Zdraví

Test 6 nejlepších ústních sprch: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší ústní sprchy na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší ústní sprchy

Víte, která je ta nejlepší ústní sprcha na trhu – anebo si ani nejste jistí, co to vlastně je? V následujícím článku se pokusíme zodpovědět obě tyto hádanky a možná zjistíte, že by se i vám tato pomůcka vyplatila. V každém případě se ale podíváme na šestici nejzajímavějších modelů, které vám představíme a porovnáme. Na konci testu se dočkáte i průvodce, který vám o ústních sprchách prozradí vše, co budete potřebovat vědět pro úspěšný nákup.

Nejdříve ale krátce o tom, s čím vlastně budeme mít tu čest. Ústní sprchy zatím nepatří k úplně běžnému vybavení domácnosti (resp. koupelny), jde přitom o praktická zařízení, která vám mohou poskytnout komplexní péči o zubní hygienu. Nejenom že dokážou nahradit zubní nit i mezizubní kartáčky, ale jdou mnohem dál. Dokážou vyčistit mezizubní prostory i masírovat dásně – a to mnohem důkladněji, než jiné nástroje. A taky podstatně pohodlněji.

Do následující recenze ústních sprch jsme zařadili modely se skvělým poměrem ceny a kvality a taky modely luxusní a perfektně vybavené. Chybět ale nebudou ani cenově dostupnější alternativy, které vás jistě osloví, pokud s těmito zařízeními zatím nemáte zkušenosti a chcete nejdříve zjistit, zda vám budou vyhovovat.

Nejlepší ústní sprchy na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Panasonic EW1411H
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1645 Kč Číst recenze
#2Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2499 Kč Číst recenze
#3Waterpik Ultra WP100E
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1999 Kč Číst recenze
#4Panasonic EW1211W845
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1149 Kč Číst recenze
#5Oral-B Oxyjet MD20
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1378 Kč Číst recenze
#6Dr. Mayer WT6000
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze

Recenze TOP 6 ústních sprch

#1 Panasonic EW1411H (od 1645 Kč)

 Recenze Panasonic EW1411H 

Ústní sprcha Panasonic EW1411H845 se v rámci těchto zařízení pohybuje ve střední cenové kategorii – nabízí ale špičkovou kvalitu. Jde o prostorově (i energeticky) velmi úsporné zařízení, které nebude překážet ani v malé koupelně a lze si jej klidně brát s sebou i na cesty. Tento irigátor dokonale zbaví ústa bakterií, zbytků jídla v mezizubních prostorách i plak v tzv. parodontních váčcích. Může být účinnou prevenci nejen proti zubnímu kazu a krvácení dásní, ale i proti závažným chorobám, jako je paradontóza.

Sprcha je vybavena vodní nádržkou o praktickém objemu 130 ml, nabízí 4 úrovně nastavení a čerpadlo dokáže vyvinout vysokou frekvenci – až 1400 pulzů za minutu. Tlak vody na nejvyšší nastavení dosahuje až 590 kPa. Napájení tohoto zařízení je akumulátorové a spotřeba energie činí pouze 1 W.

Baterie vydrží na jedno nabití i 60 minut při nižším režimu. Nabíjení trvá ale poměrně dlouho – až 15 hodin. To je taky jediná výraznější nevýhoda tohoto modelu, který jinak nabízí vynikající výkon za dostupnou cenu.

Co potěší

 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Kompaktní provedení
 • 4 programy a 3 režimy
 • Komplexní péče o zuby a ústní dutinu

Co zamrzí

 • Delší nabíjení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1645 Kč

Koupit v obchodě

#2 Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331 (od 2499 Kč)

 Recenze Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331 

I na druhé příčce našeho testu ústních sprch se umístil irigátor prestižní značky. Tentokrát jde o model Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331, který se navíc těší mimořádné oblibě a patří mezi nejprodávanější alternativy. Stejně jako předchozí model je i tento kompaktní a zcela vhodný nejen pro domácí použití, ale i na cesty.

Opět se dočkáte dokonalé péče o ústní dutinu. Irigátor pomáhá zlepšit zdraví zubů, odstraňovat plak, bojovat proti vzniku zubního kazu i závažnějších problémů díky masírování dásní a odstraňování bakterií a zbytků jídla ze všech zákoutí. Zařízení je opatřeno Lithium-iontovou baterií a při běžném používání – 60 vteřin na jedno vyčištění – vydrží až dva týdny. Nabíjení ale trvá poměrně velmi dlouho (až 24 hodin).

Pokud jde o funkční vybavení, můžete si vybrat ze tří variant dávkovací frekvence. Lze se taky rozhodnout mezi automatickým dávkováním a manuálním režimem. Tento model je velmi elegantně a kvalitně zpracován a poskytuje velmi dobré výsledky.

Co potěší

 • Kompaktní provedení
 • Rychlé čištění
 • Nejprodávanější ústní sprcha u nás

Co zamrzí

 • Slabší funkční výbava
 • Dlouhé nabíjení
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2499 Kč

Koupit v obchodě

#3 Waterpik Ultra WP100E (od 1999 Kč)

 Recenze Waterpik Ultra WP100E 

S třetím místem se dostáváme k rozměrnějšímu, ale taky výkonnějšímu domácímu modelu Waterpik Ultra WP100E. Tento irigátor už není pouze ryze osobním prostředkem pro péči o zuby a dásně – používat jej totiž může celá rodina díky velkému obsahu vodní nádržky i snadné výměně nástavce. Balení navíc obsahuje hned několik variant trysek a jednu náhradní standardní trysku.

Tento model je vybaven rozměrnou externí nádržkou, která pojme až 600 ml kapaliny. Tlak vody můžete regulovat v rozmezí 5 až 90 PSI v deseti krocích. Frekvence je taky nastavitelná a dosahuje až 1200 pulzů za minutu. Tento dobře vybavený rodinný model mohou díky nastavitelnosti používat stejně tak děti, jako rodiče.

Co potěší

 • Rodinný model s velkým objemem vodní nádržky
 • Vysoká míra nastavitelnosti – 10 nastavení tlaku vody, nastavení pulzace
 • Bohaté příslušenství, více variant nástavců

Co zamrzí

 • Rozměrné provedení s externí nádržkou
 • Vyšší cena
 • Nižší maximální intenzita čištění

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1999 Kč

Koupit v obchodě

#4 Panasonic EW1211W845 (od 1149 Kč)

 Recenze Panasonic EW1211W845 

Čtvrté místo naší recenze ústních sprch patří dalšímu modelu značky Panasonic. Tentokrát jde o cenově poměrně dostupnou volbu, která může oslovit i méně náročné zájemce. Jde o velmi populární model vhodný pro domácí i cestovní použití s integrovanou vodní nádržkou o praktické kapacitě 130 ml.

Tento akumulátorový model dokáže vyvinout frekvenci až 1400 pulzů za minutu a vodní tlak dosahuje maximálně 590 kPa, přičemž máte na výběr ze tří nastavení. Jde o základní ale rozhodně poměrně výkonný model, který určitě uspokojí vaše nároky na precizní péči o ústní hygienu.

Nevýhodou tohoto modelu je opět dlouhá doba nabíjení. Taky samotné zpracování působí trochu levnějším dojmem. Přesto tato varianta stojí za úvahu a poměr ceny a kvality je na velmi dobré úrovni.

Co potěší

 • Výhodná cena, dobrý výkon
 • Tři nastavení tlaku vody
 • Až 1400 pulzů za minutu a 590 kPa

Co zamrzí

 • Menší nádržka, vystačí na cca 35 vteřin čištění
 • Dlouhá doba nabíjení
 • Bez ukazatele nabití
 • Tryska se otáčí, což může někomu vadit

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1149 Kč

Koupit v obchodě

#5 Oral-B Oxyjet MD20 (od 1378 Kč)

 Recenze Oral-B Oxyjet MD20 

Značka Oral-B je ve světě zubní hygieny velice známý pojem, bylo by proto s podivem, kdybychom ji z našeho testu vynechali. Výkon modelu Oxyjet MD20 nicméně stačil pouze na páté místo. Jde nicméně o jednu z nejprodávanějších zubních sprch u nás, a své zájemce a zastánce si proto jednoznačně umí najít.

Oral-B Oxyjet MD20 je domácí zařízení s objemnou externí nádržkou, která pojme až 600 ml kapaliny. Velkou výhodou tohoto modelu je zásoba čtyř výměnných trysek. Zařízení tak může používat i 4členná rodina. Vybrat si navíc můžete z 5 nastavení intenzity tlaku vody při čištění. Tím ovšem možnosti tohoto přístroje v podstatě končí.

Nevýhodou je ale u tohoto zařízení především poněkud levnější provedení, slabinou je zejména hadička přívodu vody, která relativně snadno dozná újmu. Nevýhodou může být taky pouze síťové napájení.

Co potěší

 • Cenově dostupná volba pro celou rodinu
 • 4 výměnné trysky
 • Objemná nádrž na vodu

Co zamrzí

 • Pouze síťové napájení
 • Slabší maximální intenzita
 • Horší zpracování, zejména v případě hadičky přívodu vody
 • Menší možnosti nastavení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1378 Kč

Koupit v obchodě

#6 Dr. Mayer WT6000 (od 1990 Kč)

 Recenze Dr. Mayer WT6000 

Poslední místo obsadil další rodinná, domácí ústní sprcha – tentokrát půjde o výrobek poměrně málo známé značky Dr. Mayer, která se ale na produkty pro péči o ústní dutinu specializuje. Přesto nás svým zařízením Dr. Mayer WT6000 příliš nenadchla – a to tím spíš, že cena tohoto modelu není úplně nejnižší.

Ústní sprcha Dr. Mayer WT6000 je opět opatřena velkou externí nádržkou, do které se vejde až 600 ml kapaliny. Zařízení je napájeno ze sítě a díky tomu dokáže tryska vyvinout až 1400 pulzů za minutu. Tlak lze nastavit v 10 stupních a nejvyšší hodnota je 90 PSI – což odpovídá cca 620 kPa. Součástí balení jsou taky náhradní trysky, takže si na své přijde celá rodina.

Tento model na první pohled nepůsobí špatně a parametry jsou v rámci domácích zařízení na úrovni průměru. Slabinou je ale kvalita zpracování a nižší spolehlivost zařízení.

Co potěší

 • Poměrně dobrý výkon
 • Vhodné pro rodinné použití

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Větší rozměry
 • Pouze síťové napájení
 • Nižší spolehlivost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1990 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat ústní sprchu

Test ústních sprch je za námi, ale ještě zbývá podívat se těmto zařízením na zoubek z obecného hlediska. V následujícím průvodci se pokusíme shrnout výhody a nevýhody těchto zařízení, představíme si jednotlivé typy a varianty a především vám poradíme, podle jakých faktorů a parametrů se orientovat při porovnávání a výběru ústní sprchy.

Proč si pořídit ústní sprchu?

V první řadě si pojďme shrnout výhody a možnosti těchto zařízení. Ústní sprcha obvykle není záležitost za pár korun a je pochopitelné, že vyšší investici je třeba nějak obhájit.

  Možná finanční úspora – Ačkoli se pořizovací cena pohybuje obvykle kolem 1 až 2 tisíc korun, v důsledku se vám nákup (a především používání) zařízení může vyplatit. Při poctivém užívání totiž můžete ušetřit za výdaje u zubaře a taky za náklady na mezizubní kartáčky, nitě a případně i další prostředky, přípravky nebo léčiva.
  Účinnost – Kvalitní ústní sprchy pracují pod vysokým tlakem a dokážou účinně masírovat dásně a odstraňovat plak i zamezovat jeho vzniku a tím i vzniku zubního kazu nebo jiných onemocnění.
  Pro děti i dospělé – Díky nastavitelnosti a pohodlnosti je možné, aby ústní sprchy používali i děti od cca 6 let věku, ale také dospělí a osoby, které trpí např. paradontózou nebo jinými vážnějšími problémy.
  Komfort – Oproti zubním nitem a mezizubním kartáčkům je používání ústní sprchy nesrovnatelně pohodlnější a příjemnější. Pro dokonalou péči o hygienu můžete navíc používat ke sprchování dutiny ústní nejenom vodu obyčejnou, ale i ústní vodu nebo různé speciální roztoky.

Jaké existují typy?

Ačkoli jsou ústní sprchy poměrně variabilní, v principu je lze rozdělit na dvě základní skupiny. Na domácí a cestovní modely.

Domácí/rodinné modely

Domácí varianta je klasicky vybavena externí vodní nádržkou o vysokém obsahu, nejčastěji okolo 600 ml. Další součástí je potom samotný irigátor, u kterého lze snadno měnit nástavce. Díky tomu může zařízení používat více lidí. Většina modelů navíc disponuje i různými speciálními nástavci pro specifické způsoby péče. Další výhodou je vysoká nastavitelnost. Regulovat můžete tlak vody, frekvenci pulzace a někdy se setkáte i s dalšími funkcemi a nastaveními.

A jaké jsou nevýhody? Zpravidla je to především vyšší cena a potom samozřejmě rozměrnost zařízení, které může v menší koupelně zabírat příliš mnoho místa. Napájení těchto modelů je obvykle síťové, a je proto nutné ujistit se, že bude kabel dost dlouhý a zásuvka dostupná.

Cestovní/osobní modely

Tato varianta se těší také velké oblibě. Jde o kompaktní ústní sprchy, u kterých je vodní nádržka integrována přímo do těla irigátoru. Objem bývá okolo 100 až 200 ml. Tato zařízení jsou většinou akumulátorová, a proto je lze používat kdekoli.

A jaké jsou nevýhody? Menší rozměry samozřejmě omezují kapacitu vody, a nádržka někdy nevystačí ani na jedno důkladné vyčištění úst. Taky akumulátorové provedení je dvousečná zbraň. U většiny modelů totiž nabíjení trvá mnoho hodin a výdrž se pohybuje okolo 15 až 60 minut. Rovněž funkční vybavení nebývá na takové úrovni jako u domácích zařízení. Obvykle se setkáte se 3 až 4 programy nebo možnostmi nastavení.

Napájení

Ústní sprchy mohou být napájeny akumulátorově nebo síťově. Při síťovém napájení je mobilita zařízení omezena a je třeba zařízení vhodně a trvale umístit. Slabinou akumulátorového řešení je zase velmi dlouhé nabíjení.

Frekvence a tlak vody

U ústních sprch se setkáte především s těmito dvěma parametry. Tlak může být vyjádřen v PSI (obvykle max. okolo 90), nebo v kPa (obvykle 500 – 600 kPa). Frekvence pak určuje počet pulzů za minutu – u většiny modelů je to max. 1200 až 1400 pulzů. Obě tyto hodnoty jsou obvykle nastavitelné v několika stupních pro různou intenzitu čištění.

5/5 - (1 vote)
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz