Trápí vás bolesti v oblasti krční páteře? V dnešním článku vám poradíme, jak s nimi zatočit a jak si vybrat nejlepší masážní přístroj na krční páteř.
Nejlepší masážní přístroje na krční páteř na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Masážní polštář StretchFit FlexPillow™ | Nejlepší masážní polštář na krční páteř + Masáž + zahřátí v jednom + 3 nastavitelné rychlosti + Výdrž baterie až 90 minut + Vyroben z vysoce kvalitní PU kůže a větrané síťoviny do 1700 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Beurer MG 153 Přístroj pro masáž šíje 4D | + 4 masážní válce a 2 svírající uzly + Změna směru masáží + Funkce vyhřívání + 2 rychlosti do 3000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Naipo oCuddle-C1 | + Výběr ze 3 rychlostí a 2 směrů + Časovač automatického vypnutí + Obousměrná rotace s 8 hloubkovými masážními uzly + Vyroben z měkké elastické tkaniny do 1750 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | inSPORTline Esteron | + Robustní masážní přístroj + Možnost navolení vyhřívané a chladící masáže + 5 stupňů rychlosti s indikátorem + Pro masáž celého těla do 2200 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | NAIPO MGP-129M | + 4 rotující masážní uzly + Integrované vyhřívání + Pro efektivní uvolnění a regeneraci i v poloze v sedě + Na doma, do kanceláře i do auta do 1500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | BeautyRelax Masážní přístroj pro uvolnění krční páteře Neckpress | + Speciálně anatomicky tvarovaný + Kompresní masáž, elektrické impulsy EMS, infračervené teplo + Dálkové ovládání + 3 automatické masážní programy do 4000 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat masážní přístroj na krční páteř
Při výběru masážní pomůcky či přístroje je důležité zaměřit se na optimální typ pomůcky a na druh masáže či terapie, který poskytuje. Pozornost věnujte i zpracování. Pomoci vám mohou recenze masážních přístrojů na krční páteř.
Krční páteř – citlivý uzel těla
Ztuhlost krku a různé druhy bolesti v oblasti krční páteře patří mezi velmi časté projevy civilizačních neduhů. Krční páteř sestává ze sedmi obratlů zajišťujících pohyb hlavy a tato část těla je velmi citlivá, náchylná ke zranění.
Problémy s krční páteří se mohou projevit přímo ztuhlostí či bolestí, pícháním či mravenčením v dané oblasti. Bolest může být spíše tupá (pocit tuhosti, omezení pohybu) anebo i vystřelující. V takovém případě se často šíří až mezi lopatky, do ramen, hlavy, paží apod.
Poněkud záludnější jsou však projevy, které si člověk na první dobrou nemusí s krční páteří spojit. Může to být například mravenčení, brnění až znecitlivění a odumření rukou (např. v noci). Dále se mohou objevovat bolesti hlavy, závratě či migrény. Taky různé pocity slabosti, hučení v uších a tak dále.
Příčiny problémů s krční páteří?
Z čeho vlastně mohou pramenit problémy a bolesti krční páteře? Příčin může být celá řada, často však souvisejí s moderním životním stylem. Problémy často vznikají v důsledku nesprávného držení těla, ochablého svalstva, sedavého a málo aktivního životního stylu anebo zaměstnání. Příčinou však může být i dlouhodobý stres či špatný spánek anebo nevhodné lůžko (matrace, polštář,…).
Na opačné straně spektra pak mohou potíže postihovat naopak velmi aktivní osoby. Například sportovce anebo těžce fyzicky pracující lidi. Problémy zde pak vznikají spíše přetížením krční páteře, velmi často pak disbalancí a jednostranným přetížením při určité specifické činnosti, ale třeba i špatnou technikou provádění cviků nebo zkrátka jen v důsledku přetrénování, vyčerpání apod.
Zejména různé akutní problémy může spustit i prochladnutí způsobené ofouknutím dané partie průvanem. Někteří jedinci mohou být na problémy s krční páteří samozřejmě náchylnější než jiní.
Jak pomoci své krční páteři?
První pomocí mohou být léky a masti s analgetickým a uvolňujícím účinkem (Diklofenak, Paralen, Voltaren,…) a podobně jako na oblast bederní páteře zde dobře působí i suché teplo. Použít tedy lze například různé vyhřívací dečky a polštáře, které mohou pomoci ztuhnutí uvolnit.
Pokud problémy přetrvávají nebo se opakují, může být na místě suplementace specifických vitamínů a minerálů (vitamíny B, hořčík,…), pokud jich má osoba ve stravě a organismu nedostatek. Dále se používají již speciální léky na uvolnění svalů, ale zásadní je návštěva lékaře.
Většinou se na léčbě problémů s krční páteří podílí zejména neurolog a fyzioterapeut. Při fyzioterapii je důležitá součinnost pacienta, který musí provádět patřičné cviky i sám a ideálně vhodným způsobem pozměnit svůj životní styl a některé škodlivé návyky, ať už pohybové či jiné.
Podpůrnou součástí léčby bolestí a problémů s krční páteří pak mohou být i masáže. Existuje přitom spousta masážních pomůcek, které vám umožní ulevit si od bolesti i doma a svépomocí.
Typy masážních pomůcek na krk
Masáž krku může být velmi účinnou pomocí od bolestí a ztuhlostí, zvláště při mírnějších obtížích. Pokud vás tu a tam potrápí ztuhlost krku a svalů kolem krční páteře, můžete zkusit různé varianty masážních pomůcek a přístrojů. Jaké jsou ty nejznámější?
Masážní válce a válečky
Dnes jsou zejména ve fitness sféře velmi oblíbené masážní rollery a pěnové rollery (foam roller). Jde o masážní válce a válečky na způsob klasického válečku na těsto, které lze použít na různé části těla. Nejčastěji se však používají právě na záda. Válečky pomohou prokrvit tkáně a uvolnit i rozehřát svalstvo. Přispějí k rychlejší regeneraci a připravenosti svalů a pomohou od jejich ztuhlosti při náročném tréninku.
Používat je samozřejmě mohou nejen sportovci, ale i osoby s pasivním životním stylem. Mnoho lidí si pochvaluje velmi příjemný a uvolňující efekt. Válečky jsou přitom velmi cenově dostupné. Pořídíte je obvykle kolem 200 až 600 Kč. Jejich použití je navíc velmi snadné. Stačí se po nich prostě „válet“.
Kromě velkých rollerů se dají pořídit i různé masážní míčky a menší válečky vhodné na menší partie, jako je právě krk. Často se setkáte s různými sadami. Další možností jsou speciální válečky na krční páteř, které mají tvar límečku, aby lépe přilnuly na tuto partii.
Masážní pistole
Další masážní pomůcka zejména ze sportovní sféry je masážní pistole. Masážní pistole využívají tzv. perkusní masáž. Zjednodušeně řečeno tyto pistole provádí údery v rychlé frekvenci proti měkkým tkáním. Jde o velmi bodovou masáž, kterou lze zaměřit na konkrétní bolestivé uzly a místa.
Masáž pistolí oddaluje a omezuje bolest svalů po tréninku, zlepšuje prokrvení a regeneraci, ale pomůže i od bolesti svalů, ztuhlosti, křečí, zvyšuje flexibilitu (pomáhá proti zkrácení svalů) a má i další příznivé účinky.
Pro masáž krku se používá klasická kulatá hlava nebo dvojklaný nástavec (podle typu problémů a bolesti), případně i tzv. bullet nástavec. Masážní pistole může být skvělá volba, pokud vaše problémy s krční páteří pramení zejména ze sportu a přetížení svalů. Nevýhodou je vyšší cena. Kvalitní modely pořídíte mezi cca 1 až 3 tisíci Kč.
Masážní polštářky
Masážní polštářky jsou velmi oblíbená záležitost a jsou ideální i pro nesportující osoby. Velmi často kombinují několik druhů masáží. Nejčastěji bývají základem shiatsu hlavice poskytující klasickou masáž hnětením a tlakem. Tato masáž může být doplněna o infračervenou hřejivou terapii.
Masážní polštářky potěší svou univerzálností. Lze je použít na různé partie, včetně zad a krční páteře. Kombinace tepla a hnětoucí masáže je velmi příjemná, ideální pro uvolnění ztuhlosti, přetíženého svalstva, ale třeba i ústřelu a bolestí z prochladnutí apod.
Oproti masážní pistoli se polštáře mnohem snáze používají, nevyžadují žádné specifické schopnosti. Mají navíc spíše relaxační a mírnější, uvolňující efekt. Proto jsou vhodnější pro běžné použití „laickou“ veřejností. Ceny jsou různorodé, většinou však v rozmezí cca 400 až 1800 Kč.
Masážní krční límce
Zatímco většina předchozích pomůcek byla více či méně univerzální, v tomto případě jde o specializované pomůcky určené přímo na krční páteř. Jde o různé druhy textilních a plastových límců a límečků, které nejčastěji nabízejí klasickou/shiatsu masáž, a terapii teplem či IR teplem. Často je součástí i jemná vibrační masáž, případně existují modely, které pracují s elektrickými impulzy.
V zásadě jde většinou o upravenou obdobu masážních polštářků uzpůsobených pro lepší přilnutí na krk a krční páteř.
Druhy masáží a funkce masážních pomůcek na krční páteř
Jaké masážní funkce mohou masážní přístroje na krční páteř nabízet?
Klasická masáž a shiatsu
Nejčastější a nejoblíbenější je masáž pomocí masážních hlavic. Hlavice se pohybují a poskytují masáž tlakem a hnětením měkkých tkání. Jde o masáž relaxační, uvolňující svalstvo a ulevující od ztuhlosti a bolestivosti.
Vibrace
Jemné vibrace mohou pomoci stimulovat krevní oběh a lymfatický systém. Často jsou součástí masážních polštářků a límců.
Teplo
Na krční páteř a záda obecně velmi dobře působí suché teplo. Pro uvolnění ztuhlosti, ústřelů a podobných problémů lze účinně použít elektrické dečky s klasickým topným drátem. V masážních límcích se obvykle setkáte spíše s infračerveným ohřevem. Infračervená terapie proniká hlouběji pod pokožku a stimuluje krevní oběh, podporuje produkci a využití kolagenu a má další pozitivní účinky.
Ultrazvuk
Ultrazvukové masážní přístroje se používají spíše na jiné partie, než je krční páteř. Většinou je tento typ terapie součástí masážních přístrojů určených pro boj s celulitidou.
Perkusní terapie
Účinná a intenzivní masáž pomocí „úderů“, která je typická především pro masážní pistole. Lze ji velmi efektivně zacílit na konkrétní bolestivé body.
Důležité parametry
Kterých parametrů si všímat při výběru konkrétní masážní pomůcky (masážního límce) na krční páteř? Zde jsou ty nejdůležitější.
Masážní hlavice
Většina přístrojů a límců na krční páteř je založena především na shiatsu masáži pomocí pohyblivých masážních hlavic. Tyto hlavice obvykle provádějí více směrový pohyb simulující masáž prsty a dlaněmi. Na tkáně působí tlakem a hnětením. Obvyklý počet hlavic je 2 až 4, přičemž některé modely nabízejí více nastavitelných stupňů intenzity či rychlosti masáže, což může být poměrně praktická funkce. Někdy lze měnit i směr pohybu hlavic.
Materiál
Masážní límce obvykle kombinují textilní a plastové materiály. Používají se především syntetické textilie jako polyester nebo třeba i syntetická kůže. Tyto materiály jsou odolné, rychleji schnou a dobře se udržují. O celkové kvalitě zpracování se však více dozvíte z uživatelských testů masážních přístrojů na krční páteř než z popisku od výrobce.
Hmotnost a rozměry
Hmotnost masážních límců se nejčastěji pohybuje mezi 1 až 3 kg. Těžší límce už mohou být nekomfortní, pokud je chcete používat například vsedě nebo i vestoje. Některé mají i návleky, do kterých lze vložit ruce, čímž si límec pohodlně přidržujete. Celková délka límců se pohybuje kolem 80 až 110 cm.
Napájení
Masážní límce a polštářky se obvykle napájejí síťově z klasické 230V, ale třeba i 12V autozásuvky. Příkon bývá nízký, nejčastěji kolem 20 až 25 W.
Ceny masážních přístrojů na krční páteř
Kolik stojí kvalitní masážní přístroj na krční páteř? Zde se můžete podívat na základní relace.
Masážní přístroje do 700 Kč
Dostupnější masážní polštářky a výjimečně i krční límce. Volba pro nenáročné uživatele. Výkon a zpracování mohou být na nižší úrovni.
Masážní přístroje do 1 500 Kč
Dobrý výběr zajímavých modelů. Vybere si většina zájemců. Jde o zlatou střední cestu.
Masážní přístroje nad 1 500 Kč
Modely pro náročnější zájemce s lepším vybavením, kvalitnějším zpracováním apod.
Nejlepší značky masážních přístrojů na krční páteř
Které značky masážních přístrojů stojí za pozornost?
- InSportline – Známý český výrobce oblíbený pro dobrý poměr ceny a kvality a zajímavý výběr.
- Beurer – Velmi známá německá značka masážních pomůcek. Vynikající výběr, různé relace.
- Beauty Relax – Slušný výběr a pomůcky především z poněkud vyšších cenových relací.
- Wellife – Populární a dobře hodnocené límce za velmi příjemnou cenu.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Masážní polštář StretchFit FlexPillow™ | Nejlepší masážní polštář na krční páteř + Masáž + zahřátí v jednom + 3 nastavitelné rychlosti + Výdrž baterie až 90 minut + Vyroben z vysoce kvalitní PU kůže a větrané síťoviny do 1700 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Beurer MG 153 Přístroj pro masáž šíje 4D | + 4 masážní válce a 2 svírající uzly + Změna směru masáží + Funkce vyhřívání + 2 rychlosti do 3000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Naipo oCuddle-C1 | + Výběr ze 3 rychlostí a 2 směrů + Časovač automatického vypnutí + Obousměrná rotace s 8 hloubkovými masážními uzly + Vyroben z měkké elastické tkaniny do 1750 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | inSPORTline Esteron | + Robustní masážní přístroj + Možnost navolení vyhřívané a chladící masáže + 5 stupňů rychlosti s indikátorem + Pro masáž celého těla do 2200 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | NAIPO MGP-129M | + 4 rotující masážní uzly + Integrované vyhřívání + Pro efektivní uvolnění a regeneraci i v poloze v sedě + Na doma, do kanceláře i do auta do 1500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | BeautyRelax Masážní přístroj pro uvolnění krční páteře Neckpress | + Speciálně anatomicky tvarovaný + Kompresní masáž, elektrické impulsy EMS, infračervené teplo + Dálkové ovládání + 3 automatické masážní programy do 4000 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |