Testujeme

Recenze elektrokoloběžky AERIUM AOVO ES LIGHT

Uvažujete o praktickém dopravním prostředku, se kterým byste se mohli ekologicky i ekonomicky pohybovat po městě nebo okolí, aniž byste na místo určení dojížděli uřícení a vyčerpaní? Perfektním řešením může být elektrická koloběžka. Toto přesouvadlo vás přepraví do práce, na menší nákup, po úřadech či na návštěvu nebo si můžete jen tak vyrazit na vyjížďku.

Koloběžka vás povozí na slušnou vzdálenost a přitom zůstává maximálně skladnou. Jízda na ní je snadná a komfortní. Zdá se, že to má samá pozitiva. A není to jen zdání. Ale musíte si samozřejmě dobře vybrat. V dnešním článku pro vás proto máme recenzi Aerium Aovo Es Light – pěkné elektrické koloběžky, o které jistě stojí za to uvažovat, která má ale pár svých much. Ostatně určena je podle mě pro specifický druh zákazníků.

Jak si povede při srovnání s konkurencí? Dokáže nabídnout zajímavý poměr ceny a kvality nebo ještě něco navíc? Jaké výkony od ní očekávat – a má i nějaké rezervy? To jsou jen některé z otázek, na které budeme hledat odpovědi.

Koloběžku jsem testoval 1,5 měsíce.

Elektrokoloběžka AERIUM AOVO ES LIGHT 001

Moderní vychytávky Aerium

Značka s elegantním názvem Aerium pochází z České republiky a své podnikání rozjela teprve v roce 2014. Vše začalo u klimatizací a dalších pomůcek pro péči o ovzduší, ale dnes je záběr značky mnohem širší. Totéž platí pro její teritorium. Značce se podařilo prorazit za hranice, do několika evropských zemí.

Dnes tvoří důležitou součást jejího sortimentu nejrůznější elektronické dopravní prostředky. Najdete u ní elektrokola – zejména elegantní městské modely. Nechybí elektrické skateboardy a longboardy. Do vzduchu a z výšky se pak můžete podívat pomocí dronů. Velké pozornosti se však dostává právě taky elektrickým koloběžkám této značky.

Značka jich má přitom na svém kontě překvapivě hodně. Navíc v kompletním spektru cenových relací. Od elektrokoloběžky se sedátkem X-scooters XS500 za necelých 14 000 Kč, přes skvělou a velmi populární Aerium Aovo Pro až po ultimátní terénní model Aerium CoolFly s výkonem 2 600 W za cca 36 tisíc Kč. Jak si v této společnosti stojí model Aerium Aovo Es Light, který bude předmětem dnešní recenze?

Lehká koloběžka do města

Elektrokoloběžka AERIUM AOVO ES LIGHT 004

Aovo Es Light patří v rámci nabídky značky Aerium spíše do „spodní“ části spektra. Jde o koloběžku cenově dostupnější. Při ceně necelých 7 tisíc Kč bude mít hlavní konkurenci v modelech, jako je Xiaomi Mi Essential či Sencor One. Konceptuálně se od nich však poněkud liší.

Značka Aerium se v tomto případě vydala trochu jinou cestou, nesnažila se za malý peníz nabídnout co nejnadupanější model. Naopak vytvořila velmi lehký a úsporný model, který se perfektně hodí pro méně náročné popojíždění po městě, stezkách apod. Právě váha a skladnost jsou největší předností tohoto modelu.

Aovo Es Light váží jen něco kolem 8,7 kg (běžně se váha elektrokoloběžek pohybuje přes 12-13 kg). Tím se řadí mezi nejlehčí elektrické koloběžky současnosti. Ale to není vše. Většina koloběžek s podobnou hmotností má již omezenou nosnost a odolnost. Jde spíš o „dětské“ modely. Aovo Es Light nabídne velmi slušnou nosnost 100 kg a hravě si poradí s dospělou posádkou. Máme před sebou tedy kombinaci lehkosti, zdánlivé subtilnosti a přitom vcelku slušné kvality a odolnosti. Koloběžka přitom i na pohled působí velmi pěkně. Vlastně i chvíli váháte, zda máte před sebou opravdu elektrokoloběžku nebo jen běžnou skládací koloběžku.

Kola a terén, tady moc nepotěší

Kola jsou poměrně malá, 5palcová. Řeklo by se tak leda na pěknou cyklostezku, ale povozí vás i po trávě nebo trochu horší cestě. Komfortu napomáhá například přední odpružení. To zajistí lepší překonávání překážek, jako jsou patníky a nerovnosti. Kola mají pevné, nenafukovací, „pneumatiky“. Toto řešení ubírá na hladkosti jízdy na méně rovných površích, ale zase je bezúdržbové a nehrozí vám defekt, když přejedete třeba pár střepů. Což je ve městě běžné.

Kdybych měl zhodnotit v jedné či dvou větách. Elektrokoloběžka neoplývá pohodlností ani příliš vysokým komfortem. Malá a pevná kola zkrátka nemají šanci tlumit nárazy jako ty velká a nafukovací. Koloběžku tak nedoporučuji například na výlety. Může být však skvělou alternativou například klasické skládací odrážecí koloběžky.

Elektrokoloběžka AERIUM AOVO ES LIGHT 003

Jak daleko a rychle jezdí?

Koloběžku pohání elektromotor o výkonu 250 W. To je solidní standard i u těžších a dražších modelů. Díky tomu vyvine slušnou rychlost. Vybírat můžete ze tří přednastavených rychlostních režimů. Úsporný rychlost omezuje na 15 km/h, sportovní do 20 km/h a nejvyšší do 25 km/h. V aplikaci však lze povolit i maximální rychlost, která je ještě o něco vyšší – totiž 28 km/h.

Energii motoru dodává lithiová baterie o kapacitě 5000 mAh. Nejde o zrovna nejvíce nadupanou baterii mezi současnými elektrokoloběžkami. Tomu odpovídá i dojezd, který v průměru dosahuje cca 15 km na jedno nabití. Vytrvalostí tento model tudíž zrovna nepřekypuje, a pokud zdoláváte delší trasy, asi bude lepší poohlédnout se po jiném. Na druhou stranu potěší rychlé nabíjení. Za 3 hodiny je hotovo.

Elektrokoloběžka AERIUM AOVO ES LIGHT 005

Co to ještě umí?

Koloběžku Aerium Aovo Es Light můžete spárovat s mobilní aplikací a ovládat ji skrze ni. Pohrát si můžete s nastavením rychlosti či baterie, taky můžete koloběžku přes aplikaci elektronicky zamknout i odemknout.

Vybavení koloběžky je ovšem jinak spíše zcela základní. Jsou zde dvě brzdy, přední elektrická, zadní je nožní, mechanická. Nechybí zadní „parkovací“ světlo, ale absence předního světla trochu zamrzí. Mechanismus složení je vcelku pevný a první složení elektrokoloběžky dá zabrat i dospělému člověku.

Koloběžka však ve složeném stavu nemá až tak minimalistické rozměry, jak by se u takového modelu nabízelo. Přenáší se nicméně velmi pohodlně a zajišťovací mechanismus se jeví jako spolehlivý. Koloběžce lze taky snadno odšroubovat rukojeti řídítek. Snad jako bezpečnostní opatření nebo pro zvýšení skladnosti. Základna je pak opatřena i praktickým stojánkem, který si musíte dvěma šroubky přidělat.

Elektrokoloběžka AERIUM AOVO ES LIGHT 002

Shrnutí recenze

Jak si tedy koloběžka Aerium Aovo Es Light vede? Svou lehkostí a dobrou manévrovatelností může oslovit zájemce o kratší popojíždění po městě, kterým ani tak nejde o pohodlnost. Zpracování dosahuje slušné kvality, ovládání je pohodlné včetně přehledné aplikace, koloběžka i dobře vypadá. Na druhou stranu dojezd je spíše podprůměrný – a to i v rámci dané cenové relace. Taky vybavení je elementární. Koloběžka si nicméně své příznivce jistě najde a dokáže dobře posloužit.

Výhody

 • Skladnost = třeba v kufru auta zabere opravdu málo místa
 • Nízká váha (jedna z nejlehčích elektrokoloběžek na trhu)
 • Dobrá aplikace s možnostmi nastavení
 • Rychlé nabíjení = plně nabito za 3 hodiny
 • Dvě brzdy – přední a zadní nožní

Nevýhody

 • Malá tvrdá kolečka = jízda není příliš pohodlná, hodí se spíše na rovné asfaltové povrchy
 • Skládací mechanismus nám dal zabrat (dítě bude mít problém vyvinout tolik síly), ale lepší se to častějším skládáním
 • Dojezd pouze 15 km
 • Nemá přední světlo
Kde koupit elektrokoloběžku AERIUM AOVO ES LIGHT?

Vzdusin.cz od 6390 Kč Přejít do obchodu

Závěrečné hodnocení

Recenze elektrokoloběžky AERIUM AOVO ES LIGHT
83%
83%
 • Design a kvalita zpracování: - 88%
  88%
 • Funkčnost a použití: - 78%
  78%
 • Cena / výkon: - 83%
  83%
Sending
Hodnocení návštěvníků
3 (1 vote)
0 Sdílení