Testujeme

Redakční test a recenze IPL epilátoru Braun Silk-expert Pro 5 – těšte se na rychlé výsledky i prémiový design

Jak se zbavit nevzhledných chloupků na místech, kde je nechcete mít? Odvěký problém, s nímž bojují ženy, ale i muži. Až donedávna přitom de facto existovaly dvě základní možnosti. Bezbolestné, ale málo účinné a krátkodobé – známé taky jako depilace. A za druhé dlouhodobější a preciznější, ale obvykle taky výrazně bolestivější a náročnější. Těm se souhrnně říká epilace.

Co kdyby však i druhá z těchto dvou možností, tedy epilace, mohla být bezbolestná a přitom si zachovala velmi dlouhotrvající účinnost? Dnes už nejde jen o marný sen, nýbrž běžnou realitu, kterou si můžeme užívat díky technologickému pokroku.

Oním klíčovým pojmem je IPL epilace. Jak si ale vybrat ten nejlepší nástroj? V dnešním článku pro vás mám inspiraci v podobě vlastní recenze IPL epilátoru Braun Silk-expert Pro 5.

Ten jsem testovala po dobu jednoho měsíce a tady jsou moje zkušenosti, poznatky a postřehy.

Braun Silk-expert Pro 5
Braun Silk-expert Pro 5

Co je IPL epilátor a pro koho je vhodný?

Intense Pulzed Light (zkráceně IPL) je moderní technologie epilace, tedy odstraňování chloupků s dlouhodobým účinkem. Tuto technologii dnes již běžně využívají i domácí epilátory, což je zásadní výhoda oproti například laserovým technologiím, které jsou doménou salónů a jiných zařízení.

IPL epilátory nejsou zrovna levné, ale jsou mimořádně účinné a přitom prakticky zcela bezbolestné nebo jejich používání provází jen minimální nepříjemné pocity, jako je svědění či brnění nebo zahřátí kůže – a to navíc spíše při nesprávném použití.

Použití IPL epilátorů je však snadné, nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti, zručnost ani pomůcky. Nejsou třeba ani speciální gely či krémy apod. Epilátor se přitiskne k oholené kůži a pak stačí rovnoměrně a systematicky postupovat.

Braun Silk-expert Pro 5
Braun Silk-expert Pro 5

Melanin a růstová fáze chloupků

A jak to celé funguje? IPL epilátory využívají světelné impulzy v konkrétním spektru. Tyto impulzy jsou intenzivní a dokážou zasahovat melanin v samotných folikulech chloupků. Cílí přitom na chloupky, které jsou v anagenní neboli růstové fázi. Působením světelných impulzů dochází k jejich deaktivaci a ukončení růstové fáze.

IPL epilátor je tedy dobré zpočátku použít několikrát (aby byly zasaženy i chloupky, které byly při první epilaci v jiné fázi vývoje) a výsledky se dostaví s odstupem. Jsou však velmi dlouhodobé a posléze už stačí „udržovací epilaci“ provádět s poměrně velkým odstupem.

Záleží na typu pleti…

I IPL epilace má svá úskalí. Není vhodná zcela pro každého. Ideální je kombinaci spíše světlejší pleti a spíše tmavších chloupků. Pokud máte například světlejší chloupky a tmavší bronzovou pleť, kvalitní IPL epilátory jako Braun Silk-expert Pro 5 budou s nejvyšší pravděpodobností také účinkovat.

Efektivní už však nemusejí být při velmi tmavé (temně hnědé) pokožce a hůře si poradí taky s velmi světlými (zrzavými, bílými) chloupky. To je dáno principem fungování, který cílí právě na melanin – tedy barvivo. Pokud je melaninu v chloupcích velmi málo, nemá IPL technologie co „zasáhnout“.

Abyste si mohli být jisti, zda je pro vás epilátor jako Braun Silk-expert Pro 5 vhodný a bude dobře účinkovat, přímo na stránkách Braun najdete tabulku odstínů pleti a chloupků, které jsou s epilátorem „kompatibilní“.

Na jakých partiích lze Braun Silk-expert Pro 5 použít?

Braun Silk-expert Pro 5 je navržený tak, aby bylo možné ho použít na prakticky všech partiích těla – včetně nejintimnějších. Pro jednotlivé partie jsou k dispozici různé nástavce. Ty se liší především velikostí „světelného okna“.

Braun Silk-expert Pro 5
Braun Silk-expert Pro 5 – nástavce

Nástavce s menšími okny jsou určeny pro citlivější a členitější partie, jako je obličej a intimní partie. V balení jsou dva tyto „přesné“ nástavce, takže můžete mít na oba typy partií odděleně speciální nástavec, což je z hygienických i pocitových důvodů jistě výhoda. Dále jsou v balení dva široké nástavce pro větší partie jako nohy, hrudník apod.

Pozor: I když je Braun Silk-expert vhodný i na obličej, vyhněte se kontaktu epilátoru s očima. Intenzivní záblesky mohou být pro zrak škodlivé.

Je Braun Silk-expert vhodný pro muže i ženy?

Už svým designem cílí Braun Silk-expert primárně na ženy. Jejich chloupky jsou taky zpravidla jemnější a epilace bude účinnější. V zásadě však mohou IPL epilátor používat i muži. Před použitím epilátoru je nicméně potřeba dané partie velmi pečlivě oholit (to platí i pro ženy, u mužů však o to více). U mužů je epilátor vhodný na oblast hrudníku, zad či břicha a nohou.

Nepoužívejte však přístroj na vousy. Výsledky mohou působit nevzhledně a nerovnoměrně nebo může epilátor způsobit dlouhodobé až trvalé výsledky, které nemusejí být žádoucí.

Jak dlouho vydrží výsledky s Braun Silk-expert Pro 5?

Během cca 3 týdnů se u mě dostavili viditelné výsledky při používání epilátoru pouze 1krát za týden. Z vlastní zkušenosti doporučuji první použití dělat co nejpečlivěji.

Braun Silk-expert Pro 5
Braun Silk-expert Pro 5

Dále je v „udržovací fázi“ možné zachovat výsledky po dobu i 1 roku. Počet prvních použití pro dosažení výsledků se různí podle barvy a typu pleti a chloupků a dalších faktorů, ale po 3 nebo 4 použitích už by výsledek či výrazný úbytek chloupků měl být jasně patrný.

Zahajovací fáze, kdy se epilace provádí 1krát týdně trvá dle potřeby 4 až 12 týdnů. Následně stačí použití jednou za 1-2 měsíce.

Bolí epilace s Braun Silk-expert Pro 5?

Pocity při epilaci s IPL technologií jsou poměrně individuální. Záleží na citlivosti a typu pleti. Model Silk-expert Pro 5 je velmi výkonný, ale není rozhodně nešetrný. Nabízí pokročilé senzory adaptující se automaticky na odstín pleti na každém místě a také manuální nastavení intenzity, tzv. citlivější režimy.

Například na nohou nejspíš neucítíte vůbec nic. Určité štipkání může doprovázet epilaci v citlivých partiích (např. podpaží apod.), zvláště máte-li citlivou pokožku. Já však tento problém u sebe nezaznamenala.

Braun Silk-expert Pro 5

Držte se však návodu k použití, abyste minimalizovali možnost nepříjemných pocitů. Případně snižte intenzitu. Po epilaci taky nevystavujte pokožku aspoň 2 dny přímému slunečnímu záření (opalování,…).

Design, ovládání a vybavení

Braun Silk-expert Pro 5 patří mezi špičkové současné modely IPL epilátorů, takže je vhodnou volbou i pro náročné zájemkyně o dokonalou epilaci a výkonnost, ale i komfort při používání a životnost. Samotný přístroj má bílé tělo se zlatými prvky a vypadá opravdu úžasně.

Na epilátoru jsou pouze dvě tlačítka a zařízení lze spustit oběma. To menší umožní aktivovat „jemný režim“ ve 3 stupních pro jemnější ošetření, pokud máte pocit, že vám automatický režim nevyhovuje, máte citlivější pleť apod. Na boku zařízení je pak kontrolka, která informuje o aktivním, automatickém režimu dle tóny pleti a ochlupení (SensoAdapt).

Ovládání hodnotím jako velmi snadné, intuitivní, přehledné. Potěší podrobný návod s přesnými instrukcemi, jak přístroj používat a jaké jsou jeho možnosti. Design je elegantní – spíše „dámský“. Epilátor se velmi dobře drží, dobře sedne do ruky. Případné obavy z toho, že síťové kabely budou překážet, se ukázaly jako zbytečné.

Odměnou za síťové napájení je stabilní a vysoký výkon. Kombinované napájení by bylo ideální, ale akumulátor by zase mohl zbytečně zvyšovat hmotnost a cenu přístroje a zároveň snižovat jeho životnost a výkon, takže čistě síťové řešení je rozumný kompromis, i když napájecí adaptér je taky docela velký.

Součástí balení je i velmi pěkné béžové pouzdro (poměrně velké a ne extra skladné, ale šikovné) a taky dvě náhradní přesné hlavy a jedna široká. Navíc dostanete i holicí strojek Venus Extra Smooth Swirl pro oholení pokožky před epilací, což je trochu otravný, ale nezbytný úkon.

Výkon a režimy intenzity

Možná největším lákadlem epilátoru Braun Silk-expert Pro 5 je velmi propracovaný automatický systém SkinPro 2.0 využívající technologii SensoAdapt. Díky této funkci se přístroj dokáže přizpůsobit odstínu pokožky a chloupků na daném místě a zvolit adekvátní výkon, aby byla epilace účinná, ale nikoli nepříjemná.

Úrovní intenzity v rámci této funkce je 10 a automaticky se mění, když přejíždíte ze světlejší k tmavší (např. opálenější) části. Na odstín je funkce velmi citlivá, takže reaguje i na drobné odlišnosti. Nemusíte tak stále přepínat nebo přemýšlet, jaký režim bude optimální. Sami však ještě můžete volit ze tří variant jemného režimu např. pro citlivé partie.

Krásné designové balení Braun Silk-expert Pro 5
Krásné designové balení Braun Silk-expert Pro 5

Životnost

Zařízení vykoná 125 záblesků za minutu, přičemž max. výkon je až 6 j/cm2. U IPL epilátorů je velmi důležitý celkový počet záblesků, který de facto udává životnost zařízení. V případě Braun Silk-expert Pro 5 je to zcela nadprůměrných 400 000 záblesků.

Průměrná délka ošetření větších partií či celého těla obvykle nepřesáhne deset minut. Přístrojem tak můžete provést odhadem přes 300 ošetření celého těla. Při správné frekvenci použití vám vystačí na celé desetiletí, výrobce uvádí 22 let.

Shrnutí recenze

Braun Silk-expert Pro 5 je ve všech ohledech nadprůměrný model IPL epilátoru, patří přímo k tomu nejlepšímu na trhu. Tomu odpovídá i ne zcela nízká cena, ale i vynikající výkonnost, komfort, funkčnost a životnost. S pokročilými funkcemi adaptace můžete dosáhnout bezbolestného a precizního výsledku. Tento model lze rozhodně doporučit.

Výhody:

 • Nadprůměrné parametry ve všech oblastech
 • Snadné použití
 • Životnost = při správné frekvenci i více jak 20 let
 • Automatický senzor SkinPro 2.0, který pozná barvu kůže a přizpůsobí tomu výkon, aby byla epilace příjemná
 • Přístroj opravdu funguje. První výsledky jsem viděla už po 3 týdnech.
 • Krásné designové pouzdro
 • Nádherný design, který ocení každá žena
 • Investice – za podobná ošetření zaplatíte v kosmetickém salonu nemalé částky, zde se vám investice určitě vrátí
 • Rychlost – epilaci nohou máte hotovou za pár minut

Nevýhody:

 • Vysoká cena (nicméně u IPL epilátorů s těmito funkcemi běžná)
 • Záblesky, které mohou být nepříjemné (zejména pro oči)
 • Pouzdro je nádherné, nicméně trochu větší a možná zabere o něco více místa

Celkové hodnocení: 97% (fantastický produkt)

Fotogalerie

0 Sdílení