Zdraví

Nejlepší ortézy a bandáže na kotník: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší ortézy a bandáže na kotník
Chcete chránit své klouby před zraněním při náročném tréninku nebo sportovním klání? Nejjednodušší a nejjistější cestou je zpevnění a posílení citlivých kloubů, na které bude vyvíjen vysoký tlak. Například u běžců a mnoha dalších sportovců se to týká zejména kotníků. Bandáže a ortézy mohou přitom pomoci omezit riziko zranění, třeba vyvrtnutí. A v případě, že už k nějakému zranění došlo, dokážou kloub zafixovat a pomoci k rychlejšímu uzdravení, omezení bolesti a snadnějšímu pohybu. Jak ale vybrat nejlepší ortézu na kotník?

Aby tato pomůcka skutečně účinkovala, musíte dobře vědět, jak a z jakého důvodu ji budete používat. Teprve na základě těchto faktorů lze zvolit správně. Bandáž pro preventivní zpevnění kotníku při náročném tréninku bude vypadat zcela jinak než ortéza s dlahami pro doléčení vážné zlomeniny. Vybírejte tedy s rozmyslem a ideálně po poradě s lékařem, rehabilitačním pracovníkem či alespoň trenérem či jiným informovaným odborníkem.

Náš článek vám pomůže vyznat se v rozmanitém světě ortéz a bandáží a pochopit jejich funkce a odlišnosti. S konečnou volbou vám může pomoci i náš žebříček nejlepších modelů anebo třeba uživatelské testy a recenze ortéz bandáží a ortéz na kotníky.

Nejlepší ortézy a bandáže na kotník na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Aktivní bandáž hlezna MalleoTrain
✔️ Úpletová dvoutažní bandáž
✔️ V lehké funkční plantární flexi
✔️ Hlezenní kloub se odlehčí, komprimuje a stabilizuje
📌 Do 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bauerfeind Sport Ankle Support
Hlezenní bandáž s fixací
✔️ Sportovní hlezenní bandáž
✔️ Chrání kotník před bolestivým podvrknutím
✔️ Poskytuje oporu během sportovních aktivit
📌 Do 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Kompresní podpora kotníku - pevnější
✔️ Cílená komprese a podpora kotníku
✔️ Poskytuje optimální kompresi
✔️ Umožňuje plný rozsah pohybu
📌 Do 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4MalleoTrain S - bandáž hlezna
✔️ Bandáž velice pružná, prodyšná
✔️ Odvádí vlhkost pro účinnou kompresi
✔️ Rigidní popruh stabilizuje kotník
📌 Do 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ortéza na kotník Tarmak Strong 100
✔️ Účinné zpevnění kotníku při zápasech i trénincích
✔️ Pohodlný kompresní úplet
✔️ Snadné nasazení a nastavení pomocí popruhů
📌 Do 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6medi Ankle sport brace
✔️ Pro funkční stabilizaci zraněného kotníku
✔️ Ortéza se rychle navléká a nastavuje
✔️ Modulární design a šněrování
📌 Do 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bandáž nebo ortézu na kotník

Jak si vybrat správnou bandáž či ortézu? Samozřejmě musíte především vycházet z potřeb a požadavků. Důležitý bude typ ortézy či bandáže, roli může hrát i materiálové zpracování. U návleků musíte správně zvolit i velikost. V neposlední řadě se budete jistě zajímat taky o cenu nebo značku výrobce.

Jaký je rozdíl mezi ortézou a bandáží?

Bandáž a ortéza nejsou synonyma a neměli bychom tyto pojmy zcela libovolně zaměňovat. Navzdory tomu, že jsou si velmi blízké. V obecné rovině lze říct, že bandáž je levnější a jednodušší variantou ortézy. Její účinek je především kompresivní, tedy stahující. Používá se pro různé lehčí bolesti a problémy. Při pobolívání tenisového loktu nebo třeba Achillovy šlachy, při lehčích úrazech a nestabilitách.

Bandáže

Bandáž funguje i jako prevence zranění. Dokáže totiž kloub či citlivé nebo rizikové místo zpevnit a zabránit vychýlení např. kloubů při určité náročné a namáhavé činnosti. Příkladem mohou být boxerské bandáže, které se nosí pod rukavicemi pro zpevnění malíkové hrany a zápěstí. Bez zpevnění může při silném nebo špatně provedeném úderu snadno dojít ke zranění těchto citlivých částí.

Bandáže mohou mít formu více či méně elastického pásu látky, obinadla, anebo pásky. Dnes jsou však populárnější návleky, např. s upevňujícími popruhy. Jejich použití je výrazně pohodlnější a jednodušší.

Ortézy

Ortézy představují již takříkajíc pokročilejší variantu fixace. Účel je spíše podpůrný, stabilizační. Ortézy jsou propracovanější a dražší. Některé mohou být velmi sofistikované a funkční. Jde již o rehabilitační pomůcky, které se používají i při vážnějších a vážných stavech. Někdy se lze u základnějších ortéz rovněž setkat s preventivním použitím. Ortézy však obvykle více fixují a omezují pohyblivost.

Kdy se používají ortézy a bandáže kotníku?

Ortézy a bandáže se používají nejčastěji pro místa ohybu kloubů končetin. Nejčastější jsou bandáže a ortézy kolenní, na zápěstí či loket anebo právě na kotníky. Dají se použít při celé řadě problémů. Mezi nejčastější se řadí:

  • Záněty šlach neboli tendonitida včetně Achillovy šlachy.
  • Natažení či natržení vazů nebo šlach.
  • Vyvrtnutí čili distorze.

V těchto případech jde většinou o úrazy a zranění plynoucí například ze sportu nebo přehnaného namáhání této části těla. Bandáže a ortézy se však používají i u degenerativních a chronických chorob a bolestí. Patří mezi ně třeba artritická onemocnění jako osteoartritida. Avšak indikací pro použití bandáže či ortézy může být i řada dalších problémů.

Preventivně pak vhodně zvolená bandáž může pomoci docílit lepší stability a pevnosti kotníku a snížit (nikoli však vyloučit) riziko některých zranění, jako je právě vyvrtnutí či výron apod. Není však zcela vhodné spoléhat na podporu bandáží soustavně. Kotník pak může ztrácet přirozenou pevnost a flexibilitu, čímž se posléze riziko zranění zvyšuje. Doporučujeme proto používání bandáží či ortéz konzultovat z odborníkem či lékařem.

kotníky

Podle čeho se orientovat při výběru ortézy či bandáže?

Ortézu ani bandáž bychom neměli kupovat jen tak na slepo a bez rozmyslu. Vždy bychom měli vycházet z konkrétních požadavků a okolností. Vyplatí se znát odpovědi na otázky jako…

  • Na co ortézu či bandáž potřebuji? Preventivní účel, lehké zranění či nestabilita, oslabení kotníku, vážnější úraz, rehabilitace, chronické či degenerativní onemocnění.
  • Jakou míru zpevnění či opory potřebuji? Budete ortézu nebo bandáž zatěžovat při náročném sportu nebo používat jen na běžné nošení? Jak vážný je problém, který má ortéza kompenzovat?

Základní bandáže mohou poskytovat jen stažení. Vážnější poranění však obvykle vyžadují pokročilejší ortézy s výztužemi. Některé ortézy mohou mít i funkční prvky. Rehabilitační ortézy by měly být cíleně zaměřené na konkrétní problém. Na daný typ poranění či onemocnění, protože různé obtíže mohou vyžadovat velmi odlišnou kompenzaci a vlastnosti ortézy.

Výběr preventivní bandáže pro snížení rizika zranění např. při sportu můžete zvládnout i sami. Pokud však hledáte zdravotní pomůcku pro vážnější problémy, rozhodně byste ji měli vybírat v součinnosti s lékařem či patřičným odborníkem.

Druhy bandáží a ortéz na kotník

Základní formou je obinadlo. Bandáže tohoto typu jsou cenově dostupné, výhodou je zcela univerzální velikost. Jsou vhodné především pro preventivní účely a základní zpevnění a zvýšení stability kotníku při lehčích úrazech nebo bolestech.

Materiálové zpracování může být různé, ale obvykle jde o elastická obinadla, která jsou vyráběna z kombinace materiálů, jako je nylon, guma, polyester, lycra, elastan apod. Obvykle se upevňují obyčejným suchým zipem. Nevýhodou je, že obinadlo a suchý zip mohou časem ztrácet pevnost a elasticitu. Zvláště při nevhodném způsobu údržby.

Velmi populární jsou ponožkové návleky. Cenově se kvalitnější varianty pohybují kolem 500 Kč a více. Ty velmi levné v nižších stokách korun. Oproti ponožce mívají obvykle střih jen do půlky chodidla a někdy výřez na patu. Tyto návleky zajišťují kompresi, zpevnění a zvýšení stability a podporu. Dají se použít preventivně či při lehčích zraněních, kotníku, natažení vazů či bolestech a zánětech Achillovy šlachy. Poskytují úlevu od bolesti a podporu při hojení.

Materiál by měl být elastický a pevný, ale i dostatečně prodyšný pro dlouhé nošení. Používají se materiály jako polyamid, neopren, elastan, polyester, elastodien, nylon, spandex a další. Opět je třeba dbát na správnou údržbu. Avšak u tohoto typu ortéz je nutné velmi pečlivě zvolit i správnou velikost.

Pokročilejší variantu pak představují velmi používané návleky s přídavnými výztužemi. Typicky jde o posílení samotného návleku elastickými zpevňujícími pásy, omotávkami či dalšími prvky. Tyto ortézy už se používají i při vážnějších úrazech, při doléčení zlomenin, pooperačních stavech, v rehabilitaci apod. Ortézy mohou mít např. i šněrovací fixaci.

Ještě vyšší zpevnění a fixaci pak poskytují ortézy s dlahami. Ty bývají nejčastěji plastové. Tyto ortézy už lze použít při léčbách zlomenin a jiných vážných úrazech. Na rozdíl od předchozích variant jsou obvykle příliš robustní, než aby se daly nosit společně s běžnou obuví. Přesto jsou výrazně pohodlnější a praktičtější než klasické sádrové dlahy. Cena těchto ortéz nemusí být zvlášť vysoká, pohybují se ve vyšších stovkách Kč.

Jak zjistit velikost ortézy?

Zatímco obinadlové bandáže jsou v zásadě univerzální, různé ortézové návleky už musejí být vybírány na míru. Obvykle rozhoduje obvod nohy nad kotníkem nebo přes kotník, potažmo délka chodidla jako u výběru obuvi. Konkrétní výrobci a prodejci by měli nabízet návod a převodní tabulky pro snadnou volbu vhodného čísla ortézy.

Jak se bandáže a ortézy udržují?

Jelikož jsou tyto pomůcky často vyrobeny ze speciálních syntetických materiálů, vyžadují obvykle i speciální údržbu. Většinou je nelze běžně prát v pračce, ale spíše v ruce a při nižších teplotách. Vždy se přesně řiďte návodem. Nevhodná údržba může znehodnotit či postupně oslabit vlastnosti zásadní pro správnou funkčnost ortézy – jako je elasticita a pevnost.

Ceny bandáží a ortéz na kotníky

Kolik může stát kvalitní ortéza či bandáž na kotník? Cena by v tomto případě neměla hrát hlavní roli. Zvláště, pokud má pomůcka sloužit při vážnějších problémech. Za určitých okolností může ortézy částečně či zcela hradit i pojišťovna. Pokud však hledáte ortézu na „vlastní pěst“ např. pro sportovní či preventivní použití nebo na lehčí bolesti či zranění, vyplatí se znát cenové relace.

✅ Ortézy a bandáže na kotníky do 500 Kč

V této relaci najdete jednodušší bandáže, obinadla a návlekové ortézy. Pro občasné preventivní použití při sportu či náročnějších aktivitách nebo lehkých bolestech mohou posloužit solidně.

✅ Ortézy a bandáže na kotníky do 1000 Kč

Pokročilejší ortézy a bandáže, včetně ortéz s výztuhami. Vhodná volba pro aktivnější a náročnější sportovce a při vážnějších problémech nebo pro časté nošení. Doporučujeme i konzultaci s lékařem.

✅ Ortézy a bandáže na kotníky nad 1000 Kč

Propracované ortézy pro náročné zájemce a sportovce. Najdete zde varianty vhodné pro preventivní použití i pro použití při zraněních či obtížích různého druhu.

Nejlepší značky bandáží a ortéz na kotníky

Při výběru běžně dostupné bandáže či ortézy může hrát roli i osvědčený výrobce, který nabídne dobrý poměr ceny a kvality. Zde je několik tipů na osvědčené značky…

  • Bauerfeind – Středně drahé až dražší ortézy. Jde o propracovanější stabilizační modely vhodné pro každodenní nošení.
  • Tarmak – Ortézy a bandáže prodávané řetězcem Decathlon. Jde o jednodušší a velmi dostupné návleky vhodné pro nenáročné preventivní použití.
  • Sanomed – Různé varianty obinadlových a návlekových bandáží a jednoduchých ortéz. Velmi dostupné ceny.
  • Medi – Populární a osvědčené bandáže a ortézy, od základních po velmi propracované.
ProduktInfoHodnocení
#1Aktivní bandáž hlezna MalleoTrain
✔️ Úpletová dvoutažní bandáž
✔️ V lehké funkční plantární flexi
✔️ Hlezenní kloub se odlehčí, komprimuje a stabilizuje
📌 Do 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bauerfeind Sport Ankle Support
Hlezenní bandáž s fixací
✔️ Sportovní hlezenní bandáž
✔️ Chrání kotník před bolestivým podvrknutím
✔️ Poskytuje oporu během sportovních aktivit
📌 Do 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Kompresní podpora kotníku - pevnější
✔️ Cílená komprese a podpora kotníku
✔️ Poskytuje optimální kompresi
✔️ Umožňuje plný rozsah pohybu
📌 Do 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4MalleoTrain S - bandáž hlezna
✔️ Bandáž velice pružná, prodyšná
✔️ Odvádí vlhkost pro účinnou kompresi
✔️ Rigidní popruh stabilizuje kotník
📌 Do 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ortéza na kotník Tarmak Strong 100
✔️ Účinné zpevnění kotníku při zápasech i trénincích
✔️ Pohodlný kompresní úplet
✔️ Snadné nasazení a nastavení pomocí popruhů
📌 Do 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6medi Ankle sport brace
✔️ Pro funkční stabilizaci zraněného kotníku
✔️ Ortéza se rychle navléká a nastavuje
✔️ Modulární design a šněrování
📌 Do 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení