Zdraví

Nejlepší ústní vody: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší ústní vodyÚstní vody jsou velmi oblíbeným doplňkem pro dentální hygienu. V jejich prospěch jasně svědčí jednoduchost použití a taky benefity v podobě svěžího dechu, které většina těchto prostředků nabízí. Ústní vody však mohou mít různé účinky na zuby, dásně a ústní dutinu celkově. Pokud chcete vodu používat – ať už preventivně nebo jako součást léčby nějakého již rozvinutého problému – je nutné dobře vybírat tu správnou a klást důraz na složení. Jednotlivé „receptury“ se od sebe mohou totiž značně lišit. A to nejen působením, ale i vhodnou formou používání. V dnešním článku se proto zaměříme na výběr nejlepší ústní vody z různých hledisek. Nabídneme vám spoustu důležitých informací nejen o složení těchto přípravků, ale třeba i o tom, jak je správně používat a co od nich očekávat. V krátkých recenzích vám představíme i některé významné výrobce.

V tomto článku se na ústní vody zaměříme především z obecného hlediska a poradíme vám, podle jakých měřítek vybírat produkt, který vám bude nejvíc ku prospěchu. Kromě toho pro vás však opět máme i žebříček oblíbených aktuálních výrobků. Další informace se můžete dozvědět i v uživatelských recenzích ústních vod, které najdete na internetu. Ale berte v potaz, že tyto recenze jsou vždy jen velmi subjektivní. Spíše se dozvíte, zda má konkrétní voda (ne)příjemnou chuť nebo jestli dobře osvěží, než jaký má reálný zdravotní účinek.

Jaké jsou tedy nejlepší ústní vody?

 1. Herbadent Original – Bylinná ústní voda
 2. Elmex Sensitive Plus – nejlepší ústní voda na citlivé zuby
 3. Listerine Cool Mint – jedna z nejprodávanějších ústních vod na trhu
 4. Meridol – nejlepší ústní voda bez alkoholu
 5. Ben & Anna Sensitive – nejlepší přírodní ústní voda
 6. GUM ústní voda PAROEX (CHX 0.06%) – kvalitní ústní voda proti parodontóze
 7. Pleva – Ústní voda s propolisem

Nejlepší ústní vody na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Herbadent Original Bylinná ústní voda
✔️ S výtažky ze 7 bylin
✔️ Neobsahuje fluoridy
✔️ Vhodná pro dlouhodobé používání
✔️ Objem: 400 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 165 Kč Číst recenze
#2Elmex Sensitive Plus
✔️ Vytváří ochrannou vrstvu na obnažených krčcích zubů
✔️ Chrání před zubním kazem
✔️ Objem: 400 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 170 Kč Číst recenze
#3Listerine Cool Mint
✔️ Účinná ochrana proti zubní plaku
✔️ Ničí bakterie v mezizubním prostoru
✔️ Objem: až 1000 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 110 Kč Číst recenze
#4Meridol ústní voda bez alkoholu
✔️ S antibakteriálními účinky
✔️ Odstraňuje plak a zabraňuje jeho usazování
✔️ Pro každodenní používání
✔️ Objem: 400 ml
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 140 Kč Číst recenze
#5Ben & Anna Sensitive
✔️ 100% přírodní ústní voda
✔️ Antiseptický a antibakteriální účinek
✔️ Zachovává zdravou mikroflóru v ústní dutině.
✔️ Objem: 500 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 270 Kč Číst recenze
#6GUM ústní voda PAROEX (CHX 0.06%)
✔️ Udržuje zdravé dásně
✔️ Bojuje proti zubnímu plaku
✔️ Objem: 500 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 120 Kč Číst recenze
#7Pleva Ústní voda s propolisem
✔️ Propolis ničí bakterie a zastavuje jejich růst
✔️ Podporuje hojení a zpevňuje dásně
✔️ Zklidňující účinky
✔️ Objem: 50 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 100 Kč Číst recenze

Jak vybrat ústní vodu

Podle čeho vybírat optimální ústní vodu? Alfou a Omegou je složení výrobku. Samozřejmě je to složitější než sáhnout po vodě, která vás zaujala úderným sloganem v reklamě, ale mnohem rozumnější. Složení ale musí především odpovídat vašim potřebám – tudíž je potřeba si v první řadě rozmyslet, co od daného výrobku vlastně čekáte a chcete. Dále je třeba mít realistická očekávání a nechtít od vody zázraky. V neposlední řadě je důležité vědět, jakým způsobem ji používat.

Ústní voda vs. kartáčky a zubní pasty

Napadlo vás, že byste mohli ústní vodou tu a tam – například ve spěchu – nahradit důkladné čištění zubů běžným, jednosvazkovým nebo mezizubním kartáčkem? Je třeba jednoznačně deklarovat, že ústní vody neslouží jako náhrada základní zubní péče v podobě čištění zubů kartáčkem.

Pozn. Mechanické čistění kartáčkem je zásadní, samotná přítomnost pasty je až sekundární záležitost, pokud vám například dojde pasta, směle si vyčistěte zuby samotným, namočeným kartáčkem. Někteří stomatologové dokonce přímo doporučují pastu nepoužívat.

Nedbejte tedy na to, co tvrdí výrobci vod, ať už se holedbají jakoukoli zázračnou účinností. Ústní voda je vždy pouze doplněk, nikoli základ ústní hygieny. Pravda, může vám osvěžit dech podobně jako vyčištění zubů s pastou, ale smyslem čištění zubů je především prevence zubního kazu, zánětů dásní a dalších zdravotních problémů. Svěží dech je třeba brát jako bonus, ne jako cíl.

ústní voda Listerine

Před čištěním, nebo po čištění?

Možná budete překvapení. Většina lidí používá ústní vodu hned po vyčištění zubů v domnění, že je to správný systém. Ve skutečnosti toto pořadí nemusí být vhodné a může i výrazně snížit prospěch z použití ústní vody (s výjimkou osvěžení dechu, tato výhoda zůstává). Proč? Důvody jsou rovnou dva.

 • Ústní voda sama o sobě neodstraní plak ani bakterie ze zubů a ústní dutiny celkově.
 • SLS (dodecylsíran sodný, taky známý jako laurylsulfát sodný) obsažený v řadě zubních past kvůli zvýšení pěnivosti zásadně snižuje účinnost působení aktivních látek v ústních vodách.

Co to znamená v praxi? Pokud si vyčistíte zuby pastou s obsahem SLS a bezprostředně poté si vykloktáte ústní vodou, razantně se snižuje přínos jejího použití. Je vhodné počkat alespoň půl hodiny po čištění s pastou obsahující SLS. V mnoha ohledech ještě lepší možností je použití ústní vody ještě před čištěním zubů. Voda totiž změkčí plak a bakterie a v podstatě předpřipraví ústa a zuby pro následné mechanické čištění, které může být efektivnější.

Pozn. Speciální antibakteriální vody může být vhodné používat i po vyčištění zubů kartáčkem (v případě pasty s SLS s patřičným časovým odstupem), ale to se týká osob, které již trpí zánětlivými onemocněními dásní, např. paradontózou apod.

Ústní vody a konkrétní účely

Ústní vody lze používat z různých pohnutek a důvodů. Je potřeba se ale ještě před pořízením konkrétního výrobku rozhodnout, co přesně chcete a očekáváte. Nejčastěji jsou to tyto „cíle“:

 • Osvěžení úst a dechu – Pokud vám jde opravdu jen o tento efekt, pak je vhodné vybírat ústní vodu podle vkusu a třeba i uživatelských recenzí. Vhodné je zvolit vodu s šetrným složením. Vody s obsahem alkoholu sice poskytnou okamžité osvěžení, ale spíše krátkodobé, protože ústa vysušují. Nejsou navíc vhodné pro časté a dlouhodobé používání. Je tedy vhodné sáhnout po vodě bez alkoholu a s menším obsahem účinných látek, aby bylo možné prostředek používat často a dlouhodobě. Kloktat si můžete až po vyčištění zubů (nebo kdykoli je potřeba).
 • Prevence kazu a zánětů – Zde volte vhodné ústní vody s přiměřeným obsahem účinných látek. Mezi ověřené a účinné patří chlorhexidin anebo sloučeniny fluoru a cínu. Koncentrace by neměla být příliš vysoká, aby bylo možné dlouhodobější užívání.
 • Pomoc při obtížích – Pokud už trpíte zánětlivým onemocněním dutiny, lze použít i účinné vody s vyšším koncentrací účinných látek, antibakteriálním účinkem apod. Jejich užívání je vhodné probrat se svým zubním hygienikem a postupovat dle doporučení.

Konkrétní účinné látky

Existuje několik variant účinných receptur, které se v ústních vodách používají. Jde zejména o tyto možnosti:

 • Chlorhexidin – Ověřená účinná látka, která se používá v pastách značek jako Curasept, Corsodyl a v dalších. Má prokázaný účinek v prevenci a pomoci proti zánětlivým onemocněním dásní. Je však třeba volit vhodnou koncentraci. Pro preventivní použití by obsah neměl být víc než cca 0,06 %, léčebné vody při paradontóze mohou obsahovat až 0,12 % této látky (např. Curasept 212, 220). Vody s tak vysokou koncentrací není vhodné používat dlouhodobě (hrozí zabarvení zubů do hněda).
 • Sloučeniny fluoru a cínu – Obsahují je např. pasty Elmex či Meridol. Tato sloučenina se dobře váže na povrch zubů a pomáhá v prevenci zubního kazu.
 • Bylinné ústní vody – Účinnost takových vod v prevenci či léčbě je většinou nízká či nulová. Lze je však používat dlouhodobě, např. pro osvěžení úst.

Existuje velké množství různých patentovaných receptur a účinných směsí, které používají jednotliví výrobci. Výše jsme uvedli jen některé nejvýznamnější možnosti.

S alkoholem, nebo bez?

Alkohol byl a stále ještě je jednou z významných podpůrných látek používaných v ústních vodách. Čím dál častěji se však objevují i ústní vody bez této složky. Jaké jsou důvody?

V poslední dekádě se ukazuje, že ústní vody s vyšším obsahem alkoholu (nebo jejich nepřiměřeně časté používání) může mít více negativních než pozitivních účinků. Alkohol například vysušuje ústní dutinu a narušuje její zvláčňující ochranný film, což může vést k pocitům suchosti v ústech (xerostomie) a zvýšenému riziku výskytu např. aft, pocitu pachuti v ústech, bolestivosti jazyka apod.

Další důvod je ten, že použití ústní vody s vyšším obsahem alkoholu např. před řízením vozu, může způsobit problém při silniční kontrole a dechové zkoušce. Kromě toho se již v roce 2009 objevily studie, že používání ústních vod s vyšším obsahem alkoholu může mít určitý vliv na zvýšení rizika rozvoje rakovinných onemocnění ústní dutiny.

Dnes můžete koupit ústní vody s obsahem alkoholu, který funguje jako podpora pro zvýšení účinnosti odstraňování plaku, ale i bez něj. Zvážení necháme na vás. Rozhodně, a je to jistě samozřejmé, není vhodné nechat ústní vody s obsahem alkoholu používat děti. Pokud je chcete učit používat ústní vodu, pořiďte jim speciální, šetrnou ústní vodu vhodnou pro děti.

Ceny ústních vod

Kolik stojí kvalitní ústní voda, která vám pomůže s bojem proti plaku, kazům, zánětům, zápachu z úst nebo jiným problémům?

✅ Ústní vody do 100 Kč

Do 100 Kč lze pořídit balení ústních vod nejčastěji okolo 400 až 500 ml. Převažují značky jako Meridol, Elmex nebo Listerine. Lze pořídit různé druhy s různým složením.

✅ Ústní vody do 300 Kč

Velký výběr nejprodávanějších ústních vod. V této ceně lze pořídit i velká, 1000ml, balení – nebo menší balení velmi kvalitních a účinných vod, nebo naopak různé šetrnější varianty ústních vod. Oblíbené jsou značky jako Listerine, Paradontax, Herbadent nebo např. GUM.

✅ Ústní vody nad 300 Kč

Vysoce účinné, nebo naopak přírodní a šetrné ústní vody – nebo větší balení vod pro běžnou péči. Můžete zde najít značky jako např. Oroxid, Effective Star a další.

Nejlepší značky ústních vod

Které značky ústních vod patří u nás k nejoblíbenějším?

 • Listerine – Zřejmě neoblíbenější značka ústních vod současnosti. Obrovský výběr variant pro různé způsoby použití, navíc za rozumné ceny. Listerine nabízí ústní vody s alkoholem i bez něj.
 • Elmex – Elmex nabízí kvalitní a účinné zubní pasty i ústní vody. Složení bývá vysoce efektivní, vhodné pro prevenci i léčku zánětlivých onemocnění.
 • Paradontax – Značka se zaměřuje na antibakteriální a účinné ústní vody i pro osoby s paradontózou. Většinou vyšší cena.
 • HerbaldentÚstní vody bez fluoru a barviv s bylinkovou recepturou (ale mohou obsahovat alkohol). Velmi dobře hodnocené, ale spíše dražší.

Nejprodávanější ústní vody podle Heureka.cz

Toto jsou nejprodávanější ústní vody podle portálu Heureka.cz.

Mohlo by vás zajímat:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Herbadent Original Bylinná ústní voda
✔️ S výtažky ze 7 bylin
✔️ Neobsahuje fluoridy
✔️ Vhodná pro dlouhodobé používání
✔️ Objem: 400 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 165 Kč Číst recenze
#2Elmex Sensitive Plus
✔️ Vytváří ochrannou vrstvu na obnažených krčcích zubů
✔️ Chrání před zubním kazem
✔️ Objem: 400 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 170 Kč Číst recenze
#3Listerine Cool Mint
✔️ Účinná ochrana proti zubní plaku
✔️ Ničí bakterie v mezizubním prostoru
✔️ Objem: až 1000 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 110 Kč Číst recenze
#4Meridol ústní voda bez alkoholu
✔️ S antibakteriálními účinky
✔️ Odstraňuje plak a zabraňuje jeho usazování
✔️ Pro každodenní používání
✔️ Objem: 400 ml
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 140 Kč Číst recenze
#5Ben & Anna Sensitive
✔️ 100% přírodní ústní voda
✔️ Antiseptický a antibakteriální účinek
✔️ Zachovává zdravou mikroflóru v ústní dutině.
✔️ Objem: 500 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 270 Kč Číst recenze
#6GUM ústní voda PAROEX (CHX 0.06%)
✔️ Udržuje zdravé dásně
✔️ Bojuje proti zubnímu plaku
✔️ Objem: 500 ml
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 120 Kč Číst recenze
#7Pleva Ústní voda s propolisem
✔️ Propolis ničí bakterie a zastavuje jejich růst
✔️ Podporuje hojení a zpevňuje dásně
✔️ Zklidňující účinky
✔️ Objem: 50 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 100 Kč Číst recenze
0 Sdílení