Péče o tělo

6+ nejlepších osobních vah – test, recenze, zkušenosti

Nejlepší osobní váhy Osobní váha – všichni ji známe jako jednoduchý nástroj, na který stoupnete a na „ciferníku“ nebo digitálním displeji se vám ukáže vaše hmotnost. Říkáte si, že v něčem takovém nemůže být žádná zvláštní zápletka? Chyba lávky.

Dnešní doba zkomplikovala mnohé a osobní váhy mohou jít v tomto směru příkladem. Moderní váhy jsou totiž na hony vzdáleny prostému, hmotnost ukazujícímu zařízení. Jsou o vás totiž schopny zjistit věci, kvůli kterým bylo dříve nutné absolvovat náročné testy u odborníka.

Dnes můžete i v domácích podmínkách získat informace o tom, jaký podíl vaší tělesné hmoty tvoří tuk, jaký svaly a jaký voda, bleskově zjistíte své BMI nebo BMR a mnoho dalších věcí. Lepší váhy umožňují i naprogramování více profilů, takže své údaje může pravidelně kontrolovat celá rodina. Takové možnosti jsou darem z nebes pro lidi, kteří se snaží zhubnout, ale samozřejmě i pro sportovce, potažmo osoby trpící některými zdravotními obtížemi. Proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších osobních vah ze současné nabídky.

Zaměřili jsme se právě na váhy s pokročilými funkcemi a do testu jsme zařadili šestici modelů v různých cenových relacích. Rozpětí je přitom opravdu značné, „chytrou“ váhu můžete pořídit i za několik málo stovek korun, ale taky za mnoho tisíc.

Na konci naší recenze osobních vah najdete navíc i průvodce pořízením váhy, který vám prozradí, jaké možnosti tato zařízení mají a podle čeho si vybrat tu správnou variantu pro svou potřebu.

Test nejlepších osobních vah podle redakce

ProduktInformaceHodnocení
#1Garmin Index S2
Nejlepší chytrá osobní váha
✔️ procento tělesného tuku, obsah vody v těle,
BMI, kostní a svalovou hmotu či hmotnostní trend
✔️ Paměť až pro 16 osob
✔️ Propojíte s bezplatnou aplikací Garmin Connect
✔️ Elegantní design
📌od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
#2Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Nejprodávanější osobní váha
✔️ 95% spokojenost při 105 recenzích
✔️ Měří při přesnosti na 50g
✔️ Měří také: svalovou hmotu, tělesný tuk,
BMI, vodu v těle, fyzický věk i další hodnoty
✔️ Ideální i pro seniory
📌od 600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
#3TrueLife FitScale W5 BT
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Úžasný minimalistický design
✔️ Až 14 měřených indexů
✔️ Možnost spárování s mobilním telefonem
✔️ Paměť až pro 8 osob
✔️ Měří s přesností na dvě desetiny kilogramu
✔️ Kompletní historie až 2 roky dozadu
📌od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
#4Tanita BC-545N
Nejlepší profesionální osobní váha
✔️ Vhodná váha, pokud potřebujete přesně měřit
✔️ Spoustu skvělých funkcí
✔️ Mimo jiné vám určí bazální metabolismus, metabolický věk či viscerální tuk
✔️ Hloubkové a přesné údaje o složení těla
📌od 4500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
#5Emos PT718
Kvalitní klasická osobní váha
✔️ Vítěz dTestu (01/2016)
✔️ Měření: tuk, voda a svaly v těle
✔️ Paměť: až pro 10 osob
✔️ Automatické vypínání po 35 sekundách
📌od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
#6Omron BF511
Nejlepší váha pro sportovce
✔️ Tukoměr s lékařskou váhou do 150 kg
✔️ Měří množství tělesného tuku v %, viscerálního tuku a BMI atd.
✔️ Senzorové měření pomocí rukou a nohou
✔️ Velký a čitelný LCD displej
📌od 2100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]Číst recenze
TOP osobní váhy

# Xiaomi Mi Smart Scale 2 (od 400 Kč)

Chytrá váha za skvělou cenu

 Recenze Xiaomi Mi Smart Scale 2  Na druhé pozici se po zásluze umístila váha Xiaomi Mi Smart Scale 2, která je opět kombinací cenově dostupné a přitom velmi kvalitní diagnostické váhy. Zaujme velmi neotřelým designem, kterému na první pohled jakoby chybí displej – ten je nicméně přítomen. Xiaomi Mi Smart Scale 2 patří u nás k vůbec nejprodávanějším osobním vahám a umí všechny důležité věci, které od chytré váhy očekáváte.

Při vážení se dozvíte nejen hmotnost, ale taky podíl tuku, svaloviny, kostní hmoty nebo vody. Získáte i rychlou informaci o svém BMI. Váha je určena až do 150 kg a měří s poměrně vysokou spolehlivostí.

Potěší navíc kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Podobně jako u předchozího modelu je k úplnému využití všech funkcí třeba propojit váhu s aplikací určenou pro chytrá mobilní zařízení. Jedná se o aplikaci MiFit, která s váhou komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth, tedy bezdrátově.

Co potěší

 • 7 bodů z 10 v německém Mobitestu 2017
 • Propojení s aplikací
 • Řada funkcí
 • Podpora více uživatelů
 • Zajímavý design
 • Nízká cena

Co zamrzí

 • Potřebuje propojení s aplikací
 • Komunikuje pouze s aplikací MiFit
 • Horší automatické rozpoznávání uživatelů

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Tanita BC-545N (od 4500 Kč)

Skvělá váha pro fitness

 Recenze Tanita BC-545N  Pokud bychom hodnotili pouze množství funkcí a možností, stala by se tato diagnostická váha značky Tanita zřejmě vítězkou celého testu. Jde totiž o opravdu velmi chytrý model.

Na druhou stranu je až natolik chytrý, že z toho běžnému uživateli půjde hlava kolem. Ovládání totiž není právě intuitivní a přehlednost rozhodně není silnou stránkou tohoto nástroje. Další nevýhodou je pak poměrně značně vysoká cena. Pokud se však nebojíte výzev a nevadí vám, že si připlatíte – můžete získat opravdu propracovaný diagnostický přístroj.

Váha Tanita samozřejmě nabízí všechny standardní funkce (hmotnost, tuk, svaly, voda, kosti) a změří vám taky bazální metabolismus a BMI. Váha ale přináší ještě víc. Využívá hned 8 elektrodových bodů a kromě samotné váhy (4 body) budete měřeni ještě pomocí přídavného ručního modulu (další 4 body). Díky tomu bude měření velmi přesné.

Váha má samozřejmě paměť a je určena pro více uživatelů. Kromě toho ale můžete nastavit režim pro dospělé, děti a sportovce, aby byly výsledky relevantnější. Všechny důležité informace se vám pak zobrazí přímo na displeji, včetně propracovaného grafu.

Co potěší

 • „Nejchytřejší“ diagnostická váha v testu
 • 8 bodů měření
 • Speciální režimy
 • Všechny informace zobrazené na displeji

Co zamrzí

 • Bez možnosti propojení s mobilní aplikací
 • Vysoká cena
 • Složité ovládání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Emos PT718 (od 450 Kč)

Nejlepší klasická levná osobní váha

 Recenze Emos PT718  Emos PT718 je cenovým tipem testu. V rámci kategorie chytrých vah nabízí při dané ceně nejzajímavější funkce a taky nejvyšší spolehlivost. Cena okolo čtyř set korun je obvyklá spíše pro klasické digitální váhy, které vás informují pouze o hmotnosti. Emos ale nabízí i diagnostiku v podobě údajů o podílu tuků, vody a svalů a spočítá vám BMI index.

Jedná se o jednu z nejprodávanějších osobních vah a taky o druhou nejlépe hodnocenou váhu v dTestu a vítězný produkt ankety portálu Heureka.cz „Produkt roku 2017“, což je vynikající úspěch. Váha Emos PT718 nabízí pěkný design, jednoduché ovládání, a dokonce disponuje integrovanou pamětí až pro 10 uživatelů. Maximální nosnost je 150 kg.

Pokud si chcete vést záznamy o svých úspěších například na poli hubnutí, ale nechcete zatím investovat do drahých strojů, může být právě tato varianta pro vás tou ideální volbou.

Co potěší

 • V poměru k ceně velmi kvalitní váha
 • 2. místo v dTestu
 • Velmi nízká cena
 • Všechny zásadní údaje

Co zamrzí

 • Bez možnosti propojení s mobilním zařízením
 • Údaje rychle problikávají

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Omron BF511 (od 2100 Kč)

 Recenze Omron BF511  Diagnostická váha Omron BF511 se cenově pohybuje ve střední kategorii. Nabízí osmi-senzorové měření – tedy podobně jako model Tanita disponuje i ručním modulem. Váha měří tělesný a viscerální tuk, svalovou hmotu a vypočítává klidový bazální metabolismus (BMR) a BMI.

Veškeré výsledky se zobrazují na displeji, váha nemá rozhraní pro komunikaci s aplikacemi pro mobilní zařízení. K dispozici jsou zde 4 stálé uživatelské profily, a navíc jeden pro hosta. Váha měří až do 150 kg.

Nevýhodou tohoto modelu je zejména chybějící možnost měření hmotnosti kostí a podílu vody a taky ovládání je poněkud složitější. Váha se taky nezapíná automaticky. Před měřením je nutné ji zapnout ručně.

Co potěší

 • 8senzorové měření
 • Solidní cena

Co zamrzí

 • Neměří podíl vody ani kostí
 • Ruční zapínání
 • Bez propojení s mobilními zařízeními

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat osobní váhu?

Recenze je za námi. Možná se vám některý z vybraných modelů zalíbil, ale možná si stále ještě nejste jisti, jakou osobní váhu koupit. Pokud je to tak, třeba vám ke konečnému rozhodnutí schází dostatek informací nebo inspirace. Obojího se vám pokusíme nadělit dostatečnou dávku v následujícím průvodci.

Typy osobních vah

Nejdříve se pokusíme trochu sesumírovat, jaké možnosti vlastně při výběru osobní váhy máte. U každého typu vypíchneme nejdůležitější vlastnosti, výhody a nevýhody. Budete se díky tomu schopni v nabídce lépe zorientovat a ujasníte si, co vlastně chcete.

Mechanické osobní váhy

Nejstarší, nejjednodušší a taky nejlevnější varianta. Dnes už zájem o tento typ vah pochopitelně upadá. Dozvíte se z nich sice svou hmotnost, ale s poměrně velmi malou přesností (v porovnání s dalšími typy). V nejlepším případě je přesnost vážení +- 1 kg.

Výhodou je ale velmi nízká pořizovací cena a taky fakt, že k mechanickému provozu nepotřebujete žádné baterie. Může jít o přiměřenou volbu, pokud chcete jednou za čas získat zcela orientační informace o své hmotnosti.

Digitální osobní váha

Digitální váhy jsou dnes zřejmě nejoblíbenější a nejrozšířenější variantou. Nabízejí velmi přesné výsledky (s přesností na pár desítek max. stovek gramů), které se zobrazují na přehledném LCD displeji. Digitální váhy měří na jedno nebo i více desetinných míst.

Podobně jako u mechanické varianty je taky používání naprosto jednoduché. Stačí nastoupit, přečíst si údaj a odejít. Váha se automaticky vypne. Digitální váhy jsou vhodné i pro pravidelné a přesné měření důležité například při hubnutí nebo sportování. Cena je přitom nízká. Nejlevnější modely pořídíte už od cca dvou set korun, což je srovnatelné s mechanickým typem. Nevýhodou je chod na baterie.

Diagnostické neboli chytré váhy

Právě na tento typ osobních vah se zaměřoval test. Jedná se o pokročilý typ, který kromě tělesné hmotnosti zobrazuje i celou řadu dalších údajů, jako je podíl tělesného tuku, vody, svalové hmoty nebo kostní hmoty. Kromě toho bývá často součástí i výpočet BMI (index tělesné hmotnosti) anebo BMR (výpočet bazálního metabolismu). Setkat se ale můžete i s dalšími hodnotami.

Diagnostické váhy fungují na principu vyslání velmi slabého (vůbec jej neucítíte) elektrického impulsu do vašeho těla a následného zpracování výsledků na základě speciálních algoritmů. Jedná se o tzv. BIA neboli bioimpedační analýzu.

Obliba těchto vah významně roste s tím, jak se stávají cenově dostupnějšími. Ještě před několika lety šlo o poměrně nákladné nástroje. Dnes jsou nejlevnější modely cenově takřka srovnatelné s běžnými digitálními váhami. Proč si tedy nedopřát něco navíc? Nevýhodou totiž může být složitější ovládání a různá přesnost u různých modelů.

osobní váha pro vaše zdraví

Co všechno chytré váhy umí?

Údaje o hmotnosti a dalších tělesných hodnotách

Každá chytrá váha vás umí zvážit, jinak by bylo vhodné zvolit pro toto zařízení jiný název. Kromě toho vám ale poskytne informaci o podílu tělesného tuku. To je pro každou chytrou váhu první a základní funkce. Dále většinou následuje výpočet podílu svalstva, případně i hmotnosti kostí a množství vody v těle.

Chytré váhy taky obvykle zvládnou vypočítat BMI, základní vzorec je BMI = hmotnost v kg/výška v m2. Nejde tedy o nijak závratně komplikovaný výpočet, přesto může potěšit, že jej získáte takto snadno a rychle.

Zajímavější hodnotu představuje BMR, tedy bazální metabolický výdej. Jde o údaj, který určuje, kolik kcal spotřebujete za den v klidovém stavu (tedy kolik energie vydáte pouze na základní životní činnosti a funkci orgánů). I na toto existuje vzoreček, ale je už o něco složitější (přestože stačí znát svou váhu, výšku a věk), takže tato informace potěší.

Dalším možným výsledkem měření může být ještě například zjištění somatotypu nebo metabolického věku. Zejména u zařízení propojených s aplikacemi pak můžete získat různé další podrobné informace a grafy.

Propojení s chytrými telefony

Novější modely vah už většinou spolupracují i s mobilními technologiemi. Některé toto propojení přímo vyžadují pro plné fungování. Komunikace obvykle probíhá prostřednictvím bezdrátového rozhraní Bluetooth (výjimečně se můžete setkat s WiFi rozhraním nebo propojením přes USB port).

Aplikaci pro shromažďování údajů si můžete bezplatně stáhnout a nainstalovat do mobilu nebo tabletu. Výhodou je možnost získání opravdu rozsáhlých informací o svém stavu v podobě různých grafů, vyhodnocení apod. Je ale třeba mít chytrý telefon s operačním systémem, který bude podporovat danou aplikaci. Možnost propojení s mobilními zařízeními navíc mívají většinou dražší váhy s cenou od cca 1500 Kč nahoru.

Paměť a profily

Interní pamětí obvykle disponují i levnější chytré váhy. Váha pak umožňuje současné využití několika uživateli, zpravidla 4-10. Každý uživatel má pak v paměti uložen určitý počet záznamů. Užitečný je taky profil „host“, který může využít např. návštěva. Údaje z tohoto profilu se neukládají.

Na co se ještě zaměřit?

Už máte jasno, zda pro vás bude vhodnější jednoduchá a cenově dostupná mechanická váha, která navíc nepotřebuje baterie, nebo dáte přednost přesnější digitální váze, či dokonce chytré váze se spoustou nadstandardních funkcí? Pokud ano, měli byste zvážit ještě i některé další faktory.

 • Nosnost – Nosnost většiny osobních vah začíná na 120 kg, ale běžné jsou hodnoty v rozmezí 130 až 150 kg. U některých modelů to však může být i 200 kg a více. Vyšší nosnost je vhodné volit, pokud váhu budete používat intenzivně a bude ji sdílet více uživatelů, tento parametr totiž svědčí o celkové odolnosti zařízení.
 • Přesnost/citlivost – Velmi důležitý údaj. Mechanické váhy obvykle zobrazují hodnoty v celých kg nebo po 500 g a odchylka může být řádově ve stovkách gramů až 1 či 2 kg. Digitální váhy běžně váží s přesností na 100 g.
 • Design a materiály – Designové zpracování je zejména otázkou vkusu, ale u materiálů se řiďte i praktickou stránkou. Levný plastový model nebude nejspíš vynikat vysokou odolností, oblíbené jsou elegantní modely z tvrzeného skla, taky z nerezu nebo kombinace.

Ceny osobních vah

Kolik stojí kvalitní osobní váha? Zde pro vás máme přehled základních relací, z nichž můžete vybírat.

✅ Osobní váhy do 500 Kč

Nejlevnější modely lze pořídit od cca 200 Kč. Jde obvykle o mechanické modely. Jednoduché digitální váhy dnes už nemusejí být o moc dražší a do 500 Kč najdete slušný výběr, dokonce i několik chytrých modelů.

✅ Osobní váhy do 1000 Kč

Solidní střed pro náročnější zájemce. Najdete zde kvalitní digitální a chytré modely s pokročilejšími analytickými funkcemi. Velký výběr.

✅ Osobní váhy nad 1000 Kč

Relace spíše pro vážné zájemce. Najdete zde vysoce kvalitní a špičkově vybavené analytické váhy pro použití v domácnosti, ale i komerční sféře (fitness centra, výživové poradny apod.).

Nejlepší značky osobních vah

Které značky osobních vah si zaslouží zvýšenou pozornost?

 • Xiaomi – Mladá a velmi populární čínská značka, která nabízí velmi pokročilé chytré váhy. Patří k nejprodávanějším osobním vahám současnosti. Skvělý poměr ceny a kvality.
 • Sencor – Oblíbená domácí značka. Velmi dostupné i dražší a pokročilejší modely.
 • Emos – Elektronické váhy jednoduché i chytré. Poměrně populární značka s dobrými hodnoceními.
 • Beurer – Obrovský výběr. Váhy mechanické, digitální, analyzační i dětské a další.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové váhy na měření hmotnosti. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní osobní váhy na trhu.
0 Sdílení