S péčí o zdraví by se mělo začít takříkajíc od podlahy. A od té nás obvykle dělí podrážka obuvi. Výběru bot věnují mnozí lidé spoustu pozornosti a času. Většinou se však soustředí na designové zpracování, řemeslnou kvalitu, materiály, značku i jiné faktory. Mezi ty ale paradoxně ne vždy patří zdravotní vlastnosti. Pokud však strávíte na nohou dlouhé hodiny denně, například v práci, právě tyto vlastnosti by měly být při výběru obuvi směrodatné.
Špatná obuv může vést k bolestem nohou i bolestem zad a k celé řadě chronických, ale třeba i akutních obtíží, jejichž dozvuky vás pak mohou pronásledovat velmi dlouhou dobu, ne-li po celý život. Navzdory léčbě. Opět platí, že prevence je vždy lepší než napravování škod. A optimální prevencí v tomto případě zajistí pořízení co nejlepší zdravotní obuvi. V dnešním článku se podíváme na to, čemu byste měli při nákupu kvalitní ortopedické obuvi věnovat pozornost a jaké parametry a faktory jsou nejdůležitější.
Řada lidí se domnívá, že funkční ortopedická obuv musí být nutně velmi drahá. Není to však pravda. Dobré zdravotní boty můžete sehnat i za zcela rozumné a dostupné částky. Stačí vědět, co hledat. Připravili jsme pro vás opět i žebříček nejlepších modelů, ve kterém můžete vidět, že výběr i cenové relace jsou různorodé. O kvalitách konkrétních výrobků se můžete informovat i v recenzích zdravotní obuvi. Dozvíte se víc o řemeslné kvalitě zpracování i jiných vlastnostech.
Nejlepší zdravotní obuv na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Scholl Beverly Bootie Cognac | Zdravotní obuv ✔️ Plně se přizpůsobí anatomii Vašeho chodidla ✔️ Obsahuje měkkou vyvložkovanou stélku s paměťovým efektem ✔️ Správná výška podpadku ✔️ Vyrábí se z kůže a měkkých přírodních materiálů 📌 od 1820 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Nazouváky SCHOLL | Zdravotní nazouváky ✔️ Nubukový svršek = nejušlechtilejší z přírodních kůží ✔️ Solidní podrážka z vysoce kvalitního materiálu ✔️ Kožený vnitřek = mimořádná měkkost ✔️ Kožená stélka = prodyšnost a správné přizpůsobení k chodidlu 📌 od 1800 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Zdravotní obuv Santé | Oblíbená značka zdravotníků ✔️ Stélka: anatomicky tvarovaná ✔️ Materiál: stélka - useň, svrch - useň ✔️ Mezivrstva změkčující došlap, ✔️ Zdravotní certifikovaná obuv 📌 od 700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Barefoot tenisky Barebarics Pulsar | Barefoot ✔️ Anatomický tvar respektuje tvar chodidel ✔️ Veganská barefoot obuv ✔️ Chodidla nejsou omezována a přirozeně se posilují ✔️ Pata a špička tenisky jsou v jedné rovině ✔️ Podrážka stimuluje nervové zakončení ✔️ Tenisky Barebarics jsou lehké a bez klenby 📌 od 3200 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Skinners Comfort 2.0 | Ponožkoboty ✔️ Respektuje přirozený tvar nohy ✔️ Lehké a extrémně kompaktní ✔️ 2 mm tenká perforovaná stélka pro ještě větší komfort ✔️ Pratelné v pračce 📌 od 1450 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | PeterLegwood DOLPHIN | Oblíbený výrobce ✔️ Pomáhají od bolesti nohou, zad a kloubů ✔️ Certifikované jako pracovní obuv ✔️ Pata obuvi je zvýšena o 10 % pro větší oporu a lepší držení nohy ✔️ Velká odolnost 📌 od 1500 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat zdravotní obuv?
Podle jakých měřítek a parametrů vybírat kvalitní a funkční zdravotní obuv? Zásadní je především ortopedický tvar a střih, který zaručí, že se noze dostane adekvátní opory a komfortu. Dále je zásadní materiálové zpracování, stélka, prodyšnost, zpracování podrážky a další faktory. V neposlední řadě budete jistě věnovat pozornost i ceně a výrobci.
Co je ortopedická obuv a komu je určena?
Ortopedické boty mohou být sériově vyráběné boty, které jsou ovšem uzpůsobené k lepším zdravotním vlastnostem a upravené tak, aby se daly nosit se speciální ortopedickou stélkou. Ortopedické boty v pravém slova smyslu jsou však boty obvykle vyráběné na míru potřebám konkrétního uživatele.
Nejčastěji jde o uživatele, kteří již trpí nějakou vadou či zdravotním problémem a boty jsou přímo určeny ke kompenzaci těchto vad. Patří sem například:
- Kladívkové prsty
- Diabetická noha
- Plochá noha
- Vbočený palec či zkřížené prsty
- Revmatické a artrotické deformity
- apod.
Boty musejí samozřejmě sedět naprosto přesně a poskytovat odpovídající korekci. Nedají se tedy vyrábět sériově, ale vyrábějí se ve spolupráci s pacientem.
Znamená to však, že zdravotní obuv je určená a vyhrazená pouze pacientům s konkrétními problémy či vadami? Rozhodně ne. V méně striktním pojetí je ortopedická či zdravotní obuv taky označení každé obuvi, která nabízí zdravotně adekvátní vlastnosti a podporuje správnou polohu chodidla.
Po zdravotní obuvi by měl sáhnout každý, kdo se více hodin denně pohybuje na nohou. Patří sem samozřejmě především příslušníci určitých povolání – pošťáci, číšníci, zdravotníci z různých oborů apod.
Někdy se proto odlišují pojmy zdravotní a ortopedická obuv. Ten druhý bývá vyhrazen již opravdu specifické obuvi určené pro korekci konkrétních vad. První termín naopak slouží pro označení širšího spektra obuvi, která svými vlastnostmi podporuje (či lépe stabilizuje) zdraví chodidla. Toto rozlišení pojmů ovšem není nijak přísně dodržováno. Proto se musíte více zajímat o to, jakou obuv vám vlastně prodejce či výrobce nabízí. V tomto článku se budeme věnovat spíše „zdravotní“ obuvi. Tedy té, která je vhodná jako preventivní obuv pro většinu populace.
Jak poznat zdravotní a zdravou obuv?
Špatná obuv může způsobovat četné problémy, včetně deformit, vad a zdravotních problémů, které se mohou projevit i na úplně jiných částech těla. Typický je rozvoj či zhoršení problémů se zády. Přímo chodidlo pak může postihnout například propad klenby, tvorba výrůstků či „ostruh“ a další problémy.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, zvláště předškolní, ale i dospělí s povoláním či koníčky, které chodidla přetěžují. Při výběru zdravé obuvi byste měli vždy dbát na následující faktory…
Správná pružnost
Bosý došlap má svá anatomická specifika. Chodidlo se rozprostře a výrazně ohýbá v oblasti prstových kloubů. Zdravá obuv by měla umožnit tento ohyb a nestát mu v cestě. To vyžaduje značnou flexibilitu podešve v této oblasti.
Pokud se bota nepoddá, podrážka je příliš tuhá, noha trpí. Škody se mohou projevit na achilovce, klenbě i nártu. Přinejmenším vás však budou pobolívat nohy, budete pociťovat rychlejší únavu chodidel, pocení nohou, přetažení šlach atd. Při výběru obuvi byste proto měli ohebnost špičky boty vyzkoušet. U zdravotní obuvi jde o jednu ze zásadních podmínek.
Dost místa pro prsty
Jak bylo řečeno, chodidlo a zejména prsty se při došlapu potřebují rozvinout. Rozprostřou se poměrně doširoka oproti tvaru bez přítlaku k podlaze. Boty by měly poskytovat prostor pro toto rozvinutí. Dnes jsou moderní barefoot boty, jejichž podstatou je konstrukce a tvar umožňující rozprostření a snadný ohyb chodidla. Tyto boty lze tedy v širším smyslu považovat za zdravotní, protože respektují anatomické potřeby chodidla.
Zdravotní boty by měly být dostatečně široké s oblou a širokou špičkou. Naopak boty např. úzké a špičaté mohou vést k deformitám. Obecně byste se měli vyhnout příliš těsné obuvi, která vaši nohu nějakým způsobem utlačuje a vážně omezuje v pohybu. Takové boty nebudou ani zdravé ani pohodlné. Pokud v botách trávíte mnoho hodin denně, mělo by mít zdraví přednost před módním designem.
Optimální velikost
Velmi důležité je kupovat boty opravdu přesně na míru. Při výběru zdravotní obuvi se vyplatí provést přesné měření délky i šířky chodidla. Stačí si stoupnout na list papíru a chodidlo obkreslit. Když vezmete „tlustší“ tužku a budete ji držet kolmo, vznikne automaticky i pár mm nadměrek, který se k velikosti chodidla připočítává. Pak již jen změříte rozměry kresby v nejširším a nejdelším místě. Noha potřebuje mít v botě určitý prostor.
Těsné boty jsou nejen silně nekomfortní, ale mohou vést i ke zdravotním problémům. Příliš volné boty zase neposkytují dostatečnou oporu.
Tlumivost
Boty by měly poskytovat dostatečné tlumení, což obvykle zajišťuje kvalitní podešev, mezipodešev a stélka. Tlumení je důležité, protože spoustu času se pohybujeme po tvrdých podkladech (beton, dlažba,…) a tím trpí klouby i chodidla. Tlumení nemusí být přehnané, protože tím zas dochází k omezení citlivosti styku s podložím, ale mělo by být při chůzi citelně komfortní.
Barefoot a ponožkoboty s minimální podrážkou nejsou vhodné pro dlouhodobé používání na pevných podkladech. I koně se proto okovávají! Prostředí města či budov s tvrdými podlahami není vhodné pro dlouhodobou bosou chůzi či stání a nepřináší v tomto směru zdravotní výhody. Pro chůzi naboso či v barefoot obuvi je ideální přírodní, členitý a měkčí podklad.
Správný podpatek
Ani moc ani málo. To je oč tu běží. Vysoké podpatky jsou nezdravé a mohou vést k řadě obtíží. Optimální výška je mezi 5 (malé děti) až 25 či 30 mm (dospělí). Pokud trpíte ostruhami na patách, může být podpatek při horní hranici výšky nebo i o něco vyšší a polstrovaný spíše než tvrdý.
Vysoká prodyšnost
Pocení a zapařování chodidel není nic příjemného, zdravého ani estetického. Noha potřebuje dýchat a zdravá či zdravotní obuv musí tento fakt respektovat. O prodyšnost se stará především svrchní useň. Pakliže je kožená, měla by být perforovaná nebo opatřená např. prodyšnějšími dílci ze síťoviny. Velmi prodyšné jsou přírodní textilní materiály.
Správně tvarovaný svršek
Širší jazyk, který dobře obejme nárt, kvalitní šněrování, ale i spona či zip, především však konstrukce, která poskytuje oporu. Svrchní useň nesmí nohu utiskovat, ale zároveň ji musí držet pevně na místě. Pokud se chodidlo v botě posouvá a nedrží, je zaděláno na úraz nebo puchýře či jiné problémy.
Nízká hmotnost
Říká se sice těžko na cvičišti, lehko na bojišti, ale boty, které nosíte celý den v práci, by už rozhodně měly odpovídat spíš pomyslným botám na bojiště. Tedy nezatěžovat nohu, ale naopak se jí snažit co nejvíce ulevit. I hmotnost by tedy měla být přiměřeně komfortní.
Zejména u cenově dostupnější obuvi často platí, že příliš nízká hmotnost může svědčit o ne zrovna bytelném zpracování. Hledejte přiměřený kompromis, pokud se nechystáte na vrcholové sportovní výkony, pár gramů sem či tam nehraje roli.
Kompromis v podobě zdravotní/ortopedické vložky
Pokud se nechcete omezit na sortiment zdravotní či ortopedické obuvi, a přesto chcete svému chodidlu dopřát lepší komfort a oporu, můžete vyzkoušet zdravotní stélky. Ty jednoduše vložíte do bot místo původní stélky. Existuje obrovský výběr nejrůznějších variant.
Zdravotní stélka dokáže podpořit klenbu a vytvořit lepší tlumicí vrstvu, ale není samospasná. Pokud nemá bota pružnou špičku, správný podpatek, optimální tvar pro rozvinutí prstů – stélka už situaci nezachrání. Navíc ne do každé boty se stélka vůbec vejde. Např. do lodiček ji umístíte jen sotva.
Cena zdravotní ortopedické obuvi
Kolik stojí kvalitní zdravotní či ortopedické boty? Ceny jsou velmi různorodé.
✅ Zdravotní boty do 800 Kč
Velmi levné pracovní sandále a pantofle pro interiérové použití. Vhodné pro výkon povolání, která se pojí s dlouhodobým stáním či chozením.
✅ Zdravotní boty do 3000 Kč
Nejrůznější varianty zdravých a zdravotních, ale i ortopedických bot. Vybere si většina zájemců.
✅ Zdravotní boty nad 3000 Kč
Většinou jde již o ortopedické boty vyráběné na míru pacientům s konkrétními vadami. Část ceny takových bot může hradit pojišťovna.
Nejlepší značky zdravotních bot
Kteří výrobci nabízejí kvalitní zdravou a zdravotní obuv? Zde je pár tipů:
- Peter Legwood – Velmi módní a stylová a zároveň zdravotní obuv. Jde o pantofle a nazouváky se speciálními anatomickými vlastnostmi.
- Scholl – Jedna z nejznámějších a nejosvědčenějších značek pracovní zdravotní obuvi. Skvělá volba pro výkon povolání náročného na chodidla.
- Skinners – Známé barefoot boty a ponožkoboty. Vhodné spíše do přírodního prostředí než na tvrdé podklady.
- Santé – Alternativa k obuvi Scholl. Různé druhy obuvi, často i velmi příznivé ceny.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Scholl Beverly Bootie Cognac | Zdravotní obuv ✔️ Plně se přizpůsobí anatomii Vašeho chodidla ✔️ Obsahuje měkkou vyvložkovanou stélku s paměťovým efektem ✔️ Správná výška podpadku ✔️ Vyrábí se z kůže a měkkých přírodních materiálů 📌 od 1820 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Nazouváky SCHOLL | Zdravotní nazouváky ✔️ Nubukový svršek = nejušlechtilejší z přírodních kůží ✔️ Solidní podrážka z vysoce kvalitního materiálu ✔️ Kožený vnitřek = mimořádná měkkost ✔️ Kožená stélka = prodyšnost a správné přizpůsobení k chodidlu 📌 od 1800 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Zdravotní obuv Santé | Oblíbená značka zdravotníků ✔️ Stélka: anatomicky tvarovaná ✔️ Materiál: stélka - useň, svrch - useň ✔️ Mezivrstva změkčující došlap, ✔️ Zdravotní certifikovaná obuv 📌 od 700 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Barefoot tenisky Barebarics Pulsar | Barefoot ✔️ Anatomický tvar respektuje tvar chodidel ✔️ Veganská barefoot obuv ✔️ Chodidla nejsou omezována a přirozeně se posilují ✔️ Pata a špička tenisky jsou v jedné rovině ✔️ Podrážka stimuluje nervové zakončení ✔️ Tenisky Barebarics jsou lehké a bez klenby 📌 od 3200 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Skinners Comfort 2.0 | Ponožkoboty ✔️ Respektuje přirozený tvar nohy ✔️ Lehké a extrémně kompaktní ✔️ 2 mm tenká perforovaná stélka pro ještě větší komfort ✔️ Pratelné v pračce 📌 od 1450 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | PeterLegwood DOLPHIN | Oblíbený výrobce ✔️ Pomáhají od bolesti nohou, zad a kloubů ✔️ Certifikované jako pracovní obuv ✔️ Pata obuvi je zvýšena o 10 % pro větší oporu a lepší držení nohy ✔️ Velká odolnost 📌 od 1500 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |