Testujeme

Recenze multifunkční teplovzdušné fritézy TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi

Máte slabost pro multifunkční kuchyňská udělátka, zejména pro různé druhy hrnců, jejichž potenciál byste mohli využívat při opravdu širokém spektru tepelných úprav a příprav? Možná pro vás máme inspiraci, která vás nenechá chladnými. V dnešním článku na vás čeká recenze TESLA AirCook & Grill QG800 Wi-Fi, kterou jsme osobně v redakci otestovali.

Co se skrývá pod tímto dlouhým, komplikovaným názvem? Bude to další nepraktický a spoustu místa zabírající předmět velmi sporadického využití, který nakonec najde věčné spočinutí ve skříni? Anebo spotřebič, jenž vám pomůže odhalit nové dimenze vaření a stane se vaším nejoblíbenějším společníkem v kuchyni? Inu, rozhodnutí je ve výsledku samozřejmě na vás. TESLA AirCook & Grill toho však nabízí dost, aby nejen obhájil svou existenci, ale taky aby si našel stálé a výsadní místo na kuchyňské lince i ve vašem srdci.

Stará dobrá TESLA

Pokud ve vás pořekadlo o zlatých českých ručičkách dobře rezonuje, pravděpodobně budete mít radost z toho, že v případě této multifunkční horkovzdušné fritézy nejde o výrobek světoznámé americké značky Tesla, nýbrž o produkt staré dobré české TESLY. Přitom technologicky za prve zmíněným globálním gigantem nijak nezaostává. Nabídne mnoho moderních funkcí a vychytávek. Jak se ostatně později dozvíte.

Strašnická značka TESLA má u nás silnou tradici a dobrou pověst už od svého založení v roce 1946. Příslušníci starších generací si jistě vybaví legendární televize či rádia TESLA. Tato značka má však mnohem širší portfolio. A i když byla v posledních dekádách tak trochu sesazena ze svého piedestalu, stále se věnuje své činnosti a dělá to velmi dobře. Ostatně v posledních letech na sebe opět strhává větší pozornost skrze moderní a chytrou elektroniku. Například robotické vysavače, čističe oken anebo právě kuchyňské spotřebiče.

logo TESLA electronics

Pro výrobky TESLA je stále typická technická preciznost, spolehlivost a spojení tradic a zkušeností s nejmodernějšími technologiemi. Jaký mix nám tato značka namíchala v případě fritézy TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi?

Už teď můžeme prozradit, že nepřekvapivě velmi zdařilý.

Co je TESLA AirCook & Grill?

TESLA AirCook & Grill nese označení multifunkční digitální horkovzdušná fritéza. Zdá se, že těch přídomků je až dost, ale ve skutečnosti by se jich do popisu klidně vešlo ještě víc. TESLA AirCook & Grill toho totiž umí opravdu hodně. Pojem „multifunkční“ lze tedy v jejím případě považovat za klíčový. Zároveň je třeba říct, že tento spotřebič není zrovna snadné jednoduše definovat, protože se poněkud vymyká.

Představuje kombinaci kompaktní stolní trouby, moderní horkovzdušné fritézy, domácího grilu, sušičky ovoce a kdovíčeho ještě. Pojďme se teď podívat, jak a na co vše lze přístroj TESLA AirCook & Grill použít.

Jaké jsou výhody horkovzdušné fritézy?

O horkovzdušných fritézách už jste možná slyšely. Tyto moderní spotřebiče jsou v posledních letech stále více v módě. Pomalu, ale jistě z domácností vytlačují klasické fritézy, v nichž se jídlo smaží v litrech přepáleného oleje. V čem jsou horkovzdušné fritézy lepší?

Především umožňují přípravu jídla s minimem tuku nebo i bez tuku. Abychom byli technicky akurátní, pojmy jako „fritéza“, „fritování“ či „smažení“ nejsou přísně vzato ve spojitosti s těmito moderními přístroji na místě. V zásadě jde o malé, úsporné, kompaktní horkovzdušné trouby. Díky malému objemu a speciálním technologiím cirkulace vzduchu se jídlo prohřeje a připraví s menší spotřebou energie, důkladně, rovnoměrně a často i rychleji než ve skutečné troubě. Tyto „fritézy“ navíc není třeba předehřívat.

Díky rovnoměrnosti a intenzitě pečení jsou vhodné i pro přípravu křupavých hranolků, řízků a dalších pochutin, které se běžně fritují v mastné kádi oleje. Ve výsledku chutnají takové dobroty trochu jinak než z fritézy, ale nejsou o nic méně křupavé a lahodné. A jsou mnohem méně mastné a těžkopádné. Pokud máte tyto klasické mňamky rádi, ale zároveň máte rádi i svůj žlučník, horkovzdušná fritéza vám může nabídnout výborné služby.

TESLA AirCook & Grill využívá technologii proudění horkého vzduchu Heat2Flow, která zajistí dynamickou a rovnoměrnou distribuci teploty po celém vnitřním prostoru. Jídlo tak bude připraveno dokonale i bez soustavného obracení, míchání apod. Výrobce deklaruje možnou úsporu tuku až 85 %. Ve skutečnosti můžete jídlo klidně připravovat zcela bez tuku. V případě TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi není přidaný tuk tepelným médiem podílejícím se na samotné úpravě, ale spíše nositelem chuti.

Jaké teploty lze nastavit na TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi?

Tato trouba umožní ruční nastavení teploty v rozmezí 65 až 200°C. Je to poněkud více než u většiny horkovzdušných fritéz, ale méně než v klasické troubě. Kromě toho můžete využít některý z 8 přednastavených programů, které automaticky zvolí adekvátní teplotu i další parametry dle konkrétního receptu.

Například hranolky se na speciální program pečou 25 minut při 200°C. Nutno říct, že výsledek je opravdu krásný. Hranolky jsou sytě zlatavé a od pohledu krásně propečené, kůrka je křupavá, ale střed je vláčný. Zkrátka tak, jak to má být.

Je libo kuřátko na grilu? Přislušenství k TESLA AirCook & Grill

Součástí balení je bohaté příslušenství. Tím se možnosti přípravy rapidně zvyšují.
Součástí balení je bohaté příslušenství. Tím se možnosti přípravy rapidně zvyšují.

K fritéze TESLA AirCook & Grill dostanete pěkně bohaté příslušenství. Při pečení masa nebo sušení ovoce využijete drátěné rošty. Při smažení hranolků či batátů nebo amerických brambor se skvěle uplatní speciální otočný drátěný košík. Ale nejvíce okouzlující je výbava na grilování. Respektive na otočné grilování.

K tomuto účelu můžete použít buď speciální grilovací vidlici anebo famózní držák na rovnou 10 špízů. Musíme ještě jednou zdůraznit, že jde o otočné nástavce! To znamená, že se dočkáte opravdu profesionálních grilovaných výsledků.

Prostě takové kuřátko (viz naše snažení na konci článku) se při opékání otáčet musí, přes to nejede vlak – jinak to není ono. Jenomže málokterá běžná trouba vám něco takového zajistí. TESLA AirCook & Grill ano. A že se do ní vejde i celé kuře, o tom se můžete snadno přesvědčit. Ostatně kapacita 12 litrů mluví za vše. Zrovna tak si můžete připravit třeba autentické maso na gyros či kebab. Pokud v kuchyni rádi experimentujete, budete nadšení.

Sušička ovoce do každé domácnosti

Máte sušičku ovoce? Že ne? Tak pokud si pořídíte TESLA AirCook & Grill už ji nebudete ani potřebovat. Tato multifunkční fritéza totiž zastane i její funkci. Pokud chcete sušit ovoce, houby či jiné plody přírody, stačí tence nakrájené plátky naskládat na přibalené rošty a zvolit program sušení. Ten pracuje 4 hodiny při teplotě 30°C. Můžete použít všechny tři rošty naráz. Trouba má uvnitř 5 výškových pozic.

Jak si můžete všimnout, zmíněná teplota je mimo ručně nastavitelné rozmezí, je velmi nízká a šetrná. Pro sušení masa se však doporučuje teplota kolem 68°C a tu AirCook & Grill taky zvládá.

Jakou má AirCook & Grill kapacitu a kdo ho ocení?

AirCook & Grill má poměrně velmi štědrou kapacitu 12 litrů. Je to samozřejmě méně, než má trouba, ale výrazně více, než mají běžné horkovzdušné fritézy. Tento spotřebič se tak uplatní i ve větší domácnosti. Ocení ho fanoušci moderního vaření, kteří rádi experimentují a připravují pečené či grilované pokrmy všeho druhu.

Kapacita 12 l. V pohodě tak můžete "grilovat" celé kuře. Součástí příslunství je i odkapávací mistička.
Kapacita 12 l. V pohodě tak můžete “grilovat” celé kuře. Součástí příslunství je i odkapávací mistička.

Designové zpracování

Přestože má TESLA AirCook & Grill velkou kapacitu, není přehnaně rozměrná. Na výšku i šířku má kolem 40 cm. Nějaké místo na lince zabere, ale taky nabídne adekvátní a široké možnosti využití. Design je moderní, elegantní – s dotykovými ovládacími prvky a otočným kolečkem pro nastavení teploty.

Transparentní skleněný průhled ala klasická trouba je velmi praktickým řešením pro dohled nad stavem přípravy pokrmů. TESLA AirCook & Grill možná není nejkrásnější kuchyňský spotřebič, jaký jste kdy viděli. Ale design je účelový a rozhodně neudělá ostudu.

Ovládání a funkce

TESLA AirCook & Grill se ovládá pomocí dotykových ikonek v horní části. Vše je poměrně srozumitelné. Jsou tu jednotlivé programy: hranolky, kuře, maso, dezerty, ryby, slanina, krevety, sušení. Dále spínač vnitřního osvětlení, otáčení rožně, délka ohřevu/teplota a vypínač. Ovládací části dominuje kruhový ovladač (nastavení teploty a doby pečení).

Ale aby toho nebylo málo, neměli bychom zapomenout, proč má tento spotřebič v názvu slovo Wi-Fi. Ano, je to přesně tak. Spotřebič můžete spárovat s bezplatnou mobilní aplikací, která nabídne škálu dalších funkcí a nastavení i zásobu receptů (tištěná kuchařka je však i součástí balení). Recepty zatím není mnoho a snad budou přibývat. AirCook & Grill tak můžete snadno integrovat do své chytré domácnosti.

Ovládat TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi lze i přes mobilní aplikaci, třeba ze sedací soupravy od televize.

Shrnutí recenze

Multifunkční fritéza TESLA AirCook & Grill představuje zajímavý a překvapivě povedený „crossover“ hned několika kuchyňských spotřebičů. Můžete v něm péct, „fritovat“ horkým vzduchem, otočně grilovat, sušit, ohřívat jídlo, dělat slaná i sladká jídla a moučníky nebo pečivo. Zkrátka využití je opravdu velké. A to i díky širokému rozmezí teplot.

Pro pohodlnější použití je zde i 8 automatických programů a zařízení můžete ovládat online přes mobilní aplikaci. Kapacita 12 l je dostatečná na upečení celého kuřete nebo přípravu jídla pro celou rodinu. Příkon max. 1800 W je stále nižší než u běžné trouby a pečení lze označit za energeticky efektivní. Přístroj je kompaktní a nezabere přehnaný prostor. Celkově vzato velmi šikovný kuchyňský pomocník.

Redakční test – celé pečené kuře v horkovzdušné fritéze TESLA

Jakmile si horkovzdušnou fritézu TESLA přivezete domu, zaujme vás na krabici obrázek šťavnatého kuřete otáčejícího se na roštu uvnitř fritézy. Ihned na kuře dostanete chuť jako my, takže nezbývalo nic jiného než vyzkoušet, zda lze opravdu krásně propéct celé kuře a v podstatě s minimálním úsilím. Výsledek vypadá takto a za nás je velmi povedený!

Kuře nezapomeňte pořádně nasolit, okořenit dle chuti a přidejte máslo. Spoustu másla. Pod kůži anebo můžete máslo rovnou smíchat s kořením a celé kuře jím potřít. Výsledek bude stát za to!

Ačkoliv nám horkovzdušná fritéza TESLA v aplikaci nastavila teplotu automaticky. Každých 15 minut jsme kuře znovu potíraly, aby nasáklo co nejvíce chuti.

Snad jediný problém, který jsme zaznamenaly. Trouba má průhledná dvířka (což je ideální pro vizuální kontrolu pokrmů, dokonce si na ně můžete posvítit), nicméně dvířka mají dvě vrstvy s meziprostorem uvnitř.

Při následném mytí se mycí prostředek dostal mezi vrsty, což dle fotografie není optimální. Nic to ale nemění na skvělé funkčnosti a rozhodně by vás taková maličkost neměla odradit od nákupu.

Galerie

0 Sdílení