Péče o tělo

Nejlepší IPL epilátory: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Potřebujete se zbavit nevzhledných chloupků na nohou, v obličeji, podpaží či intimních partiích? Epilace je účinné a dlouhodobé řešení, ale většinou i bolestivé. Výjimku však představuje moderní IPL epilace založená na ověřeném, bezbolestném principu s přinejmenším stejnými či lepšími výsledky. Jak tato metoda funguje? Pro koho je vhodná? Jak IPL epilátory používat? A jak vybrat nejlepší IPL epilátor? To vše a mnohem víc se dozvíte v dnešním článku.

Plně se v něm budeme věnovat tematice IPL technologie a kromě průvodce epilací a epilátory tohoto typu vám nabídneme i žebříček nejlepších a nejprodávanějších modelů.

Nejlepší IPL epilátory na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Braun Silk-expert Pro PL5347 IP
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Snímač Skin Pro 2.0 (SensoAdapt™) automaticky a nepřetržitě přizpůsobuje výkon odstínu
✔️ Nejrychlejší IPL od Brauna (až 125 záblesků za minutu)
✔️ Po registraci produktu až 5 let záruka
✔️ Rychlé výsledky
✔️ Pomáhá i se zarůstáním chloupků
Počet nástavců: 4
Počet záblesků: 400 000
Počet režimů: 10
⭐ 100 %do 13000 Kč Číst recenze
#2Philips Lumea IPL 9900 Series
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Nejchytřejší systém IPL s exkluzivními funkcemi umělé inteligence SkinAI
✔️ Použití s kabelem i bez něj
✔️ Integrovaný bezpečnostní systém
✔️ Personalizovaná analýza pleti pomocí SkinAI
Počet nástavců: 4
Počet záblesků: 450 000
Počet režimů: 5
⭐ 100 %do 15000 Kč Číst recenze
#3Philips Lumea IPL 7000 Series
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ 3 nástavce: tělo, obličej, oblast třísel
✔️ Kabelové připojení (výhodou je dlouhý kabel)
✔️ Mobilní aplikace Philips Lumea IPL
✔️ Senzor odstínu pokožky a 5 nastavení intenzity
Počet nástavců: 3
Počet záblesků: 250 000
Počet režimů: 5
⭐ 98 %do 9000 Kč Číst recenze
#4Braun
Silk-expert PRO 3

✔️ Využití: Tělo, obličej
✔️ Vybaven snímačem Skin Pro s UV filtrem
✔️ Generuje až 100 záblesků za minutu
✔️ Senzor snímání odstínu pleti
✔️ Režimy pro citlivou pokožku
✔️ Praktická taštička součástí balení
Počet nástavců: 2
Počet záblesků: 300 000
Počet režimů: 3
⭐ 96 %do 8500 Kč Číst recenze
#5TrueLife BELLE IPL epilátor E5
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Ošetření všech částí těla od nohou až po obličej
✔️ SensCool® ochlazuje ošetřená místa (vhodné pro citlivou pokožku)
✔️ Epilátor s dotykovým LCD displejem
✔️ Senzor na ochranu očí
✔️ Viditelná změna po 4 týdnech
✔️ výměnou lampy se přístroj přemění k ošetření akné či omlazení pokožky
Počet nástavců: 3
Počet záblesků: až 600 000 (15 až 20 let)
Počet režimů: 2
⭐ 94 %do 6500 Kč Číst recenze
#6TrueLife Belle IPL E3
✔️ Využití: Tělo, obličej
✔️ Nejlepší IPL epilátor do 5000 Kč
✔️ Dlouhodobé výsledky s pravidelným používáním
✔️ Pohodlné a rychlé ošetření
✔️ Nízká cena
✔️ Skvělé recenze od zákazníků
Počet nástavců: 1
Počet záblesků: až 600 000
Počet režimů: 5
⭐ 93 %do 4500 Kč Číst recenze

Redakční testy IPL epilátorů

U nás v redakci jsme otestovali tyto IPL epilátory. Přečtěte si, zda nás zaujaly, co nám vadilo a co naopak vychvalujeme.

Nejlepší značky IPL epilátorů

Které značky nabízejí nejlepší a nejprodávanější IPL epilátory?

  1. Philips – Vynikající epilátory ze série Lumea. Jde o top třídu s vysokou účinností a pravděpodobně nejlepší značku, kterou si můžete aktuálně pořídit.
  2. Braun – Velká konkurence pro Philips v podobě série Silk-Expert. Opět špičková kvalita. Koupí této značky chybu neuděláte.
  3. Truelife – značka se specializuje na produkty z oblasti péče o zdraví, krásu a děti. Může tak poskytnou zajímavé a kvalitní produkty za rozumné ceny. V rámci IPL epilátorů nabízí dva modely BELLE IPL E5 a BELLE IPL E3. Oba mají velmi kladné recenze od zákazníků a patří k tomu nejlepšímu v poměru ceny a výkonu.
  4. Concept – Dostupnější modely pro méně náročné zájemce pod označením Perfect Skin. Nabídku si můžete prohlédnout v oficiálním obchodu.

Jak vybrat IPL epilátor

Výběr IPL epilátoru by se měl řídit podle typu vaší pleti a odstínu ochlupení. Sledovat byste měli výkon, možnosti nastavení intenzity, příslušenství apod. S výběrem vám mohou pomoci i uživatelské či odborné testy a recenze IPL epilátorů.

IPL epilator Braun
IPL epilator Braun

Jak funguje technologie IPL epilace?

IPL epilace je velmi specifická metoda, která využívá technologii IPL neboli Intense Pulzed Light. To bychom mohli přeložit jako intenzivní pulzní světlo. Tato moderní technologie je sofistikovaná a dokáže přinést dlouhodobé výsledky. Použití je přitom zcela bezbolestné. Jak to vlastně funguje?

IPL epilátory vysílají opakované, intenzivní světelné impulzy o konkrétní vlnové délce. Obvyklé spektrum je 400 až 1200 nm. Tyto impulzy cílí na melanin ukrytý ve folikulech chloupků. Pronikne až sem a zahřátím melaninu dojde de facto k „deaktivaci“ kořene a zastavení růstu. Tyto neaktivní chloupky postupně samy vypadnou.

Metoda IPL se používá i pro jiné účely, například proti různým kožním onemocněním, jako je akné, dokonce k léčbě některých očních potíží (suché oko). Epilátory s IPL však samozřejmě k ničemu takovému neslouží a zaměřují se pouze a výhradně na zamezení růstu chloupků. Důrazně varujeme před jejich použitím k jakémukoli jinému účelu!

Fáze růstu chloupků a IPL epilace

Je důležité říct, že chloupky při svém růstu procházejí několika životními fázemi. Označují se jako anagenní (růstová), katagenní (přechodová) a telogenní (klidová) fáze. Růstová fáze trvá cca 3 až 12 měsíců. Dobu ovlivňuje konkrétní partie i genetika a další faktory. U vlasů je mnohem delší (až mnoho let).

IPL epilace se zaměřuje právě na chloupky v anagenní fázi. Pro dosažení precizních výsledků tudíž nestačí jediná aplikace – je třeba zasáhnout posléze i chloupky, které byly v jiné fázi. A nejde o instantní metodu. Na výsledky je třeba si počkat, ale jsou velmi dlouhodobé a kvalitní.

Pro koho je (ne)vhodná IPL epilace?

Jak bylo řečeno, IPL epilace cílí na melanin, od čehož lze již odvodit i to, na koho bude mít tato metoda největší a nejrychlejší účinek. IPL epilace je ideální pro osoby se světlejší pletí, ale tmavšími až černými chloupky.

Nižší až nízkou účinnost a pomalejší nástup účinku zaznamenají osoby se světlými (blond, šedé, bílé, zrzavé) chloupky. Čím světlejší chloupky, tím lze očekávat nižší účinnost, protože obsah melaninu ve folikulech je zkrátka nízká. A paradoxně je IPL technologie méně účinná i u osob s velmi tmavou pletí.

Pokud máte světlou pokožku a velmi tmavé či černé chloupky, bude IPL metoda fungovat s maximální efektivitou a výsledky se dostaví poměrně rychle. Pokud máte tmavší pokožku a světlé chloupky, budete potřebovat více cyklů aplikace a delší čas.

Kontraindikace IPL epilace

Epilace s IPL je ověřená, funkční a za obvyklých okolností zdravotně nezávadná metoda. Přesto jsou situace, kdy může být použití IPL kontraindikováno. V první řadě se to týká osob s vážnějšími kožními onemocněními či rakovinou, ale i s některými dalšími chorobami (onemocnění srdce, epilepsie). V případě jakýchkoli vážnějších – zejména kožních – chorob se o možnosti použití IPL epilace poraďte s dermatologem či jiným odborníkem.

Dále není IPL metoda vhodná pro pokožku s tetováním či permanentním make-upem a pro velmi tmavé odstíny pokožky či pro osoby s alergií na sluneční záření. Specifickou kategorií jsou i těhotné a kojící ženy. U těch nelze použití IPL doporučit z preventivních důvodů (testy nikdy neproběhly a možné důsledky nejsou známé).

Je IPL epilace vhodná i pro muže?

Ano, mohou. Výsledky však nemusejí být tak precizní vzhledem k vysoké hustotě a odolnosti ochlupení.

Jak používat IPL epilátor?

Epilace s IPL technologií vyžaduje opakovanou aplikaci. Zpočátku je třeba provést několik aplikací s kratším odstupem (cca 1-2 týdny mezi aplikacemi). Tyto aplikace by měly být cca tři. Po této intenzivnější fázi by již měl být úbytek chloupků kolem 90 % nebo i více. Pro dosažení maximálního účinku a udržení výsledků je následně třeba epilaci provádět po cca 1 až 2 měsících.

Konkrétní četnost aplikací však závisí na daném modelu, ale i barvě chloupků a kůže. Proto se vždy řiďte návodem k vašemu epilátoru. Moderní a prémiové epilátory mají aplikace pro iOS či Android, který vás bude celým procesem provádět a upozorňovat na včasnou epilaci.

IPL nezabrání vytvoření nových chloupků. Uvádí však chloupky z anagenní do katagenní a telogenní fáze – tedy do neaktivních fází. Po každém ošetření epilátorem IPL byste se měli vyhnout alespoň po dobu 24-48 hodin přílišnému vystavování pokožky (epilovaných partií) přímému slunečnímu svitu – tedy zejména opalování. Pro ochranu následně používejte kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Postup epilace s IPL přístrojem

Před samotnou epilací je třeba dané partie nejdříve důkladně oholit – nepoužívejte jiné epilační metody, pouze klasické holení (depilace). Po oholení pak nechte pokožku pár hodin odpočívat, neprovádějte epilaci bezprostředně po holení, protože pokožka bude podrážděná.

Dle přibaleného návodu k epilátoru nastavte patřičný režim či intenzitu, pokud je to potřeba a přístroj například nepracuje automaticky. V případě prvních aplikací zvolte mírnější režim pro snadnější navykání. Samotný proces aplikace je bezbolestný, zejména ve srovnání s invazivnějšími metodami, jako je vytrhávání chloupků. V citlivých partiích možná ucítíte drobné štípání či brnění.

Zvolte vhodný nástavec dle konkrétní partie. Epilovat můžete téměř jakoukoli partii na těle. Přístroje však obvykle nejsou určeny na oblast vlasů a nevhodné je použití na obočí a obecně oblast kolem očí kvůli bezpečnosti pro oči.

Přístroj přitiskněte při práci dostatečně pevně k pokožce. Tak aby aplikační okénko bylo celou plochou na kůži. Není třeba používat žádné speciální gely apod. Postupujte rovnoměrně a nepoužívejte přístroj opakovaně na stejném místě. To by mohlo způsobit podráždění pokožky.

Mohou se projevit nežádoucí účinky?

Epilace s IPL technologií je typicky bezbolestná, ale objevit se mohou příznaky jako zahřátí pokožky, brnění, zarudnutí, svědění, podráždění apod. Tyto příznaky by měly brzy odeznít. Použít můžete například zklidňující krém či chladivý gel.

Tyto příznaky se zpravidla mohou objevit spíše při nesprávném postupu. Například při zvolení nevhodné intenzity vzhledem k typu pokožky, aplikaci na špatně oholenou pokožku nebo opakovaném použití na stejném místě. Bolest a potíže se mohou projevit i v patiích s tetováním či kožními problémy.

Epilace vs. depilace

Jaký je vlastně rozdíl mezi těmito dvěma velmi podobně znějícími termíny? Nebo jde snad o synonyma?

Mezi epilací a depilací je jasný rozdíl.

Při depilaci dochází k odstranění pouze viditelné části ochlupení. Nejznámějším typem depilace je holení. Výhodou je časová nenáročnost, bezbolestnost a okamžitý účinek i na velmi tvrdých a hustých chloupcích (vousy). Nevýhodou je nutnost častého až velmi častého opakování, pokud chcete zachovat maximálně hladkou pokožku.

Epilace necílí jen na viditelnou část chloupku, ale až ke kořínkům. Odstraňuje či deaktivuje chloupky až zde. Pravidelná epilace vede k dlouhodobým účinkům a zřídnutí ochlupení. Řada metod epilace je však bolestivá, náročná na čas, správné provedení či vybavení. Pokožka po procesu potřebuje delší odpočinek a regeneraci.

IPL epilace patří mezi metody, které jsou však poměrně šetrné a prakticky bezbolestné. Lze je provádět v domácích podmínkách bez zvláštních znalostí či dovedností. Výsledky jsou přitom stejně kvalitní jako u jiných typů epilace.

IPL vs. ostatní typy epilace

Epilaci lze provádět různými metodami. Nejznámější je epilace pinzetou, voskem či klasickým epilátorem. Mechanismus je velmi podobný. Chloupky jsou tahem vytrženy i s kořínky. Klasický epilátor obsahuje rotační hlavu hustě osázenou drobnými „pinzetkami“, které chloupky zachycují. Tato metoda je poměrně bolestivá, zejména zpočátku, než si pokožka zvykne.

IPL epilace, stejně jako laserová, je oproti tomu v podstatě bezbolestná a s velmi dlouhodobým účinkem. Laserová epilace se obvykle neprovádí v domácích podmínkách, IPL epilace je adekvátní a srovnatelně účinnou domácí variantou. Nevýhodou je vyšší cena oproti klasickým epilátorům.

Počet záblesků a životnost IPL

Životnost přístroje, resp. žárovky, je v zásadě limitována počtem záblesků. U velmi kvalitních modelů IPL epilátorů se celkový počet záblesků pohybuje řádově v nižších stovkách tisíc. Pokud má přístroj/žárovka životnost jen několik jednotek tisíc záblesků, může postačit na 1-3 roky použití a zastavení a zpomalení růstu chloupků po několik let, což je i tak dost dobré.

U většiny přístrojů lze navíc žárovku vyměnit. Modely s vysokou životností jsou vhodné i pro profesionální použití. Odhadovaný počet záblesků při jedné epilaci celého těla se pohybuje kolem 300 až 500.

Velikost aplikačního okna a nástavce

Velikost aplikačního okna udává v podstatě velikost „záběru“. Čím větší okénko, tím rychlejší a efektivní práce. Na druhou stranu, okénko musí být zcela přitisknuté ke kůži celou plochou. Větší okénka jsou vhodná pro rovnější a rozlehlejší plochy, např. na nohách. Pro hůře dostupné a členitější partie jsou naopak vhodnější menší okna, práce s nimi je přesnější. Velikost okének se pohybuje od cca 2 do 7 cm2.

U většiny modelů IPL epilátorů jsou k dispozici nástavce pro různé části těla, které se liší právě i velikostí okénka, ale třeba i speciálními integrovanými filtry, tvarem apod. Nejmenší bývají nástavce na tvář, následně na podpaží či třísla a intimní partie. Největší lze použít na větší plochy nohou, rukou, trupu,…

Nastavení intenzity aplikace

Jednou z důležitých funkcí je možnost nastavení intenzity světelných záblesků. Počet stupňů se většinou pohybuje od jediného až po tři či pět. Jemnější módy se hodí pro první použití a pro citlivější partie s tenčí kůží (obličej, třísla, podpaží,…). Intenzivní stupně lze použít např. na nohy a pro „otrlejší“ pokožku a uživatele.

Některé pokročilé přístroje nabízejí i automatické systémy a senzory, které zajistí, že se intenzita záblesků přizpůsobí pokožce. Některé modely disponují i senzory odstínu pokožky, které zajistí optimální intenzitu podle pleti pro maximální efektivitu.

Napájení

Napájení IPL přístrojů může být akumulátorové, bateriové, síťové anebo kombinované – tedy bateriové i síťové. Síťové napájení nabídne nejlepší, stabilní výkon, ale bateriové/aku napájení může být pohodlnější. Kombinované napájení je ideální řešení, můžete zvolit režim dle aktuální potřeby a situace.

Video

Návod, jak používt Philips Lumea v nejvyšší sérii. Philips Lumea IPL 9900 Series zakoupíte na Philips.cz.

Ceny IPL epilátorů

Kolik stojí kvalitní IPL epilátory? Cena těchto epilátorů je vyšší než u klasických, ale náročnějším zájemcům se investice vyplatí.

IPL epilátory do 5 000 Kč

Většinou jde o menší, méně výkonné modely s nižší životností určené např. pouze na obličej. Vhodné spíše pro méně náročné uživatelky s řidším tmavším ochlupením na světlejší pleti.

IPL epilátory do 12 000 Kč

V této relaci už najdete výkonnější a efektivnější modely, které nabídnou optimální výsledky a lze je použít na celé tělo.

IPL epilátory nad 12 000 Kč

Modely pro náročné a profesionální použití.

Nejprodávanější IPL epilátory na trhu

Toto jsou nejprodávanější IPL epilátory na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Braun Silk-expert Pro PL5347 IP
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Snímač Skin Pro 2.0 (SensoAdapt™) automaticky a nepřetržitě přizpůsobuje výkon odstínu
✔️ Nejrychlejší IPL od Brauna (až 125 záblesků za minutu)
✔️ Po registraci produktu až 5 let záruka
✔️ Rychlé výsledky
✔️ Pomáhá i se zarůstáním chloupků
Počet nástavců: 4
Počet záblesků: 400 000
Počet režimů: 10
⭐ 100 %do 13000 Kč Číst recenze
#2Philips Lumea IPL 9900 Series
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Nejchytřejší systém IPL s exkluzivními funkcemi umělé inteligence SkinAI
✔️ Použití s kabelem i bez něj
✔️ Integrovaný bezpečnostní systém
✔️ Personalizovaná analýza pleti pomocí SkinAI
Počet nástavců: 4
Počet záblesků: 450 000
Počet režimů: 5
⭐ 100 %do 15000 Kč Číst recenze
#3Philips Lumea IPL 7000 Series
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ 3 nástavce: tělo, obličej, oblast třísel
✔️ Kabelové připojení (výhodou je dlouhý kabel)
✔️ Mobilní aplikace Philips Lumea IPL
✔️ Senzor odstínu pokožky a 5 nastavení intenzity
Počet nástavců: 3
Počet záblesků: 250 000
Počet režimů: 5
⭐ 98 %do 9000 Kč Číst recenze
#4Braun
Silk-expert PRO 3

✔️ Využití: Tělo, obličej
✔️ Vybaven snímačem Skin Pro s UV filtrem
✔️ Generuje až 100 záblesků za minutu
✔️ Senzor snímání odstínu pleti
✔️ Režimy pro citlivou pokožku
✔️ Praktická taštička součástí balení
Počet nástavců: 2
Počet záblesků: 300 000
Počet režimů: 3
⭐ 96 %do 8500 Kč Číst recenze
#5TrueLife BELLE IPL epilátor E5
✔️ Využití: Obličej, Nohy, Intimní partie, Záda, Tělo
✔️ Ošetření všech částí těla od nohou až po obličej
✔️ SensCool® ochlazuje ošetřená místa (vhodné pro citlivou pokožku)
✔️ Epilátor s dotykovým LCD displejem
✔️ Senzor na ochranu očí
✔️ Viditelná změna po 4 týdnech
✔️ výměnou lampy se přístroj přemění k ošetření akné či omlazení pokožky
Počet nástavců: 3
Počet záblesků: až 600 000 (15 až 20 let)
Počet režimů: 2
⭐ 94 %do 6500 Kč Číst recenze
#6TrueLife Belle IPL E3
✔️ Využití: Tělo, obličej
✔️ Nejlepší IPL epilátor do 5000 Kč
✔️ Dlouhodobé výsledky s pravidelným používáním
✔️ Pohodlné a rychlé ošetření
✔️ Nízká cena
✔️ Skvělé recenze od zákazníků
Počet nástavců: 1
Počet záblesků: až 600 000
Počet režimů: 5
⭐ 93 %do 4500 Kč Číst recenze
0 Sdílení