Zdraví

Test nejlepších bezdotykových teploměrů

  • V 88% případů nákazy koronavirem COVID-19 má nakažený vysoké teploty. V rámci prevenze tak došlo k obrovskému nárustu prodejů bezdotykových teploměrů. V tuto chvíli tak omluvte případnou nedostupnost námi doporučených modelů.

nejlepší bezkontaktní teploměry Doba klasických rtuťových osobních teploměrů je tatam. Odzvonilo jí jako době kamenné či bronzové, a to navzdory tomu, že většina z nás právě na těchto teploměrech vyrostla a v mnoha domácnostech se ještě stále nacházejí. Pokud byste si ale chtěli pořídit nový, narazíte na problém. V současné nabídce naleznete už výhradně „bezrtuťové“ varianty. Důvodem je několik let staré nařízení EU.

Vybrat si můžete především z osobních teploměrů digitálních a nejnovějším hitem se pak stávají teploměry bezkontaktní. A těm se také budeme v tomto článku věnovat. Tyto teploměry fungují na principu snímání infračerveného vyzařování z našeho těla a používají se obvykle u čela nebo ucha. Toto řešení má celou řadu výhod, a proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších bezdotykových teploměrů z aktuální nabídky.

Infračervené teploměry jednoznačně předstihují všechny ostatní varianty v rychlosti měření. Teplotu se dozvíte doslova během okamžiku. Další výhodou je, že zařízení nepřichází do styku s kůží. Měří se ze vzdálenosti několika centimetrů. To je nejen hygieničtější, ale navíc velmi praktické. Například spící dítě nemusíte kvůli měření vůbec budit. Stačí namířit teploměr na ucho a ihned víte.

Další výhody, ale i nevýhody, těchto teploměrů a taky rady, tipy a informace pro výběr a pořízení nejvhodnějšího modelu jsme pro vás shrnuli na konci článku. Nejdříve se ale pusťme do slíbené recenze bezdotykových teploměrů.

Test bezkontaktních teploměrů podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Cemio Metric 308 Smart
[usr 5 text="true" tooltip="true"]699 KčČíst recenze
#2TrueLife Care Q7
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]690 KčČíst recenze
#3Braun IRT 6520
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1 800 KčČíst recenze
#4DIAGNOSIS NC300
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]700 KčČíst recenze
#5Hartmann Thermoval Duo scan
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]610 KčČíst recenze
#6Thermofocus 01500
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1 368 KčČíst recenze
Recenze TOP 6 bezdotykových teploměrů

1. Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní

 Recenze Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní  Cemio Metric 308 SMART patří mezi nejkvalitnější i mezi nejprodávanější bezdotykové teploměry u nás. Jde o špičkový model, který v sobě spojuje nejlepší vlastnosti tohoto druhu osobních měřičů teploty. Zaujme vás nejen maximální rychlost měření, ale i velmi vysoká přesnost a spolehlivost i v porovnání s jinými infračervenými teploměry.

Cemio Metric 308 SMART měří teplotu u čela. Jednoduše jej namíříte na čelo ze vzdálenosti cca 5-8 cm, zmáčknete tlačítko a během jediné vteřiny máte k dispozici přesnou hodnotu tělesné teploty měřené osoby. Ovládání je přitom naprosto jednoduché, takže si rozhodně nemusíte dělat obavy, že byste ho nepochopili.

O výsledcích vás bude informovat přehledný a poměrně velký LCD displej. Přístroj navíc disponuje interní pamětí až na 32 záznamů, je vybaven i funkcí opakovaného měření a v neposlední řadě – můžete s ním měřit nejen tělesnou teplotu, ale i teplotu některých povrchů nebo tekutin. Stačí zvolit správný režim (Object temp místo Body temp).

Teploměr má pohodlnou rukojeť, poskytuje zvukové upozornění při ukončení měření i při vysoké teplotě a disponuje i automatickým vypínáním pro úsporu baterií (2 x AA).

Co potěší

  • Klinicky přesné měření
  • Vysoká rychlost měření
  • Funkce měření teploty objektů
  • Přehledný a podsvícený displej
  • Akustická odezva
  • Vynikající poměr ceny a kvality

Co zamrzí

  • Nepříliš odolné, plastové provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 699 Kč

Koupit v obchodě

2. TrueLife Care Q7

 Recenze TrueLife Care Q7  Druhé místo testu bezkontaktních teploměrů obsadil model TrueLife Care Q7 v podobné cenové kategorii jako vítěz výběru. Nutno říct, že i tento výrobek patří mezi velmi prodávané a dobře hodnocené a že se pyšní podobným vybavením. Například zde najdete integrovanou paměť pro 32 záznamů a i s tímto teploměrem lze kromě tělesné teploty měřit i teplotu některých objektů. Tuto funkci můžete využít např. pro kontrolu teploty tekutiny v kojenecké láhvi i k dalším účelům.

Ovládání je opět velmi jednoduché. Stačí zařízení namířit na čelo a stisknout knoflík. Výsledek znáte za vteřinu. Nechybí ani signalizace zvýšené teploty, samozřejmě LDC displej na výsledky včetně podsvícení nebo automatické vypnutí. Provoz je přitom velmi úsporný a na jedny baterie můžete podle výrobce uskutečnit až 40 000 měření, což se při domácím použití pravděpodobně jen tak nepodaří.

Udávaná přesnost je na dobré úrovni, s odchylkou 0,2°C – ovšem za předpokladu dodržení optimálních podmínek měření.

Co potěší

  • Dobré zpracování
  • Kvalitní a cenově dostupný teploměr
  • Rychlý a poměrně přesný
  • Možnost měření teploty jiných objektů
  • Úsporný provoz

Co zamrzí

  • Složitější kalibrace

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 690 Kč

Koupit v obchodě

3. Braun IRT 6520

 Recenze Braun IRT 6520  Braun IRT 6520 je první ušní bezkontaktní teploměr v našem výběru a v této kategorii patří mezi nejlepší. Toto zařízení umožňuje přesné a pohodlné měření teploty osob každé věkové kategorie, tedy i novorozenců. Pro přesnější výsledky je navíc možné věkovou skupinu na teploměru nastavit.

Braun IRT 6520 je vybaven interní pamětí, která pojme až 9 výsledků měření. Výsledky se ukazují na přehledném, podsvíceném displeji. Je zde i zvuková signalizace, ale především se můžete těšit na velmi přesné výsledky.

Tento teploměr je určen hlavně pro novorozence, ale používat jej může celá rodina. I vzhledem k velmi hygienickému bezkontaktnímu principu. Potěší i kompaktní provedení.

Co potěší

  • Jeden z nejkvalitnějších „ušních“ modelů
  • Možnost upřesnění věkové skupiny
  • Velmi přesný

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Menší paměť
  • Bez možnosti měřit teplotu objektů

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1800 Kč

Koupit v obchodě

4. DIAGNOSIS NC300

 Recenze DIAGNOSIS NC300  Se čtvrtým místem se vracíme k teploměrům pro měření na čele a spáncích. Model DIAGNOSIS NC300 patří mezi cenově dostupné a velmi oblíbené varianty. Jako u většiny čelních teploměrů je zde vysoká rychlost měření okolo jedné sekundy. Teploměr je přesný a klinicky testovaný, vhodný pro použití u dětí.

DIAGNOSIS NC300 disponuje pamětí na 12 měření a taky zvukovou signalizací při zvýšené teplotě. Akustická upozornění lze vypnout, abyste třeba nevzbudili spící dítě. Vzdálenost pro měření je 5-10 cm a odchylka měření 0,2°C/0,4°C. Zařízení napájejí 2 AAA baterie. Ty jsou součástí balení a k tomu i praktické pouzdro. Úspornější provoz zajišťuje automatické vypnutí po 30 vteřinách.

DIAGNOSIS NC300 je srovnatelně přesný jako předchozí čelní teploměry a je i o krapet levnější. Na druhou stranu přichází s výrazně horší výbavou, co se funkcí a paměti týče.

Co potěší

  • Přesné měření
  • Možnost vypnout zvuk
  • Dostupná cena

Co zamrzí

  • Slabší funkce

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 700 Kč

Koupit v obchodě

5. Hartmann Thermoval Duo scan (od 610 Kč)

 Recenze Hartmann Thermoval Duo scan  Teploměr Hartmann Thermoval Duo Scan představuje kombinovanou variantu a umožňuje měření stejně tak v uchu jako na čele. Přičemž rychlosti jsou srovnatelné s ostatními teploměry (cca 1 vteřina na čele, 3 vteřiny v uchu). Není přitom třeba přepínat režimy nebo měnit nastavení. Teploměr rozezná místo měření sám. Při měření na čele je ale třeba použít nástavec. Ten je součástí balení.

Hartmann Thermoval Duo Scan je ale kromě možnosti dvojího měření na výbavu značně chudý. Disponuje pamětí pouze na poslední naměřený záznam, zvukovou signalizací při začátku a ukončení měření a automatickým vypnutím po 1 minutě nečinnosti. Na jedny baterie by měl vydržet až 1000 měření.

Co se týče přesnosti, je obtížnější naučit se s tímto teploměrem zacházet tak, aby podával skutečně stabilní a přesné údaje. Pokud ale máte rádi zařízení 2v1, navíc za nízkou cenu, může být tento teploměr pro vás tím pravým.

Co potěší

  • Možnost měření teploty v uchu i na čele s použitím nástavce
  • Dostupná cena

Co zamrzí

  • Méně přesné výsledky (zejména při špatném zacházení)
  • Žádné funkce navíc

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 610 Kč

Koupit v obchodě

6. Thermofocus 01500

 Recenze Thermofocus 01500  Thermofocus 01500 je další bezkontaktní teploměr kombinující dvě možnosti měření – tedy v uchu a na čele – a je zde možnost měření teploty i jiných objektů, nebo dokonce teploty vzduchu. Výhodou je pak taky optický zaměřovač pro určení optimální vzdálenosti při měření.

Tento teploměr je vybaven interní pamětí až na 9 záznamů. K dispozici jsou dva režimy měření – tělesná teplota (ikona obličeje) a ostatní (ikona domku), přičemž druhý režim lze použít na celou škálu případů, např. měření teploty předmětů, tekutin i vzduchu. Kalibraci teploměru lze provádět automaticky i manuálně a zařízení disponuje i systémem stabilizace vůči okolní teplotě.

Thermofocus 01500 je relativně velmi dobře vybavený teploměr, který je vhodný pro domácí i profesionální použití. Umožňuje měření tělesné teploty z čela, ucha i např. břicha (pupíku) nebo podpažní jamky. Jeho nevýhodou je zastaralost a poměrně vysoká cena.

Co potěší

  • Univerzální bezkontaktní teploměr
  • Automatická i ruční kalibrace
  • Stabilizace k okolní teplotě
  • Optické zaměření vzdálenosti

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Starší model
  • Častější potřeba kalibrace
  • Displej bez podsvícení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1368 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat bezdotykový teploměr?

Bezdotykové teploměry nabízejí zajímavé možnosti a dnes už nejsou cenově přemrštěné. Naopak, i kvalitní modely lze pořídit za rozumné částky. V tomto průvodci najdete tipy pro lepší orientaci při výběru vhodného modelu. Nejdříve se ale pokusíme srovnat možnosti, výhody a nevýhody tohoto typu teploměru vzhledem k dalším alternativám.

Rtuťové a jiné skleněné teploměry

Klasický rtuťový teploměr má zásadní nevýhodu – už ho neseženete. I dnes ale existují alternativy podobného střihu, které využívají jiné látky (galium, indium,…). Výhodou „skleněných“ teploměrů je například naprosto bezplatný a prakticky věčný provoz (pokud se nerozbijí). Velkou výhodou je pak taky opravdu velmi nízká pořizovací cena. Stojí většinou méně než 100 korun.

A nevýhody? Například křehkost a v případě staré rtuťové varianty i toxické výpary při rozbití. Hlavní problém ale spočívá ve velmi dlouhé době měření a značném nepohodlí při používání. Nejoblíbenější měření v podpaží může zabrat až 10 minut. Rektální varianta je sice výrazně rychlejší (cca 2 minuty), ale…

Dalším vážným úskalím je nehygieničnost. Zejména při orálním nebo rektálním použití je nutná velmi pečlivá desinfekce po každém použití. Vzhledem k těmto nedostatkům zamrzí ústup skleněných teploměrů asi jen málokoho.

Digitální teploměry

Standardní digitální teploměr představuje v podstatě jen upgrade skleněné varianty. Teplota se měří kontaktně na stejných místech – tudíž co se týče hygieny, platí zde to, co u skleněných teploměrů. Výhodou je ale modernější princip měření a přehlednější zobrazení výsledku na displeji a třeba i paměť pro určitý počet měření. Tyto teploměry taky nejsou tak křehké a při rozbití nehrozí únik rtuti. Nevýhodou oproti skleněnému řešení je ale bateriové napájení.

Infračervené bezdotykové teploměry

Konečně se dostáváme k alternativě, kterou se zabýval náš test. Bezkontaktní teploměry jsou nejmodernější a v mnoha ohledech i nejpraktičtější. Jednoznačnou výhodou oproti ostatním typům je hygieničnost. Senzor se vůbec nedotýká měřené osoby, a tak lze zařízení používat klidně pro celou rodinu bez nutnosti nějaké údržby nebo dezinfekce.

Další výhodou je bezkonkurenční rychlost. Výsledek měření se dozvíte běžně za 1-3 vteřiny. Ovládání těchto teploměrů je přitom velmi snadné. A předností může být i více. U některých teploměrů je to například možnost měřit i teploty jiných objektů, kapalin apod. Významným plusem je i fakt, že „pacient“ se do měření vůbec nemusí zapojit. Můžete ho měřit i ve spánku. Na druhou stranu je používání těchto teploměrů poněkud méně pohodlné, pokud chcete měřit teplotu sami sobě. Nejde ale o závažnou komplikaci. Za nevýhodu pak lze považovat vyšší cenu a rozdílnou kvalitu výsledků u různých modelů.

Měření na čele nebo v uchu

Bezdotykové teploměry jsou standardně určeny buď pro měření tělesné teploty u ucha, nebo na čele a spáncích. Modely pro měření na čele poskytují rychlejší výsledek, do 1 vteřiny. Na druhou stranu „ušní“ varianta je pomalejší jen cca o 2 vteřiny. Cenově jsou obě varianty často srovnatelné. Záleží tedy spíše na vašich preferencích, případně můžete zkusit některý z kombinovaných typů, které lze použít obojím způsobem.

Rozsah teplot

U infračervených teploměrů jsou zpravidla uváděny i rozsahy teplot. Každý osobní teploměr má samozřejmě rozsah dostatečný pro změření jakékoli tělesné teploty. Tento údaj může být tedy důležitý spíše v případě, že budete chtít zařízení používat i na měření teplot jiných objektů, kapalin nebo třeba vzduchu (pakliže to vůbec umožňuje).

Většinou se setkáte s rozsahem od cca 0° do 50°C. Některé modely ale mohou disponovat teplotním rozsahem i 100 a více stupňů Celsia.

Jak správně měřit a na co si dát pozor?

  • Přesnost lepších bezdotykových teploměrů je obvykle dobrá a odchylka se pohybuje okolo 0,2°C. Je ale nutné dodržet správný postup měření a optimální vzdálenost. Výsledky mohou ovlivnit i výraznější výkyvy teploty vzduchu v místnosti.
  • Snímací senzor je třeba udržovat v čistotě, jinak mohou být výsledky zkreslené.
  • Neměřte s teploměry na pokožce vlhké, s make-upem nebo nad poraněnými, zanícenými nebo podrážděnými místy.
  • Při měření v uchu může naměřené hodnoty zkreslit větší množství ušního mazu nebo i zánět.
  • Při měření dodržujte pokyny z návodu, správnou vzdálenost od pokožky apod.
  • Neměřte teplotu bezprostředně po fyzické námaze. Výsledek by byl zkreslený.

Možnosti a funkce

Co všechno může bezkontaktní teploměr umět a mít?

  • Displej – je pochopitelně nedílnou součástí každého zařízení. U modernějších a dražších typů může být podsvícený a ukazovat více údajů než jen výslednou teplotu (např. stav baterie, aktuální režim, čas,…).
  • Měření jiných objektů, kapalin nebo vzduchu – některé teploměry jsou multifunkční, umožní měřit tělesnou teplotu, ale taky třeba teplotu vody v lahvi, ve vaně nebo i teplotu vzduchu v místnosti apod.
  • Paměť – většina novějších modelů disponuje pamětí na několik záznamů měření. Často na 9 nebo i 32 a více záznamů.
  • Akustická upozornění – obvykle vždy při ukončení měření a často i při zvýšené teplotě. Je dobré, když je možné tyto signály vypnout, abyste mohli např. měřit spící dítě apod.
  • Automatické vypnutí – po nějaké době nečinnosti dojde k vypnutí kvůli úspoře baterií.
0 Sdílení