Testujeme

Recenze: vysavač s parním mopem Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi

Skoro každý chce mít doma pěkně uklizeno, vysmýčeno – a to co nejlépe, nejrychleji a s co nejmenší námahou. Ale ne každý byt má úložné prostory ke skladování spousty objemných spotřebičů a prostředků ulehčujících práci i život. A tak kolikrát nezbývá než hledat jen jeden. Takový, který zvládne co nejvíc úkonů naráz a zároveň se snadno vejde do skříně. Multifunkční úklidové pomůcky se dneska vyvíjejí a vyrábějí jak na běžícím pásu. Není tedy těžké nějaký najít, ale vybrat si v tom množství sortimentu svého favorita.

V dnešním článku vám nabídneme recenzi Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi, tyčového vysavače s parním mopem. Nabídne několik praktických funkcí a řadu příslušenství – a může se stát kandidátem na vytouženého univerzálního úklidového služebníka anebo ne? Je pro vás ten pravý? S rozhodnutím vám možná pomohou následující řádky.

Produkt jste testovali 3 týdny a tady jsou naše poznatky.

Rowenta RY 8561_2

Co je Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi?

Začneme tím, že se pokusíme stručně a co nejsrozumitelněji vysvětlit, co se skrývá pod dlouhým a složitým názvem recenzovaného zařízení.

Jde o moderní tyčový vysavač, který však kromě vysávání zvládá i další úkony. Především je to však parní čištění. S tímto zařízením se můžete pustit do parního čištění pevných podlah, ale pomocí speciálních nástavců ho můžete přetvořit i v parní čistič nábytku nebo třeba oken a obkladů i dalších míst a povrchů. Podrobněji si jeho schopnosti popíšeme později.

VIDEO

O značce Rowenta

Parní čistič Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi pochází z dílny značky Rowenta. Jde o velmi známého, původem Německého, výrobce s tradicí sahající až do roku 1884. Dnes platí Rowenta u nás i ve světě za experta přes úklidové potřeby a domácí spotřebiče, ale i prostředky péče o tělo.

Rowenta nabízí špičkové fény, kulmy, vysavače a čističe všeho druhu. Model RY8561WH Clean & Steam Multi patří k její vlajkové řadě multifunkčních tyčových vysavačů a čističů pro komplexní údržbu domácnosti.

Zásadní technické parametry

Pojďme se mrknout na nejdůležitější specifikace výrobku. Příkon činí 1700 W. To je v rámci dané kategorie jednoznačně nadstandard a taky dobrá zpráva. Nejde jen o hračku, která dobře vypadá. Vysavač a čistič nabídne i reálně dobrý výkon a efektivitu.

Objem zásobníku na vodu je 0,4 l a zásobník na prach pojme 0,5 l nečistot. Jde spíše o průměrné hodnoty, které představují kompromis mezi dostatečnou kapacitou pro běžný úklid při zachování nízké hmotnosti a rozměrů celého přístroje. Faktem je, že ve větší domácnosti nebo při náročnějším úklidu si může taková kapacita vynutit znovu doplňování vody nebo vysypávání odpadu během práce.

Jde o zdržení. Nicméně nijak zásadní, protože voda je připravena k tvorbě páry během cca 30 sekund. To je opět dáno velmi štědrým příkonem, což souvisí i s faktem, že tento přístroj není akumulátorový, nýbrž kabelový – tedy napájený z elektrické sítě. Výhodou tohoto řešení je vedle vysokého a stabilního výkonu samozřejmě i možnost nepřetržité práce, jakkoli dlouhé, bez nutnosti ji přerušit na celé hodiny kvůli dobíjení.

Přívodní kabel je dlouhý 8 metrů a akční rádius je tak při délce samotného vysavače cca 120 cm přes 9 metru, což je velmi dobrá, nadprůměrná, hodnota. Omezí se nutnost častého přepojování do nové zásuvky.

Za zmínku stojí i dvě hodnoty, které jsou taky poněkud nadprůměrné, ale nelze to považovat za jednoznačnou výhodu. Jde v první řadě o hlučnost, která dosahuje cca 84 dB. Tento vysavač a čistič tak spadá skutečně do sféry hlučnějších modelů.

Dalším parametrem je hmotnost 6,5 kg. Opět jde v rámci tyčových multifunkčních vysavačů o poněkud vyšší hodnotu, která je bohužel velmi znát a za nás je to nejzásadnější nevýhoda, která však svědčí i o bytelnějším zpracování. Žena v domácnosti bude mít patrně po pár minutách práce ruce v ohni. V reálu je ale přístroj dobře zpracovaný, ergonomický.

Funkce, schopnosti a příslušenství

Zařízení využívá moderní cyklonovou technologii a při parním čištění lze volit mezi dvěma režimy: ECO a MAX. Předpokládáme, že jsou dostatečně srozumitelné. Samotné parní čištění je zároveň druhem účinné dezinfekce prostředí. Tlak a teplota páry dokáže zlikvidovat až 99,9 % bakterií – bez chemie, jen vodou. Tento čistič se proto skvěle uplatní v domácnosti, kde žijí i alergici, astmatici nebo jiné citlivé osoby.

Zařízení umožňuje vysávání pevných ploch i koberců a taky parní čištění různých druhů ploch a míst, k čemuž slouží arzenál příslušenství v podobě nástavců, stěrek, kartáčů apod. V praxi ho pak můžete použít při:

 • Umývání pevných podlah všech druhů a materiálů
 • Umývání oken, obkladů, dlažeb, zrcadel
 • Čištění některých druhů textilií (např. koupelnových závěsů)
 • Čištění spár
 • Čištění a současné vysávání koberců
 • Čištění vodovodních baterií, umyvadel, van, kuchyňských spotřebičů apod.

RY8561WH Clean & Steam Multi vsadil na opravdu rozsáhlé příslušenství. To je věc, která může být ošemetná. Často jde o marketingový tah, kdy spotřebič láká na množství atraktivních nástavců, ale funkční výkon je nakonec špatný.

Naštěstí to není případ tohoto čističe. Jak je řečeno výše, výkon je jednoznačně vysoký a efektivní. Přesto hrozí, že v příslušenství a nástavcích brzy ztratíte přehled (nebo ztratíte rovnou je). Zda je bohaté vybavení jasná výhoda nebo může jít o spíše kontraproduktivní jev, to už si rozhodněte sami.

Celkové hodnocení

RY8561WH Clean & Steam Multi se může pochlubit jednoznačně nadstandardním výkonem v rámci kategorie – a to je nakonec to hlavní. Nabízí současně velmi rozsáhlé možnosti parního čištění a úklidu. Zařízení je dobře zpracované, ergonomické. Za nevýhody lze považovat trochu vyšší hmotnost a hlučnost, případně i fakt, že 8m dlouhý kabel není samonavíjecí. Jinak jde o velmi efektivního a univerzálního úklidového pomocníka.

Výhody

 • Velmi vysoký výkon
 • Úklid různých míst a ploch
 • Vysávání i parní čištění

Nevýhody

 • Vyšší hlučnost a hmotnost
 • Kabel není samonavíjecí

Závěrečné hodnocení

Vysavač s parním mopem Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi
91%
91%
 • Design a zpracování: - 95%
  95%
 • Cena / výkon: - 90%
  90%
 • Funkčnost: - 89%
  89%
Sending
Hodnocení návštěvníků
0 (0 votes)

Za zapůjčení parního mopu děkujeme společnosti:

logo electro world

0 Sdílení