Testujeme

(RECENZE) Robotický vysavač iRobot Combo 113

Každý chce mít doma čisto a uklizeno, útulno. Ale prach a špína jsou nemilosrdní nepřátelé, kteří nás nenechají ani na chvíli vydechnout. Zvlášť pokud máte doma zvířátka, malé děti či osoby s alergií nebo astmatem, je úklid o to důležitější a náročnější. Není tedy divu, že hledáme cesty, jak si domácí práce zjednodušit, či dokonce zautomatizovat a získat tak více volného času na rodinu či koníčky.

Robotické vysavače už patří mezi osvědčené pomůcky. Časy, kdy šlo o nemotorné kuriozity, jsou dávno pryč. Kvalitní moderní modely mohou být vysoce funkční, efektivní a opravdu zásadně usnadnit alespoň průběžný, pravidelný úklid. Výběr je ovšem veliký. Jak zvolit ten správný model?

V dnešním článku se podíváme na zajisté zajímavého adepta mezi chytrými robotickými vysavači. Čeká vás zevrubná recenze iRobot Combo 113. Budeme hledat odpověď na to, jak si tento model stojí v současné tvrdé konkurenci, jaké nabízí výhody a jestli má nějaké mouchy. Zda jde o ideální volbu právě pro vaši domácnost – to už si následně musíte rozhodnout sami.

Značka iRobot – specialista na „roboúklid“

Logo společnosti iRobot Společnost iRobot není žádný druhořadý příštipkář. Vše sice začalo vizí tří inženýrů (resp. dvou a jedné inženýrky) z věhlasné americké univerzity MIT (Massachusettský technologický institut). Již v roce 1990 začali zhmotňovat své nápady a plány. Nikoli na ovládnutí světa roboty, ale na uvedení tehdy ještě velmi zakrnělé a spíše teoretické robotiky do reálné, užitečné praxe.

Po náročných začátcích se brzy dostavily první úspěchy a pak už to šlo ráz naráz. Spolupráce s NASA, vývoj profesionálních, armádních a vědeckých robotů a později i robotů pro každodenní, civilní a domácí použití. Speciální pátrací robot této firmy se například velmi úspěšně zapojil i do prohledávání trosek po 11. září 2001.

Dneska je iRobot významná globální značka a její roboty používá na 30 milionů uživatelů a domácností po celém světě. Pravidelným návštěvníkům našeho webu už možná nebude neznámá. Již dříve jsme pro vás připravili například recenzi robotického mopu iRobot Braava Jet M6. Na výrobky iRobot jste mohli narazit i v řadě našich tematických žebříčků.

Roomba Combo 113 – uklízecí četa v malém plastovém těle

Zařízení iRobot Roomba Combo 113 není jen obyčejný robotický vysavač. Jde totiž o kombinaci (na což odkazuje i název „combo“) vysavače a mopu v jednom. To zjednodušeně znamená, že přístroj vysává i vytírá (lze použít jen vysávání nebo vysávání s vytíráním).

Vysávání

Robota Combo 113 můžete použít k údržbě pevných podlah, ale i koberců. Vysávání je překvapivě solidně výkonné a filtrace má tři stupně: prachový filtr, pěnový filtr a vysoce účinný filtry na způsob HEPA filtrace.

Filtrace je koncipována, aby zachytila i velmi jemné částečky prachu. Schopností přístroje tudíž ocení i náročnější osoby, třeba alergici. Velmi dobře si poradí i například se zvířecími chlupy. Boční kartáče pomáhají robotu dostat nepořádek i z těžko dostupných míst kolem nábytku, v rozích apod.

Vysávací schopnosti tohoto modelu lze hodnotit velmi kladně. A to po stránce výkonu jako takového, ale i schopnosti vysát opravdu důkladně i v problematických prostorách. Pravděpodobně nebudete zklamání, spíše velmi mile překvapení až nadšeni. Alespoň já i po několikaměsíčním používání jsem.

iRobot Combo 113 - 003
Nádobka na prach a nečistoty. Vysypávám před každým vysáváním.

Vytírání

Vysavač nabízí i funkci mopování. Velmi dobrou zprávou je, že nejde jen o marketingovou sekundární funkci pro efekt. Vytírání skutečně velmi slušně funguje, ale spíše pro běžnou údržbu domácnosti. Zaschlé skvrny, na které je potřeba využít síly klasického mopu, zkrátka nevytře.

Skvělé je, že do nádobky na vodu můžete nalít čistící prostředek na vytírání (doporučuje se přímo ten od iRobot – optimálně Braava Jet – kvůli záruce, ale já používám i jiné), který následně celý byt krásně provoní. To je asi ta největší výhoda vytírací funkce.

Robot používá speciálně strukturovanou podložku z mikrovlákna, vybírat navíc můžete z 3 režimů inteligentního vytírání (bohužel pouze skrze aplikaci). Systém řídí i dávkování vody, aby došlo k rovnoměrnému vytření.

Spotřeba je příjemně efektivní a na jednu nádržku přístroj vytře poměrně velkou plochu.

iRobot Combo 113 - 006
Návod na čištění a údržbu robotického vysavače

Navigace

Robotický vysavač Combo 113 disponuje senzory proti pádu ze schodů a využívá dva základní systémy navigace. Ty lze snadno přepínat pomocí jediného tlačítka na vrchní straně přístroje – tlačítka „Clean“ – využít můžete taky aplikaci.

Režim systematické, přímočaré navigace je výchozí. Robot putuje tam a zpět v naplánovaném algoritmu. Dokáže se vrátit zpět na vynechaná místa, nakonec ještě dokončí náročnější prostory (rohy, okraje atd.). Systém je poměrně dost efektivní. Robot průběžně plánuje trasu, občas se i zastaví, aby si ji lépe „promyslel“ – nelekejte se, nejde o závadu.

Tento režim je ovšem vhodný především pro holé podlahy. Pokud se v místnosti nachází např. podlaha i koberec, je vhodné je oddělit překážkami (nebo shrnout koberec), případně použít druhý režim. Reaktivní navigaci. V tomto případě robot uklízí nahodilým pohybem a mění směr podle překážek, do kterých naráží předním nárazníkem.

Měl jsem možnost vyzkoušet robotické vysavače s cenou do 4000 Kč. Nevěřil jsem, jak jsou navigace a potažmo senzory důležité. Robot za nižší cenu se jen motá v kruzích, nemá žádnou pořádnou logiku ve svém pohybu, vynechává místa a přehlíží překážky jako by tam nebyli. Pokročilá navigace jako je u iRobot Combo 113 je sakra znát.
iRobot Combo 113 - 005
Vysoká kolečka si poradí i s kusovými koberci. Vyšší prahy však nepřejede.

Hodnocení úklidu

Celkově vzato je systém úklidu velmi dobře propracovaný a většinou vysoce efektivní. Existují sice vysavače s větší zásobou funkcí, senzorů a schopností. Combo 113 například neumí detekovat špínu a „dojet si pro ni“. Nenabízí např. funkci virtuální zeď apod.

Tím lépe však zvládá primární úkoly. Podobně jako jiné produkty iRobot je i „stotřináctka“ cílevědomě zaměřena na výkon bez opentlení druhořadými funkcemi, které typicky vypadají dobře především v popisku na e-shopu.

I tak se stane, že robot narazí na problémy. Například prahy nebo koberce s velmi vysokým chlupem či třásněmi (do kterých se může namotat). Párkrát se mi zamotal i do kabelů. S těmito výzvami si však zatím dobře neporadí naprostá většina robotických vysavačů.

Pokud robot zaznamená problém, vypne se, upozorní vás skrze aplikaci, že má problém, který je potřeba vyřešit vaší přítomností.

Aplikace

Aplikace - ovládání Braava Jet M6
Aplikace v češtině, skrze kterou ovládáte všechny roboty společnosti iRobot
Robot samotný má na těle jen nejzákladnější ovládací prvky. Již zmíněné tlačítko „Clean“ pro spuštění a volbu režimu a restartovací tlačítko pod vrchním krytem. Daleko více možností však z vysavače dostanete s pomocí aplikace iRobot Home. Aplikace umožní např. učení se vašim úklidovým návykům, plánování činností, vytváření harmonogramů, někdy i sama navrhuje různé možnosti.

Oproti jiným robotickým vysavačům (například testovanému Mamibot Exvac 680s) se v aplikaci nevytváří mapa úklidu vašeho bytu. Ta pak slouží například k tomu, že vysavač můžete poslat pouze na určené místo, kam chcete.

V minulosti měli zákazníci častěji problém s připojením robota k domácí Wi-Fi a spárování s aplikací. Tento zádrhel už by však u opravených, nových verzí aplikací neměl nastávat. Já prozatím tento problém v plně pokrytém bytě neměl.

Baterie a výdrž

Combo 113 disponuje baterií NiMH s vysokou kapacitou 3000 mAh. Na jedno nabití vydrží v chodu i víc než hodinu a půl (ani po téměř ročním používání výdrž na jedno nabití neklesá). To ho z hlediska výdrže staví do nadprůměru. Přesto trochu zamrzí, že baterie využívá starší technologii NiMH místo efektivnější a modernější lithiové. Ale nemůžeme mít vše, zvlášť ne za cenu kolem 6 tisíc Kč, za níž robota pořídíte.

Pokud se navíc robot vybije, sám si najde dobíjecí stanici. Hlavně ve větším bytě se vám může stát, že pro robota je vrátit se příliš těžké a zůstane někde uprostřed místnosti. To je za mě bohužel mínus.

iRobot Combo 113 - 004
Nabíjecí stanice, kterou si vysavač po dokončení své práce sám vyhledá.

Příslušenství

Součástí balení robota je i solidní příslušenství. Kromě nezbytné nabíjecí stanice zde najdete 2 náhradní filtry a 3 náhradní mopovací utěrky. Dokonce i pár rezervních bočních kartáčů.

Celkové hodnocení

Vysavač a mop iRobot Roomba Combo 113 není úplně nejchytřejší a funkcemi nejnadupanější robotický uklízeč současnosti. Ale takové vysavače běžně stojí 10, 15 i 20 tisíc Kč. Combo 113 koupíte za něco přes 6000 Kč. Za tuto cenu získáte skutečně mimořádně zdatného, svědomitého a přičinlivého pracanta.

Místo cingrlátek okolo je Combo 113 zaměřen na výkon a efektivitu při běžném, pravidelném úklidu. Troufám si zodpovědně odhadnout, že budete velmi mile překvapeni, jak mu jde práce od ruky a kolik času a námahy vám ušetří.

O tom, že jde o velmi dobrý, spolehlivý přístroj svědčí i vynikající, spokojené recenze ostatních zákazníků. Problémů či nevýhod se v hodnocení zmiňuje naprosté minimum. Pokud tedy hledáte účinného robotického uklízecího pomocníka za rozumnou cenu, nemusíte příliš váhat.

Combo 113 je dobrá volba, skoro by se dalo říct – sázka na jistotu a jeho pořízení doporučuji.

Výhody

 • Pečlivý pracant – budete překvapeni solidním výkonem vysávání
 • 2v1 – součástí je i vytírání (nebo spíše stírání tvrdých podlah)
 • Skvělá navigace – například oproti levnějším modelům nebe a dudy
 • Výdrž baterie – hodinu a půl úklidu = vhodné i pro větší byty
 • Slušné příslušenství
 • Rozumná cena

Nevýhody

 • Někdy má problém se vrátit do nabíjecí stanice
 • Vytírání je spíše stírání – rozhodně nenahradí klasický mop
 • Většinu nastavení zvládnete pouze skrze aplikaci
 • V aplikaci se nevytváří mapa úklidu (dostupné u vyšší verzí vysavačů iRobot)

Kde koupit robotický vysavač iRobot Combo 113?

Roboticky-vysavac.cz od 6999 Kč Přejít do obchodu
Alza.cz od 6999 Kč Přejít do obchodu
Heureka.cz od 6300 Kč Porovnat ceny

Závěrečné hodnocení

Robotický vysavač iRobot Combo 113
95%
95%
 • Design a zpracování: - 99%
  99%
 • Cena / výkon: - 95%
  95%
 • Funkčnost: - 92%
  92%
Sending
Hodnocení návštěvníků
5 (1 vote)
0 Sdílení