Zdraví

Nejlepší akupresurní podložky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší akupresurní podložky
Každého občas potrápí různé běžné neduhy, jako je ztuhlost šíje nebo pobolívání zad či kloubů. Někdy se cítíme nevyspalí, unavení, bez energie. Jindy nás trápí špatná nálada, podrážděnost či nespavost. Jde o problémy, jejichž příčiny lze často hledat ve způsobu života v moderní civilizaci. Různé potíže se zády a ztuhlostí mohou potkávat lidi se sedavým způsobem života. Střetnout se však s nimi mohou naopak i sportovci nebo lidé s těžkým, fyzickým zaměstnáním. Zvláště při přepracování či pretrénování v kombinaci s nedostatkem odpočinku.

Moderní civilizace a styl života je možná mnohdy příčinou nejrůznějších zdravotních problémů, ale obvykle nabízí na oplátku i pomocnou ruku. S běžnými bolestmi může pomoci profesionální masáž nebo návštěva wellness centra. S těmi vážnějšími fyzioterapeut nebo odborný lékař. Ale dopřát si můžeme i „první pomoc“, aniž bychom museli kamkoli chodit nebo utrácet nemalé obnosy za nákladné služby. Stačí si pořídit správné vybavení. Mezi velmi oblíbené a osvědčené pomůcky patří masážní podložky založené na principu akupresury a reflexologie. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší akupresurní podložku pro uvolnění různých bolístek a celkovou regeneraci a relaxaci těla i mysli.

Akupresurní podložky nejsou zpravidla nijak zvlášť nákladné a přitom poskytnou velmi cenné služby. Můžete je používat pro pravidelnou masáž a relaxaci v pohodlí a klidu domova. Použití je velmi snadné a stačí 20 minut, abyste pocítili pozitivní účinky. Těchto podložek však existuje více typů a variant. Je proto třeba vědět, jaká je pro vás ta nejvhodnější. Měli byste mít taky představu o tom, jak podložka funguje, co od ní očekávat, kdy ji použít – a co naopak nečekat nebo kdy může být použití kontraindikováno. S výběrem konkrétního výrobku vám mohou velmi dobře pomoci i uživatelské recenze akupresurních podložek.

Nejlepší akupresurní podložky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Akupresurní set Bodhi VITAL XL
Náš tip, nejlépe hodnocená akupresurní podložka
+ Díky delší ploše můžete stimulovat najednou celé tělo
+ Se 13860 akupresurními body
+ Oblíbený produkt
od 1250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Akupresurní set 4fizjo Ecomat
Kvalitní výrobek
+ Hroty připomínající svým tvarem rotující vír
+ Uvnitř rohože je silná vložka z přírodního kokosového vlákna
+ Kvalitní zpracování
od 1500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3inSPORTline Alavea
+ Tisíce jehliček, které při masáži působí uvolňujícím dojmem
+ Podložka s polštářem
+ Textilní vak pro přenášení
od 1000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Bodhi VITAL soft
Nejlepší akupresurní masážní podložka na nohy
+ Užitečná při bolestech a únavě nohou
+ Zlepšuje rebalanční efekt
+ Vhodná i při špatné cirkulaci krve
od 500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Akupresurní sada HMS Premium AKM04
+ Obsahuje masážní podložku, polštářek a vak pro snadné uskladnění
+ Celkem 15444 plastových jehliček
+ Funkční nástroj pro uvolnění svalového napětí
od 1000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6B2B L101 akupresurní kamínková podložka
+ Kamínková akupresurní podložka s umělými kamínky
+ Stimuluje reflexní oblast chodidel
+ U dětí podporuje správné vytváření nožní klenby
od 350 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat akupresurní podložku

Při výběru podložky se zaměřte především na správný typ a velikost podložky, podle toho, na jaké neduhy ji chcete používat. Je důležité znát možnosti i omezení těchto pomůcek a vědět, jak je správně používat.

Co je akupresurní podložka a jak funguje?

Základem a principem celé záležitosti je akupresura, jde o metodu alternativní medicíny úzce spojenou s akupunkturou. Původ těchto léčebných metod lze najít v tradiční čínské medicíně. Dle této tradiční teorie tělem proudí energie přesně stanovenými cestami známými jako meridiány. Akupunkturním či akupresurním tlakem na specifické body (body aši) by mělo docházet k odstranění blokád v těchto meridiánech a k uvolnění proudění energie.

Akupresura je neinvazivním odvětvím akupunktury. Zatímco akupunktura využívá zapichování jehel do přesně stanovených bodů, akupresura využívá pouze tlaku na akupresurní body, což jsou místa obvykle kruhová o průměru cca 0,1 až 5 mm. Akupresura se používá především pro odstranění bolesti, chronických bolestí, ztuhlosti apod. Dá se říct, že jde o formu masáže.

Princip akupresury není vědecký a existence energetických drah patří do sféry víry – nemá reálný základ. Přesto je akupresura, podobně jako jiné masážní techniky založené na tlaku na tlaku, často v reálu účinná a skutečně dokáže přinést úlevu od určitých symptomů, přestože důvody tohoto účinku jsou odlišné, než jak je vnímá tradiční čínská medicína.

Pro běžné uživatele, kteří uvažují o pořízení masážní, akupresurní pomůcky, jakou je akupresurní podložka, je však směrodatné, že tato podložka může skutečně fungovat. Nejde o zázračnou pomůcku, ale velká část uživatelů hlásí příznivé účinky. Akupresurní podložka může pomoci s relaxací, uvolněním, prokrvením zad, omezením nebo dokonce odstraněním ztuhlosti či bolesti. Jde o jednoduchou, levnou svépomocnou masážní pomůcku.

akupresurní podložka

Jak podložka vypadá?

Akupresurní podložka je textilní „rohož“, která je osázena masážními, akupresurními prvky. Zde je důležité zmínit, že akupresurních podložek existuje více variant. S jakými se lze setkat a jak si vybrat tu správnou?

Akupresurní podložka s kamínky

V tomto případě je rohož hustě osázena výraznými kamínky, oblázky různého tvaru a velikosti. Některé mají i několik cm na délku. Často jsou na podložce znázorněna chodidla a na nich jsou osázené kamínky s označením jednotlivých tlakových zón. Dále je součástí delší kamínkový „chodníček“.

Tyto kamínkové podložky vycházejí z myšlenky, že na ploškách chodidel se nacházejí zóny související s jednotlivými oblastmi těla a zdraví. Mluví se obvykle o reflexní terapii – reflexní v tom smyslu, že chodidlo „odráží“ a zrcadlí různé části a funkce celého těla. Tlakem na tyto zóny na chodidle se pak odstraňují energetické blokády a toto uvolnění se promítá přímo do reflektovaného orgánu, např. očí, zad, ledvin, žaludku atd.

Reflexní terapie neboli reflexologie je poměrně moderní vynález a modifikace tradiční akupunktury. Tato technika opět nemá vědecký základ, ale subjektivní pocity z užívání podložek jsou často velmi dobré. Přinejmenším může používání podložky přinést úlevu od bolesti chodidel, od otoků a ztuhlosti, placebo a relaxační efekt mohou přispět i k dalším benefitům a pocitům uvolnění či útlumu bolesti i v jiných částech těla. Podobných benefitů lze dosáhnout i např. chůzí naboso po oblázcích. Princip stimulace a masáže chodidel pomocí různých podkladů využívá i např. Kneippův chodník, který je častou součástí wellness center a lázeňských zařízení.

Dá se tedy říct, že akupresurní (resp. reflexologická) podložka může posloužit jako jakási domácí, skladná a přenosná verze Kneippova chodníku. Nevýhodou je, že skutečně slouží pro masáž chodidel, nikoli zad nebo jiných částí těla. Pokud se chcete vyloženě zaměřit na záda, šíji apod., lepší volbou může být druhý typ podložky…

Akupresurní podložka s hroty

Dalším typem podložky je akupresurní podložka s hroty. Opět jde o rohož, která je tentokrát však hustě osázena kruhovými plastovými „platformami“ s drobnými ostrými hroty. Tento typ podložek je často prodáván v kompletu s šíjovým polštářkem rovněž osázeným těmito prvky.

Tento typ podložek je již určen pro masáž celého těla, respektive především masáž oblasti zad a šíje. Na podložce se leží a ležení přináší relaxaci a úlevu. Tyto podložky jsou vhodné pro osoby se sedavým zaměstnáním. Mohou pomoci od ztuhlosti zad či krku nebo ulevit od chronických bolestí těchto míst.

Při vážnějších potížích však doporučujeme použití podložky konzultovat s lékařem či fyzioterapeutem. Vyššího účinku a efektu rovněž dosáhnete kombinací použití masážní podložky a následného cvičení. I fyzioterapeuti někdy tuto podložku používají. Obvykle na úvod programu pro základní prokrvení, relaxaci a uvolnění.

Tuto pomůcku lze považovat za poměrně ověřenou a účinnou. Většina lidí s ní má velmi dobré zkušenosti a ležení na ní je jim příjemné, pozorují pozitivní výsledky. Ne každému bude však tento typ masáže sedět a ne každému bude podložka příjemná. Zprvu je jistý diskomfort normální. Pokud však nelibé pocity přetrvávají nebo jsou intenzivní, použití podložky způsobuje ostré či přetrvávající bolesti – pak je vhodné od jejího používání ustoupit nebo se o užívání poradit s odborníkem. Jde však spíše o výjimečnou situaci.

Další varianty

Výše uvedené varianty jsou nejrozšířenější a nejkomplexnější. Existuje však i mnoho dalších podob a typů. Např. malé rohože pouze na chodidla, kruhové podsedáky apod. Specifickou kategorií, která už nespadá do sféry akupresurních pomůcek, jsou masážní válce (rollery) oblíbené ve fitness sféře pro prokrvení, masáž a uvolnění zad před či po cvičení.

Pro koho jsou akupresurní podložky vhodné a s čím mohou pomoci?

Pro svépomocné použití jsou akupresurní podložky obecně vhodné pro zdravé osoby, které netrpí vážnými zdravotními problémy. V opačném případě (vážné nemoci pohybového aparátu, kůže apod.) doporučujeme použití konzultovat s odborníkem.

Výrobci podložek deklarují pozitivní účinky při zvládání ztuhlosti a přetrvávajících bolestí (zejména zad a šíje, kloubů, svalů), stresu a napětí. Mluví se i o možnosti použití při bolestech hlavy, trávicích obtížích, úzkostech a jiných psychických obtížích, potížích s krevním oběhem, nespavosti, nedostatku vitality apod.

Tato tvrzení obvykle nejsou podložena fakty a studiemi, spíše zkušenostmi a subjektivními pocity. Některá jsou velmi pochybná. Nedoporučujeme očekávat od používání podložky zázraky nebo uzdravení jakýchkoli neduhů, natož vážnějších. V případě vážnějších onemocnění, dlouhodobějších či intenzivnějších potížích či bolestech spoléhejte na pomoc lékaře, nikoli jakékoli podložky či pomůcky. Jistou míru úlevy, relaxace a utlumení bolesti však používání podložky reálně může přinést.

Pro koho akupresurní podložka není vhodná?

Mezi možné kontraindikace mohou patřit degenerativní onemocnění pohybového aparátu (např. osteoporóza), zlomeniny, vážné úrazy a pooperační stavy, některá kožní onemocnění či potíže, nádorová onemocnění, poruchy krvetvorby, snadné tvoření modřin apod., kardiovaskulární onemocnění včetně vysokého tlaku, diabetes, užívání některých léčiv, těhotenství apod.

Jak působí akupresurní podložka a jak ji používat?

Jak dlouho podložku používat a jaké pocity lze očekávat? Většina doporučení se shoduje, že vhodná doba ležení na podložce s akupresurními hroty je cca 15 až 30 minut. Optimum je cca 20 minut. Při prvním použití a zpočátku může být ležení spíše nepříjemné – pocity mohou zahrnovat nepohodlí, neklid až mírnou bolest.
Postupně dochází k prokrvování a zahřívání pokožky a tkání a dostavují se hřejivé, relaxační a příjemné pocity. 20 minutové ležení může přinést poměrně hlubokou relaxaci, pocit uvolnění, regenerace a prokrvení těla.

V případě reflexologické podložky pro masáž chodidel se doporučuje stání či kráčení po koberečku po dobu 10 až 15 minut. Vhodné je před touto masáží nechat chodidla uvolnit v teplé vodě ideálně s příměsí mořské soli. Někdy se rovněž doporučuje po masáži zvýšit příjem tekutin (resp. čisté vody).

Praktické výhody akupresurních podložek

Masážních pomůcek je jako máku. Od malých ručních válečků či kuliček přes různé elektronické masážní pistole, návleky a límce až po luxusní masážní křesla a lehátka. Proč si zvolit právě akupresurní podložku?

Tento typ masážní pomůcky má řadu praktických výhod. Podložka je relativně levná a nepotřebuje žádné napájení. Je možné ji sbalit a snadno přenášet, převážet či skladovat. Použít ji můžete kdekoli, kde je kus rovné země či podlahy. Vevnitř i venku.

Použití je velmi snadné. Nevyžaduje žádné speciální cviky, pohyby ani zvýšenou mobilitu či flexibilitu. Naopak. Žádoucí je na podložce pokud možno nehybně ležet, aby docházelo ke stimulaci stále stejných bodů. 20 minut relaxace pomůže ke zlepšení duševního i fyzického stavu.

Kvalitní akupresurní podložky jsou poměrně odolné a mohou sloužit velmi dlouho i více osobám. Větší typy podložek např. i v kombinaci s polštářkem poskytnou rovnoměrnou masáž velké plochy těla – dá se mluvit o masáži celého těla. Masáž je tedy komplexnější než s použitím např. pistole či válečku apod.

Velikost akupresurní podložky

Akupresurní podložky jsou velikostně poměrně variabilní a konkrétní velikost závisí na typu. Větší podložky s hroty určené pro masáž celého těla (celých zad) mívají nejčastěji rozměr kolem 60 až 90 cm na délku a 40 až 50 cm na šířku. Na této ploše bývá rozmístěno i přes 200 akupresurních platforem s plastovými hroty.

Existují však i podložky větší (někdy označované XL, XXL,…), které mohou mít i výrazně přes 100 cm na délku a de facto pokryjí celé tělo včetně nohou. K podložkám s hroty jsou obvykle i polštářky, šíjové válce apod., které jsou rovněž opatřeny masážními platformami a slouží k důkladnější masáži krční páteře v přirozené, anatomické poloze.

Pokud jde o podložky s kamínky, které slouží jako koberce pro masážní chůzi, délka je ještě rozmanitější. Od rohoží čistě pro stání (kolem 30 až 40 cm na délku) až po chodníčky dlouhé i 170 a více cm.

Ceny akupresurních podložek

Jakou částku si připravit, pokud chcete kvalitní akupresurní podložku? Zde je malý přehled cenových relací.

Podložky do 300 Kč

V této relaci pořídíte především malé podložky určené pro statickou masáž chodidel.

Podložky do 800 Kč

Obrovský výběr. Pravděpodobně nejširší kategorie. Běžně zde pořídíte všechny druhy podložek, včetně velkých pro masáž celého těla. Často i s polštářky.

Podložky nad 800 Kč

Větší a luxusní sety či podložky renomovaných značek s exkluzivním zpracováním. Výběr je opět skvělý a zaujme náročnější zájemce.

Nejlepší značky akupresurních podložek

Které značky akupresurních podložek stojí za pozornost?

  • Bodhi – Značka pro náročné zájemce. Exkluzivní podložky a sety špičkové kvality.
  • Decathlon – Dostupné a přitom kvalitní akupresurní podložky. Rozumná volba.
  • 4FIZJO – Velmi populární značka, velký výběr. Různé cenové relace a vysoká kvalita.
  • GymBeam – Podložky a jiné, zejména sportovní, masážní pomůcky. Velmi výhodné ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Akupresurní set Bodhi VITAL XL
Náš tip, nejlépe hodnocená akupresurní podložka
+ Díky delší ploše můžete stimulovat najednou celé tělo
+ Se 13860 akupresurními body
+ Oblíbený produkt
od 1250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Akupresurní set 4fizjo Ecomat
Kvalitní výrobek
+ Hroty připomínající svým tvarem rotující vír
+ Uvnitř rohože je silná vložka z přírodního kokosového vlákna
+ Kvalitní zpracování
od 1500 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#3inSPORTline Alavea
+ Tisíce jehliček, které při masáži působí uvolňujícím dojmem
+ Podložka s polštářem
+ Textilní vak pro přenášení
od 1000 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Bodhi VITAL soft
Nejlepší akupresurní masážní podložka na nohy
+ Užitečná při bolestech a únavě nohou
+ Zlepšuje rebalanční efekt
+ Vhodná i při špatné cirkulaci krve
od 500 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Akupresurní sada HMS Premium AKM04
+ Obsahuje masážní podložku, polštářek a vak pro snadné uskladnění
+ Celkem 15444 plastových jehliček
+ Funkční nástroj pro uvolnění svalového napětí
od 1000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6B2B L101 akupresurní kamínková podložka
+ Kamínková akupresurní podložka s umělými kamínky
+ Stimuluje reflexní oblast chodidel
+ U dětí podporuje správné vytváření nožní klenby
od 350 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení