Zdraví

Nejlepší bederní pásy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší bederní pásy Bolí vás v kříži? Trpíte na ústřely či housery? Máte fyzicky náročné povolání, ve kterém musíte často manipulovat s těžkými břemeny a po práci cítíte vyčerpání svalů či namožení kloubů a páteře? To jsou jen některé z mnoha důvodů, které mohou být důvodem k pořízení pomůcky známé jako bederní pás. Jak toto vybavení vypadá a funguje, komu je určeno a jak ho správně používat? To vše se dozvíte v dnešním článku. Zaměříme se však taky přímo na výběr nejlepšího bederního stahovacího pásu. Protože na výběru v tomto případě rozhodně záleží.

Kromě průvodce bederními pásy jsme pro vás připravili i žebříček nejoblíbenějších a nejprodávanějších produktů tohoto typu. Možná mezi nimi najdete ideální variantu. Užitečné pro vás mohou být i recenze bederních pásů, které můžete najít na internetu.

Nejlepší bederní pásy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1inSPORTline Ronyo
Nejlepší fixační bederní pás
✔️ Nafukovací bederní pás pro zpevnění páteře ve správné poloze
✔️ 25 vzduchových kapes
✔️ Ruční pumpička s tlakoměrem
✔️ Vhodný pro každodenní nošení pod oblečením
📌 od 2400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bederní pás Tarmak Soft 300
Prodává Decathlon
✔️ Na sportování po chronické bolesti zad, ústřelu či slabé bolesti zad
✔️ Snadno se navléká a upravuje
✔️ Tvar přizpůsobený anatomii zad
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3inSPORTline Caliento
Nejlepší hřejivý bederní pás
✔️ Elektrický nahřívací bederní pás
✔️ Skvělé termoizolační vlastnosti
✔️ Pohodlný materiál
✔️ Možno použít i na oblast ramen a břicha, kolen i kotníků
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#43M FUTURO BEDERNÍ PÁS 46820DABI
Snadno nastavitelný bederní pás
✔️ Dvojitý vázací systém pro rychlé a snadné nasazení
✔️ Na pas o obvodu 73 - 129 cm
✔️ Poskytuje pohodlnou oporu a kompresi
📌 od 1050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Mueller Vyztužený bederní pás
Vyztužený osmi podpůrnými ocelovými pružinami
✔️ Široké zpevnění celého pasu
✔️ Pružný a lehký materiál
✔️ Pro obvod pasu 71 - 127 cm
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6McDavid BANDÁŽ ZÁDA
✔️ Vysoce elastická bandáž
✔️ Snadno se nasazuje
✔️ Na suchý zip
✔️ Hodí se i jako speciální pomůcka při posilování zad
📌 od 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bederní pás

Co je důležité při výběru bederního pásu? Především byste měli mít jasno, jak tato pomůcka funguje a být schopní zhodnotit povahu vašich obtíží. Je důležité rozlišovat stahovací a zahřívací pásy a taky vědět, jak pásy používat, abyste si spíše neuškodili…

Pro koho je určen bederní pás?

Bederní pásy jsou speciální zdravotnické pomůcky, které slouží jako podpora, pomoc a úleva při nejrůznějších akutních i chronických stavech a problémech s bederní páteří. Bederní pás pevně zafixuje tuto oblast, čímž do jisté míry supluje funkci svalstva trupu, které může být oslabené nebo v disbalanci. Právě svalová disbalance, tedy oslabení některé partie vůči jiné, může vést k různým potížím.

Bederní pás podporuje správné a pevné držení těla a to i bez toho, abyste se na tento fakt museli stále soustředit. Pás taky zlepšuje prokrvení a částečně má i zahřívací či tepelně ochrannou funkci, ačkoli nejde o jeho primární účel (viz níže).

Při jakých potížích může pomoci bederní pás? Patří sem chronické i akutní bolesti v kříži, ústřel neboli lumbago, ischias známý lidově taky jako houser. Bederní pás může být rehabilitační pomůckou a úlevou při přetížení zádového svalstva a páteře v důsledku těžké fyzické námahy, pomáhá i při poúrazových stavech.

Bederní pás lze nosit i jako prevenci a ochranu před přetížením zad a rozvojem bolesti. Například v práci, kde musíte často zvedat těžké předměty, můžete snadno přijít k již zmíněnému „ústřelu“. Stačí se zapomenout a zvednout břemeno špatnou technikou. Pak hrozí zablokování zad. Bederní pás omezuje toto riziko, neboť drží páteř a záda ve správném zpevněném postavení. Speciální bederní pásy proto používají i vzpěrači, powerlifteři a další siloví sportovci. Účelem je i ochrana před zraněním či kýlou.

Na co si dát pozor?

Je třeba mít na paměti, že bederní pás slouží jako nouzová kompenzační pomůcka, nikoli jako nějaká „nástavba“ těla. Pásy jsou sice stavěny tak, aby bylo možné je nosit pod oblečením po celý den. Avšak období nošení by mělo být omezeno na několik málo dní, kdy je to nezbytně nutné.

Například v den, kdy cítíte, že vás záda pobolívají, ale víte, že vás v práci čekají těžká břemena. V takové situaci vás pás může ochránit před akutním vyvrcholením potíží. Dalším příkladem může být naopak stav po akutním ústřelu, kdy pás pomůže k okamžité úlevě.

Prodlužování nošení pásu je však rizikové, protože pás de facto nahrazuje či přebírá funkci svalů trupu. Ty zatím dále slábnou a může se prohlubovat svalová disbalance, která může vést spíše ke zhoršení potíží. S bederním pásem je tedy třeba zacházet jako s dobrým sluhou, ale špatným pánem. Doporučujeme proto řídit se v této věci doporučením ošetřujícího lékaře či odborníka.

Bederní vs. ledvinový pás

Aby zdravotnická pomůcka správně sloužila a skutečně pomáhala, je nezbytně nutné pořídit si přesně takovou, jakou potřebujete. Na míru. Ale počátkem všeho je mí jasno v pojmech, abyste měli jistotu, že vám vůbec přijde správné zboží. V případě pásů typicky dochází k záměně bederních a ledvinových pásů. Na první pohled jsou kolikrát těžko rozlišitelné, ale účel je jiný.

Účel bederních pásů už jsme popsali výše, slouží lidem, kteří mají různé potíže s bederní páteří či ploténkami. Ledvinový pás tento účel neplní, nýbrž má tepelně ochrannou, tedy zahřívací, funkci.

Pokud se často pohybujete v chladném prostředí a nedostatečně oblečení, může vás snadno takzvaně „ofouknout“. Výsledkem může být ústřel, tedy akutní zablokování zad. Prevencí může být ledvinový pás. Zrovna tak pokud trpíte například na záněty močových cest, může být velmi cennou pomocí. A i v mnoha jiných případech. Lépe chránit tuto citlivou část těla v oblasti ledvin a bederní páteře je zkrátka dobrý nápad.

Jak snadno poznat ledvinový pás od bederního? Ani prodejci, zvlášť ti nespecializovaní, nemusejí být zrovna dvakrát důslední v rozlišování uvedených pojmů. Klasický ledvinový pás je však obvykle užší, vyrobený z vlny, angory či jiného vysoce hřejivého materiálu, může mít i kožešinku a jednoduché zapínání např. na suchý zip. Bederní pás je široký, aby dobře zpevnil celou spodní oblast trupu až k bokům. Protože jde o stahovací pás, vyroben bývá z elastického, pružného materiálu a upínání musí být velmi pevné, aby pás zůstal zafixovaný a nepovoloval.

Bederní pásy dle míry fixace

Jedním z možných rozlišení je míra pevnosti a fixace, kterou pás poskytuje. Je vhodné se zamyslet nad tím, jaká varianta bude vzhledem k vašim obtížím vhodná. Pásy poskytující mírnější fixaci jsou vhodnější pro civilnější použití při menším pobolívání zad. Poskytnou určitou podporu a stabilizaci, bývají textilní, často z elastického materiálu nebo třeba neoprenu. Jde o základní pomůcku.

Pásy se střední mírou fixace už mohou být i vyztužené či posílené, poskytnou vyšší úlevu při výraznějších bolestech nebo akutních potížích, podpoří ochablé svalstvo např. při rehabilitaci. Vysoká míra fixace je spojena s pásy, které už jsou vysoce účelovými lékařskými pomůckami. Tyto pásy byste neměli používat jinak než přímo na ordinaci lékaře. Používají se při vážných potížích, poúrazových stavech apod. Bývají složitější, silněji vyztužené. Běžně se neprodávají.

Pokud si chcete bederní pás pořídit jen jako preventivní osobní pomůcku, s nejvyšší pravděpodobností sáhnete po prvním typu. Tedy běžném textilním pásu z vhodných materiálů. Zbylé dva už jsou spíše specializovaným zdravotnickým vybavením a měly byste je používat po konzultaci s lékařem, nikoli na vlastní pěst a kdykoli.

Materiálové zpracování a upínání

Běžně prodávané bederní pásy jsou obvykle vyráběny z textilních, elastických či strečových materiálů. Používají se materiály jako polyamid, elastomer, neopren, ale třeba i bavlna, polypropylen, latex, polyetylen, polyester a další.

Výhodou strečových a elastických (obvykle syntetických) materiálů je špičková přilnavost a schopnost udržet potřebné napětí pro fixaci. Na druhou stranu bývají tyto látky typicky méně prodyšné než přírodní materiály a obvykle i méně hřejivé. Výrobci se však snaží docílit kombinace všech těchto vlastností, což se jím daří s různorodým úspěchem. Pomoci vám v tomto směru mohou recenze či testy bederních pásů od uživatelů, kteří je již vyzkoušeli.

Údržba

Jelikož existuje velká pestrost výrobních materiálů, odpovídají tomu i různé nároky na péči a údržbu. Pásy z některých speciálních syntetických materiálů není možné běžně prát, udržují se například jen omýváním a čištěním ve vlažné vodě. Dobře čtěte návod k použití. Špatná údržba by mohla vést ke ztrátě zásadních vlastností pásu.

Jak vybrat velikost bederního pásu?

Bederní pás musí pochopitelně sedět přesně na míru, jinak nemůže plnit svůj úkol. Zpravidla je směrodatný obvod boků či pasu. Výrobci a prodejci poskytují převodní tabulky, které vám na základě zmíněných mír odhalí, jakou velikost pásu potřebujete.

Ceny bederních pásů

Na kolik vás může vyjít pořízení kvalitního bederního stahovacího pásu? Ceny těchto pomůcek nejsou zpravidla nijak astronomické, některé speciální typy na předpis může dokonce hradit pojišťovna. Pokud si však chcete pás pořídit na vlastní pěst, můžete hledat v následujících relacích.

✅ Bederní pásy do 500 Kč

Půjde především o velmi jednoduché pomůcky, například hřejivé ledvinové pásy nebo základní látkové stahovací pásy.

✅ Bederní pásy do 1000 Kč

Kolem 700 Kč začínají již propracovanější bederní pásy pro náročnější použití. V této relaci si vybere většina zájemců.

✅ Bederní pásy nad 1000 Kč

Velmi speciální bederní pásy s propracovanějšími upínacím systémy, precizním zpracováním a z kvalitních materiálů.

Nejlepší značky bederních pásů

Které značky nabízejí kvalitní bederní pásy za odpovídající ceny?

  • InSportline – Známá česká značka nabízí kvalitní bederní pásy vhodné i pro sportovce.
  • Tarmak – Značka řetězce Decathlon. Pásy s dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Klimatex – Především zahřívací ledvinové pásy. Dobrá kvalita.
  • Sanomed – Vynikající výběr pásů ve vysoké kvalitě, nechybí ani velmi propracované modely. Jeden z nejznámějších výrobců.
ProduktInfoHodnocení
#1inSPORTline Ronyo
Nejlepší fixační bederní pás
✔️ Nafukovací bederní pás pro zpevnění páteře ve správné poloze
✔️ 25 vzduchových kapes
✔️ Ruční pumpička s tlakoměrem
✔️ Vhodný pro každodenní nošení pod oblečením
📌 od 2400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bederní pás Tarmak Soft 300
Prodává Decathlon
✔️ Na sportování po chronické bolesti zad, ústřelu či slabé bolesti zad
✔️ Snadno se navléká a upravuje
✔️ Tvar přizpůsobený anatomii zad
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3inSPORTline Caliento
Nejlepší hřejivý bederní pás
✔️ Elektrický nahřívací bederní pás
✔️ Skvělé termoizolační vlastnosti
✔️ Pohodlný materiál
✔️ Možno použít i na oblast ramen a břicha, kolen i kotníků
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#43M FUTURO BEDERNÍ PÁS 46820DABI
Snadno nastavitelný bederní pás
✔️ Dvojitý vázací systém pro rychlé a snadné nasazení
✔️ Na pas o obvodu 73 - 129 cm
✔️ Poskytuje pohodlnou oporu a kompresi
📌 od 1050 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Mueller Vyztužený bederní pás
Vyztužený osmi podpůrnými ocelovými pružinami
✔️ Široké zpevnění celého pasu
✔️ Pružný a lehký materiál
✔️ Pro obvod pasu 71 - 127 cm
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6McDavid BANDÁŽ ZÁDA
✔️ Vysoce elastická bandáž
✔️ Snadno se nasazuje
✔️ Na suchý zip
✔️ Hodí se i jako speciální pomůcka při posilování zad
📌 od 800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení