Máte problémy s bolestmi zad nebo se zotavujete po úraze? Možná vám může pomoci zařízení, které se nazývá autotrakční lavice nebo autotrakční lehátko. Tyto pomůcky představují v principu jednoduché, ale funkční řešení v oblasti rehabilitace a léčby různorodých ortopedických potíží. Jsou navržena tak, aby poskytovala úlevu od bolesti a podporovala proces léčby. Trakční lavice často využívají fyzioterapeuti, chiropraktici a najdete je v rehabilitačních centrech či lázních a na různých specializovaných klinikách. Nejde však jen o profesionální zdravotnické vybavení. Tento typ pomůcky si můžete pořídit i domů. V tomto článku se podrobněji zaměříme na to, jak autotrakční lehátka fungují, na jaké problémy jsou vhodná a jaké přinášejí výhody v procesu léčby – a samozřejmě se budeme věnovat tomu, podle jakých faktorů a parametrů vybrat nejlepší autotrakční lehátko.
Nejlepší autotrakční lehátka na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | inSPORTline Verge | Nejlepší autotrakční lehátko dle nás + Lehká, skládací a přenosná konstrukce + Nastavitelný úhel inverze s bezpečnostním pásem + Maximální výška postavy 195 cm + Odolný ocelový rám do 4600 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Autotrakční lehátko Quirumed 5 | + Stabilní a odolná hliníková konstrukce + Nastavitelný úhel inverze s bezpečnostním pásem + Skládací sklopná konstrukce + Fixační systém nohou do 5000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | inSPORTline Inverso Heaty | Vyhřívané autotrakční lehátko + Robustní a stabilní konstrukce + Doporučená výška postavy 147-198 cm + Vhodné i pro profesionální využití + Nastavitelná tyč pro zajištění nohou do 11500 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Inverzní stůl – rehabilitační lavice | + Kvalitní zpracování + Vybaveno ergonomicky tvarovaným čalouněným opěradlem + Pro lidi s výškou od 155cm až do 198cm + Nosnost 150 kg do 7200 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | KLARFIT Ease Delux | + Individuální přizpůsobení výšce – od 1,54 do 1,98 m + Vyhřívací masážní podložka pod záda s ovladačem + Skládací pro místo úsporné skladování + Úhel inverzního náklonu ve třech stupních do 7200 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Acra KH777 | Levné autotrakční lehátko + Pro osoby do výšky dvou metrů a hmotnosti 136 kg + Pevná konstrukce ukotvení nohou + Pro správnou regeneraci a rehabilitaci do 4500 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat autotrakční lehátka
Před pořízením trakčního lehátka je důležité ujasnit si, že jde skutečně o pomůcku, která je pro vás vhodná. Taky byste měli mít od jeho používání reálná očekávání. Při samotném výběru hraje roli kvalita zpracování a materiálu, odolnost konstrukce, ovládání, nosnost, rozměry a další faktory. S výběrem vám mohou pomoci i recenze autotrakčních lehátek.
Jak funguje autotrakční lehátko?
Autotrakční lehátko je známé i pod pojmy jako rehabilitační nebo inverzní lavice, které možná poněkud srozumitelněji vystihují jeho podstatu. Trakčním či autotrakčním se však lehátka nazývají proto, že využívají princip opačné trakce. Tedy opačného tahu. Předpona auto- zde pak figuruje proto, že trakce pracuje jen s vlastní, samotnou (z řeckého autó) hmotností těla uživatele, na níž působí gravitace.
Lehátko tedy funguje tak, že ho lze polohovat do různých pozic, včetně zcela inverzní – tedy na něm ležíte doslova vzhůru nohama. Jakkoli je tato poloha samozřejmě naprosto nepřirozená, může při správné, kontrolované aplikaci přinášet i četné výhody.
Ty plynou z vlastně docela logického principu. Po celý život na nás působí gravitační tíha z opačné strany. Působí na naše klouby a na naši páteř. Vystavení opačné trakci pak umožňuje uvolnit svalstvo a tkáně, které jsou jinak neustále aktivní a zatěžované. Vsedě, ve stoje, dokonce i v běžné poloze v leže. Namáhány či stlačovány jsou především plotýnky a páteř celkově, ale i dýchací svaly, kyčle, klouby a vnitřní orgány. Během polohy vzhůru nohama dochází nejen k relaxaci těchto tkání, ale u některých (např. plotének) může docházet i k výrazně urychlené a efektivnější regeneraci a absorpci živin (vyživují se například chrupavky). Dochází i k lepšímu prokrvení a zlepšení funkce orgánů, včetně mozku.
Vystavení opačné trakci je při používání lehátka dávkováno pozvolna a v přiměřené míře. Dlouhodobější působení „obrácené gravitace“ pochopitelně může mít i svá rizika (k tomu se ještě vrátíme). Trakční lehátka umožní dostat se do svislé polohy bezpečně a pohodlně. Lehátka disponují pevnými úchyty nohou, kterými se uživatel zafixuje proti pádu. Sám pak ze své polohy ovládá úhel sklonu lehátka podle toho, jak je mu to příjemné.
Kdy se používá autotrakční lehátko
Autotrakční lehátko nachází uplatnění především v oblasti rehabilitace nejrůznějších obtíží týkajících se pohybového aparátu. Tato pomůcka poslouží i v prevenci.
Například sportovci mohou trakční lavici používat pro průběžné uvolňování svalového napětí – tedy de facto jako jakousi formu „masáže“. Lehátka se úspěšně používají pro prevenci nebo mírnění chronických bolestí zad od plotének či páteře, pomoci však může i proti bolestem hlavy a migrénám.
Další možnou aplikací je relaxace dýchacího ústrojí a pomoc při dýchacích obtížích. Lavici mohou využívat pacienti, kteří mají problémy se žílami (varixy,…) dolních končetin nebo s kyčelními klouby. Je známo, že obrácená trakce může mít pozitivní vliv i na spánek a trávicí ústrojí, peristaltiku střev, zlepšení některých kognitivních funkcí apod.
Indikací pro použití lehátka však může být mnohem víc a lze ho používat v rámci běžné prevence či při lehkých obtížích, ale taky při vážných onemocněních a rekonvalescenci těžkých úrazů. V těchto případech je však naprosto nezbytné vedení či konzultace s odborníkem, aby lehátko skutečně přineslo užitek a nenapáchalo spíše další škody.
Kontraindikace trakčního lehátka
Může být použití trakčního lehátka i rizikové nebo pro někoho obecně nevhodné? Ano. I tato pomůcka má své kontraindikace. Jaké stavy či situace vylučují použití lehátka a pro které skupiny osob není toto řešení celkově vhodné? Zde jsou aspoň zásadní kontraindikace:
- Závažná kardiovaskulární onemocnění, včetně pokročilých stádií po infarktu myokardu a komplexních vrozených srdečních vad.
- Případy po cévní mozkové příhodě.
- Případy s aneuryzmatem mozku.
- Bolesti hlavy vzniklé např. v důsledku meningitidy.
- Glaukom.
- Nedávné zlomeniny obratlů či operace meziobratlových plotének.
- Nositele totálních endoprotéz kyčelních a kolenních kloubů.
- Hemofílie.
- Vážný či špatně kompenzovaný diabetes mellitus.
- Stav po neurochirurgickém zákroku.
- Těžké psychotické epizody, včetně stavů s poruchou příčetnosti nebo i jiná závažná duševní onemocnění.
- Osoby s trvale vysokým nebo extrémně nízkým krevním tlakem.
- Těhotné ženy.
- Akutní infekční onemocnění (zejména s těžším průběhem), jak virová, tak bakteriální.
- Kolagenóza.
- Akutní zánětlivé stavy.
- Rakovina (nutná minimálně konzultace s lékařem).
Použití trakčního lehátka nemusí být ve všech těchto případech nutně radikálně vyloučeno, ale vždy je naprosto nezbytná minimálně konzultace s odborníkem – to však obecně platí při jakémkoli vážném onemocnění, jak už bylo řečeno výše.
Jak používat trakční lehátko?
Použití lehátka má samozřejmě svá pravidla. Především je třeba dbát na to, abychom ho nepoužívali v rozporu se svými pocity. Například je zcela kontraproduktivní snažit se za každou cenu dosáhnout nejzazší – tedy plně svislé – polohy, pokud nám to není příjemné. Každé lehátko je polohovatelné plynule či v mnoha úhlech a již při mírném sklonu trakce pozitivně působí. Postupujte tedy tak, jak je vám příjemné. V opačném případě pochopitelně nedosáhnete relaxace, která je důležitá pro zdravotní přínos použití lehátka.
Doba setrvávání v nakloněné nebo zcela svislé pozici je pochopitelně taky omezená. Doba se bude samozřejmě lišit v závislosti na tom, jak polohu snášíte, jak je vám příjemná, ale i na případném zdravotním stavu apod. Pokud máte spíše nižší tlak, postupujte s náklony opatrněji a setrvávejte v pozicích kratší dobu, abyste předešli případné ztrátě vědomí. Lehátko vůbec nepoužívejte, pokud se cítíte např. malátně.
Jaká doba setrvání ve zcela svislé poloze je hraniční. Obecně se doporučuje nepřekračovat cca 1 minutu. Celková délka pobytu v různých nakloněných úhlech by pak neměla být delší než cca 15 až 20 minut, ale opět zdůrazňujeme, že je třeba k užití lehátka přistupovat individuálně, optimálně po konzultaci s odborníkem.
Po ukončení svislé polohy se doporučuje ještě zrelaxovat pár minut ve vodorovné či mírně nakloněné (směrem do stoje) poloze. Pozvolný návrat je důležitý i proto, aby se vám třeba nezatočila hlava. Opět to platí především, pokud máte nižší tlak.
Typy trakčních lehátek
K dostání je dnes široký sortiment modelů autotrakčních lehátek pro soukromé, domácí nebo i poloprofesionální či profesionální použití. Od velmi jednoduchých mechanických modelů s lehkou konstrukcí a výpletem lehátka, které se ovládají pozicí paží (posouváním paží nad hlavu, nebo před sebe regulujeme sklon lehátka), jaké nabízí například osvědčený český výrobce Dolejší – až po elektronicky ovládaná, robustní, polstrovaná a velmi dobře vybavená lehátka. Stačí si vybrat, které vám bude nejvíce vyhovovat.
Konstrukce a materiály
Samotná nosná konstrukce lehátka bývá zpravidla kovová – obvykle jde o ocelové či hliníkové profily. Některé modely jsou subtilnější, ale mohou být přesto dostatečně stabilní. Jiné jsou velmi robustní, což zajišťuje vysokou nosnost a odolnost i při velmi intenzivním použití více osobami.
Lavice, která slouží jako opěrka trupu, bývá nejčastěji polstrovaná s potahem z koženky (syntetické kůže) či jiné syntetické tkaniny, která se snadno udržuje a je velmi odolná. Případně může jít o textilní výplet u lehčích lehátek. Rozměry jsou různé, ale většinou má samotná základna okolo 145 cm na délku a do 70 cm na šířku. Hmotnost se pohybuje nejčastěji mezi 20 až 50 kg.
Fixace nohou
Pro zajištění nohou se obvykle používají fixační válce, které se zajišťují prodlouženou tyčí. Případně může jít o objímky, do kterých se noha vloží, ale ty bývají na obdobném principu – tedy odtahovací a ovládané pákou. U jednodušších modelů však může být rozteč nastavitelná např. jen šroubem.
Nastavení úhlu sklonu
Prakticky všechna lehátka umožňují zafixování ve více úhlech. U většiny lehátek může být nastavení úhlu plynulé – často ovládané pozicí paží, koncový úhel je však obvykle možné zafixovat pomocí závlačky nebo jiným mechanismem/zarážkou. Takže zpočátku je možné zafixovat lehátko v méně ostrém úhlu, abyste nemuseli mít obavu, že se hned dostanete do úplně obrácené pozice.
Nosnost
Nosnost lehátek je velmi různorodá, zpravidla však začíná na minimálně 120 kg u kvalitních lehátek. Běžná je však, u robustnějších lehátek, i nosnost např. 135 nebo 150 kg, ale třeba i více (až cca 200 kg). Vyšší nosnost je vhodná nejen při vyšší tělesné hmotnosti uživatele, ale celkově svědčí o odolnějším zpracování využitelném i pro intenzivnější použití.
Ovládání
Většina zejména domácích modelů je mechanická – ovládá se pozicí paží. Existují však i elektronické modely s pokročilejší výbavou a dálkovým ovládáním.
Výška uživatele
Vždy si všímejte i toho, pro jaké rozmezí výšek či maximální výšku uživatele je lehátko určeno. Horní hranice obvykle bývá 198 až 200 cm, ale může být i nižší (nebo naopak o něco vyšší).
Ceny trakčních lehátek
Kvalitní trakční lehátko není úplně levná záležitost. Přesto můžete vybírat z různých cenových hladin.
Lehátka do 4000 Kč
Jde o dostupnější mechanická lehátka vhodná pro domácí použití. Lehátka mívají spíše subtilnější, ale stabilní konstrukci a nosnost obvykle do cca 135 kg.
Lehátka do 10 000 Kč
Největší výběr lehátek včetně již elektronicky ovládaných modelů. Vhodná volba pro náročnější domácí, ale třeba i poloprofesionální použití.
Lehátka nad 10 000 Kč
Vysoce kvalitní a odolná lehátka vhodná i pro náročné a profesionální použití. Nosnost i 200 kg.
Nejlepší značky trakčních lehátek
Kteří výrobci lehátek nabízejí osvědčenou kvalitu?
- InSportline – Výborný sortiment, domácí, velmi osvědčená značka. Nabízí modely v různých relacích od velmi levných po špičková.
- Dolejší – Lehká, základní mechanická lehátka s vysokou kvalitou zpracování.
- Acra – Několik zajímavých a poměrně populárních modelů, převážně v nižší relaci.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | inSPORTline Verge | Nejlepší autotrakční lehátko dle nás + Lehká, skládací a přenosná konstrukce + Nastavitelný úhel inverze s bezpečnostním pásem + Maximální výška postavy 195 cm + Odolný ocelový rám do 4600 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Autotrakční lehátko Quirumed 5 | + Stabilní a odolná hliníková konstrukce + Nastavitelný úhel inverze s bezpečnostním pásem + Skládací sklopná konstrukce + Fixační systém nohou do 5000 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | inSPORTline Inverso Heaty | Vyhřívané autotrakční lehátko + Robustní a stabilní konstrukce + Doporučená výška postavy 147-198 cm + Vhodné i pro profesionální využití + Nastavitelná tyč pro zajištění nohou do 11500 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Inverzní stůl – rehabilitační lavice | + Kvalitní zpracování + Vybaveno ergonomicky tvarovaným čalouněným opěradlem + Pro lidi s výškou od 155cm až do 198cm + Nosnost 150 kg do 7200 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | KLARFIT Ease Delux | + Individuální přizpůsobení výšce – od 1,54 do 1,98 m + Vyhřívací masážní podložka pod záda s ovladačem + Skládací pro místo úsporné skladování + Úhel inverzního náklonu ve třech stupních do 7200 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Acra KH777 | Levné autotrakční lehátko + Pro osoby do výšky dvou metrů a hmotnosti 136 kg + Pevná konstrukce ukotvení nohou + Pro správnou regeneraci a rehabilitaci do 4500 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |