Zdraví

Nejlepší barevné kontaktní čočky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší barevní čočky
Kontaktní čočky patří vedle brýlí k nejdůležitějším korekčním zrakovým pomůckám. Za možnost nosit pohodlné kontaktní čočky do značné míry vděčíme českému vynálezci Ottu Wichterlemu. Ten vyvinul polymer – materiál vhodný pro výrobu moderních měkkých čoček. Dnes jsou však kontaktní čočky nejen zdravotnickou pomůckou řešící zrakové vady jako krátkozrakost. Mohou být taky módním doplňkem. Pomocí speciálních čoček je totiž možné změnit třeba barvu duhovky. Chtěli byste mít chvíli modré oči místo světle hnědých? Žádný problém. Stačí si pořídit správný pár barevných čoček. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto čočky fungují a taky na to, jak vybrat či kde pořídit nejlepší barevné kontaktní čočky.

Nejlepší barevné kontaktní čočky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1TopVue Color
Dioptrické i nedioptrické
✔️ Snadné používaní
✔️ Z příjemného hydrogelového materiálu
✔️ UV filtr
📌 do 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Adore (2 čočky)
✔️ Poskytují fascinující přirozený vzhled
✔️ K dispozici ve třech barevných schématech a 21 odstínech
📌 do 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FreshLook ColorBlends (2 čočky) - nedioptrické
✔️ Pohodlné nošení a perfektní výsledný efekt
✔️ UV filtr v kontaktních čočkách
📌 do 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4ColourVUE Big Eyes (2 čočky)
✔️ V krásných barevných tónech
✔️ Vynikající vzdušnost a bezpečnost pro oko
📌 do 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Air Optix Colors (2 čočky)
✔️ Mají zvlhčující systém
✔️ Silikon-hydrogelové čočky vyrobené z revolučního materiálu
📌 do 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Crazy Lens
✔️ S unikátními a oblíbenými vzory
✔️ Hodí se skvěle na cosplay a na karneval
📌 do 200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat barevné kontaktní čočky?

Jaké jsou druhy barevných kontaktních čoček

Z hlediska toho, jakým efektem působí, lze rozlišit hned několik druhů kontaktních barevných čoček.

Tónovací a rozjasňující čočky

Za prvé jsou to tónovací barevné čočky. Tento druh čoček slouží ke zvýraznění přirozené barvy a odstínu duhovky. Vybírají se tedy ve stejné barvě. Mohou oči učinit atraktivnější, sytější, upoutat pozornost. Tyto rozjasňující čočky mohou i opticky zvětšit duhovku díky zvýrazněnému vnějšímu okruží. Tento kontrast ještě prohloubí samotnou barvu očí.

Výsledek může být velice zajímavý v závislosti na zvoleném tónovacím odstínu, který se propojí s přírodním odstínem duhovky. Tónovací čočky mohou vyvolat opravdu skvělý dojem. Často lepší než krycí čočky. To díky tomu, že podtrhují to, co už máte. Tyto čočky se však používají především pro světlé oči. Šedé, modré, zelené. Lidé s hnědýma a tmavýma očima jsou poněkud znevýhodněni, to ostatně platí i pro krycí barevné čočky.

Mezi nejvýznamnější a nejlepší výrobce tónovacích čoček patří značka Acuvue a série Acuvue 2 Colours. Kvalita i sortiment jsou na skvělé úrovni. Mezi další známé značky patří Focus Softcolors či Freshlook Dimensions a další. Zajímavou alternativou jsou i projasňující čočky jako Freshlook Radiance, které využívají efekt lesku v různých barevných odstínech.

Krycí barevné kontaktní čočky

Kosmetické krycí čočky jsou teprve barevnými kontaktními čočkami v pravém smyslu. Těmito čočkami lze totiž docílit radikální a úplné změny barvy oka. Efekt je tedy podstatně intenzivnější než u spíše jemnějších tónovacích kontaktních čoček.

Velkou výhodou krycích čoček je i to, že jsou vhodné rovněž pro osoby s tmavšíma očima. Kvalitní krycí čočky dokážou pozměnit barvu i například u tmavě hnědých očí. Často je ostatně používají právě hnědoocí a tmavoocí lidé, kteří chtějí docílit světlejší barvy či odstínu duhovek. Samozřejmě je však může použít i kdokoli se světlýma očima. Barev a odstínů je velký výběr.

Podobně jako u tónovacích čoček nicméně platí, že výsledná barva je jakýmsi splynutím přirozené barvy duhovky a barvy čočky. Nelze tedy zajistit, že budete mít s danými čočkami přesně stejnou barvu očí, jakou má například předváděcí modelka či model na fotografii u zboží. Pokud máte velmi specifické požadavky na odstín a tón, je vhodné zkoušet nebo se poradit s odborníkem.

Nevýhodou krycích čoček je, že obsahují velké množství barevného pigmentu, takže nejsou vhodné jako plnohodnotná alternativa klasických čirých dioptrických čoček. Pro výrobu krycích kontaktních čoček se taky využívá více technologií. Kvalitní, nejmodernější čočky využívají vícevrstvé technologie a krytí je poměrně dokonalé. Jednodušší a levnější čočky mohou při bližším pohledu odhalovat původní barvu oka a celkově není efekt tak kvalitní a věrný.

Mezi osvědčené a velmi dobře vypadající barevné krycí čočky patří čočky z řady Freshlook Colors. Další možností jsou například čočky Softlens Natural Colors či TopVue Color, Air Optix Colors a další.

Crazy čočky

Specifickou záležitostí jsou pak tzv. crazy kontaktní čočky. Jak název napovídá, nejde o žádnou seriózní zdravotní pomůcku, nýbrž především o záležitost určenou pro zábavu. Crazy čočky dokážou oku propůjčit nejrůznější „šílené“ barvy či vzory. Chtěli byste mít oči žluté, oranžové, červené nebo třeba bílé? Vypadat jako upír nebo třeba nějaké zvíře? To vše vám crazy čočky umožní.

Je zřejmé, že tyto čočky jsou určeny především pro příležitostné nošení – například na cosplay, karnevaly, maškarní apod. jako součást kostýmu.

barevné čočky

Jak vybrat odstín barevné čočky?

Pokud si chcete vyzkoušet barevné kontaktní čočky, ať už tónovací nebo krycí, doporučuje se při výběru hledat odstín, který se nebude „bít“ s přirozeným charakterem očí, pleti a vlasů. Z tohoto hlediska se rozlišují dva základní barevné typy – teplý a studený. Ty se dále dělí na další čtyři podtypy. Jarní, letní, podzimní a zimní.

Znát svůj typ pleti a vědět, co s ním ladí, je velmi užitečné nejen při výběru kontaktních čoček, ale jakékoli kosmetiky, vlasových barev, doplňků apod.

  • Jarní typ se nese ve znamení zlatavých, medových či broskvových a narůžovělých odstínů. Mívá blond až světle hnědé vlasy. Dobře se k němu budou hodit čočky oříškově nebo medově hnědé či zelené a modré.
  • Letní typ mívá velmi světlou a narůžovělou pleť. Modré či zelené oči s šedavým nádechem. Vhodné jsou proto čočky těchto odstínů, od stříbřitě modrých po šedozelené.
  • Podzimní typ mívá béžový nádech. Oči smaragdově zelené, modré i v různých odstínech hnědé či zelenohnědé. Hodí se čočky medové, hnědé anebo zelené.
  • Zimní typ mívá velmi světlou až bledou pleť, ale naopak tmavé vlasy a většinou i oči. K těmto typů se hodí kontaktní čočky v odstínech hluboce modré, šedozelené či šedé.

Zakřivení barevných čoček

Čočky je třeba vybírat nejen podle barvy či počtu dioptrií. Jedním z důležitých faktorů je i tzv. zakřivení. To mívá běžně hodnoty 8.3 až 9.0. Zakřivení čočky by mělo ideálně kopírovat zakřivení rohovky, k jehož zjištění je samozřejmě potřeba speciální vyšetření. U barevných čoček může být nevýhoda menšího výběru variant zakřivení. Přesto vám čočky mohou dobře sedět.

Při špatném zakřivení však může jindy docházet k decentralizaci pozice čočky, k rozmazanému vidění anebo s sebou může nevhodné zakřivení nést i vyšší riziko zánětů.

Jsou barevné čočky bezpečné?

Barevné čočky nejsou v zásadě nijak nebezpečnější než klasické čiré čočky. Přesto zejména krycí čočky mohou být v důsledku silnější barevné vrstvy méně prodyšné. Ne každý bude dobře snášet dlouhodobé nošení.

Existují i dioptrické barevné čočky?

Samozřejmě. Barevné kontaktní čočky, ať už krycí nebo tónovací, mohou sloužit jako zdravotnická pomůcka, stejně jako klasické čočky. Na druhou stranu nedioptrické varianty mohou nosit i lidé, kteří jinak nemají žádnou zrakovou vadu. Poslouží tedy především k estetickému účelu.

Jaké varianty barevných čoček z hlediska délky nošení existují?

Podobně jako v případě klasických korekčních kontaktních čoček se můžete setkat s několika typy dle životnosti a použitelnosti. Z hlediska nároků na údržbu jsou nejvýhodnější jednodenní čočky, které po použití zkrátka vyhodíte.

Mohou však vycházet dráž. Dále existují 14denní i měsíční čočky určené pro denní nebo i kontinuální nošení. Setkat se můžete dokonce i s čočkami čtvrtletními nebo pro dlouhodobější nošení. V každém případě doporučujeme sledovat délku nošení a dodržovat předepsanou životnost čoček. „Přenášení“ čoček může mít neblahé následky na zdraví očí.

Kde koupit barevné kontaktní čočky?

Kvalitní barevné kontaktní čočky nabízí v dnešní době celá škála prodejců, obchodů a e-shopů. Největší a nejzajímavější výběr můžete najít například na e-shopu Lentiamo.cz, ale taky na Alensa.cz nebo Kontakto.cz.

Jde o specializované e-shopy, které se věnují prodeji brýlí, slunečních brýlí a dalších prostředků a pomůcek pro péči o zrak. Můžete tedy očekávat i profesionální poradenství a odborný přístup. Snáze si tak vyberete nejvhodnější variantu kontaktních čoček.

Cena barevných kontaktních čoček

Nedioptrické barevné kontaktní čočky lze momentálně pořídit od cca 300 až 350 Kč za pár od kvalitní značky. Může jít o čočky měsíční i roční nebo pro jinou délku nošení. Největší výběr najdete v relaci kolem 350 až 600 Kč za pár. Barevné čočky se nejčastěji prodávají právě v baleních po páru. Větší balení však může vycházet levněji a vyplatit se, pokud budete barevné čočky používat často.

Nejlepší značky barevných kontaktních čoček

O značkách, které patří ve světě barevných kontaktních čoček k uznávaným a osvědčeným, jsme se již zmínili výše. Patří sem především oblíbené značky jako Air Optix, TopVue či ColourVue, Softlens, Freshlook, ale třeba i AquaView. Zajímavé crazy čočky můžete najít například u značky Crazy Lens.

ProduktInfoHodnocení
#1TopVue Color
Dioptrické i nedioptrické
✔️ Snadné používaní
✔️ Z příjemného hydrogelového materiálu
✔️ UV filtr
📌 do 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Adore (2 čočky)
✔️ Poskytují fascinující přirozený vzhled
✔️ K dispozici ve třech barevných schématech a 21 odstínech
📌 do 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3FreshLook ColorBlends (2 čočky) - nedioptrické
✔️ Pohodlné nošení a perfektní výsledný efekt
✔️ UV filtr v kontaktních čočkách
📌 do 500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4ColourVUE Big Eyes (2 čočky)
✔️ V krásných barevných tónech
✔️ Vynikající vzdušnost a bezpečnost pro oko
📌 do 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Air Optix Colors (2 čočky)
✔️ Mají zvlhčující systém
✔️ Silikon-hydrogelové čočky vyrobené z revolučního materiálu
📌 do 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Crazy Lens
✔️ S unikátními a oblíbenými vzory
✔️ Hodí se skvěle na cosplay a na karneval
📌 do 200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Zdroj obrázků: Pixabay.com

0 Sdílení