Jak vybrat tu nejlepší dezinfekci na rány? V dnešním článku se dozvíte vše, co o těchto dezinfekcích potřebujete vědět. Zjistíte, které štípou, a které naopak ne. Které jsou vhodné pro děti, na otevřené rány či popáleniny a mnoho dalšího.
Nejlepší dezinfekce na rány na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Coopharma Peroxid vodíku 3% COO registrovaný léčivý přípravek ![]() | Nejlepší poměr cena/výkon + kožní roztok na dezinfekci kožních ran + lze použít i k výplachům úst nebo ke kloktání při zánětech do 70 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Octenisept Octenisept 1 mg/g + 20 mg/g registrovaný léčivý přípravek ![]() | + antiseptický roztok pro místní použití + k ošetření povrchových ran u dětí, dospívajících a dospělých do 200 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Betadine 100 mg/ml kožní roztok ![]() | + dezinfekční prostředek, který ničí řadu choroboplodných zárodků + působí na bakterie, plísně, viry a prvoky do 100 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Jodisol Sprej s mechanickým rozprašovačem ![]() | + dezinfekční a antiseptický přípravek s mechanickým rozprašovačem + účinek na množící se bakterie, plísně i na viry do 70 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Phyteneo Octicide 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej ![]() | + používá se k antiseptickému ošetření malých povrchových ran + bezbarvý antiseptický roztok s dezinfekčními účinky do 130 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | ActiMaris Sensitiv roztok na rány 300 ml | Velké balení + ideální k obkladu rány a k výplachům ústní dutiny + ničí široké spektrum mikrobů – bakterie, viry, kvasinky, plísně do 350 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat dezinfekci na rány
Dezinfekci? Ano. Ale jakou?
Během koronavirové pandemie se dezinfekční přípravky dostaly do popředí zájmu a mluvilo se o nich neustále. Důležité je ale vědět, že není dezinfekce jako dezinfekce. Existuje obrovské spektrum těchto přípravků a typů lišících se od sebe jak složením, tak i tím, na jakou aplikaci jsou určeny, proti čemu chrání a řadou dalších aspektů.
V rámci zmíněné pandemie se pro běžnou populaci staly nejznámější variantou klasické dezinfekce rukou. Tyto dezinfekční přípravky jsou poskládány tak, aby měly poměrně univerzální účinek proti široké paletě virů, bakterií i plísní a musí být taky dobře snášené pokožkou. I proto, že se očekává časté použití.
Dále existují nástrojové dezinfekce, které se používají zejména (ale nikoli pouze) na lékařské nástroje. Samozřejmě úklidové dezinfekce na povrchy a dostat se můžeme i k dezinfekcím vzduchu (obvykle ve formě sprejů a aerosolů) apod.
A pak jsou tu samozřejmě dezinfekce na rány, kterými se budeme zabývat v první řadě. Jednotlivé typy dezinfekcí mezi sebou rozhodně nejsou jen tak volně zaměnitelné. Obzvláště ošetření rány pak vyžaduje velmi šetrný a specifický přístup.
Jak má vypadat dezinfekce na rány?
Dezinfekce by neměla obsahovat dráždivé a pálivé látky. I poměrně šetrné dezinfekce na ruce obsahují složky, které nemusejí být vhodné pro styk se sliznicemi a ranami. Typicky jde například o alkoholové složky.
Alkohol je sice účinný a univerzální, ale vysušuje tkáně a může poškozovat buňky potřebné pro hojení jako keratinocyty apod. Navíc velmi silně pálí, může způsobit i mikropraskliny a taky se přes sliznice vstřebává do krve. Přesto se někdy používá pro akutní ošetření ran, na dlouhodobé ošetřování je ale nevhodný.
Vysloveně nepřípustné (riziko poleptání, toxicita…) je použití např. kyselin, aldehydů nebo chlorových přípravků, které se smí používat pouze v dezinfekcích na povrchy a nástroje. Složení dezinfekce na rány musí být naopak netoxické a hojení spíše podporovat. Za tím účelem obsahují přípravky různé podpůrné látky.
Dezinfekce podle složení
Pojďme se podívat na jednotlivé základní účinné složky dezinfekce. Jde o nejzásadnější faktor výběru dezinfekce a její účinnosti…
Alkoholové dezinfekce
Používá se ethanol či isopropanol v koncentracích obvykle mezi 60 až 90 %. Účinek je velmi rychlý a univerzálně zasahuje viry, plísně i bakterie.
- Vhodný na ruce a kůži, nevhodný na sliznice a dlouhodobé ošetřování ran
Chlorové dezinfekce
Obvykle na bázi chlornanu sodného, používají se zejména pro ošetření vody. Při vyšší koncentraci a v uzavřeném prostoru problematický kvůli vzniku volného chloru.
- Nepřípustný pro ošetření ran
Kyselina peroctová
Dezinfekce se směsí peroxidu a kyseliny octové. Silné oxidační činidlo bez zanechávání toxických reziduí. Široká účinnost proti virům, plísním, sporám i bakteriím. Leptavá, dráždivá.
- Nepřípustná pro ošetření ran
Kvartérní amoniové sloučeniny
Dezinfekce s účinnými látkami jako benzalkoniumchlorid či didecyldimethylamoniumchlorid. Používají se jako povrchové dezinfekce vhodné i do domácnosti. Relativně šetrné k pokožce. Méně účinné proti některým druhům virů.
- Nevhodné na rány
Fenolové sloučeniny
Látky jako fenol (a jeho novější a šetrnější odvozeniny jako o-Fenylfenol), thymol či triklosan jsou poměrně široce používané i v drogérii a kosmetice pro domácnost. Objevují se v dezinfekčních mýdlech, ústních vodách, ale i ve zdravotnictví. Vlastnosti se dost liší podle konkrétního typu látky. Například zastaralý fenol leptá a je potenciálně toxický, ale thymol je mnohem šetrnější i při vyšší účinnosti a používá se i v ústních vodách.
- Fenolové látky se typicky nevyskytují v dezinfekcích na rány
Aldehydy
Velmi účinná dezinfekce s látkami jako formaldehyd či glutaraldehyd. Používáno na povrchy či nástroje i ve zdravotnictví. Naprosto nevhodné na kůži, natož sliznice či rány. Toxické, karcinogenní účinky.
- Naprosto nepřípustné na rány
Peroxid vodíku
Používá se obvykle 3% roztok peroxidu vodíku (H2O2). Působí především mechanicky (vyplachuje ránu) a používá se někdy na akutní ošetření povrchových ran a pro zastavení krvácení. Není ale vhodný pro dlouhodobé ošetřování ran. Vyšší koncentrace mohou poleptat nebo zhoršit hojení rány.
- Používá se na výplach povrchových ran
Jódové přípravky
Jde o jedny z nejznámějších a nejpoužívanějších typů dezinfekcí na rány. Časté je použití složky povidonum iodinatum (komplex jodu a polyvinylpyrrolidonu), která má velmi široké spektrum účinnosti proti virům, plísním, bakteriím, prvokům a dalším patogenům. Obsahují ji například u nás velmi známé a osvědčené dezinfekce jako Betadine, Jodisol apod. Vazba na jódu na povidon zajišťuje minimální toxicitu. Tyto přípravky jsou vhodné na nejrůznější druhy poranění.
- Vhodné na odřeniny, rány, popáleniny, jizvy, předoperační přípravu a další aplikace. Pozor je třeba dát v případě alergie na jód nebo problémů se štítnou žlázou
Octenidin
Účinná látka octenidin dihydrochlorid. Dezinfekce s touto látkou jsou mimořádně šetrné a dobře snášené, jsou netoxické a mají rychlý účinek především proti bakteriím. Nejčastěji se ale používá v přípravcích na ošetření a léčbu zánětů ústní dutiny. Příkladem mohou být přípravky Octicide, Octenisept či Octenidine.
- Používá se pro ošetření a dezinfekci zejména při zánětech dutiny ústní, ale i na rány, odřeniny, oděrky a popáleniny. Vhodný i pro děti. Velmi šetrný
Stříbro
Obsah nanočástic či iontů stříbra (Ag). Poměrně moderní řešení, jehož výhoda tkví nejen v účinnosti proti bakteriím i mnoha plísním, ale i v protizánětlivých a hojivých účincích. Nejčastěji jde o masti a gely určené na ošetřování zejména chronických, dlouhodobých ran včetně různých vředů, lézí, proleženin, popálenin apod. Lze použít i na akutní rány (odřeniny, popáleniny…). Dezinfekce se obvykle prodávají pod názvem Koloidní stříbro nebo pod značkami jako Alfasilver apod. Existují i obvazy a krytí na rány s obsahem stříbra.
- Ideální pro dezinfekci a ošetřování dlouhodobých zranění. Lze použít i na akutní zranění
Nejčastější otázky – FAQ
Které dezinfekce „nepálí“?
Asi málokdo si chce bolest ze zranění ještě trochu zintenzivnit použitím pálivé a dráždivé dezinfekce. Naneštěstí, většina dezinfekcí tímto způsobem působí. Přesto existuje řada variant, které jsou šetrnější až velmi šetrné. Oceníte je jistě zejména při ošetřování ran dětem.
Za téměř nedráždivé lze považovat dezinfekce s octenidinem či stříbrem, dnes už jsou velmi dobře až výborně snášeny i mnohé přípravky na bázi jódu či peroxidu. Mezi osvědčené volby vhodné i pro děti a velmi citlivé povahy patří:
- Betadine (je ale nevhodný při jodové alergii nebo poruše štítné žlázy, a navíc barví)
- Dettol 0,2%
- Alfasilver
- Octenisept
- Livsane (čisticí sprej na rány)
- Mezi „pálivější“ známé přípravky naopak patří například Ajatin nebo Septonex.
Které dezinfekce jsou vhodné na čerstvé a otevřené, krvácející rány?
Na akutní ošetření se používají jodové a v nouzi i alkoholové, ale i jiné dezinfekce. Použít lze i Betadine, Octenisept a další známé značky.
Jakou dezinfekci na popáleniny?
Na ošetřování popálenin či spálenin od slunce lze použít různé hojivé dezinfekční masti jako Betadine, HemaGel apod. Spíše hojivý efekt pak mají masti a náplasti jako Panthenol, Bepanthen či mastný tyl, které lze používat dlouhodobě.
Jakou dezinfekci použít na sliznice (nos, ústa, intimní partie)?
Používají se speciální dezinfekce určené na sliznice. Vhodné jsou například dezinfekce jako SkinSept, Octenisept apod.
Je Betadine vhodný pro děti a dlouhodobé použití?
Betadine je dezinfekce na bázi jódu, která se používá na akutní ošetření ran, předoperační přípravu apod. Dlouhodobé ošetřování a používání není obvyklé ani příliš vhodné kvůli obsahu jódu. Zejména u malých dětí (novorozenci, kojenci) může zvýšené vstřebávání jódu zapříčinit narušení funkce štítné žlázy.
Na Betadine i jiné přípravky s jódem si musejí dát pozor i osoby alergické na jód a s již rozvinutou poruchou štítné žlázy. Při omezeném použití podle pokynů lékaře a v souladu s informacemi v příbalovém letáku je ale Betadine bezpečný pro dospělé i děti.
Ceny dezinfekcí na rány
Kolik stojí kvalitní a šetrná dezinfekce na rány? Do cca 100 Kč seženete velmi levné přípravky. Jde například o peroxidové roztoky, Ajatin, Jodisol apod. Jde o základní dezinfekce, které nejsou zrovna bezbolestné. V ceně mezi 100 až 250 Kč už pořídíte spoustu lépe snášených modernějších přípravků jako Betadine, Octenisept, Dettol a další. Nad 250 Kč už pořídíte i větší balení nebo různé speciální přípravky.
Oblíbené značky dezinfekcí na rány
Mezi nejznámější a zároveň nejlépe snášené a nejvýše hodnocené přípravky patří například Betadine či Octenisept, taky Dettol, Alfasilver apod. Pokud hledáte levnější řešení a nebojíte se trochy štípání, Ajatin či Jodisol jsou taky řešení.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Coopharma Peroxid vodíku 3% COO registrovaný léčivý přípravek ![]() | Nejlepší poměr cena/výkon + kožní roztok na dezinfekci kožních ran + lze použít i k výplachům úst nebo ke kloktání při zánětech do 70 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Octenisept Octenisept 1 mg/g + 20 mg/g registrovaný léčivý přípravek ![]() | + antiseptický roztok pro místní použití + k ošetření povrchových ran u dětí, dospívajících a dospělých do 200 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Betadine 100 mg/ml kožní roztok ![]() | + dezinfekční prostředek, který ničí řadu choroboplodných zárodků + působí na bakterie, plísně, viry a prvoky do 100 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Jodisol Sprej s mechanickým rozprašovačem ![]() | + dezinfekční a antiseptický přípravek s mechanickým rozprašovačem + účinek na množící se bakterie, plísně i na viry do 70 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Phyteneo Octicide 1 mg/g + 20 mg/g kožní sprej ![]() | + používá se k antiseptickému ošetření malých povrchových ran + bezbarvý antiseptický roztok s dezinfekčními účinky do 130 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | ActiMaris Sensitiv roztok na rány 300 ml | Velké balení + ideální k obkladu rány a k výplachům ústní dutiny + ničí široké spektrum mikrobů – bakterie, viry, kvasinky, plísně do 350 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |