Zdraví

Nejlepší dezinfekční gel na ruce (test & recenze)

Speciál: Koronavirus COVID-19 Sháníte co nejlepší dezinfekci, ale nevíte, po které sáhnout? V tomto článku vám poskytneme komplexní informace o tomto prostředku ochrany a pomůžeme vám vybrat ideální variantu. V současné době se dezinfekční přípravky dostávají do centra dění především v souvislosti s rychle se šířící nákazou novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění označované jako Covid-19.

Jde o potenciálně závažnou nebo i smrtelnou virovou nákazu způsobující především horečky a respirační potíže. Nároky na hygienická opatření proto ve všech zemích světa rostou obrovským tempem a zájem o dezinfekci, která je jedním z pilířů ochrany před řečeným virem, je ohromný. Dnes se dezinfikují předměty, veřejné prostory a samozřejmě lidé používají dezinfekci i na osobní ochranu – především na ruce.

S raketovým nárůstem poptávky úměrně vzrůstá i nabídka. Výběr dezinfekcí je široký a rozmanitý, ale je třeba vybírat. To nyní platí dvojnásob, protože se řada „pochybných firem“ snaží zneužít aktuální situaci a obav lidí z nedostatku daného zboží a prodávají nekvalitní výrobky za zcela přemrštěné ceny. V našem návodu vás seznámíme s problematikou dezinfekčních přípravků a poskytneme vám rady a tipy pro výběr a nákup. Poradíme vám, jak se v nabídce dezinfekcí zorientovat i jak je správně používat.

V tomto článku budeme o dezinfekčních prostředcích pojednávat především z obecného hlediska. Kromě toho vám však nabídneme i žebříček aktuálně nejprodávanějších dezinfekcí. Pokud si nebudete jisti kvalitou nějakého konkrétního produktu, doporučujeme projít si i uživatelské recenze dezinfekcí, kterých na internetu najdete dostatek. Pomoci vám mohou taky různé odborné srovnání a testy.

Nejlepší dezinfekční gel na ruce (aktuálně skladem)

ProduktHodnoceníVlastnostiCena (od)
-Sanytol dezinfekční gel 75 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 75 ml balení87 Kč Číst recenze
-Topvet gel na ruce Hedvábí
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 100 ml balení99 Kč Číst recenze
-Sanytol dezinfekční gel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 250 ml balení125 Kč Číst recenze
-ANTI-COVID Alkoholová Desinfekce 1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 1 litrové balení99 Kč Číst recenze
-OnlyEco Gel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 50 ml balení
✔️ Z 98 % přírodní
79 Kč Číst recenze
-Saloos Dermsanit
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 50 ml balení
✔️ Přírodní
89 Kč Číst recenze

Jak vybrat dezinfekci?

Vzhledem k neblahým okolnostem se dezinfekce stává běžnou součástí vybavení nejen nemocnic a podobných zařízení, kde je maximální hygiena nezbytností – ale i domácností, obchodů a prakticky veškerých veřejných míst. Výběr dezinfekce nemusí být nijak složitý, ale měli byste si ujasnit, co potřebujete a jakým způsobem budete dezinfekci používat. V našem návodu se podíváme na složení i formy dezinfekcí.

Zaměříme se taky na ceny těchto prostředků. Uděláte si tak představu o tom, kolik běžně dezinfekce stojí a nenecháte se napálit neférovými nabídkami. Zajímat nás budou i některé známé a žádané značky dezinfekčních přípravků.

Co je to dezinfekce?

Pojem dezinfekce označuje souhrn prostředků a metod určených k likvidaci mikroorganismů. Tyto prostředky mohou být chemické (ty nás budou zajímat především) nebo fyzikální (teplota, UV záření), případně se k dezinfekci prostor či objektů používá kombinace obojího.

Dezinfekce mají eliminovat přítomnost potenciálně rizikových infekčních nebo patogenních vlivů, které mohou ulpívat především na předmětů nebo i na těle.

Nejlepší dezinfekce

Antibiotika, antiseptika a dezinfekce

Tyto tři pojmy jsou úzce příbuzné, ale významově se poněkud liší. Dezinfekce označuje látku, která ničí nežádoucí mikroorganismy na površích předmětů, antibiotikum dělá de facto totéž, ale uvnitř živých organismů a málo používaný pojem antiseptikum se týká likvidace infekčních činitelů na povrchu živých organismů – tedy např. na lidském těle.

Druhy dezinfekcí podle základní látky

Při výrobě dezinfekčních přípravků se používá opravdu velmi široká škála účinných látek. Mezi nejběžnější patří prostředky na bázi alkoholu, ale třeba i chlornanu sodného či sloučenin jodu, peroxidu a další. Zde je výběr častých účinných látek, na jejichž bázi mohou být dezinfekce vyrobeny.

AlkoholKASFenolické látkyDalší

Alkohol

Alkoholy jsou běžnou účinnou látkou antiseptických přípravků, tedy dezinfekcí používaných na ruce a obecně živé tkáně. Používají se nejčastěji 70% roztoky etanolu nebo isopropanolu. Alkoholové prostředky jsou relativně šetrné vůči pokožce a přitom poměrně účinné.

KAS

Látky nazývané kvartérní amoniové sloučeniny jsou další častou účinnou látkou dezinfekčních přípravků. Účinkují proti některým virům a bakteriím, ale například i řasám.

Fenolické látky

Velmi oblíbená látka pro domácí dezinfekční a antiseptické přípravky. Používají se často v mýdlech, gelech i dalších drogistických, kosmetických a hygienických přípravcích s dezinfekčními účinky pro běžné použití. Např. Fenol (jedna z fenolických látek) je zřejmě jednou z nejstarších známých dezinfekčních látek. Fenol je ovšem nepoužitelný na kůži, je leptavý. Dnes se do přípravků pro osobní dezinfekci přidávají jiné fenolické látky, např. 2-fenylfenol).

Další

Dezinfekční přípravky mohou využívat i celou škálu dalších účinných látek. Mohou být například na bázi chlórových (např. Savo, chlornan sodný) či jodových (např. Jodisol) sloučenin. Používají se taky aminy, tenzidy, ozón, organické kyseliny a další látky.

Druhy dezinfekcí podle účinků

Dezinfekce mohou mít různé spektrum účinků a účinnost. Účinnost se někdy udává pomocí koeficientu, kdy je látka srovnávána s fenolem coby referenční hodnotou. Koeficient vyšší než 1 značí větší účinnost než fenol, menší než 1 nižší účinnost. Konkrétní účinky pak mohou být zejména:

 • Virucidní – fungují vůči (některým) virům.
 • Fungicidní – fungují vůči (některým) houbám.
 • Baktericidní – fungují vůči (některým) bakteriím.

Formy dezinfekce

Současné dezinfekční přípravky mohou mít různou formu či konzistenci. Každá forma se přitom hodí pro trochu jiné účely a má nějaké výhody i nevýhody. Setkat se můžete zejména s následujícími variantami.

 • Tekutá dezinfekce – Nejčastější podoba, často se sprejovým rozprašovačem nebo ve formě tinktury (na zranění). Používá se pro osobní (antiseptika) hygienu i dezinfekci prostor a předmětů. Najdete ji v domácnosti i v nemocnicích apod. Je třeba rozlišovat a dávat pozor, zda je konkrétní dezinfekce určena jen na předměty nebo ji lze použít i na tělo.
 • Mýdlová dezinfekce – Jde o mýdla s dezinfekčními látkami vhodná pro osobní hygienu. Používají se s vodou.
 • Gelová dezinfekce – I gelové dezinfekce jsou obvykle určeny pro osobní hygienu, ale není třeba voda. Stačí je rozetřít např. po rukou, proto jsou velmi praktické pro operativní použití v „terénu“ nebo na cestách.

Dezinfekce a koronavirus

Koronavirus je tzv. obalený virus a účinkují na něj dezinfekce s virucidní aktivitou. Pro dezinfekci rukou by měla účinkovat za 12-30 vteřin. Krajská hygienická stanice v Ostravě doporučuje řídit se časem působení uvedeným na etiketě a zaměřit se u přípravku taky na splnění normy EN 14476 či DVV/RKI a zaměřit se na značky, které provádějí přísné testy účinnosti – doporučuje přitom výrobce jako např. Hartman Rico, Schulke, Ecolab, B. Braun (ale podmínky splňují i mnohé další).

Dezinfekce do domácnosti

Velmi oblíbené, ověřené a účinné jsou prostředky na bázi chlornanu sodného (obvykle 5% roztok) známého jako chlorové bělidlo. Tyto přípravky mají vynikající virucidní i baktericidní účinky, likvidují i běžné parazity a další patogeny. Přitom jsou cenově mimořádně dostupné.

Používají se na předměty. Ve vyšších koncentracích jsou pro kůži leptavé, ale při použití na objektech se rychle rozpadají na dále již nezávadné látky. Při jejich používání vždy dodržujte bezpečnostní pokyny uvedené na obale nebo v návodu k použití.

Mýdlo a dezinfekce

Stačí k dezinfekci obyčejné mýdlo? Klasické mýdlo nemá dezinfekční účinky v pravém slova smyslu, pouze svou konzistencí odstraňuje z povrchů (rukou) mastnotu, nečistoty apod. Takže i patogeny de facto po mýdle „sklouznou“. V rizikovějším prostředí nebo situacích je však vhodné použití speciálního mýdla s dezinfekčními účinky.

Jak si vyrobit domácí dezinfekci?

Nenašli jste dezinfekci v obchodě a nechce se vám ji objednávat přes internet nebo vám přijdou ceny dezinfekcí přemrštěné? Můžete si vyrobit i vlastní. Na internetu dnes najdete velké množství návodů, jak si domácí dezinfekci vyrobit.

Podstatné samozřejmě je použití co nejdostupnějších látek. Proto se většina návodů zaměřuje na dezinfekce založené na bázi alkoholu. Přesto budete zřejmě muset vyrazit do drogérie nebo lékárny. Potřebovat budete:

 • 96% etanol (1l)
 • Peroxid vodíku (3%)
 • Glycerin (glycerol)
 • Vyvařenou láhev se zátkou
 • Převařenou vodu
 • Odměrku

Postup:

Do sterilizované lahve nalijte 830 ml alkoholu a 40 ml peroxidu vodíku, opatrně promíchejte a přidejte 15 ml glycerinu (ideálně ho dávkujte injekční stříkačkou kvůli hustotě). Litrovou láhev dolijte vodou, zavřete a pečlivě promíchejte. Ideální je nechat roztok cca 3 dny „uležet“, ale v nouzi lze použít i ihned. Tento návod uveřejnila v rámci boje s koronavirem Světová zdravotnická asociace (WHO).

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/navod-na-vyrobu-domaci-dezinfekce-93615

Ceny dezinfekcí

Na kolik vás vyjdou dezinfekční prostředky především pro domácí použití? Máme pro vás přehled aktuálních cen. Nenechte se ošidit podvodníky!

Dezinfekce do 100 Kč

V této cenové kategorii najdete poměrně rozsáhlý výběr menších balení dezinfekčních prostředků pro použití na ruce a tělo, případně na rány. Balení má většinou objem 50-100 ml. Najdete zde například kvalitní a doporučovanou značku B. Braun nebo značky jako Dedra, Topvet a mnohé další. Je zde velký výběr gelů i sprejů.

Dezinfekce do 300 Kč

V této ceně najdete malá, ale i objemná balení (500-1000 ml) dezinfekčních přípravků. Vybírat můžete z gelů, roztoků, mýdel, sprejů i tinktur. Výběr je obrovský a zahrnuje dezinfekce na ruce a tělo, rány i předměty. Mezi oblíbené značky patří Sanytol, Anti-Covid či Topvet atd.

Dezinfekce nad 300 Kč

Častěji velká balení dezinfekcí nad 500 ml nebo 1 l (ale i menší objemy). Nejvíce zde najdete gelů a roztoků, ale i výběr sprejů. Opět jsou zde prostředky pro všechny běžné typy použití (tělo, rány, předměty). Najdete zde oblíbené značky jako B. Braun, Sanytol, Anti-Covid apod.

Nejlepší značky dezinfekcí

Při výběru dezinfekce je vhodné orientovat se aspoň do jisté míry i podle výrobce a zvolit značku, která je zárukou dobré účinnosti díky přísnému testování a splnění patřičných norem. Mezi oblíbené značky patří:

 • B. Braun – Německá značka s velmi dobrou pověstí, jejíž výrobky využívají i zdravotnická zařízení. Značka nabízí gely, spreje a především roztoky. Dezinfekci pořídíte v různých objemech a cenách. Vysoká účinnost a kvalita.
 • Sanytol – Velmi populární značka. Sanytol patří mezi nejoblíbenější výrobce gelových dezinfekcí na ruce a tělo pro domácí použití. Cena však bývá spíše vyšší.
 • Anti-CovidŘada nových dezinfekcí určených přímo pro současnou situaci, tedy s virucidním účinkem. Tyto tekuté dezinfekce jsou určené na ruce a tělo. Obvykle dostupná cena i u větších balení.
 • Topvet – Oblíbené gelové dezinfekce na ruce a tělo v cestovních objemech a baleních. Cena od cca 80 do 200 Kč.

Nejprodávanější dezinfekce podle Heureka.cz

ProduktHodnoceníVlastnostiCena (od)
-Sanytol dezinfekční gel 75 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 75 ml balení87 Kč Číst recenze
-Topvet gel na ruce Hedvábí
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 100 ml balení99 Kč Číst recenze
-Sanytol dezinfekční gel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 250 ml balení125 Kč Číst recenze
-ANTI-COVID Alkoholová Desinfekce 1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 1 litrové balení99 Kč Číst recenze
-OnlyEco Gel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 50 ml balení
✔️ Z 98 % přírodní
79 Kč Číst recenze
-Saloos Dermsanit
[usr 5 text="true" tooltip="true"]✔️ 50 ml balení
✔️ Přírodní
89 Kč Číst recenze

Také by vás mohlo zajímat:

 • Tipy na roušky skladem
0 Sdílení