Zdraví

Jak vybrat nejlepší solnou lampu a jaké má účinky?

Nejlepší solná lampa Při zařizování domova často musíme volit mezi účelností a krásou a uskutečňovat určité kompromisy. Některých věcí, které bychom chtěli, se musíme zříct, protože jsou sice pěkné, ale zabírají místo a neplní žádný účel. Ale pak jsou tu předměty, které nejenom, že jsou krásné – navíc jsou i víc než praktické a funkční. Dokonce mohou velmi pozitivně ovlivnit naše zdraví. A co si přát víc? Právě to je i případ solné lampy.

Na první pohled se může zdát, že jde o pouhou dekoraci. Opak je pravdou. Tato lampa může do našeho domova vnést doslova novou atmosféru. Zdravější a příjemnější. V dnešním článku se tedy budeme věnovat právě výběru nejlepší solné lampy. Na téma se podíváme obšírně. Řekneme si vše důležité o původu a významu těchto lamp. Zodpovíme samozřejmě i otázku, proč se vyplatí uvažovat o jejím pořízení.

Solná lampa může přinést mnoho benefitů. Přesto nejde o závažnou investici, na kterou byste museli dlouho šetřit. Většinou tyto pomůcky stojí řádově stovky korun, což rozpočet většiny domácností unese. To ale neznamená, že nemá smysl pečlivě uvažovat o výběru. Naopak.

Lampy mohou mít různé podoby a vlastnosti. Volba by neměla být jen otázkou vkusu. Mnohem více z tohoto prvku vytěžíte, pokud si vyberete barvu, velikost i tvar na míru. Co všechno je při nákupu solné lampy důležité? Kam ji lze umístit a jak může působit v různých místnostech? I to jsou témata, která v našem průvodci probereme.

Abychom nemluvili jen tak do větru, přichystali jsme pro vás i žebříček s nejlepšími a nejprodávanějšími solnými lampami. V každé solné lampě je vždy kus nenapodobitelné jedinečnosti. Přesto je dobré vědět, kde tento okrasný a funkční prvek pořídit, abyste získali ověřenou a poctivou kvalitu. Pokud s pořízením váháte, inspirovat vás mohou i uživatelské recenze a testy solných lamp. Dozvíte se, zda se jiným lidem tato dekorativní pomůcka doma osvědčila.

Nejlepší solné lampy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
Náš vítěz, nejlepší solná lampa
✔️ solný kámen pochází z Pákistánu (Himaláje)
✔️ součástí je kabel a žárovka
✔️ skvělé recenze zákazníků (5 z 5)
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Marimex Lampa solná přírodní 4-5kg
✔️ solný krystal z podhůří Himaláje
✔️ na dřevěném podstavci
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Solná elektrická skleněná lampa
✔️ s krystaly ametystu a himalájské soli
✔️ výška lampy cca 13,5 cm
✔️ použijte tyto lampy pro lepší Feng Shui
📌 od 1250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
✔️ solný kámen pochází z Pákistánu (Himaláje)
✔️ váha lampy je : 2,3 kg
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 1200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Solná lampa s kovovým košem
✔️ kovový koš
✔️ cca 2,5 kg krystalů soli z Himalájí
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 550 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
✔️ solná lampa ve středomořském stylu
✔️ na dřevěném podstavci
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat solnou lampu

Podle čeho se orientovat při výběru solné lampy? Samozřejmě se budete do značné míry řídit vzhledem lampy. Poměrně důležitý význam může mít barva lampy – rozhodně taky její velikost, či spíše hmotnost. Určitě vás bude zajímat i zdroj světla, tvar a v neposlední řadě nejspíš i cena.

Himalájské solné lampy
Himalájské solné lampy

Odkud pocházejí solné lampy?

Základ solné lampy tvoří de facto úlomek solného nerostu. Jde o krystal soli vytěžený v himalájských solných dolech. Ten se následně ručně otesává či opracovává – míra opracování je různá. Vybírat můžete z velmi surových i tvarovaných či leštěných kousků.

Do solného krystalu se následně vyvrtává otvor. Ten slouží jako místo pro světelný zdroj. V konečné podobě je krystal/lampa opatřena i podstavcem, obvykle dřevěným, na kterém světelný zdroj leží.

Z čeho je složen krystal solné lampy?

Z drtivé většiny tvoří úlomek chlorid sodný, tedy běžná sůl. Ovšem v podobě přírodního nerostu (halit), nikoli krystalků jako kuchyňská sůl. Čistá sůl je bílá. Ovšem přírodní himalájský halit obsahuje i příměs celé škály různých dalších minerálů a látek. Často jde o hořčík, mangan, železo, zinek. Podíl a přítomnost konkrétních příměsí dávají lampě charakteristický barevný odstín, ale i specifické účinky.

Proč si pořídit solnou lampu a jak působí?

Solnou lampu si pochopitelně můžete pořídit jen proto, že je krásná. Jde o nádherný kus přírodního, cenného nerostu. Ten se navíc může rozzářit a osvětlit prostor tlumeným, velmi atmosférickým světlem. Jde o skvělý dekorativní doplněk, který může zpříjemnit a zútulnit téměř jakýkoli prostor.

Světlo lampy působí příjemně, relaxačně. Už to by samo o sobě jistě stačilo. Většina lidí si však tento prvek pořizuje i pro jeho další vlastnosti. Především schopnost „čistit vzduch“. Za tuto vlastnost mají lampy vděčit tzv. záporným iontům, které emitují.

Co jsou to záporné ionty?

Záporné ionty jsou přirozenou složkou vzduchu. Bohužel, v prostředí uměle vytvořených lidských staveb (často z nezdravých materiálů) je jich nedostatek. Jejich přirozeným zdrojem je tekoucí voda, moře, sluneční svit,… těchto zdrojů je v přírodě většinou dost, ale doma jsme od nich odříznuti.

Pozitivní účinek záporných iontů na organismus odhalila věda teprve nedávno a vcelku náhodně. Během výzkumu v roce 1998. Ta se týkala léčby sezónních depresí. Ukázalo se, že záporné ionty mohou mít velmi pozitivní vliv na zmírnění těchto problémů. Později se odhalovaly další vlastnosti záporných iontů na zdraví. (prozkoumejte například studii zde)

Možné účinky solné lampy

Solná lampa má díky svému složení a produkci záporných iontů fungovat jako přírodní čistička vzduchu.

Nejvyšší benefity by měla poskytovat především našemu dýchacímu ústrojí. Je skvělá pro alergiky, astmatiky i jiné osoby citlivé na kvalitu ovzduší. Pomáhat má lidem náchylným na časté problémy a neduhy spojené s touto soustavou (rýmy, nachlazení, záněty,….).

Lampa by měla mít taky účinky na celkové posílení imunity. Často po ní sahají i osoby trpící kožními problémy, jako jsou ekzémy, lupénky apod. Někdy se lampě přisuzují i účinky na krevní oběh.

Lampa by měla sloužit i jako jakási rušička některých nepříznivých vlivů, které nás obklopují. Nejčastěji je v tomto smyslu skloňován elektromagnetický smog (elektronika, Wi-Fi sítě apod.).

Velmi důležitým aspektem je pak vliv na psychiku. Už jen vzhled lampy a krásné tlumené, barevné světlo působí relaxačním až meditačním způsobem. Je prokázané, že bytové dekorace mohou pozitivně ovlivňovat náladu. Solná lampa je v tomhle smyslu zajisté prvek více než silný a významný.

Opravdu to funguje?

Minimálně pozitivní účinky na psychiku, náladu a estetický dojem z prostoru jsou vcelku nezpochybnitelné a můžete se o nich snadno přesvědčit. Poněkud méně jistý je reálný účinek působení záporných iontů.

Zatím nejsou k dispozici studie, které by prokázaly, že průměrná domácí solná lampa má „výkon“ dostatečný k tomu, aby zásadně ovlivnila kvalitu ovzduší v místnosti. Vyšší výkony mohou nabídnout kvalitní domácí ionizátory. K zlepšení kvality ovzduší, zvláště pokud vás trápí např. alergie či astma, můžete použít i čističku vzduchu.

Svíčka vs. žárovka

Solnou lampu tvoří úlomek halitu a taky zdroj světla, který tento krystal osvětluje zevnitř. V tradičním pojetí je tímto zdrojem svíčka. Moderní řešení počítá se žárovkou a napájením na elektřinu. Žárovka mívá většinou výkon kolem 15 W. Nejde tedy o energeticky náročnou záležitost.

Výhodou svíčky je samozřejmě lepší atmosféra, přírodní provedení. Lampa se taky více zahřívá, což podle některých zvyšuje její účinnost (proto nejsou vhodné LED žárovky produkující minimum tepla). Na druhou stranu elektrické provedení je podstatně pohodlnější, bezpečnější a stálejší.

Například do dětského pokoje představuje žárovka jistě logickou volbu. Elektrickou solnou lampu není potřeba nijak hlídat. Svítit může soustavně a dlouho. Jednou za čas je samozřejmě třeba vyměnit žárovku. U některých lamp nemusí být výměna úplně komfortní, ale obvykle to možné je.

Barva solné lampy

Barva solných lamp se nejčastěji pohybuje v odstínech růžové, oranžové až fialové. Setkat se můžete i s hnědou, šedou či červenou nebo bílou lampou. Při výběru se můžete řídit osobním vkusem a dojmem, ale lze se i poradit s psychologií barev či vycházet z poznatků tzv. chromoterapie čili světelné terapie.

Odstíny směrem k červené mají více stimulační, povzbuzující účinek. Prý mohou i podpořit kreativitu či krevní oběh. Oranžové odstíny jsou příjemně relaxační, stabilizují náladu, zvyšují chuť do života. Žlutější odstíny podporují mysl, ale i zažívání a dodávají energii.

Umístění solné lampy

Solnou lampou můžete ozdobit prakticky jakoukoli místnost. Kam se zvlášť hodí a proč?

Ložnice

V ložnici mohou navodit příjemně romantickou atmosféru a zlepšit spánek. Vhodné jsou např. růžové odstíny nebo i lampa šedá, tmavší, která dává méně světla.

Dětský pokoj

Mohou sloužit jako denní dekorace nebo i noční lampička. Jistě zpříjemní usínání i spánek. Vhodnou barvou budou zejména žluté či oranžové odstíny.

Pracovna, kancelář

Zejména žlutá lampa stimulující myšlení či oranžová, která mysl stabilizuje a má i pozitivní vliv na mezilidské vztahy může být skvělou volbou do pracovny či kanceláře. Solná lampa zde zajistí „lepší ovzduší“ i příjemnou atmosféru.

Solná lampa v kuchyni/jídelně

Solná lampa může i zlepšit kulturu stolování, pokud pro ni najdete místo např. na jídelním stole nebo v jeho blízkosti. Ideální barvou je žlutá, které se přisuzuje podpora trávení. Skvělou volbou je i oranžová coby nejvíce „společenská“ barva zlepšující náladu mezi lidmi. Pro tyto účely se může hodit i tradiční solná lampa se svíčkou, kterou si zapálíte k večeři.

Obývací pokoj

I sem se solná lampa skvěle hodí jako dekorace. Poblíž televize může její tlumené světlo zmírňovat napětí očí, zároveň je lampám přisuzována schopnost čistit „elektrosmog“ (viz výše). Hodí se prakticky jakákoli barva v závislosti na tom, jakou atmosféru chcete navodit. Podobně jako v ložnici či dětském pokoji doporučujeme spíše elektrickou verzi, která nevyžaduje zvláštní ohledy.

Velikost solné lampy

Solné lampy jsou různě velké úlomky solného nerostu. Většina prodejců uvádí hmotnost lampy jako zásadní parametr. Od něj se odvíjí taky cena lampy. Jak velké lampy lze koupit?

  • Malinké lampy mohou mít i méně než kilogram, jde o drobné lampičky, které se hodí třeba na jídelní stůl. Výhodou je nízká cena.
  • Kolem cca 1-3 kg koupíte velkou spoustu lamp, jde o poměrně oblíbenou variantu. Lampa je dostatečně výrazná, ale zase nezabere až tolik prostoru. Podle některých údajů dokáže pozitivně působit na ovzduší v místnosti o ploše cca 5 až 10 metrů čtverečních.
  • Středně velké lampy mívají cca 4 až 7 kg. Měly by stačit i na větší místnost do cca 17 m2. Představují už poměrně výrazný prvek. Cena začíná obvykle kolem 500 Kč.
  • Velké lampy vážící 8 kg a více jsou už záležitostí pro náročnější zájemce. Prodávají se i lampy o váze přes 20 kg. Ceny těchto lamp jsou v řádu vyšších stokorun, ale i přes tisíc Kč.

Tvar solné lampy

Solné lampy mohou mít nejrůznější tvary. Zde už opravdu záleží především na vkusu. Velmi oblíbené jsou nicméně přírodní útvary bez opracování. Každý je unikátní a mají v sobě přirozenou krásu. Někdo však dá raději přednost leštěnému či opracovanému provedení.

Lampy mohou nabývat geometrických tvarů, ale mohou být třeba i „vysochané“ do tvaru anděla, zvířete nebo jiného složitějšího vzoru. Poměrně populární jsou i poháry. Samotná číše je z halitu a v ní jsou ještě obvykle umístěny jednotlivé kameny.

Ceny solných lamp

Ani kvalitní solné lampy obvykle nejsou nijak extrémně drahé. Zde se můžete podívat na základní cenové relace…

Solné lampy do 400 Kč

Menší solné lampy, nejčastěji do cca 3 kg. Elektrické verze se obecně pohybují o něco výše než svíčkové protějšky.

Solné lampy do 1000 Kč

Zřejmě největší výběr solných lamp. Převažují elektrické modely. Sehnat můžete surové i opracované, tvarované provedení. Hmotnost nejčastěji od cca 2 až 3 kg do 8 kg.

Solné lampy nad 1000 Kč

Velké, často broušené a opracované lampy. Koupíte zde lampy od cca 8 kg až do 20 a více kg. Zajímavý výběr pro náročnější zákazníky.

Nejlepší značky solných lamp

Které značky a prodejci nabízejí kvalitní solné lampy z poctivé himalájské soli?

  • Rabalux – Solné lampy této značky patří k nejprodávanějším vůbec. Vynikající výběr v různých váhových relacích. Obvykle velmi příznivé ceny.
  • Solnalampa.cz – Jak název napovídá, jde o specialistu na solné lampy. Skvělý výběr, různé cenové relace, převážně však vyšší.
  • Magieprirody.cz – Další známý a vyhledávaný prodejce. I zde najdete velký výběr kvalitních solných lamp.
ProduktInfoHodnocení
#1Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
Náš vítěz, nejlepší solná lampa
✔️ solný kámen pochází z Pákistánu (Himaláje)
✔️ součástí je kabel a žárovka
✔️ skvělé recenze zákazníků (5 z 5)
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Marimex Lampa solná přírodní 4-5kg
✔️ solný krystal z podhůří Himaláje
✔️ na dřevěném podstavci
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Solná elektrická skleněná lampa
✔️ s krystaly ametystu a himalájské soli
✔️ výška lampy cca 13,5 cm
✔️ použijte tyto lampy pro lepší Feng Shui
📌 od 1250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
✔️ solný kámen pochází z Pákistánu (Himaláje)
✔️ váha lampy je : 2,3 kg
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 1200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Solná lampa s kovovým košem
✔️ kovový koš
✔️ cca 2,5 kg krystalů soli z Himalájí
✔️ součástí je kabel a žárovka
📌 od 550 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Rabalux solná lampa 1xE14/15W/230V
✔️ solná lampa ve středomořském stylu
✔️ na dřevěném podstavci
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení