Testujeme

Recenze topinkovače Lauben 4 Slice Toaster 1500BC

V dnešní době plné různých kontaktních toustovačů, panini grilů a podobných vymožeností už se někdy zapomíná na staré dobré topinkovače. Takové, kam se zasunul plátek pečiva, aby později s charakteristickým uspokojivým zvukem, při němž se již sbíhaly sliny, vyskočil zase ven zlatavý a nádherně vonící.

Nic naplat, klasický topinkovač je stále zařízení, které vám poskytne ten nejlépe opečený a propečený samostatný toust či topinku. Pokud už se vám třesou ruce, až si takové pečivo za doprovodu líbezného a příznačného chroupání namažete marmeládou či máslem, spěchejte do obchodu či e-shopu pro topinkovač Lauben 4 Slice Toaster 1500 BC! A to rychle… zbývají poslední kusy!

A teď trochu seriózněji. Protože nás tento zajímavý a od pohledu namakaný topinkovač zaujal, rozhodli jsme se, že ho pro vás otestujeme, zrecenzujeme a zjistíme, zda je to skutečně takový Rolls Royce mezi topinkovači, jak se tváří. Ale nepředbíhejme, pojďme si ranní toust pořádně vychutnat – a verdikt najdete na konci.

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 01
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 01

Každé ráno křupavé pečivo jako z reklamy…

Dá si někdo toust? Samozřejmě, že ano. Všichni. A rádi… a topinku k tomu. Vždyť co může být v životě lepšího než opojná vůně a křupavá struktura zlatavého pečiva po ránu? Pokud je vám tato představa idylky blízká, jistě hledáte způsob, jak ji uvést v realitu. Základem je samozřejmě správné zařízení… ale jaké?

Kontaktní toustovač neprojde. Je skvělý, když chcete mezi tousty zapéct sýr a šunku, ale ne když chcete křupavý a rovnoměrně opečený plátek, který si pak sami namažete a opatříte, čím je libo. Pánev? No fuj. Jsme v 21. století! Chceme vůni čerstvého pečiva, ne puch přepáleného oleje. Takže topinkovač! Ale není to taky trochu retro? Ano, ale je to krásné a stále funkční retro.

Zlaté staré časy

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 03
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 03

V případě topinkovače Lauben 4 Slice jde o retro navýsost přiznané a stylové. Design se dvěma analogovými budíky, páčkami a zářivě bronzovými detaily na dokonale naleštěném chromovém (resp. nerezovém) základě působí jako to nejlepší z tradiční noblesy. Zároveň tu máme matně černé plastové boky a bronzová ovládací tlačítka obkroužená drobným LED podsvícením. Zdá se to jako kočkopes? Ale když je to dohromady, nějakou záhadou to funguje.

Lauben 4 Slice vypadá zkrátka dobře, hodně dobře. Dýchá z něj „vintage“ kouzlo, ale zároveň nám připomíná, jaký je rok. Není to jen čisté banální retro, je to futuristické retro. Do setu si navíc můžete pořídit stejně laděnou rychlovarnou konvici Lauben Kettle 17BC, kdybyste chtěli, aby vám to na lince hezky ladilo.

Zmiňme ještě, že Lauben 4 Slice má 1 m dlouhý kabel, což je celkem dostačující. Tento kabel lze stočit do dna zařízení, takže nemusí nepěkně čouhat nebo zaclánět na lince.

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 04
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 04

Snídá celá rodina

Lauben 4 Slice je poměrně robustní kuchyňský společník. Za to, že na lince zabere trochu víc místa než obyčejný topinkovač, se vám odvděčí možností opékat čtyři tousty naráz a ještě další pečivo k tomu navrch. Doslova navrch… protože jsou zde čtyři klasické otvory (místo obvyklých dvou) a navíc ještě mřížky nad nimi, které umožní ohřev či rozpékání dalších toustů, ale třeba i baget, croissantů nebo čehokoli jiného.

Mřížky jsou odnímatelné, takže nemusejí na topinkovači zaclánět pořád. Ale je škoda, že nelze polohovat jejich výška. U tak vychytaného topinkovače by to jistě dobře dotáhlo celkový dojem. Vynahradit vám to však může široká paleta stupňů opečení.

Dozlatova nebo pořádnou „kremaci“? Aneb 6 stupňů propečení

Topinkovač Lauben nabízí hned 6 (slovy šest) stupňů propečení. To je vážně pěkné. Je zde funkce vycentrování pečiva, aby bylo opečené co nejvíce rovnoměrně. A samotný stupeň volíte oldschoolovým tlačítkem, přičemž zvolený stupeň se vám ukazuje na již zmíněném analogovém ciferníku. Velmi pěkné. Tyto „ovládací sady“ jsou na topinkovači dvě. Tedy pro každou stranu topinkovače vždy se dvěma otvory zvlášť.

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 02
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 02

Stupně zahrnují vše od „jemně načatého“ až po opravdu hodně vydatně, tmavě opečený toust. Samozřejmě je tu manuální tlačítko, kterým můžete režim ukončit kdykoli. Ale není třeba se bát, ani na nejvyšší stupeň se toust nestihne spálit. A někteří lidé karamelově opečené topinky preferují (bez ohledu na množství karcinogenních akrylamidů). Zpočátku je navíc zábava experimentovat a zkoušet, který stupeň připraví toust přesně tak, jak jste si ho vysnili. U např. klasického chleba a toustového chleba jsou navíc pochopitelně rozdíly.

Ještě pár funkcí navíc

Nad analogovými budíky se vznášejí vždy tři malá tlačítka. Jedno umožňuje zmíněné okamžité ukončení opékání. Další nabízejí rozmrazovací (defrost) a znovu ohřívací (reheat) funkci. K čemu se hodí rozmrazování, to asi není třeba dál rozebírat. Ohřívací funkce pak poslouží, pokud trochu nestíháte a toust vám vychladne, než se k němu dostanete. A studený toust je samozřejmě nepřípustný!

Ten, kdo bude v rodině pověřen údržbou, pak zajisté ocení dva snadno vyjímatelné tácky na drobky vespod. A tím asi možnosti a vybavení topinkovače Lauben 4 Slice v podstatě končí. Nicméně, na tak v principu veskrze banální zařízení, jakým je topinkovač, toho bylo až dost.

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 05
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 05

Technikálie na konec – výkon v první řadě!

Jaké technické parametry mohou být důležité u topinkovače? Zapojíte ho do 220V zásuvky – to asi tušíte – a přístroj si z ní bere až 1500 W. To je fakt krásně vysoký příkon i na poměry 4otvorových topinkovačů.

Ty většinou mívají kolem 1100 až 1400 W. Lauben 4 Slice se tak nahřeje opravdu rychle a opékání má správné grády. Není to žádná sotva funící krabička, u které budete otráveně vzdychat s pohledem upřeným na hodinky. I zde si nás tedy Lauben 4 Slice získal.

Lauben 4 Slice Toaster 1500BC - 06
Lauben 4 Slice Toaster 1500BC – 06

Shrnutí recenze

Lauben 4 Slice už svou cenou přes 1500 Kč naznačuje, že cílí na náročné až velmi náročné milovníky topinek a toustů. Díky svému 4slotovému provedení s mřížkou navrchu se parádně hodí i do rodiny toustových fanoušků. Promyšlený a velmi povedený vzhled neudělá ostudu ani ve stylové, designové kuchyni. Výkon je parádní a funkční vybavení v čele se 6 volitelnými stupni propečení rovněž.

Ve výsledku tak lze najít jen opravdu drobné mouchy, jako je výše zmíněná „nepolohovatelnost“ mřížky. Odvážný styl svou kombinací retra a moderny taky nemusí sednout úplně naprosto každému. Jinak jde však o opravdu velmi povedený kousek, který si zaslouží naše doporučení.

Výhody:

  • Krásný design (ikdyž je to často individuální záležitost)
  • 4slotové provedení se hodí i do větší rodiny
  • 6 volitelných stupňů provedení a možnost volby pro různého propečení pro dva sloty
  • Vysoký výkon

Nevýhody:

  • Nepolohovatelnost mřížky
  • Zabere více místa v kuchyni

Celkové hodnocení: 97 % (vynikající produkt)

Fotogalerie

Parametry

Příkon: 220 V, 50/60 Hz
Výkon: 1500 W
Stupně opečení: 6
Rozmrazování: Ano
Ohřívání: Ano
Ohřívací mřížka: 2×
Manuální okamžité ukončení opékání: Ano
Odnímatelný tác na drobky: 2×
Prostor na ukládání kabelu: Ano
Délka přívodního kabelu: 100 cm

0 Sdílení