení antigenních testů je tak třeba hledat spíše v ekonomických a praktických faktorech. Zde nastupují hlavní výhody RAT, jako je rychlost a cenová dostupnost nebo snadná manipulace.

Rychlotesty zvládne obsluhovat de facto každý. Přesto by je měl odebírat školený zdravotník, který zajistí vyšší spolehlivost testu. Omezí dopad negativních faktorů, jako je nesprávná manipulace nebo špatné, nedostatečné odebrání vzorku.

Antigenní testy nabídnou výsledky během pár minut. Jde tedy o testy „na počkání“. Výsledky jsou známé nejpozději do 30 minut. Běžnější jsou však řádově minuty.

Návod a tipy pro testování

Optimální je samozřejmě postupovat při testování pomocí RAT podle návodu od výrobce. Přesto jsme pro vás připravili obecný postup i s tipy pro omezení chybovosti.

 • Nejvyšší přesnost poskytuje výtěr z nosohltanu. Ten je poměrně nepříjemný, ale nikoli bolestivý.
 • Před výtěrem může být vhodné se vysmrkat a posunout tak hlen blíže k nosním dírkám.
 • Směřujte tyčinkou příčně, jakoby k týlu hlavy, nikoli vzhůru ke kořeni nosu. Odeberte důkladně vzorek z hloubky několika cm opakovaným krouživým pohybem po stěnách.
 • Tyčinku vybalte těsně před jejím vložením do nosu a ihned poté ponořte do testovacího roztoku. Nedotýkejte se s ní ničeho jiného, nenechávejte ji ležet apod.
 • Testovací roztok (pufr) může být dodáván v uzavřených dávkovaných ampulkách nebo je třeba ho přelít. První provedení je pohodlnější.
 • Tyčinku v roztoku důkladně „vykoupejte“. Alespoň desetkrát s ní otočte, přimáčkněte ji na stěny ampule. Je třeba maximalizovat množství vzorku, které se přenese do roztoku.
 • Následně je třeba roztok nakapat na detekční část testovací destičky a čekat na výsledek.

Jak číst výsledky?

Doba zobrazení výsledků je různé, ale do 30 minut nejpozději je vždy hotovo. Běžnější je mnohem rychlejší výsledek. Výsledek je však taky třeba správně vyhodnotit.

 • Pozitivní – Zobrazí se (zrudne) spodní (T) i horní kontrolní (C) čárka. Obě čárky mohou být výrazně vybarvené, potažmo spodní (T) je matnější.
 • Negativní – Zrudne pouze kontrolní (C) čárka. Spodní není vůbec patrná.
 • Neplatný – Spodní čárka se vybarví (jasně/matně), ale kontrolní nikoli, případně se nevybarví žádná čárka.

Další druhy testů na Covid-19

Rychlé či laboratorní antigenní testy nejsou jedinými používanými testy k detekci viru SARS-CoV-2. Jaké jsou ty další a jaká mají specifika?

PCR test

Zásadní typ testu, který je schopný odhalit působení viru v těle s vynikající přesností a citlivostí. Vzorky musejí odebírat školení zdravotní pracovníci na certifikovaných odběrových místech. Test vyžaduje odbornou manipulaci a vyhodnocuje se laboratorně. Výsledky tudíž nejsou na počkání, nýbrž bývají k dispozici s mnohahodinovým odstupem (obvykle do 24 hodin).

PCR je zkratkou polymerase chain reaction, což značí polymerázovou řetězovou reakci. Při ní dochází k zmnožení genetické informace viru a označení fluorescenční barvou. Tyto testy dokážou odhalit přítomnost viru i u osob s nízkou virovou náloží, bezpříznakových jedinců, mimo stádium největšího rozšíření viru a před propuknutím příznaků.

PCR testy ovšem mají kvůli finanční a časové náročnosti i nutnosti odborné manipulace se vzorky omezené možnosti plošného použití.

Testy na protilátky

Posledním a velmi specifickým typem testů jsou testy na protilátky. Liší se především v tom, v jakém stádiu působení viru a nákazy jsou použitelné. Zatímco antigenní testy jsou spolehlivé především v době vrcholící infekce a PCR i o něco dříve před propuknutím příznaků, testy na protilátky se naopak používají až v pozdních fázích onemocnění nebo po úplném odeznění nákazy. Tehdy už RAT ani PCR testy virus nedetekují.

Testy na protilátky však nejsou odebírány z hlenu ani slin, nýbrž z krve. Neměří přítomnost nějaké části viru, ale specifickou imunitní odpověď na jeho (někdejší) přítomnost. Tyto testy nelze použít na začátku onemocnění, protože látky se ještě dostatečně nevytvořily.

Testy mohou být laboratorní i ve formě méně spolehlivých rychlotestů z kapilární krve. Používají se, pokud se chcete ujistit, jestli jste prodělali právě onemocnění Covid-19, případně na zjišťování množství protilátek.

Cena domácích antigenních testů

Kolik dnes stojí domácí antigenní testy na Covid? Ceny jsou poměrně různorodé, ale nejčastěji se cena za 1 ks testu pohybuje mezi 40 až 100 Kč. Testy jsou často prodávány v baleních po více kusech, od 5 až po 25 nebo více. Cena za kus se však obvykle pohybuje v rámci tohoto rozmezí. Najdou se i levnější testy, ale je možné pochybovat o jejich kvalitě.

Kde koupit domácí test na COVID

Kde se dají pořídit kvalitní, certifikované domácí antigenní testy? Dobrý výběr za solidní ceny najdete na e-shopech NanoSpace.cz, Dialekarna.cz, Preventiko.cz, DrProtect.cz.

ProduktInfoHodnocení
#1Singclean® COVID-19
Nejlevnější certifikované testy
✔️ testy pro firemní testování proplácí pojišťovna
✔️ vzorek odebíráte z přední části nosu
✔️ přesnost: 97,96% - 99,69%
✔️ testy využívá Senát, Poslanecká sněmovna, Ministerstvo školství a další
📌 od 39 Kč / kus (balení 10 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2VIVA DIAG PRO SARS CoV -2 ag Rapid test,CE -1434
Pro výtěr z nosu
✔️ schválen k proplácení nákupu pro firmy
✔️ odběr vzorků z přední části nosu
✔️ senzitivita 95 %, specificita 100 %
✔️ klinická přesnost: 98,91%
✔️ příbalový leták
📌 od 46 Kč / kus (balení 25 ks)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3Medomics SARS-CoV-2
Pro výtěr z nosu
✔️ test schválený ministerstvem zdravotnictví
✔️ schválen k proplácení nákupu pro firmy
✔️ spolehlivost 98,88 % (studie zde)
✔️ Dostupné nezávislé studie (Španělsko, Čína, Ukrajina)
✔️ ověřeno studií na 627 vzorcích
📌 od 87 Kč / kus (balení 20 ks)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4FASPIT Rychlý Antigenový Test COVID-19 ze Slin
COVID test ze slin
❌ nelze proplácet pojišťovnou
✔️ balení po 5, 20 i 100 ks
✔️ rychlý testovací čas, jen 10 minut
✔️ přesnost 99,5%
📌 od 141 Kč / kus (balení 20 ks)
[usr 4 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
0 Sdílení