Udržování zdravého prostředí bez patogenů. Dezinfekce. Eliminace virů, bakterií, ale i parazitů, plísní a dalších nežádoucích mikroorganismů. To jsou dnes stále častěji skloňované formule. Nejen v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19. Lidé touží po čistějším, bezpečnějším a zdravějším prostředí. Hygienické nároky narůstají. Nad plísněmi nebo roztoči dnes málokdo jen tak mávne rukou. Totéž platí pro zatuchlinu, zápachy nebo potencionálně nakažlivé patogeny. Jenže důkladný úklid, který se s těmito problémy vypořádá, je mimořádně náročný a pracný, vyžaduje taky spoustu času. Aspoň by se to tak mohlo jevit. Ale existují i jiná řešení než drhnout každý centimetr povrchů dezinfekčním přípravkem. Jednou z velmi účinných zbraní je ozon. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší generátor ozonu. Zajímat nás budou všechny důležité vlastnosti, výhody i nevýhody a podstatné parametry těchto zařízení. Dáme prostor i krátkým recenzím známých výrobců nebo cenovým relacím.
Dezinfekce ozonem, neboli ozonizace, není rozhodně žádný supermoderní zázrak. Tato technologie – resp. princip – se používá už od konce 19. století. Především pro úpravu vody. Ve vodárenství jde i dnes o běžnou záležitost. Ozonem lze upravovat i např. bazénovou vodu. Ale voda nemusí být jediným médiem, v němž lze ozonizaci využít. Dezinfikovat lze taky vzduch a běžné povrchy. Ozonové generátory známé taky jako ozonizéry lze použít pro udržování hygieny v prakticky jakýchkoli prostorách a místnostech. Nejde přitom jen o „průmyslovou“ aplikaci. Ozonizér si můžete pořídit i domů nebo třeba na chatu, ba i do auta.
V dnešním článku se co nejdůkladněji podíváme na výběr ozonizéru a všechny zásadní možnosti (i úskalí), které se s touto technologií pojí. Kromě samotného průvodce zde najdete i žebříček konkrétních modelů ozonizérů. Jde o výběr nejlepších současných modelů pro různé druhy použití. Zajímavé informace můžete dále hledat například v odbornějších testech nebo uživatelských recenzích ozonových generátorů. Tato technologie rozhodně stojí za to, abyste se s ní seznámili. Zvlášť pokud máte vyšší nároky na pořádek a hygienu.
Nejlepší ozonové generátory na trhu
Pořadí | Produkt | Info | Hodnocení | |
---|---|---|---|---|
#1 | LifeOX-AIR Ultra 5 | Nejlepší dle nás ✔️ Ničí viry (včetně COVID-19), bakterie, plísně, blechy a zápach ✔️ Pevné hliníkové tělo ✔️ Digitální časovač ✔️ Ideální pro byty, restaurace, hotelové pokoje, kanceláře ✔️ Vhodné i pro alergiky a astmatiky 📌 od 7000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | LifeOX-AIR ® Ozzy | Česká výroba ✔️ Ničí viry (včetně COVID-19), bakterie, plísně, blechy a zápach ✔️ Účinná a rychlá dezinfekce a deodorizace ✔️ Pevné hliníkové tělo ✔️ Praktický vintage časovač ✔️ Vhodné pro odstranění zápachu a alergenů z auta 📌 od 3330 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Bigstren 21208 | Cena / výkon ✔️ Ničí bakterie, viry, houby, plísně ✔️ Odstraňuje nepříjemné pachy ✔️ Nezanechává toxické meziprodukty rozkladu ✔️ Je ekologický 📌 od 1200 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#4 | VirBuster 20000E | Profesionální generátor ozónu ✔️ Spolehlivě ničí bakterie, kvasinky, plísně i jejich spory ✔️ Vyrobený z ocelového plechu, prášková úprava ✔️ Velmi tichý provoz ✔️ Vyroben v České republice a disponuje českým certifikátem ✔️ Výkon 20000 mg/hod 📌 od 15300 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Dobíjecí generátor ozonu Awozone | Pro domácí použití ✔️ Účinný v uzavřených a malých prostorech - do 25m2 ✔️ Originální a přenosný design ✔️ Lehký, praktický a snadno použitelný 📌 od 650 Kč | ⭐ 89 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat nejlepší ozonový generátor?
Na základě čeho vybírat ozonový generátor? V první řadě je třeba seznámit se s principem fungování, možnostmi a omezeními tohoto zařízení. Po zralé úvaze můžete přejít ke konkrétním parametrům. Mezi ty se rozhodně řadí v první řadě výkon zařízení. Ten souvisí logicky s tím, jak velkou plochu lze s daným zařízením efektivně obstarat. Ozonový generátor je však poměrně jednoduchý přístroj. Pracovat s ním zvládne bez problémů prakticky každý.
Co je ozonový generátor a jak funguje?
Jak název napovídá, jde o zařízení, které je schopné generovat/produkovat a distribuovat ozon do zvoleného média – vody či vzduchu. Nás budou zajímat především generátory pro použití na vzduchu.
Ozon je vysoce reaktivní plyn modré barvy a disponuje velmi intenzivními oxidačními účinky. Jelikož jde o tříatomovou molekulu kyslíku, značí se v chemii jako O3. Tento plyn má výrazný a typický odér. Ozon se v přírodě vyskytuje v mnoha formách a na různých místech. Asi nejznámější je jeho působení v ozonové vrstvě stratosféry, kde omezuje průnik škodlivého UV záření ze Slunce.
Ozon se vyskytuje i na povrchu země jako součást tzv. suchého smogu. Řeč je o tzv. troposférickém ozonu, který je ovšem zdraví škodlivým činitelem. Vyskytuje se především za horkých a bezvětrných letních dní.
Ozon však není nijak složité uměle vyrobit. V případě generátorů pro průmyslové užití se obvykle používá principu vysokonapěťového výboje – obvykle tzv. korónového výboje. K tomuto výboji dochází ve výbojovém elementu, kterým prochází vzduch.
Energie tohoto výboje je schopna rozštěpit molekuly kyslíku na atomární kyslík, ten následně sloučením s molekulou kyslíku vytvoří trojmocný O3. Většina generátorů disponuje ventilátorem, který následně zajišťuje distribuci generovaného ozonu do prostoru.
Co umí ozon a ozonizátor?
Jistě je na místě otázka, k čemu je vlastně dobré rozhánět do prostoru ozon. Tento plyn je coby velmi silný oxidant vysoce efektivním sterilizačním a dezinfekčním činitelem. Díky těmto vlastnostem je předurčen pro použití k nejrůznějším účelům v rozmanitých odvětvích.
Ozonizace se používá např. ke sterilizaci lékařských nástrojů, v potravinářství k ošetřování potravin a samozřejmě taky k úpravě vody. Ať už pitné nebo k jiným účelům. Dezinfekce vody ozonem je vysoce účinná. Navíc je šetrnější vůči zdraví než klasické chlorování. Na druhou stranu je ozonizace náročnější a dražší, proto je využití chloru stále dominantní.
Generátory ozonu lze pak použít k dezinfekci vzduchu i povrchů v jakékoli místnosti. S čím si konkrétně poradí?
- Ozon zničí viry i bakterie, dokáže si poradit taky s plísněmi, houbami anebo parazity a dalšími patogeny a nežádoucími mikroorganismy.
- Ozon lze používat i pro likvidaci pachů. Zejména pachů plísně, zatuchliny, moči apod.
- Ozonizéry umožňují dezinfekci nejen vzduchu, ale i veškerých povrchů.
A kde lze generátor ozonu použít?
- V průmyslovém či komerčním a veřejném (školy, nemocnice, restaurace,…) i domácím prostředí. Domácí ozonizátory jsou vhodné pro údržbu prostor domácnosti, rekreačních objektů (chalup, chat apod.), kanceláří, pracoven, dílen, garáží ale třeba i interiéru aut, lodí, karavanů apod.
Výhody ozonizátorů
Generátor ozonu produkují plynnou dezinfekci v podobě trojmocných molekul kyslíků. V této formě se dostanou do všech zákoutí a sterilizují vzduch i veškeré povrchy – a to bez vašeho přičinění. Tedy bez práce. Ozon se následně sám rozpadá zpět na běžný kyslík – tedy O2. Díky tomu stačí místnost vyvětrat a použití ozonizéru je ekologicky šetrné.
Ozonizaci lze použít lokálně (např. pro sterilizaci nástrojů) nebo celkově pro kompletní sterilizaci prostoru. To je výhoda např. oproti UV sterilizátorům, které nemají takový rozptyl účinnosti. Nedostanou se bez vašeho přičinění do všech koutů a škvír.
Rizika a omezení ozonizátorů
Ozon má coby silný oxidant negativní vliv na zdraví lidí i jiných organismů – tedy pokud dosáhne určitých koncentrací. Člověk dokáže čichem rozeznat koncentrace již od cca 10 mikrogramů na metr krychlový. Vystavení působení vyšších hodnot ozonu v ovzduší poškozuje plíce. Velmi vysoké a dlouhodobé expozice mohou vést i k předčasným úmrtím (úmrtí v důsledku smogu).
Ozon je tedy dobrý sluha, ale zlý pán. Při používání domácích generátorů se však rozhodně nemusíte bát, že by situace zašla až tak daleko. Přesto je vždy potřeba dodržovat určitý postup a opatření.
- V místnosti, která se má ozonizovat, se nesmějí nacházet lidé ani zvířata – a je vhodné odnést i rostliny, kterým vyšší koncentrace ozonu rovněž neprospívají.
- Vhodné je chránit i papírové či kovové předměty, které s ozonem rovněž výrazněji reagují.
- Časté vystavení vysokým koncentracím ozonu může poškozovat nejrůznější předměty a součásti interiéru.
- Při správném použití adekvátního generátoru žádná rizika nehrozí.
Jak generátor ozonu používat?
Jak jsme řekli výše, použití je velmi jednoduché. Je však třeba učinit určitou přípravu a zakotvit si správný postup. Obecně vzato vypadá následovně…
- Místnost co nejdůkladněji ukliďte. Vysajte, utřete prach apod. Tím se zvýší přístup ozonu k povrchům.
- Zapněte ozonizátor a opusťte místnost. Dveře i okna mají být zavřená. V prostoru nesmějí být lidé, zvířata a optimálně ani rostliny.
- Vyčkejte na konec dezinfekce a poté ještě min. 1 hodinu, než do místnosti vstoupíte. Poté důkladně vyvětrejte.
Výkon generátoru
Výkon generátoru – tedy konkrétní množství ozonu, které je zařízení schopno vyprodukovat za časovou jednotku – je bezesporu nejdůležitějším parametrem. Odvíjet se musí především od velikosti sterilizovaného prostoru.
- Generátor o výkonu cca 5000 mg (ozonu) za hodinu dokáže za hodinu obstarat místnost o ploše kolem 50 m2. Na interiér vozu mu postačí cca 20 minut.
Do běžného bytu bude tudíž dostačující generátor o výkonu cca 3 až 5 tisíc mg za hodinu. Ozonizátory s výkonem kolem 7 až 10 tisíc mg/h, už jsou vhodné i pro komerční či profi použití (restaurace, kanceláře, ordinace atd.). Velmi výkonné modely nad 15 tisíc mg/h už se používají především při náročnějších komerčních či průmyslových aplikacích.
Má smysl pořídit generátor s výkonnostní rezervou?
Pokud budete chtít ozonizátor používat na více místech o různé velikosti, může to mít smysl. Většina modelů nabízí regulaci výkonu, takže lze výkon přizpůsobit aktuálnímu prostoru. Používání generátoru s vysokým výkonem v malém prostoru však není ideální. Silná oxidace může časem poškodit různé předměty, povrchy a materiály.
Časovač
Ozonizátory mívají velmi jednoduché ovládání bez zvláštních funkcí. Výjimkou je regulace výkonu a časovač. Časovač zařízení po uplynutí nastavené doby vypne. Tato funkce je nezbytná, jelikož během provozu ozonizátoru nejsou přítomny žádné osoby a i po vypnutí je třeba nechat místnost cca hodinu v „karanténě“.
Příkon – spotřeba
Je ozonizátor požírač energie? Dobrou zprávou je, že nikoli. Naopak jde o zařízení s poměrně nevýraznou spotřebou. U domácích modelů se pohybuje v řádech desítek W čili zhruba jako klasická žárovka. Generátor je navíc v provozu jen příležitostně pár hodin.
Jak často dezinfikovat?
Odpověď na takovou otázku bude individuální. Neexistuje žádná stanovená perioda. Je to stejné jako s úklidem. Záleží na tom, jak místnost používáte, jakou čistotu vyžadujete apod. Ozonizaci můžete provádět společně s pravidelným úklidem.
Video
Ceny ozonových generátorů
Na kolik může vyjít pomůcka v podobě domácího generátoru ozonu? Investice nemusí být zvlášť vysoká.
✅ Ozonizátory do 3000 Kč
Levnější modely pro nenáročné domácí použití lze pořídit již kolem 1000 Kč. Do 3 tisíc Kč můžete koupit i zařízení se solidním výkonem.
✅ Ozonizátory do 6000 Kč
Kvalitní a výkonné ozonizátory vhodné i pro větší vytížení nebo rozlehlejší prostory. Pro náročné domácí nebo i komerční použití.
✅ Ozonizátory nad 6000 Kč
Vysoce výkonné generátory. Vhodné jsou pro použití v komerčních, veřejných nebo i průmyslových prostorách.
Nejlepší značky ozonových generátorů
Které značky generátorů ozonu stojí za pozornost, pokud jde o kvalitu, výkon a přiměřenou cenu?
- OzonAir – Model HM 6000 patří v současnosti k nejoblíbenějším pro domácí použití v menších až středních místnostech.
- AirClean – Značka nabízí zajímavý výběr často cenově velmi dostupných a kompaktních modelů pro nenáročné použití.
- Diametral – Velmi slušný výběr především modelů pro náročné, komerční a průmyslové použití. Špičkový výkon.
- SXT – Modely s velmi zajímavým poměrem ceny a výkonu. Rozhodně stojí za úvahu.
Pořadí | Produkt | Info | Hodnocení | |
---|---|---|---|---|
#1 | LifeOX-AIR Ultra 5 | Nejlepší dle nás ✔️ Ničí viry (včetně COVID-19), bakterie, plísně, blechy a zápach ✔️ Pevné hliníkové tělo ✔️ Digitální časovač ✔️ Ideální pro byty, restaurace, hotelové pokoje, kanceláře ✔️ Vhodné i pro alergiky a astmatiky 📌 od 7000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | LifeOX-AIR ® Ozzy | Česká výroba ✔️ Ničí viry (včetně COVID-19), bakterie, plísně, blechy a zápach ✔️ Účinná a rychlá dezinfekce a deodorizace ✔️ Pevné hliníkové tělo ✔️ Praktický vintage časovač ✔️ Vhodné pro odstranění zápachu a alergenů z auta 📌 od 3330 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Bigstren 21208 | Cena / výkon ✔️ Ničí bakterie, viry, houby, plísně ✔️ Odstraňuje nepříjemné pachy ✔️ Nezanechává toxické meziprodukty rozkladu ✔️ Je ekologický 📌 od 1200 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#4 | VirBuster 20000E | Profesionální generátor ozónu ✔️ Spolehlivě ničí bakterie, kvasinky, plísně i jejich spory ✔️ Vyrobený z ocelového plechu, prášková úprava ✔️ Velmi tichý provoz ✔️ Vyroben v České republice a disponuje českým certifikátem ✔️ Výkon 20000 mg/hod 📌 od 15300 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Dobíjecí generátor ozonu Awozone | Pro domácí použití ✔️ Účinný v uzavřených a malých prostorech - do 25m2 ✔️ Originální a přenosný design ✔️ Lehký, praktický a snadno použitelný 📌 od 650 Kč | ⭐ 89 % | Číst recenze |