Péče o tělo

Nejlepší otužovací káďě a sudy: TOP produkty podle recenzí a testů

Otužovací káďě a sudy Pokud si chcete utužovat kořínek pomocí ledových koupelí hezky v pohodlí svého domu či zahrady, zajímavým řešením mohou být ochlazovací kádě či sudy a vany. Dnes se podíváme na to, jaké druhy a možnosti existují a jak si vybrat nejlepší otužovací káď.

Nejlepší otužovací káďě a sudy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Otužovací vana Gymbeam
+ Prostorná otužovací vana s chladícím zařízením
+ Obložená kvalitním hemlock thermo dřevem, vložku tvoří nerezová ocel
+ Hodí se do vnitřních i venkovních prostor
+ Filtrační ozónový systém
do 190000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Benco Koupací sud na otužování 120 cm
Nejlepší otužovací sud na trhu dle nás
+ Vyrobený z odolného, pružného polyethylenu
+ Výborná prodejnost
+ Objem 750 l
do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Koupací káď inSPORTline FrostZen
+ Lehce přenosná a skladná otužovací káď
+ Horní nafukovací okraj, dvojitý plášť
+ Pevný a odolný materiál
+ Napouštěcí ventil + vypouštěcí otvor
do 2300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Probeast otužovací barel Probeast Pod
+ Plně přenosný otužovací barel
+ 3 vrstvy kvalitního materiálu
+ Izolační víko, které pomáhá udržovat teplotu vody
do 3500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5MxM Ochlazovací káď
+ Ideální pro koupání, ledové koupele nebo jen pro relaxaci
+ Ochlazovací káď je navržena pro dospělé (max. 190 cm a 100 kg)
+ Bez potřeby nářadí
do 4500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Otužovací káď Budfitter
+ Kompaktní sud na otužování s dvojitým pláštěm
+ Lehká a odolná konstrukce
+ Ochrana proti hlubokému zamrznutí
do 26000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat otužovací káď, sud či barel?

Při výběru kádě na ledové koupele je důležité zvolit si správný typ a velikost. Pozornost věnujte materiálům, ale i případnému vybavení a příslušenství. S výběrem vám mohou značně pomoci i recenze otužovacích kádí a sudů.

Proč si pořídit otužovací káď?

Otužování se v poslední době stává obrovským hitem a této činnosti se věnuje stále více lidí. Ledové koupele propagují čím dál hojněji i nejrůznější osobnosti, ať už celebrity nebo influenceři. Na svých sociálních sítích sdílejí fotografie a videa, jak se koupou v ledových řekách či jezerech bez ohledu na roční období a počasí. Stále častěji je taky můžeme vídat, jak si takové koupele dopřávají přímo u svých domovů. Ve velkých kádích umístěných na zahradě, terase nebo i na balkoně.

Otužovací kádě mají samozřejmě jednu zásadní výhodu. Máte je „po ruce“ a nemusíte přemýšlet, kam se po ránu vypravíte utužovat kořínek ledovou koupelí. Můžete se taky snadno převléknout doma a hned po dokončení koupele zase vklouznout do tepla. Toto řešení je tedy velmi pohodlné.

Někdo může namítnout, že otužování je právě o stresu – a že bez stresu to nejde. Vystavení těla kontrolovanému a přiměřenému stresu spouští adaptační mechanismy a nutí organismus přizpůsobit se a zocelit. Nicméně i koupel v kádi blízko tepla domova může být stále velmi funkční, praktický a smysluplný kompromis.

Mnoho lidí bydlí v lokalitách a zástavbách, které jsou vzdálené jakémukoli přírodnímu zdroji vody, nebo jsou tato místa obtížně přístupná. Pravidelným ledovým koupelím a otužování tak může stát v cestě příliš mnoho praktických překážek. Řadu aspirantů na „otužilce“ by tyto komplikace mohly od otužování i odradit – a to by byla jistě škoda.

Vlastní káď vám umožní ušetřit čas a věnovat se koupelím s maximální pravidelností. A jak víme, právě konzistentnost je klíčem k dosažení kvalitních výsledků. Jinými slovy, ponořit se například každé ráno doma na minutu do kádě přinese pravděpodobně lepší benefity než vyrazit dvakrát za měsíc na koupel ke vzdálenějšímu jezírku. Trénink dělá mistry.

Kam s ní?

Káď na otužování je poměrně velké vybavení, které vyžaduje určitý prostor. Ale zpravidla ne víc než jeden či dva metry čtvereční. Někteří lidé mohou místo pro káď najít na zahradě, na verandě či v pergole anebo na terase. Ba třeba i na balkoně či na střeše.

Zde ovšem pozor! V případě střechy či balkonu je třeba respektovat statiku stavby a nosnost těchto architektonických prvků. Dobře se tedy ujistěte, že prostor káď doslova unese. Prázdná káď, zvláště plastová, může být poměrně lehká – vážit může pár desítek kg. Naplněná vodou může však mít i půl tuny až tunu. To už je váha, která může dát některým konstrukcím zabrat.

Sud s vodou

Tvary a typy kádí – stačí sud na dešťovku?

Jakou káď zvolit? Anebo stačí obyčejný sud na dešťovku, který má spousta lidí na zahradě pro zásoby vody na závlahu?

Běžné sudy a barely na dešťovku mívají 220 litrů. Jsou poměrně úzké a vysoké, proto nejsou na koupání příliš vhodné. Jednak se do nich špatně leze, za druhé jsou stísněné (zvlášť jste-li větší postavy).

Velké kádě na dešťovku – levné řešení

Na druhou stranu existují plastové kádě na dešťovku, které mají širší a nižší tvar. 500l kádě mají kolem 1 m na šířku (nahoře) a kolem 80 cm na výšku. Tento objem může být dostačující pro docela pohodlnou koupel i pro dvě osoby menší postavy (např. pro ženy). Stále obvykle ale není možné se do vody zcela ponořit.

Větší kádě na dešťovku mohou mít šířku kolem 115 cm a už se do nich vejde až 750 l. Tyto kádě už představují pohodlnější řešení i pro rozložitější muže. Jde přitom o lehké plastové nádoby (obvykle z PE plastu), které mívají hmotnost do 20 kg a stojí běžně do 2 000 Kč. Nízká cena a hmotnost jsou velké výhody – už kvůli mobilitě a uskladnění.

Výrobci těchto kádí často sami v souladu s trendem deklarují, že jsou vhodné jak pro sběr vody a technické účely, tak i pro otužování. Pro účely otužování by nádoba měla být opatřena i víkem chránícím vodu před nečistotami.

Nevýhodou je, že mnohé levné kádě jsou z nepříliš pevného a odolného plastu. V případě zamrznutí mohou i prasknout. Proto se musí v zimě využívat různé ochranné prvky (PET lahve s pískem, bazénová sůl,…). Existují však i speciální ochlazovací kádě z velmi odolného PVC (většinou z více plášťů). Ty však bývají výrazně dražší.

Nafukovací otužovací kádě

Další možností jsou speciální nafukovací kádě určené přímo pro otužovací koupele. Mívají tvar širokého sudu (např. 100 × 100 cm) a různý objem. Často nepříliš vysoký (kolem 300 l). Jde o menší kádě pro nenáročné zájemce. Výhodou je poměrně dostupná cena (obvykle do 4 000 Kč) a velmi nízká hmotnost (jen nižší jednotky kg) a skladnost. Káď lze po vyfouknutí složit do značně úsporných rozměrů.

Káď mívá několik izolačních vrstev udržujících chladnou vodu, izolační víko, spodní výpusť pro snadné vylévání vody a obvykle je součástí příslušenství i pumpička pro nafouknutí. Kádě nemají zvlášť velkou odolnost a zpravidla je třeba vyhnout se zamrznutí vody v nich.

Stylové koupele v dřevěných kádích

Otužovací káď nemusí být jen ryze účelová pomůcka, ale může se stát významným designovým a dekorativním prvkem v interiéru či exteriéru. Dřevěné ochlazovací kádě jsou k tomuto účelu jako stvořené.

Velmi často jsou součástí stylových či rustikálně zařízených wellness zón a center či wellness glampingů (luxusních kempů s wellness vybavením). Mohou být ale i součástí domácího wellness vybavení nebo „otužovacího zázemí“. Tyto kádě lze použít totiž jak pro samostatné koupele v ledové vodě, tak i pro ochlazení např. po saunování, což je samozřejmě další tradiční metoda otužování.

Kádě mohou mít tvar sudu anebo jsou delší a více se již podobají vanám. Takový tvar je velmi komfortní. V kádi je možné si i lehnout a snáze se do ní (díky menší výšce) vstupuje. Na druhou stranu zaberou více místa.

Dřevěné kádě jsou nádherné, což je jejich hlavní výhoda. Typicky jsou však taky velmi odolné, vhodné i pro náročnější použití. Obecně lze čekat výrazně delší životnost než u laciných plastových sudů. Kádě mohou být celodřevěné, anebo mívají vložku z kvalitního plastu, sklolaminátu apod. Na tělo sudu se používají různé dřeviny. Velmi populární je severský smrk.

Dřevěné kádě lze sehnat v různých tvarech a velikostech (objemech). Vždy se však samozřejmě jedná o velká a těžká zařízení, jimž je třeba vyčlenit stálý prostor. Cena dřevěných kádí však začíná cca na 20 000 Kč.

Nejvyšší liga – kádě s vlastním chlazením

Pokud byste se chtěli opravdu hodně rozšoupnout, sáhnout můžete i po některém z jich opravdu exkluzivních modelů, které nabízejí nejen velký a komfortní prostor, ale dokonce i vlastní chlazení. Výkonný chladicí agregát zajistí, že voda bude po celý rok v teplotě optimální pro otužování. Běžně modely dokážou vodu udržovat při teplotě jen pár stupňů nad nulou.

Tyto luxusní otužovací vany mohou mít i další pokročilou výbavu. Například ozonátory pro automatickou údržbu kvality vody apod. Vany mají obvykle velmi stylový design a vyrobeny bývají z kombinace vysoce kvalitního kovu (nerez, hliník,…) a případně i dřeva (včetně exotických dřevin).

Díky takové vaně můžete mít vodu připravenou k ledovým koupelím po celý rok – včetně nejparnějších letních dní. Nicméně to má řadu úskalí. Vana je i bez vody velmi těžká (často kolem 200 kg) a je samozřejmě nutné připojit ji k el. síti, přičemž spotřeba není zrovna zanedbatelná. Na druhou stranu samotná pořizovací cena se pohybuje kolem 150 000 a více Kč, takže vyšší účet za elektřinu vedle toho působí jako malicherný detail. Další nevýhodou je fakt, že výběr těchto van je prozatím na českém trhu opravdu velmi omezený.

Velikost kádě

Jakou kapacitu kádě na otužování zvolit? Pro tyto účely se prodávají a používají sudy a kádě od cca 200 l až po 1000 l a více. Modely kolem 200 až 300 l poskytnou místo pro jednu osobu. V kádích o objemu cca 500 l už se mohou otužovat i dvě osoby zároveň a kádě o kapacitě 750 l a více už jsou velmi komfortní a lze se v nich snadno i zcela ponořit. Velké kádě kolem 1000 l už se používají spíše ve wellness centrech.

Příslušenství

Ke kádi byste rozhodně měli mít izolované víko, které plní dva úkoly. Chrání vodu před nečistotami a pomáhá déle udržet její kvalitu. Za druhé udrží vodu déle chladnou i v případě, že se oteplí. Dalším důležitým příslušenstvím jsou schůdky. Většina ochlazovacích kádí je spíše vyšších (kolem 80 cm i více) a schůdky pomohou s pohodlným nastupováním i vylézáním. Zvláště u levnějších plastových modelů není vhodné zbytečně vyvíjet na boky kádě velký tlak (opírat se o ně plnou vahou apod.), takže schůdky jsou velmi dobrá pomůcka.

Ceny otužovacích kádí a sudů

Kolik stojí kvalitní otužovací káď? Cena může začínat na velmi příznivých částkách, ale vyšplhat se i opravdu vysoko.

Kádě do 2 000 Kč

Levné plastové kádě obvykle primárně určené na sběr dešťové vody a podobné technické účely. Objem do cca 500 l.

Kádě do 20 000 Kč

Odolné či objemné a speciální plastové otužovací kádě, nafukovací kádě apod. Různé objemy a způsoby zpracování.

Kádě nad 20 000 Kč

Stylové dřevěné ochlazovací kádě vhodné i do wellness center. Od cca 100 000 Kč začínají i kádě s vlastním chlazením.

Nejlepší značky otužovacích kádí a sudů

Které značky ochlazovacích kádí patří k oblíbeným?

  • Budfitter – Výběr odolných plastových kádí přímo určených pro otužování. Lehké a přitom trvanlivé.
  • Probeast – Mimořádně lehké a skladné nafukovací otužovací kádě.
  • GymBeam – Značka nabízí i exkluzivní kádě s vlastním chladicím systémem. Pro náročné.
  • Benco – Velmi levné sudy a kádě používané na dešťovku, ale i na ledové koupele.
ProduktInfoHodnocení
#1Otužovací vana Gymbeam
+ Prostorná otužovací vana s chladícím zařízením
+ Obložená kvalitním hemlock thermo dřevem, vložku tvoří nerezová ocel
+ Hodí se do vnitřních i venkovních prostor
+ Filtrační ozónový systém
do 190000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Benco Koupací sud na otužování 120 cm
Nejlepší otužovací sud na trhu dle nás
+ Vyrobený z odolného, pružného polyethylenu
+ Výborná prodejnost
+ Objem 750 l
do 2000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Koupací káď inSPORTline FrostZen
+ Lehce přenosná a skladná otužovací káď
+ Horní nafukovací okraj, dvojitý plášť
+ Pevný a odolný materiál
+ Napouštěcí ventil + vypouštěcí otvor
do 2300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Probeast otužovací barel Probeast Pod
+ Plně přenosný otužovací barel
+ 3 vrstvy kvalitního materiálu
+ Izolační víko, které pomáhá udržovat teplotu vody
do 3500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5MxM Ochlazovací káď
+ Ideální pro koupání, ledové koupele nebo jen pro relaxaci
+ Ochlazovací káď je navržena pro dospělé (max. 190 cm a 100 kg)
+ Bez potřeby nářadí
do 4500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Otužovací káď Budfitter
+ Kompaktní sud na otužování s dvojitým pláštěm
+ Lehká a odolná konstrukce
+ Ochrana proti hlubokému zamrznutí
do 26000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení