Testujeme

RECENZE: Mamibot UV Lite 100 – ruční vysavač s UV lampou pro alergiky a astmatiky

Údržba matrací, gaučů a sedaček nebo třeba závěsů či koberců s vysokým chlupem – to je vždy velmi náročná disciplína. Jde o rozměrně a často těžké kusy, které se většinou nevejdou do pračky a běžný vysavač nemusí na jejich obstarání stačit. Čištění a uklízení je opravdová nepříjemnost. Přitom jde o povrchy, v nichž si zvlášť libují různé mikroorganismy a drží se v nich nezřídka děsivý objem prachu. Zvlášť osoby, které jsou na tyto patogeny citlivější nebo rovnou alergické mají o zábavu postarané.

Výrobci se však snaží vytvořit stále lepší a propracovanější spotřebiče, které údržbu různých náročných povrchů usnadní. Jedním z nich je i vysavač Mamibot s UV lampou. Jde o přístroj přímo vyvinutý pro boj s roztoči a prachem ve výše vyjmenovaných (i dalších) předmětech a objektech. V naší recenzi Mamibota UV Lite 100 se o tomto produktu dozvíte vše potřebné a můžete si udělat obrázek o tom, zda by se u vás takové zařízení uplatnilo, nebo se bez něj obejdete.

Mamibot UV Lite 100 (5)

Značka Mamibot

Nejdříve bychom měli zmínit pár slov o výrobci, abychom zjistili, s kým máme tu čest. Mamibot, či celým názvem Mamibot Manufacturing USA Inc., je americká společnost, která se zabývá vývojem a výrobou robotických a inteligentních přístrojů a spotřebičů. Jde o poměrně mladou, ale úspěšnou, inovativní a průbojnou značku, která má zastoupení už i v České republice, takže u nás můžeme zakoupit její výrobky.

Nutno říct, že některé se těší značné oblibě. Za všechny lze jmenovat například nový vysavač Mamibot Petvac 300, který patří mezi nejprodávanější robotické vysavače na našem trhu. Značka nabízí taky robotické mopy a robotické čističe oken nebo právě speciální vysavač UV Lite 100. Co je na něm vlastně zvláštního?

Od společnosti Mamibot jsme dále osobně otestovali:

Co je Mamibot UV Lite 100?

Mamibot UV Lite 100 se prezentuje jako účinný vysavač s UV lampou uzpůsobený pro vysávání náročných povrchů, jako jsou vysoké a husté koberce, matrace, přistýlky, závěsy a záclony, potahy, gauče apod. Tento produkt by přitom měl být svou efektivitou vhodný i pro citlivé a alergické osoby, protože se dokáže vypořádat nejen s běžnými prachovými částicemi, ale působí navíc antibakteriálně, likviduje roztoče a další alergenní patogeny a nežádoucí mikroorganismy. Tradiční slogan hlásá, že vysavač zničí 99,99 % všech těchto „příživníků“.

Jak vypadá?

Na první pohled je jistě výhodou, že Mamibot UV Lite 100 je kompaktní ruční model. Vzhledem k jeho účelu je to samozřejmě nutné. Operovat na matraci nebo sedačce s mohutným vysavačem a bojovat s dvoumetrovou hadicí je právě jeden z důvodů, proč spousta lidí pokukuje po speciálním přístroji. Takže základní podmínku, snadnou manipulaci a mobilitu, tento vysavač splňuje docela dobře.

Mamibot UV Lite 100 (2)

 • Váží jen 1,5 kg, takže vám nedá extrémně zabrat ani při delší práci.
 • Je kompaktní a v balení je už zkompletovaný, připravený k okamžitému použití. Po vybalení se tedy můžete rovnou pustit do práce, místo do studování návodu a přemýšlení, která část kam patří nebo jak se nasazuje třeba sáček, filtr, hubice nebo cokoli jiného.
 • Přístroj je napájený akumulátorem, takže vás v pohybu neomezuje ani kabel a dostupnost elektrické sítě.
 • Ovládání je velmi jednoduché. Stačí zmáčknout jeden knoflík.

Mamibot UV Lite 100 je tedy směřován a koncipován k co nejsnadnějšímu a operativnímu použití. Žádné komplikované režimy, hromady nástavců apod. Zkrátka zmáčknout tlačítku a zatočit s roztoči. To je velice sympatický přístup v době, kdy se výrobci snaží lidi často omámit lavinou funkcí, příslušenství a možností nastavení – které nakonec často nevyužijete, jen za ně zaplatíte.

Design

Pokud jde o samotný design, tam už jsme trochu na vážkách. Rozhodně nelze vysavači upřít originalita, možná i futuričnost. Narazit na něj v obchodě, asi bychom museli chvíli dumat, cože to vlastně je. Zda se vám provedení zalíbí, nebo ne – to už je otázka vkusu. Poměrně odvážné je taky barevné provedení. Vysavač je u nás momentálně k dostání pouze v jemném růžovém odstínu. To není zrovna neutrální a univerzální barva. Samozřejmě ale nemá žádný vliv na funkčnost přístroje.

V hlavní roli: UV lampa

UV světlo se u vysavačů a dalších pokročilých pomůcek objevuje už nějaký čas, takže v principu nejde o žádnou zázračnou novinku. Tyto lampy využívají UVC spektrum UV záření, které se někdy označuje jako gemicidní či sterilizační. Zahrnuje kratší vlnové délky (pod 280 nm), má nejvyšší energii a taky je nejrizikovější. A to i pro bakterie a roztoče. Proto se právě často používá pro desinfekční účely.

Je třeba říct, že někdy je u vysavačů a podobných přístrojů UV lampa spíše marketingovou vábničkou, ale ne vždy má dostatečný rozměr a výkon, aby bylo působení opravdu výrazně efektivní. Zejména se to týká vysavačů se širokou výbavou, kde je UV lampa jen další „výhoda“ do počtu.

Mamibot na to jde naštěstí odjinud. UV lampa je zde stěžejní prvek a výrobce použil rozměrnou a výkonnou lampu, u níž lze předpokládat, že zvládne odvést svou práci.

Mamibot UV Lite 100 (3)

 • UV lampa v Mamibot UV Lite 100 má 33 cm a 9 W výkon.

Jak jsme řekli, UVC sterilizační světlo je nebezpečné. Vysavač je proto opatřen speciálními ochrannými senzory, které lampu vypnou, pokud dojde k rizikovému náklonu nebo zvednutí přístroje. Přesto přikládá důležité upozornění, že lampou byste nikdy neměli svítit na lidi ani zvířata!

Proč se zbavit roztočů?

Možná si stejně jako já nyní kladete otázku, proč si tedy vlastně tenhle vysavač pořídit? Zkusme si něco napsat o roztočích a mikroorganismech jako takových.

Roztoči a další mikroorganismy v našich obydlích, to je téma, které společností rezonuje už dlouho. Jsou skutečně tak nebezpeční, jak se tvrdí – anebo je to spíš reklamní masáž, která má pomoci prodávat zařízení určená k jejich likvidaci?

Prach a roztoči a další patogenní vlivy mohou negativně působit především na citlivé osoby a především alergiky. Život v prostředí, kde je přemíra těchto vlivů způsobuje neustálé „spouštění“ tělesných reakcí, typicky častou až chronickou rýmu, kýchání, pálení očí, ale taky třeba kožní vyrážky. Dojít může i k rozvoji astmatu. Je tedy vhodné věnovat úklidu a zbavování se těchto vlivů zvýšenou pozornost, zejména pak v domácnostech s dětmi a citlivými osobami v rámci prevence rozvoje alergií a astmatu a zvýšení kvality spánku a života.

Důvod je tedy jasný. Pokud patříte mezi alergiky a astmatiky, je tento vysavač dalším možným způsobem, jak ještě více zvýšit prevenci. Svoji cílovou skupinu si tento výrobek jistě najde, připočteme-li fakt, že se odhaduje, že v ČR je 2,5 milionů alergiků, což je cca 1/3 populace a do roku 2025 má být podíl ještě vyšší a dle prognóz toto číslo stoupne na 1/2 obyvatel.

Silný motor

UV lampa samozřejmě není vše. Vysavač musí mít taky pořádný motor a sací výkon. V případě Mamibota se dočkáte motoru s rychlostí 31 000 otáček za minutu se sacím výkonem kolem 4 tisíc Pa. Na to, že jde o akumulátorový ruční vysavač, je efektivita sání opravdu na velmi slušné úrovni, to ostatně i samotné testování jen potvrdilo. Výrobci se podařilo vyvážit výkon s hmotností a spotřebou a výsledek si zaslouží palec nahoru.

Mamibot UV Lite 100 (6)

Filtrace

Vysavač nasává nečistoty a roztoče skrz nasávací klapky (jejich rychlost je 8000 ot./min), jsou osvíceny výkonnou UV lampou a končí v odpadní nádobce o objemu 0,5 litru s vysoce účinným HEPA filtrem. Zařízení má třístupňovou filtraci. Vysoká kvalita filtrace je ovšem spíše podmínkou než bonusem, vzhledem k tomu, že výrobci prohlašují vysavač za ideální pro alergiky.

Napájení

Zařízení využívá moderní lithium-iontový akumulátor o kapacitě 2200 mAh. Výdrž na jedno nabití je cca 30 minut a nabíjení trvá kolem 4 hodin. To se na pohled nejeví jako úplně nejlepší parametry, ale vzhledem k výkonnému motoru a UV lampě je to docela pochopitelné. Půl hodina je dost na důkladné vysátí matrace či gauče nebo závěsů. Všechno dohromady ale na jeden zátah asi nestihnete. Zda je to velké mínus, nechám na zvážení každého z vás.

Hlučnost

Vysavač potěší nejen sacím a sterilizačním výkonem, ale i docela solidní hladinou hluku kolem 60 dB, což je na vysavač pěkné. Laicky řečeno, není hlučnější, než jakýkoliv klasický vysavač.

Shrnutí a závěr

Když pomineme poněkud odvážný design a barvu (obojí se ale může leckomu naopak líbit), tak si Mamibot UV Lite 100 vede pro svoji cílovou skupinu dobře. Výrobci vsadili na výkon a jednoduchost místo vábniček. Přístroj je kompaktní a přitom účinný. Pro náročnější uživatele, kteří chtějí udržovat matrace, závěsy a gauče v čistotě a dobrém stavu jde o pohodlný a užitečný nástroj. Cena přitom není nijak přemrštěná. Tento vysavač pořídíte pod 3000 Kč.

Dobré zkušenosti „hlásí“ i další uživatelé, kteří vysavač vyzkoušeli. Často oceňují především efektivní výkon, jednoduché použití, tichý chod, skladnost, kvalitu zpracování. Mamibot UV Lite 100 je tedy poměrně povedený kousek, který si zaslouží pochvalu i pozornost, avšak patrně nebude úplně ideálním společníkem pro ty, kteří nejsou cílovou skupinou – tedy alergici a astmatici.

Závěrečné hodnocení

Recenze Mamibot UV Lite 100 - ruční vysavač s UV lampou
93%
93%
 • Design a zpracování: - 94%
  94%
 • Cena / výkon: - 89%
  89%
 • Funkčnost: - 96%
  96%
Sending
Hodnocení návštěvníků
0 (0 votes)
0 Sdílení