Zdraví

TOP 8: Nejlepší barefoot boty (ponožkoboty) – test, recenze a zkušenosti

nejlepší barefoot botyBarefoot obuv je moderní trend, který si rozhodně zaslouží pozornost. Asi každý ví, že špatná, nekvalitní či nevhodná obuv může vést k různých ortopedickým, podiatrickým i jiným zdravotním problémům. Dříve se o těchto záležitostech mluvilo jen zcela minimálně. V dnešní době je však na všechny aspekty zdraví a zdravého životního stylu kladen mimořádný důraz. Zkrátka nepřišly ani naše nohy – či spíše chodidla. Kromě toho, že se do módy dostává i chůze zcela naboso, přicházejí výrobci obuvi s různými „kompromisními“ řešeními pro širší populaci. Patří sem především tzv. barefoot boty a ponožkoboty. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší barefoot boty pro děti i dospělé a pro každodenní nošení.

V následujícím průvodci se pokusíme vystihnout význam, výhody i nevýhody tohoto druhu obuvi a vysvětlit, jaký přínos mohou mít pro vaše zdraví. Samozřejmě se budeme věnovat i konkrétním faktorům, na které byste se měli zaměřit při výběru barefoot bot. Přestože nabídka roste, sortiment ještě zdaleka nedosahuje šíře „klasických“ bot. To však neznamená, že výběr je snadný. Především je třeba vědět, co od těchto bot chcete a jaká reálná očekávání lze mít. Jen díky tomu můžete získat optimální výrobek a obuv na míru.

V dnešním článku vám nabídneme nejen seznámení s tímto moderním produktem a návod k výběru, ale i žebříček nejoblíbenějších barefoot bot a ponožkobot na našem trhu. Zajisté mezi nimi lze najít skvělé kousky, které uspokojí i vaše nároky. Zajímavé informace se pak můžete dozvědět přímo z uživatelských recenzí barefoot bot a ponožkobot. Pokud vás toto téma oslovuje a o pořízení přirozenější obuvi uvažujete, pokračujte dále.

Nejlepší barefoot boty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Barefoot Be Lenka Prime
Nejlepší barefoot tenisky
✔️ Celokožené
✔️ Nadčasový dizajn
✔️ Sportovní elegance
📌 od 2250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Merrell Vapor Glove 4
Oblíbený dámský model
✔️ Zvýšená stabilita v terénu
✔️ Podešev poskytuje vynikající přilnavost
✔️ Svršek z látky je extrémně lehký a vzdušný
✔️ Různé barevné kombinace
📌 od 1480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Barefoot Be Lenka Icon
Nejlepší celoroční barefoot boty
✔️ Stylová ručně vyráběná vysoko kvalitní obuv
✔️ Při chůzi zaručí nejvyšší komfort
✔️ Podrážka s tloušťkou 4 mm
✔️ Až do velikosti 47
📌 od 2890 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Vibram Fivefingers
Nejlepší prstové barefoot
✔️ Kvalitní syntetický materiál
✔️ Nízka váha boty
📌 od 1830 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Barefoot Be Lenka Eazy
Nejlepší barefoot do města
✔️ Praktické a pohodlné barefoot boty pro vaše dlouhé letní procházky
✔️ Nadčasový středomořský dizajn
📌 od 2170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Barefoot Be Lenka sandály
Nejlepší barefoot sandály na léto
✔️ Z na dotek příjemné textilie a mají extra lehkou konstrukci
✔️ Nejvyšší komfort při chůzi
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Ponožkoboty Skinners
✔️ Příjemný pocit volnosti
✔️ Odolný produkt, který má dlouhou životnost
✔️ Snadno udržují a jsou protizápachové
📌 od 1150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Barefoot značky Vivobarefoot
Oblíbená značka barefoot obuvi
✔️ 100% barefoot parametry - ohebná podrážka všemi směry po celé délce
✔️ Minimalistické a nadčasové
📌 od 2990 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#9Zimní barefoot BeLenka
Zimní barefoot boty
✔️ elegantními unisex barefoot boty
✔️ kvalitní nubuková kůže
✔️ podrážka z prvotřídní gumy
✔️ ideální na přechodné období a mírnou zimu
📌 od 3790 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat barefoot boty

Zatímco u běžné obuvi už většinou víme, co chceme a co můžeme očekávat, s barefoot botami není každý ještě tak dobře obeznámen. Je proto třeba v první řadě pochopit jejich význam a princip – a na základě toho vybírat. Velmi důležitá je správná velikost boty, tloušťka podrážky, hmotnost, ale i typ obuvi nebo materiálové zpracování a ovšem i design nebo případná speciální vylepšení a technologie.

 

Co jsou to barefoot boty?

Výraz „barefoot“ znamená v angličtině prostě „naboso“. Pojem barefoot boty je tudíž tak trochu oxymóron, ale to nijak nebrání jeho stále širšímu užívání. Většina lidí už dnes i ví, co si pod tímto souslovím alespoň zhruba představit. Jde o jakýsi mezičlánek mezi chůzí naboso a klasickou obuví. Jaké jsou ale konkrétní „parametry“ barefoot obuvi? A jaké náležitosti by takové boty měly splňovat?

Neexistuje žádný zákon, který by upravoval nebo nařizoval, za jakých podmínek je možné boty označit jako barefoot. Tím spíš je třeba být při výběru ve střehu, aby vám vychytralý prodejce nezkoušel jako barefoot boty nabídnou obyčejné cvičky – samozřejmě za mnohanásobnou cenu, jelikož kvalitní barefoot obuv je u nás zatím spíše dražší záležitostí. Čím se tedy opravdové barefoot boty vyznačují?

 • Jsou široké, poskytují dostatek prostoru pro úplné „rozvinutí“ chodidla při došlapu. To je důležité pro správný vývoj nohy u dětí. Dospělí zase dopřejí nohám přirozenější oporu a vyšší stabilitu a získají zdravější návyky.
 • Tenká podrážka je další typický rys barefoot obuvi. Měla by mít tloušťku nejvýše 5 mm, rovněž je důležitá flexibilita, přizpůsobivost, pružnost. Díky tomu podrážka umožňuje lepší kontakt chodidla s podložím.
 • Žádné podpatky, ale ani opory klenby nebo jiné pevné a strukturované části na podrážce barefoot obuvi nemají co dělat. Podrážka je plochá.
 • Volné kotníky jsou dalším znakem barefoot bot. Většina jich sahá pod kotníky, ale podstatnější je spíše, aby kotník nebyl omezován nebo fixován pevným materiálem.

Tohle jsou aspoň zásadní „pravidla“ pro poctivou barefoot obuv. Při výběru byste se tudíž měly ujistit, že daný výrobek tyto zásadní náležitosti splňuje. Konkrétní designové nebo materiálové zpracování už je volnější a boty mohou mít různou podobu i funkci, k čemuž se ještě vrátíme později.

Barefoot vs. ponožkoboty

Společně s barefoot obuví se často skloňuje taky termín ponožkoboty. Jde o synonyma nebo zcela odlišné záležitosti?

Obojí je tak trochu pravda. Ponožkoboty jsou podstatně užší termín, který se ujal především pro výrobky značky Skinners. Jde o českou firmu, která šla ještě o kus dál, než kde se pohybuje běžná barefoot obuv. Výsledkem jsou speciální ponožky s oděru vzdornou polymerovou „podrážkou“ či spíše flexibilní podešví o nízké tloušťce 3 mm.

Ponožkoboty nejsou určeny pro nošení v obuvi, ale pro přímé chození. Představují jakousi krajní variantu barefoot bot. Značkové modely Skinners jsou vysoce odolné, pohodlné a zároveň lehké (jedna ponožkobota má cca 80 g).

Proč (ne)nosit barefoot boty?

Jaké jsou důvody pro používání barefoot obuvi? A má tohle řešení i nějaká úskalí nebo nevýhody? Pojďme to zjistit. Začněme výhodami:

 • Barefoot boty poskytují přirozenější, bližší kontakt chodidla s podložím. Zvyšují tak citlivost, zlepšují přirozenou rovnováhu a motoriku. Noha je na vhodném povrchu masírována jako při chůzi naboso, což je velmi zdravotně prospěšné.
 • Oproti většinou úzké a těsné běžné obuvi poskytují dobré barefoot boty prostor pro plné rozložení chodidla při došlapu. Noha není deformována, došlap je zdravý a budují se lepší návyky.
 • Boty jsou velmi lehké. Minimálně zatěžují nohu a umožňují volnější a přirozenější pohyb.
 • Podrážka, byť tenká, přesto chrání před poraněním nebo bolestivým došlapem na náročnějším terénu. Ne každý snese chůzi naboso a barefoot může být vhodným řešením.

A jsou i nějaká negativa nebo omezení? Barefoot boty jsou zajisté pozoruhodná záležitost, ale nikoli spásný zázrak, jak by se mohlo zdát z některých reklam. Někdy může být jejich použití i kontraproduktivní nebo přímo nevhodné.

 • Barefoot boty obvykle nejsou vhodné pro náročný běh či sport. Jejich konstrukce neposkytuje dostatečnou oporu a ochranu. Riziko zranění nebo bolestí může být vyšší.
 • Barefoot boty ani ponožkoboty se obecně vzato nehodí na tvrdé, rovné povrchy. Na dlažbě, asfaltu či betonu v nich mohou nohy spíše trpět. Tato obuv tudíž není vhodná na každodenní nebo dlouhé chození po městě, dlážděných či asfaltových cestách, chodnících, cyklostezkách apod.
 • Barefoot obecně neposkytují takovou oporu a zpevnění. Například v náročném terénu (podobně jako při sportu) může hrozit vyšší riziko poranění, vyvrtnutí kotníku apod.
 • Barefoot je celkově spíše sezónní obuv pro teplejší měsíce.

barefoot u dětí

Barefoot a děti

Jsou barefoot boty pro děti vhodné, nebo spíš nikoli?

Často se setkáte s názorem, že právě barefoot boty jsou pro děti ideální, protože předcházejí vzniku různých vad a deformací způsobených nevhodnou, těsnou a pevnou obuví. Barefoot boty skutečně dopřejí dětskému chodidlu prostor pro vývoj a umožňují vybudování zdravějších návyků. Má to však svá ale…

I v tomto případě platí, že rozhodně není vhodné dítě celý den vláčet po městě (tedy po betonu, dlažbě a asfaltu) v barefoot obuvi. Rozhodně ne. Tvrdé a rovné povrchy vyžadují naopak spíše pevnější obuv, která nohu ochrání. Barefoot boty jsou skvělé do parku, na zahradu, do přírody, na pláže, písek atd.

Stejně tak platí, že tyto boty nemusejí obstát při náročném dovádění, hře nebo sportu. Minimální opora může být rizikovým faktorem poranění.

A nakonec… pokud má vaše dítě nějaké ortopedické nebo podiatrické potíže, nesnažte se je řešit pomocí barefoot obuvi bez porady s odborným lékařem.

Správná velikost barefoot bot – jak změřit nohu

U barefoot obuvi je správná velikost alfou i omegou celého výběru. Tedy ne, že by to neplatilo u každé obuvi, ale zde je třeba brát zvláštní zřetel na dostatek prostoru pro chodidlo. Nohu je proto vhodné změřit velmi pečlivě a ještě přičíst tzv. nadměrek. Jak na měření?

Velmi dobrou a poměrně jednoduchou možností je vzít čistý papír a položit ho na pevnou podlahu. Stoupněte si na papír, zcela rovně, ideálně se zády zapřenými o zeď (pata a roh papíru naléhají na zeď). Chodidlo se musí plně rozvinout. Nyní někoho požádejte, aby vaše (pochopitelně bosé) chodidlo obkreslil.

Na náčrtku změřte délku a šířku v nejvzdálenějších bodech. Délku tedy od paty na konec palce (nebo druhého prstu, který má někdo delší). Šířka se pak většinou měří v oblasti prstových kloubů. K délce pak přičtěte nadměrek. Ten činí 8-10 mm u dospělých a až cca 12 mm u dětí.

Nyní máte výchozí rozměry pro hledání vhodné a dobře padnoucí barefoot obuvi. Zejména při nákupu přes internet, kdy si nemůžete boty vyzkoušet.

Typ barefoot bot

Barefoot obuv se vyrábí v různých variantách a typech pro všemožné způsoby použití. Mezi nejčastější patří běžné každodenní polobotky. Zde je častý sportovnější design, ale nechybí ani výběr elegantnějších modelů do společnosti.

V barefoot provedení se už vyrábějí i různé druhy sandálů či balerín – tedy velmi lehké obuvi především pro sezónní letní nošení. Objevují se však i zimní modely, kozačky nevyjímaje.

Materiál

Materiálové zpracování barefoot obuvi je poměrně různorodé. Časté jsou modely z kůže nebo EKO kůže. Používají se však samozřejmě i textilie – a to syntetické, jako je např. polyester, nebo i přírodní jako plátno, bavlna, síťovina a další. Podobně jako u běžných bot se běžně používá i guma.

Hmotnost

Barefoot boty by měly být lehké. U kvalitních modelů se hmotnost jedné boty drží pod hranicí 200 g. Boty díky tomu na noze prakticky necítíte.

Podrážka

Zde je důležitá především tloušťka, která by neměla překročit 5 mm. Ne nutně však platí, že čím méně, tím lépe. Například méně zkušení uživatelé mohou upřednostnit tloušťku při horní hranici (4-5 mm) kvůli nižší citlivosti. Z principu věci se dá taky očekávat, že tlustší podrážka bude odolnější. Nemusí to však platit automaticky. Záleží i na kvalitě materiálu. Podrážka taky nesmí mít podpatek nebo klenbu.

Video

Ceny barefoot bot

Na kolik vás vyjdou kvalitní barefoot boty? Zde je stručný přehled základních relací.

✅ Barefoot boty do 1500 Kč

Opravdové barefoot boty pod 1000 Kč takřka nepořídíte. Připravte se na to, že cenově dostupnější modely vás vyjdou na cca 1000 až 1500 Kč.

✅ Barefoot boty do 3000 Kč

Velký výběr kvalitních modelů i od významných a renomovaných značek. V této relaci si vyberete, pokud chcete opravdu dobré barefoot boty.

✅ Barefoot boty nad 3000 Kč

Vysoce kvalitní a špičkové barefoot boty prestižních značek. Vhodné především pro náročnější uživatele.

Nejlepší značky barefoot bot

Kteří výrobci nabízejí kvalitní barefoot boty?

 • Belenka – Domácí „česko-slovenská“ značka, která nabízí vysokou kvalitu zpracování srovnatelnou se světovými značkami. Nemluvě o skvělém designu.
 • Skinners – Ikonické ponožkoboty. Unikátní produkt ze špičkových materiálů i pro náročné zájemce.
 • Vivobarefoot – Světově významná značka. Možná vůbec největší výrobce barefoot obuvi. Špičková kvalita, ale taky poměrně vysoká cena.
 • Feelmax – Finská značka. Opět špičková kvalita. V nabídce jsou i boty s ultratenkou podrážkou 1 mm pro náročné.
ProduktInfoHodnocení
#1Barefoot Be Lenka Prime
Nejlepší barefoot tenisky
✔️ Celokožené
✔️ Nadčasový dizajn
✔️ Sportovní elegance
📌 od 2250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Merrell Vapor Glove 4
Oblíbený dámský model
✔️ Zvýšená stabilita v terénu
✔️ Podešev poskytuje vynikající přilnavost
✔️ Svršek z látky je extrémně lehký a vzdušný
✔️ Různé barevné kombinace
📌 od 1480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Barefoot Be Lenka Icon
Nejlepší celoroční barefoot boty
✔️ Stylová ručně vyráběná vysoko kvalitní obuv
✔️ Při chůzi zaručí nejvyšší komfort
✔️ Podrážka s tloušťkou 4 mm
✔️ Až do velikosti 47
📌 od 2890 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Vibram Fivefingers
Nejlepší prstové barefoot
✔️ Kvalitní syntetický materiál
✔️ Nízka váha boty
📌 od 1830 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Barefoot Be Lenka Eazy
Nejlepší barefoot do města
✔️ Praktické a pohodlné barefoot boty pro vaše dlouhé letní procházky
✔️ Nadčasový středomořský dizajn
📌 od 2170 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Barefoot Be Lenka sandály
Nejlepší barefoot sandály na léto
✔️ Z na dotek příjemné textilie a mají extra lehkou konstrukci
✔️ Nejvyšší komfort při chůzi
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Ponožkoboty Skinners
✔️ Příjemný pocit volnosti
✔️ Odolný produkt, který má dlouhou životnost
✔️ Snadno udržují a jsou protizápachové
📌 od 1150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Barefoot značky Vivobarefoot
Oblíbená značka barefoot obuvi
✔️ 100% barefoot parametry - ohebná podrážka všemi směry po celé délce
✔️ Minimalistické a nadčasové
📌 od 2990 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#9Zimní barefoot BeLenka
Zimní barefoot boty
✔️ elegantními unisex barefoot boty
✔️ kvalitní nubuková kůže
✔️ podrážka z prvotřídní gumy
✔️ ideální na přechodné období a mírnou zimu
📌 od 3790 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz